administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Do kogo należy węzeł cieplny?

W naszym budynku znajduje się węzeł cieplny, z którego ciepło zasila także kilka sąsiednich budynków. W księdze wieczystej mamy zapisane, że urządzenia c.o. są własnością wspólnoty. Obsługujący węzeł dostawca ciepła (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) twierdzi, że węzeł jest jego własnością, gdyż w latach 90. wybudował go z własnych środków. W tamtym czasie PEC był spółką gminną, a nasz budynek był komunalny.

Czy węzeł to odrębne urządzenie, czy element c.o.? Jeśli węzeł należy do PEC, to czy mamy prawo żądać czynszu za wynajem pomieszczenia, w którym ten węzeł się znajduje?

Członek zarządu wspólnoty

Zobacz także

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Jeżeli budynek (budynki) jest ogrzewany „centralnie", to kotłownia wraz z znajdującymi się w niej urządzeniami należy do nieruchomości wspólnej. Potwierdza to art. 47 kodeksu cywilnego:

§ 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Warto się jednak zastanowić, do czego węzeł cieplny służy. Podając za Wikipedią, jest to zespół urządzeń łączących sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz obiektu zaopatrzenia w ciepło z instalacją wewnętrzną obiektu. Zadaniem węzłów jest rozdział dostarczonego siecią ciepła do poszczególnych gałęzi odbiorczych, jak również miejscowa regulacja czynnika grzewczego i kontrola pod względem bezpieczeństwa procesu rozdziału energii i pracy poszczególnych urządzeń. Z tego względu w węźle cieplnym zlokalizowane są urządzenia służące do:  

  • odcięcia dopływu czynnika,
  • oczyszczania dopływającego czynnika,
  • zmiany parametrów czynnika,
  • kontroli bezpieczeństwa,
  • pomiaru i regulacji poszczególnych parametrów (temperatur, ciśnień, przepływów).

Zatem węzeł cieplny służy m.in. do optymalnego ustalenia warunków dostawy ciepła (aspekt ekonomiczny) oraz do pomiaru pobranego ciepła. Warto zadać pytanie - czy likwidacja węzła cieplnego i zastąpienie go zaworem uniemożliwiłyby ogrzewanie budynku? Chyba nie, chociaż zapewne temperatura wewnątrz budynku byłaby niekoniecznie optymalna, a ilość zużywanego ciepła prawdopodobnie nadmierna. To, że węzeł w budynku istnieje, jest więc dla mieszkańców korzystne. Obsługa węzła wymaga profesjonalnej wiedzy, a więc dobrze, że jest on obsługiwany przez specjalistów z PEC.

Warto zauważyć, że instalacja gazowa w budynku jest własnością wspólnoty, ale gazomierze już nie. Podobnie - wspólnota, która jest właścicielem instalacji elektrycznej poza lokalami, nie jest właścicielem liczników energii elektrycznej. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż dostawca gazu lub energii elektrycznej musi prawidłowoobciążać kosztami użytkowników, więc stosowane urządzenia pomiarowe wymagają profesjonalnej obsługi i kontroli, którą tylko dostawca może zapewnić.

Idąc tym tokiem rozumowania, wydaje się uzasadnionym stwierdzenie, że węzeł cieplny jest własnością PEC, tym bardziej że nie ulega wątpliwości, iż to właśnie PEC go zamontował na swój koszt.

Pomieszczenie, w którym węzeł cieplny jest zainstalowany, jest niewątpliwie własnością wspólnoty. Zapewne klucz do tego pomieszczenia posiada wyłącznie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, co jest w pełni uzasadnione. A więc PEC korzysta z pomieszczenia wspólnoty - w chwili obecnej bez tytułu prawnego. Wspólnota mogłaby to pomieszczenie użyczyć PEC lub wydzierżawić. Gdyby PEC musiał płacić czynsz za dzierżawę pomieszczenia, w którym jest wymiennikownia, to tym czynszem obciążyłby wspólnotę, więc dzierżawa nie miałaby większego sensu.

Jednak w analizowanym przypadku wydaje się, że PEC czynsz dzierżawny powinien płacić, ponieważ wymiennikownia służy także innym wspólnotom i wspólnota, która pomieszczenie wydzierżawi, byłaby zmuszona refundować koszty dzierżawy tylko w niewielkiej części.

Zauważmy, że nie ma większego znaczenia to, czy węzeł cieplny jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, czy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, bo gdyby uznać go za własność wspólnoty, należałoby zlecić jego obsługę profesjonalnej firmie i za to płacić. Mogłoby to się okazaćdla wspólnoty niekorzystne, gdyż koszty obsługi, napraw i konserwacji mogłyby być duże. Skoro jednak węzeł należy do PEC, to utrzymanie go we właściwym stanie technicznym nie obciąża wspólnoty.

Sugerowałbym jednak, aby zarząd wspólnoty kontrolował odczyty wskazań urządzeń pomiarowych (odczytując je wspólnie z pracownikami przedsiębiorstwa energetycznego), ponieważ tylko wtedy można stwierdzić, że np. zużycie ciepła w danym okresie jest niewspółmiernie wysokie, co sugerowałoby konieczność skontrolowania poprawności wskazań licznika ciepła.

Nie podejrzewam, by pracownicy PEC celowo dokonywali błędnych odczytów, ale z takimi przypadkami miałem już do czynienia i dlatego zachęcam do ograniczonego zaufania w stosunku do dostawców ciepła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Czym charakteryzuje się dobry zarządca nieruchomości?

Czym charakteryzuje się dobry zarządca nieruchomości? Czym charakteryzuje się dobry zarządca nieruchomości?

Budynek zarówno mieszkalny, jak i biurowy, aby spełniał swoje funkcje, wymaga właściwego zarządzania. Takim zarządcą może być specjalna firma, która będzie odpowiadała za bieżącą obsługę danej nieruchomości,...

Budynek zarówno mieszkalny, jak i biurowy, aby spełniał swoje funkcje, wymaga właściwego zarządzania. Takim zarządcą może być specjalna firma, która będzie odpowiadała za bieżącą obsługę danej nieruchomości, kwestie administracyjne oraz sprawy techniczne i konserwatorskie. Każdy zarządzający nieruchomościami powinien wyróżniać się umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców. Ponadto musi to być także osoba elastyczna – chętna do wprowadzania zmian, które miałyby pomóc mieszkańcom. Dobry...

Redakcja Jak postępować z nieruchomością zagrożoną?

Jak postępować z nieruchomością zagrożoną? Jak postępować z nieruchomością zagrożoną?

Zaciągając długoterminowy kredyt, należy pamiętać, że jego spłata nie będzie dla nas jednakowym obciążeniem na przestrzeni lat. W sytuacji gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, a nieruchomość...

Zaciągając długoterminowy kredyt, należy pamiętać, że jego spłata nie będzie dla nas jednakowym obciążeniem na przestrzeni lat. W sytuacji gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, a nieruchomość staje się zagrożonym aktywem, zarządzanie nią wymaga wiedzy i doświadczenia. Na polskim rynku właśnie rozwija się usługa, dzięki której trudną nieruchomość można wyprowadzić na prostą, z korzyścią zarówno dla właściciela, jak i dla banku.

Tomasz Begier Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie?

Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie? Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie?

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy...

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na tą taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.

Redakcja Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami

Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami

Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy...

Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy coraz chętniej wykorzystują wirtualną rzeczywistość do usprawnienia swoich procesów i szkolenia pracowników technicznych.

Wojciech Jan Konieczny (De)regulacja zawodu zarządcy nieruchomości

(De)regulacja zawodu zarządcy nieruchomości (De)regulacja zawodu zarządcy nieruchomości

Już ponad pięć lat minęło od deregulacji zawodu zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie zaczyna się już odczuwać wpływ braku solidnej edukacji i kryteriów weryfikacji na poziom wiedzy...

Już ponad pięć lat minęło od deregulacji zawodu zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie zaczyna się już odczuwać wpływ braku solidnej edukacji i kryteriów weryfikacji na poziom wiedzy osób trafiających do zawodu. Jest jednak na to sposób.

Paweł Puch Pożytki we wspólnocie mieszkaniowej

Pożytki we wspólnocie mieszkaniowej Pożytki we wspólnocie mieszkaniowej

Niejednokrotnie wspólnoty mieszkaniowe uzyskują pożytki z nieruchomości wspólnej, czy to z wynajmu elewacji budynku pod reklamę, czy wynajmu innych części nieruchomości wspólnej. Jednak pożytkami tymi...

Niejednokrotnie wspólnoty mieszkaniowe uzyskują pożytki z nieruchomości wspólnej, czy to z wynajmu elewacji budynku pod reklamę, czy wynajmu innych części nieruchomości wspólnej. Jednak pożytkami tymi wspólnoty mieszkaniowe nie mogą swobodnie rozporządzać.

Maciej Kamiński Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami

Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia...

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii kwestią priorytetową jest jak najszybsze jej usunięcie w celu uniknięcia eskalacji zniszczeń.

Redakcja Administratora Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca? Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy)...

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej). Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.

mgr Jarosław Kowszuk Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna

Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna

Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu...

Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu przestępstw i umacnianiu praworządności.

Maciej Kamiński Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.

Katarzyna Czajkowska Czy garaże to niekończący się problem zarządcy?

Czy garaże to niekończący się problem zarządcy? Czy garaże to niekończący się problem zarządcy?

Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego. Ta niezwykle przydatna...

Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego. Ta niezwykle przydatna mieszkańcom część budynku sprawia jednak wspólnotom mieszkaniowym niemałe problemy związane z właściwym zarządzaniem.

Redakcja KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami...

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Katarzyna Czajkowska Efektywne zarządzanie budżetem nieruchomości

Efektywne zarządzanie budżetem nieruchomości

Jednym z obszarów działalności zarządcy nieruchomości jest zarządzanie finansami. To obszar, który obejmuje wymiar finansowy zarządzania operacyjnego, jak również strategicznego, ukierunkowanego na rozwój...

Jednym z obszarów działalności zarządcy nieruchomości jest zarządzanie finansami. To obszar, który obejmuje wymiar finansowy zarządzania operacyjnego, jak również strategicznego, ukierunkowanego na rozwój nieruchomości. W jego zakresie znajduje się szeroki krąg działań związanych z przygotowywaniem budżetów dla nieruchomości, stałą kontrolą finansową, prowadzeniem rachunkowości oraz sprawozdawczością.

Bartłomiej Żukowski Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania

Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania

Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku...

Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku prawidłowo przypisać i rozliczyć nieterminowe i niepełne wpłaty na poszczególne okresy oraz należności.

Grzegorz Okoński Miejskie podwórka – wspólny problem

Miejskie podwórka – wspólny problem

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami,...

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami, pojedynczymi mieszkańcami oraz zarządcą publicznym. Autor artykułu namawia do szukania kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

Paweł Puch Zarządzanie zamkniętymi osiedlami

Zarządzanie zamkniętymi osiedlami Zarządzanie zamkniętymi osiedlami

Obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem są zamknięte osiedla budowane jako jeden ogrodzony kompleks mieszkaniowy ze wspólną infrastrukturą wewnętrzną. W związku z tym wśród zarządców rodzi się pytanie...

Obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem są zamknięte osiedla budowane jako jeden ogrodzony kompleks mieszkaniowy ze wspólną infrastrukturą wewnętrzną. W związku z tym wśród zarządców rodzi się pytanie jak i czy w ogóle da się zarządzać takim zamkniętym osiedlem.

Anna Gilewska Przejęcie na rynku nieruchomości: ZZN WAM zmienia właściciela

Przejęcie na rynku nieruchomości: ZZN WAM zmienia właściciela Przejęcie na rynku nieruchomości: ZZN WAM zmienia właściciela

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service,...

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service, największa w krajach bałtyckich oraz w Europie Środkowo-Wschodniej firma na rynku zarządców nieruchomościami.

dr Bartłomiej Śliwiński 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

11 głównych kompetencji facility managera według IFMA 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.

Katarzyna Czajkowska Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.

Stella Brzeszczyńska Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części...

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części wspólnych należących do całej wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki dochodzi do posiadania tarasu, ogródka, strychu lub suszarni ma swoje skutki podatkowe dla właściciela i dla wspólnoty.

Katarzyna Czajkowska Facility manager - człowiek orkiestra

Facility manager - człowiek orkiestra Facility manager - człowiek orkiestra

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.

Janusz Gdański Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika

Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika

Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania...

Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania i zarządzania nieruchomościami.

Janusz Gdański Rada Wspólnoty

Rada Wspólnoty Rada Wspólnoty

Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że...

Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że w takich przypadkach powoływana jest Rada Wspólnoty reprezentująca głosy innych członków.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej Wynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji...

Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji o przyznawaniu wynagrodzeń dla członków zarządu.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.