administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Mapowanie ryzyka w obszarze Facility Management

KS Mapowanie ryzyka w obszarze Facility Management

KS Mapowanie ryzyka w obszarze Facility Management

Ryzyko jest nieodłączną częścią życia. Działanie każdej organizacji wiąże się z ryzykiem. Ryzyko najczęściej definiowane jest jako wydarzenie, które może zajść i mieć wpływ na osiągnięcie założonych celów organizacji.

Zobacz także

Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...

dr Piotr Klatta Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości?

Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości? Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości?

Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby...

Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby i podmioty działające w obszarze gospodarowania nieruchomościami oraz obsługi rynku nieruchomości.

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Czynniki występowania ryzyka mają charakter zewnętrzny (ogólnogospodarczy, demograficzny, społeczny) lub wewnętrzny – wynikający ze sposobu działania organizacji, jej procesów, zasobów, wykorzystywanych technologii.

Ryzyko wiąże się z kosztami negatywnych konsekwencji wystąpienia zagrożenia, kosztami zapobiegania, lecz także kosztami niewykorzystanych szans, czyli utraconych możliwości. Niepodejmowanie przez organizacje ryzyka pozbawia je możliwości rozwoju. Skuteczne zarządzanie ryzykiem pozwala zachować właściwą równowagę.

W ciągu ostatnich lat zarządzanie ryzykiem przestało być ograniczone do tradycyjnie postrzeganych branż wysokiego ryzyka. Obecnie stosuje się je w niemal każdym obszarze funkcjonowania organizacji, a wobec znaczenia infrastruktury, zasobów, urządzeń i usług związanych z dostarczaniem udogodnień dla realizacji celów organizacji, postrzegane jest jako jedno z głównych zadań facility managera.

Zarządzanie ryzykiem obejmuje dążenie do minimalizacji tych zdarzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na organizację. Jest jednak również systematyczną metodą identyfikacji, analizy i oceny działań, która umożliwi maksymalizację możliwości.

Do głównych korzyści zarządzania ryzykiem zalicza się: obniżenie kosztów, poprawę wykorzystania zasobów i zrozumienia zagrożeń prowadzenia biznesu, usprawnienie komunikacji w organizacji, zmniejszenie potencjału konfliktów oraz zwiększenie koordynacji między podmiotami partnerskimi.

Istnieje wiele modeli zarządzania ryzykiem. Większość z nich wymienia następujące jego etapy:

  • identyfikację ryzyka, czyli określenie, co może się stać,
  • analizę ryzyka, czyli zbadanie mechanizmów wystąpienia ryzyka oraz oszacowanie skali ryzyka jako prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń oraz rozmiarów skutków,
  • ocenę i hierarchizację ryzyka,
  • akceptację ryzyka oraz przygotowanie i wdrożenie planów działania.

Dla zarządzania ryzykiem w obszarze Facility Management proponujemy przejrzysty i uporządkowany model, w którym do głównych etapów należą: strategia ryzyka, mapowanie ryzyka, ocena ryzyka oraz raportowanie.

Ryzyka ustala się w ramach strategii ryzyka. Ramy te zazwyczaj obejmują strategie i procesy stosowane w zarządzaniu ryzykiem, „apetyt na ryzyko”, określenie obowiązków w zakresie zarządzania i monitorowania procesów. Apetyt na ryzyko definiuje się jako akceptowalną wartość ewentualnej straty, gotowość organizacji do narażenia się na ryzyko.

Ważne jest, aby wyjaśnić odpowiedzialność za każdy element procesu zarządzania ryzykiem i zauważyć, że odpowiedzialność będzie się różnić w zależności od struktury i kultury organizacyjnej.

Podjęcie się identyfikacji ryzyk wymaga zastosowania określonych metod i technik. Najważniejsze z nich w obszarze operacyjnym Facility Management to: przegląd dokumentacji, ankiety wśród pracowników i klientów, diagramy przyczynowo-skutkowe czy listy kontrolne. Natomiast w obszarze strategicznym wykorzystuje się burzę mózgów, metody delfickie, analizy scenariuszowe i metody pozycjonowania strategicznego (np. SWOT).

Jednak jedną z najpopularniejszych metod identyfikacji i oceny oddziaływania ryzyka na organizację są mapy ryzyka (matryce ryzyka), które sprowadzają różne typy zidentyfikowanych ryzyk do wspólnego mianownika, uwzględniając przy tym zarówno prawdopodobieństwo ich wystąpienia, jak i ewentualne skutki oddziaływania.

Mapowanie ryzyka jest procesem identyfikacji, kwantyfikacji oraz określania priorytetów zagrożeń związanych z realizacją celów biznesowych. Powinno być połączone z procesem planowania biznesu. Identyfikacja ryzyk odbywa się też coraz częściej na poziomie procesów realizowanych w organizacji. Ryzyka opisywane są w postaci modeli i dodawane do poszczególnych działań w procesach.

Sporządzenie mapy ryzyka wymaga określenia dwóch jego wymiarów: prawdopodobieństwa wystąpienia (mierzonego albo subiektywnie, albo na podstawie analiz występowania tego typu ryzyk w przeszłości) oraz ewentualnych skutków (finansowych i pozafinansowych), powstałych w przypadku jego pojawienia się (tutaj istotne staje się oszacowanie tych skutków, które nie zawsze przyjmują bezpośrednio wymiar finansowy, ale mogą w konsekwencji doprowadzić do znacznych strat – tzw. ryzyko utraty reputacji).

Dla każdego ze zidentyfikowanych ryzyk właściciel ryzyka lub osoba nim zarządzająca wskazuje optymalną strategię i planowany sposób działania. Wybór strategii podyktowany jest znaczeniem ryzyka – siłą jego oddziaływania i prawdopodobieństwem wystąpienia. Zazwyczaj stosuje się podział strategii postępowania z ryzykiem w zależności od jego klasyfikacji w macierzy ryzyka przedstawionej na rys. 1:

  • akceptacja ryzyka będzie miała miejsce w sytuacjach, w których koszty skutecznego przeciwdziałania mu mogą przekraczać jego potencjalne korzyści, a zdolności do skutecznego przeciwdziałania są ograniczone lub wykraczające poza decyzje i działania wewnętrzne – następuje najczęściej w obszarze ryzyka o niskich skutkach;
  • transfer ryzyka, czyli przeniesienie (np. kontraktem outsourcingowym) odpowiedzialności i kosztów jego wystąpienia na inną organizację lub jego dywersyfikacja, tzn. rozproszenie ryzyka pomiędzy różnych interesariuszy, występujące najczęściej w stosunku do ryzyk specjalistycznych lub o małym prawdopodobieństwie i wysokich skutkach (np. ubezpieczenia);
  • przeciwdziałanie – dotyczyć będzie kategorii ryzyk, które wymagają podjęcia zdecydowanych, przemyślanych i zaplanowanych działań prowadzących do ich likwidacji lub znacznego ograniczenia;
  • unikanie ryzyka, czyli podejmowanie działań w celu unikania ekspozycji na ryzyko (w wielu przypadkach to niemożliwe) – stosowane wobec ryzyk, dla których, mimo podejmowanych działań, nie udało się zmniejszyć ich istotności do akceptowalnego poziomu.

Szczegółowość map ryzyka zależy od przyjętej metodologii zarządzania ryzykiem. Spotykane są najczęściej dwa rozwiązania: pierwsze, polegające na klasyfikacji ryzyka do deskryptywnych kategorii (dwóch lub więcej), określających konsekwencje jego wystąpienia, np. ryzyko nieistotne, niskie, umiarkowane, wysokie, katastrofalne, a także stratę ponoszoną w przypadku jego wystąpienia: prawie pewne (występujące często, np. częściej niż raz w roku), częste, umiarkowane, rzadkie, bardzo rzadkie. Innym sposobem jest nadanie omawianym dwóm wymiarom punktacji w skali 1–10, tak jak przedstawiono na rys. 2.

Tak przeprowadzona analiza umożliwi prawidłową klasyfikację ryzyka w skali: krytyczne–niskie, co stanowi przesłankę do dalszego konstruowania systemu zarządzania nim. Dzięki możliwości przemnożenia wartości w dwóch wymiarach i sprowadzeniu końcowej oceny do jednej liczby, otrzymujemy listę priorytetów w odniesieniu do zidentyfikowanych ryzyk.

Tak określone ryzyka poddawane są dalszej analizie:

  • ryzyka krytyczne (60 i więcej pkt.) – wymagają bezzwłocznej analizy i pozostawania pod stałą obserwacją najwyższego szczebla kierownictwa;
  • ryzyka wysokie (30–59 pkt.) – wymagają bezzwłocznego zajęcia się nimi przez wyższy szczebel zarządzania i wyznaczenia osób za nie odpowiedzialnych;
  • ryzyka średnie (16–29 pkt.) – wymagają stworzenia systemu monitorowania ryzyka oraz procedur reagowania;
  • ryzyka niskie (1–15 pkt.) – zarządza się nimi za pomocą standardowych procedur zarządzania ryzykiem, są wkomponowane w analizę i planowanie własnych zasobów organizacji.

Przedstawione powyżej metody wpisują się w proces zarządzania ryzykiem określony przez normę PN-EN 15221. Rys. 3. prezentuje propozycję działań dla procesu zarządzania ryzykiem zlokalizowanego na poziomie procesów strategicznych obszaru Facility Management.

Ryzyka obszaru Facility Management powodują zakłócenie pracy użytkownika obiektu. Oprócz silnego oddziaływania na jego procesy podstawowe, mają one często również istotne konsekwencje finansowe.

Pojawiające się awarie czy usterki traktowane są też jako wynik złej pracy facility managera lub jego służb, a nie efekt ryzyka, które występuje w wielu obszarach aktywności ludzkiej. Dlatego też zarządzanie ryzykiem, uświadamianie sobie jego występowania i przygotowywanie odpowiednich procedur będą z pewnością pomocne w zajmowaniu się wielowymiarowym obszarem FM. 

Bibliografia

  1. Beswick K., Bloodworth J., Risk Mapping – Dillemas and Sollutions, Housing Corporation, 2003
  2. Facility Management Guide to Managing Risk, FMA, 2004.
  3. Strategic Facility Planning, IFMA, 2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...

Maciej Kamiński Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami

Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami Sytuacje kryzysowe w zarządzaniu nieruchomościami

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia...

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii kwestią priorytetową jest jak najszybsze jej usunięcie w celu uniknięcia eskalacji zniszczeń.

Wiesław Pawelec Facility Management

Facility Management Facility Management

W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni...

W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni się Facility Management od zarządzania nieruchomościami i w jakim celu obszary standardowo kojarzone z zarządzaniem nieruchomościami zaczęły należeć do Facility Management.

news Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce. Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.

dr Bartłomiej Śliwiński 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

11 głównych kompetencji facility managera według IFMA 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.

Katarzyna Czajkowska Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.

Anna Ruszczak Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Redakcja news Weź udział w kursie dla Facility Managerów

Weź udział w kursie dla Facility Managerów Weź udział w kursie dla Facility Managerów

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca,...

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca, ale w przyszłości chciałbyś zostać Facility Managerem? Ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Marek Mejssner Budynki inteligentne budowane z naruszaniem przepisów

Budynki inteligentne budowane z naruszaniem przepisów Budynki inteligentne budowane z naruszaniem przepisów

Biurowe budynki inteligentne są często projektowane z naruszeniem przepisów i bez zaspokojenia dodatkowego zapotrzebowania na energię – takie są konkluzje raportu Stowarzyszenia Elektryków, Elektroników...

Biurowe budynki inteligentne są często projektowane z naruszeniem przepisów i bez zaspokojenia dodatkowego zapotrzebowania na energię – takie są konkluzje raportu Stowarzyszenia Elektryków, Elektroników i Informatyków Francuskich (SEE) – poinformował magazyn Detail.

news Kolejna edycja kursu Facility Manager

Kolejna edycja kursu Facility Manager Kolejna edycja kursu Facility Manager

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca,...

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca, ale chciałbyś w przyszłości zostać Facility Managerem? Ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

mgr inż. Michał Lutostański Remonty dachów budynków biurowych

Remonty dachów budynków biurowych Remonty dachów budynków biurowych

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Jerzy Bolkowski Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją

Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją

Czy niedogodności wynikające z właściwości szkła, związane ze skutkami zabrudzeń i korozji są do uniknięcia w budynkach z przeszkloną elewacją?

Czy niedogodności wynikające z właściwości szkła, związane ze skutkami zabrudzeń i korozji są do uniknięcia w budynkach z przeszkloną elewacją?

Redakcja Branża obsługi obiektów zatrudnia 630 tysięcy pracowników

Branża obsługi obiektów zatrudnia 630 tysięcy pracowników Branża obsługi obiektów zatrudnia 630 tysięcy pracowników

Z raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM) wynika, że w sektorze facility management zatrudnionych jest aż 630 tysięcy pracowników. Co więcej, sektor dalej się rozwija, oferuje coraz bardziej dojrzałe...

Z raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM) wynika, że w sektorze facility management zatrudnionych jest aż 630 tysięcy pracowników. Co więcej, sektor dalej się rozwija, oferuje coraz bardziej dojrzałe usługi oraz nowe role, mimo trwającej pandemii koronawirusa. Raport PRFM jest pierwszym opracowaniem wskazującym na rolę tej branży w polskiej gospodarce.

Redakcja Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura?

Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura? Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura?

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole –...

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole – przewidują eksperci Colliers International. Jak będą się kształtować przyszłe trendy w miejscu pracy?

Redakcja Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami

Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami Wirtualna rzeczywistość wkracza do zarządzania nieruchomościami

Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy...

Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy coraz chętniej wykorzystują wirtualną rzeczywistość do usprawnienia swoich procesów i szkolenia pracowników technicznych.

Maciej Kamiński Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.

Arkadiusz Maciejewski Zarządzanie odpadami w biurowcach

Zarządzanie odpadami w biurowcach Zarządzanie odpadami w biurowcach

Chcąc zaoszczędzić, traktujemy odpady biurowe na równi z komunalnymi. Tymczasem kluczem do redukcji kosztów jest optymalizacja procesów, sprawne zarządzanie i przede wszystkim – selektywna zbiórka, przynosząca...

Chcąc zaoszczędzić, traktujemy odpady biurowe na równi z komunalnymi. Tymczasem kluczem do redukcji kosztów jest optymalizacja procesów, sprawne zarządzanie i przede wszystkim – selektywna zbiórka, przynosząca wiele korzyści.

Katarzyna Czajkowska Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym

Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym

Artykuł przedstawia możliwe rozwiązania w przypadku przerw w dostawie energii w budynku inteligentnym z zintegrowanym system automatyki budynkowej. Autorka podpowiada jak nie dopuścić do „­blackout'u"...

Artykuł przedstawia możliwe rozwiązania w przypadku przerw w dostawie energii w budynku inteligentnym z zintegrowanym system automatyki budynkowej. Autorka podpowiada jak nie dopuścić do „­blackout'u" energetycznego w budynku, jak podtrzymać systemy w czasie awarii prądu oraz jak zachowują się urządzenia po przywróceniu zasilania.

Katarzyna Czajkowska Pozyskanie pożytków – sposobem na ratowanie budżetu nieruchomości

Pozyskanie pożytków – sposobem na ratowanie budżetu nieruchomości Pozyskanie pożytków – sposobem na ratowanie budżetu nieruchomości

Ostatnie lata mocno nadwyrężyły portfele wspólnot mieszkaniowych. Ich budżet mogą ratować m.in. pożytki, czyli wynagrodzenie w zamian za użyczenie części wspólnych nieruchomości na cele komercyjne.

Ostatnie lata mocno nadwyrężyły portfele wspólnot mieszkaniowych. Ich budżet mogą ratować m.in. pożytki, czyli wynagrodzenie w zamian za użyczenie części wspólnych nieruchomości na cele komercyjne.

Katarzyna Czajkowska Ochrona danych osobowych - wolno czy nie wolno udostępniać danych?

Ochrona danych osobowych - wolno czy nie wolno udostępniać danych?

Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.

Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.

Katarzyna Czajkowska Facility manager - człowiek orkiestra

Facility manager - człowiek orkiestra Facility manager - człowiek orkiestra

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.

Marek Mejssner Ergonomiczny open space

Ergonomiczny open space Ergonomiczny open space

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć...

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć koszty wynajmu, ale także uchronić przed sezonowymi epidemiami, złą atmosferą czy dużą fluktuacją kadr w pracy.

mgr Anna Dessoulavy-Śliwińska Moja rola w zespole

Moja rola w zespole Moja rola w zespole

Sytuacja, w której osoby o określonym temperamencie wykonują pracę niezgodną z ich predyspozycjami zawodowymi, jest szkodliwa. Wieloletnie zmuszanie się do robienia czegoś, co pozostaje w jawnej sprzeczności...

Sytuacja, w której osoby o określonym temperamencie wykonują pracę niezgodną z ich predyspozycjami zawodowymi, jest szkodliwa. Wieloletnie zmuszanie się do robienia czegoś, co pozostaje w jawnej sprzeczności z najgłębszymi potrzebami, typem osobowości czy przekonaniami, może zaowocować syndromem wypalenia zawodowego.

Katarzyna Czajkowska Serwerownia w upale

Serwerownia w upale Serwerownia w upale

Za oknem gorąco, słupki rtęci od rana do wieczora przekraczają najwyższe dopuszczalne przez nasze organizmy normy… ale nie o tym mowa. Budynki biurowe to też takie, wcale nie małe, organizmy i one również...

Za oknem gorąco, słupki rtęci od rana do wieczora przekraczają najwyższe dopuszczalne przez nasze organizmy normy… ale nie o tym mowa. Budynki biurowe to też takie, wcale nie małe, organizmy i one również mają pomieszczenia, które - tak jak my - ciężko znoszą upał, a ich przegrzanie niesie za sobą ogromne problemy.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.