Zarządzanie odpadami w biurowcach
Zarządzanie odpadami w biurowcach
www.sxc.hu
Chcąc zaoszczędzić, traktujemy odpady biurowe na równi z komunalnymi. Tymczasem kluczem do redukcji kosztów jest optymalizacja procesów, sprawne zarządzanie i przede wszystkim – selektywna zbiórka, przynosząca wiele korzyści.
Zobacz także
dr Piotr Klatta Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości?
Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby...
Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby i podmioty działające w obszarze gospodarowania nieruchomościami oraz obsługi rynku nieruchomości.
Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?
Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...
Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).
Czytaj całość »Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.
Czytaj całość »W Polsce odpady powstające w obiektach biurowych są najczęściej włączane do odpadów komunalnych. W ocenie większości administratorów takie rozwiązanie jest najmniej problemowe, ponieważ nie angażuje dodatkowych zasobów, nie wymaga specjalnych pojemników, przeznaczonych do zbiórki poszczególnych frakcji, ani obsługi ze strony dodatkowego personelu, dedykowanego gospodarce odpadami w ramach obiektu.
To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, jednak na pewno nie najlepsze, a także – wbrew pozorom – nie najtańsze.
Na tym można zarobić
Traktowanie odpadów związanych z funkcjonowaniem biura na równi z odpadami komunalnymi jest dalekie od prawidłowych metod gospodarowania odpadami. Jak pokazują analizy przeprowadzone przez Stena Recycling, ponad 75% odpadów produkowanych w warunkach biurowych jest wysokogatunkowym surowcem wtórnym.
Papier biurowy może być poddany recyklingowi nawet 6–7 razy. Warunkiem uzyskania wysokiego stopnia odzysku odpadów jest jednak poddanie ich kompleksowemu procesowi zarządzania.
Obejmuje on kilka etapów: począwszy od wytworzenia odpadu, który nadaje się do recyklingu, poprzez poprawną wysokojakościową selektywną zbiórkę, na odpowiednim składowaniu i na transporcie do właściwych instalacji przetwarzających kończąc.
Oddawanie odpadów biurowych wraz z komunalnymi jest działaniem nieefektywnym również z ekonomicznego punktu widzenia. W obliczu nowej ustawy, obowiązującej od 1 lipca br., mieszkańcy, przedsiębiorcy i administratorzy obiektów są zobligowani do stosowania europejskich praktyk w zakresie selektywnej zbiórki większości frakcji.
Jednocześnie stawki za odbiór 1,1 m³ odpadów komunalnych, w zależności od miasta w Polsce, wzrosły nawet pięciokrotnie. W interesie użytkowników oraz administratorów obiektów jest więc redukcja wolumenu odpadów komunalnych.
Jak to osiągnąć?
Odpowiedź tkwi w optymalizacji całego procesu zarządzania odpadami poprzez przekazanie go wyspecjalizowanej firmie. Grupa ekspertów w pierwszej kolejności przeprowadza audyt i analizuje sposób funkcjonowania danego biura, proces wytwarzania odpadów oraz dotychczasowy sposób zarządzania nimi, a także identyfikuje przestrzeń do ich zagospodarowania, by następnie zarekomendować optymalne rozwiązania, dostosowane do konkretnych rodzajów frakcji i potrzeb użytkowników biura.
Przykładem rozwiązania dedykowanego bezpośrednio przestrzeni biurowej jest np. system pojemników modułowych MultiSort wg projektu Stena Recycling, który zajmuje minimalną ilość cennej powierzchni i umożliwia selektywną zbiórkę aż do 11 różnych frakcji. Ponadto pozwala na bezpieczne zarządzanie dokumentami poufnymi.
Zastosowanie tego systemu pozwala na redukcję kosztów odpadów komunalnych nawet do 80%, a także wpływa na oszczędność czasu przeznaczanego na gospodarkę odpadową przez serwis sprzątający (redukcja o ok. 10–20%). Co więcej, materiały użyte do jego produkcji w 100% można poddać recyklingowi, spełnia on także surowe wymagania certyfikacji LEED oraz BREEAM.
Proces optymalizacji gospodarki odpadami zaczyna się w przestrzeni biur, jednak sięga dużo dalej. Obejmuje również wyposażenie obiektu w odpowiedniej wielkości kontenery – co zależy nie tylko od statystyk dotyczących ilości generowanych odpadów, ale też występujących w danym obiekcie ograniczeń, np. niewielka wolna przestrzeń. W przypadku tego ostatniego – w miejscach składowania odpadów można ustawić np. prasokontenery.
Frakcje pozytywne obniżają koszty
Jak wynika z obserwacji, rozwiązania optymalizacyjne w biurowcach cieszą się na rynku coraz większym zainteresowaniem ze strony firm i administratorów obiektów, a dynamika wzrostu liczby systemów Stena MultiSort instalowanych w polskich biurach potwierdza, że gonimy europejską czołówkę: Danię, Szwecję, Austrię i Szwajcarię w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz redukcji kosztów ponoszonych na zagospodarowanie odpadów.
Wprowadzenie kompleksowych rozwiązań pozwala na oszczędności w ramach całego procesu gospodarki odpadowej. Ze wstępnej analizy większości przypadków wynika, że saldo na gospodarce odpadowej w porównaniu z okresem, w którym stosowali oni tradycyjne rozwiązania, wyraźnie zmalało.
Wyodrębnienie ze strumienia odpadów komunalnych tzw. frakcji pozytywnych, czyli sprzedawalnych, np. papieru, kartonu, gazet czy butelek PET, umożliwia częściowe sfinansowanie gospodarki odpadowej. Zebrane frakcje są dokładnie raportowane i uwzględniane w statystkach, co jest zgodne z wymaganiami zarządzania w nurcie zrównoważonego rozwoju.
A w przyszłości...
Można się spodziewać, że przyszłość w zakresie gospodarowania odpadami będzie należeć do rozwiązań takich jak ENVAC. To system oparty o centralną, pneumatyczną drogę dystrybucji odpadów do miejsc odkładczych – kontenerów, znajdujących się w samym budynku lub poza jego obszarem. Jest tylko kwestią czasu, kiedy rozwiązanie to trafi do obiektów biurowych.