Co zrobić, aby praca zarządcy nieruchomości była doceniana?
Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?
Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.
Zobacz także
TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.
TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.
Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami
Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Można powiedzieć, że dobry zarządca nieruchomości to człowiek od wszystkiego. Oczywiście jest to człowiek od wszystkiego, co związane z funkcjonowaniem nieruchomości, którymi się opiekuje.No może z wyjątkiem wyprowadzania na smyczy psów lokatorów.
W zakres jego pracy wchodzi m.in. dbałość o prawidłowe funkcjonowanie lokali, ale także troska o stałe podnoszenie ich wartości rynkowej. Poza tym najlepsi zarządcy zajmują się także przygotowywaniem do efektywnego zarządzania budżetami operacyjnymi nieruchomości, obsługą księgową właścicieli i najemców, administrowaniem infrastrukturą techniczną budynku, optymalizacją kosztów oraz nadzorem nad działalnością firm serwisujących nieruchomość.
Roboty jest sporo, lecz często bywa tak, że nie jest ona doceniana przez mieszkańców. Zabiegani w szaleńczym rytmie dnia codziennego nie mają oni czasu na to, aby śledzić pracę zarządców.
Oto kilka prostych porad, które w szybki i skuteczny sposób sprawią, że praca zarządców nieruchomości będzie doceniana.
Po pierwsze - rozmowa na ulicy
Warto rozmawiać na ulicy z przypadkowo spotkanymi lokatorami. Szczególnie z tymi trochę starszej daty. Oni zawsze mają czas i chętnie dają się wciągnąć w rozmowę. Mówić im o tym, co ciekawego dzieje się ostatnio w obrębie ich wspólnoty, jakie decyzje zostały podjęte i jakie inwestycje zostaną zrealizowane.
To niby banalna rada, ale wielu zarządców w codziennym pośpiechu bagatelizuje siłę zwykłej sąsiedzkiej rozmowy. A pomaga ona nie tylko w aktywizowaniu lokatorów, ale przede wszystkim przekłada się na pozytywny wizerunek zarządcy. Przy kolejnym głosowaniu w sprawie wyboru zarządcy przez wspólnotę może to okazać się kluczowe.
Po drugie - rozmowa w Internecie
Do młodszych, bardziej obeznanych z nowymi technologiami lokatorów, warto docierać także za pośrednictwem komputerów czy urządzeń mobilnych. Mogą nam w tym pomóc systemy czy aplikacje usprawniające funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych i umożliwiające stały kontakt zarządców z lokatorami.
Jeden przykład takiego systemu - SmartFM to aplikacja, która oferuje zarządcom wszechstronne narzędzie gromadzące wszelkie istotne dane, ułatwiające nadzór nad zgłoszeniami i rozliczeniami oraz zapewniające skuteczną komunikację z mieszkańcami oraz podwykonawcami.
Zarządca ma ponadto możliwość przechowywania w systemie wzorów dokumentów wspólnoty, dodawania przetargów i rozstrzygania głosowań. Komunikacja za pośrednictwem smartphona czy tabletu to w dzisiejszych czasach standard. Warto wprowadzić go także w życie wspólnot mieszkaniowych.
Po trzecie - konsultacje
Każdy mieszkaniec lubi mieć poczucie, że jego zdanie się liczy. Może warto więc konsultować z lokatorami najważniejsze decyzje, które leżą w gestii zarządcy?
Jeśli na przykład szukamy odpowiedniej firmy zajmującej się odśnieżaniem, warto o rekomendacje zapytać miejscową złotą rączkę. Jako doświadczony mieszkaniec, funkcjonujący w tej okolicy od wielu lat, doskonale wie, która z lokalnych firm wykona tę usługę tanio i solidnie. Jeśli posłuchamy jego porady przyniesie to obustronne korzyści - zarządca znajdzie odpowiednią firmę, a miejscowa złota rączka poczuje się ważnym lokatorem, mającym wpływ na decyzje zarządcy.
Po czwarte i ostatnie - ciężka praca
Sprawna komunikacja z mieszkańcami nic nam nie da, jeśli nasza codzienna robota będzie zaniedbywana. Zawód zarządcy nieruchomości wymaga bowiem takich cech jak: cierpliwość, konsekwencja w działaniu, pracowitość i systematyczność.
Choć często niewidoczna i niedoceniana, praca ta jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. I choć dzięki ustawie deregulacyjnej może ją wykonywać praktycznie każdy, praca zarządcy nieruchomości to robota dla „prawdziwych twardzieli”.
Adam Wojnarowski
Zachęcamy do udziału w sondzie i dyskusji na temat niezbędnych predyspozycji i wiedzy zarządcy oraz Państwa doświadczeń w kontaktach z mieszkańcami.