Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.
Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby...
Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby i podmioty działające w obszarze gospodarowania nieruchomościami oraz obsługi rynku nieruchomości.
Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...
Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.
Licencję zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami nadaje się osobie, która m.in. nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, posiada wyższe wykształcenie oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami i odbyła praktykę zawodową (art. 184 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami). Ostatnie lata i mocno rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnych udowodniły, że w przypadku facility managera samo uzyskanie licencji zawodowej to za mało.
Specjaliści zajmujący się FM wyodrębnili kilka cech i kompetencji, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny facility manager. Określenie jednak kluczowych kompetencji jest trudne, gdyż jego działalność ma charakter interdyscyplinarny. Facility manager działa w skomplikowanej przestrzeni organizacyjnej, jego kompetencje odnoszą się w dużym stopniu do umiejętności działania w obrębie całej organizacji, a nie tylko do kierowania sprawami podległej mu jednostki organizacyjnej lub zespołu ludzi. Szczególnie ważne są umiejętności komunikacji z otoczeniem zewnętrznym. W dodatku nie działa jednostkowo, lecz w zespole pracowników doglądających nieruchomości. Umiejętność tworzenia i utrzymania zespołu stanowi kolejny ważny element osiągania sukcesu.
Należy jednak pamiętać, że główną umiejętnością, której oczekuje się od facility managera jest kreatywność w podejściu do zarządzania udogodnieniami.
Rola koordynatora
Nowoczesne nieruchomości komercyjne, ale także i mieszkalne z funkcją biurowo-usługową, wymagają od facility managera koordynacji wielu procesów. Z tego powodu powszechną praktyką wśród menedżerów jest wykorzystywanie programów informatycznych, które pomagają w koordynowaniu pracy wszystkich służb. Jednocześnie nieruchomość jest „żywym obiektem”, który wymaga dużej liczby prac konserwacyjnych i remontowych. Facility manager staje się wtedy zleceniodawcą i to na nim spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej czy zlecenia niezbędnych przeglądów. To z kolei wymaga również umiejętności działania i podejmowania decyzji pod wpływem stresu i pod presją czasu.
To co odróżnia facility managera od zarządcy tradycyjnego, to zorientowanie na potrzeby użytkowników nieruchomości. Jego zadaniem jest takie działanie, które poprawia jakość, a w rezultacie i efektywność funkcjonowania biznesu użytkowników nieruchomości.
Jednocześnie facility manager nie może zapominać, że jest podmiotem koordynującym, swego rodzaju pośrednikiem między właścicielem nieruchomości a jej użytkownikami. Tak więc nie posiada on pełni władzy dyskrecjonalnej, a co za tym idzie – musi płynnie poruszać się między tym, czego wymagają od niego klienci, a tym, czego oczekuje użytkownik.
Etyka zawodowa FM
Warto jeszcze wspomnieć o standardach etycznych tego zawodu. Facility manager nigdy nie może zapomnieć, że pełni rolę pomocniczą w stosunku do właściciela i użytkowników nieruchomości i że to nie jest jego prywatny folwark. Niesubordynacja jest dopuszczona jedynie w sytuacji, gdy ich działania mogą stanowić niebezpieczeństwo dla obiektu.
Szalenie ważne jest biegłe opanowanie metod planowania udogodnień, wymagające z kolei odwołania się do badań rynku i koniunktury nieruchomości oraz zachowań użytkowników, wykorzystanie metodyki analizy finansowej do podejmowania decyzji strategicznych, budżetowania oraz zarządzania projektami. W tym zakresie facility manager występuje w dwóch rolach, które muszą być jasno określone. Po pierwsze, wykonuje on samodzielnie funkcje planistyczne i analityczne, korzystając z posiadanych umiejętności metodycznych i konsultacji. Po drugie, przyjmuje rolę zleceniodawcy, który zamawia wykonanie niezbędnych projektów i analiz, co nie zwalnia go od podstawowych umiejętności merytorycznych: formułowania zadań (w terminach przedmiotu zlecenia) oraz kontroli jakości (wiarygodności) uzyskiwanych rezultatów.
Facility managerowie pełnią wiodącą rolę w kształtowaniu środowiska stanowisk pracy w organizacjach lub firmach, uwzględniając przy tym wydajność pracy i satysfakcję z jej wykonywania, zdrowie i bezpieczeństwo, ochronę środowiska itp. Pełnią również funkcje doradcze dla organizacji i firm, zwłaszcza w zakresie sprzedaży lub wynajmu budynków lub powierzchni, ich rewitalizacji i zmiany rodzaju użytkowania.
Nie bez znaczenia jest też zdolność przezwyciężania konfliktów interpersonalnych pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie obiektu. Konflikty te zazwyczaj pojawiają się w kontekście możliwości redukcji kosztów.
Praktyka wskazuje, że nawet jeśli facility manager spełnia wszystkie powyższe wymagania i posiada wszelkie przypisane mu najlepsze cechy i umiejętności, to wciąż może nie nadawać się do pracy z klientami. W tym zawodzie potrzebne są bowiem osobiste predyspozycje, cechy charakteru, sposoby reagowania na wydarzenia i postawy wobec świata.
Z raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM) wynika, że w sektorze facility management zatrudnionych jest aż 630 tysięcy pracowników. Co więcej, sektor dalej się rozwija, oferuje coraz bardziej dojrzałe...
Z raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM) wynika, że w sektorze facility management zatrudnionych jest aż 630 tysięcy pracowników. Co więcej, sektor dalej się rozwija, oferuje coraz bardziej dojrzałe usługi oraz nowe role, mimo trwającej pandemii koronawirusa. Raport PRFM jest pierwszym opracowaniem wskazującym na rolę tej branży w polskiej gospodarce.
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole –...
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole – przewidują eksperci Colliers International. Jak będą się kształtować przyszłe trendy w miejscu pracy?
Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy...
Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy coraz chętniej wykorzystują wirtualną rzeczywistość do usprawnienia swoich procesów i szkolenia pracowników technicznych.
Ryzyko jest nieodłączną częścią życia. Działanie każdej organizacji wiąże się z ryzykiem. Ryzyko najczęściej definiowane jest jako wydarzenie, które może zajść i mieć wpływ na osiągnięcie założonych celów...
Ryzyko jest nieodłączną częścią życia. Działanie każdej organizacji wiąże się z ryzykiem. Ryzyko najczęściej definiowane jest jako wydarzenie, które może zajść i mieć wpływ na osiągnięcie założonych celów organizacji.
Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...
Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.
Chcąc zaoszczędzić, traktujemy odpady biurowe na równi z komunalnymi. Tymczasem kluczem do redukcji kosztów jest optymalizacja procesów, sprawne zarządzanie i przede wszystkim – selektywna zbiórka, przynosząca...
Chcąc zaoszczędzić, traktujemy odpady biurowe na równi z komunalnymi. Tymczasem kluczem do redukcji kosztów jest optymalizacja procesów, sprawne zarządzanie i przede wszystkim – selektywna zbiórka, przynosząca wiele korzyści.
Artykuł przedstawia możliwe rozwiązania w przypadku przerw w dostawie energii w budynku inteligentnym z zintegrowanym system automatyki budynkowej. Autorka podpowiada jak nie dopuścić do „blackout'u"...
Artykuł przedstawia możliwe rozwiązania w przypadku przerw w dostawie energii w budynku inteligentnym z zintegrowanym system automatyki budynkowej. Autorka podpowiada jak nie dopuścić do „blackout'u" energetycznego w budynku, jak podtrzymać systemy w czasie awarii prądu oraz jak zachowują się urządzenia po przywróceniu zasilania.
Ostatnie lata mocno nadwyrężyły portfele wspólnot mieszkaniowych. Ich budżet mogą ratować m.in. pożytki, czyli wynagrodzenie w zamian za użyczenie części wspólnych nieruchomości na cele komercyjne.
Ostatnie lata mocno nadwyrężyły portfele wspólnot mieszkaniowych. Ich budżet mogą ratować m.in. pożytki, czyli wynagrodzenie w zamian za użyczenie części wspólnych nieruchomości na cele komercyjne.
Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.
Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.
Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca,...
Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca, ale w przyszłości chciałbyś zostać Facility Managerem? Ten kurs jest właśnie dla Ciebie.
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej z reguły składa się z osób nie będących zarządcami więc zachodzi potrzeba wynajęcia do zarządzania fachowca. Wspólnota mieszkaniowa ma prawo zlecić danej osobie czynności...
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej z reguły składa się z osób nie będących zarządcami więc zachodzi potrzeba wynajęcia do zarządzania fachowca. Wspólnota mieszkaniowa ma prawo zlecić danej osobie czynności związane z zarządzaniem na podstawie umowy i nie ma to nic wspólnego z powierzeniem zarządu.
W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni...
W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni się Facility Management od zarządzania nieruchomościami i w jakim celu obszary standardowo kojarzone z zarządzaniem nieruchomościami zaczęły należeć do Facility Management.
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.
Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...
Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością, a w szczególności: bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości" daje właścicielom lokali prawo do żądania od zarządcy (zarządów) należytego, bez zbędnej zwłoki, zabezpieczenia mieszkańców budynków...
Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia...
Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia pozycji zarządcy nieruchomości jako przedsiębiorcy oraz zdefiniowania umowy o zarządzaniu nieruchomością.
Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?
Jak wreszcie zaktywizować...
Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?
Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.
Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety...
Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć.
Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.
Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości...
Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości może być osoba fizyczna, która legitymuje się posiadaniem licencji zawodowej zarządcy nieruchomości nadanej przez stosowne organy państwowe. Aktualną listę zarządców z licencją możemy znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – objaśnia...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.