administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kłopoty z urządzeniami przesyłowymi

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik" powstała z zasobów mieszkaniowych, którymi poprzednimi właścicielami były: Huta „Łaziska", ERG Łaziska, Budohut Łaziska.

Na majątek spółdzielni wraz z budynkami przeszły wymiennikownie ciepła oraz kanały ciepłownicze. Umowy z PEC Tychy zostały tak podpisane, że miejscem dostawy ciepła są komory ciepłownicze.

Aby uporządkować sprawy dostaw ciepła do budynków, zaproponowaliśmy PEC odsprzedaż wymiennikowni według operatorów szacunkowych, a kanały ciepłownicze sprzedać za „przysłowiową złotówkę" z VAT, tym bardziej że PEC Tychy jest częściowym właścicielem sieci ciepłowniczych pomiędzy naszymi budynkami. Kilkakrotnie składane oferty pozostają bez odpowiedzi od paru lat.

Prosimy o poradę w powyższej kwestii i w nawiązaniu do służebności przesyłu.

Zarząd Spółdzielni

Zobacz także

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Urządzenia przesyłowe

Zgodnie z art. 49 kodeksu cywilnego urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne podobne urządzenia nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Artykuł ten wprowadza wyjątek od zasady, że wszystko, co jest z gruntem trwale związane, jest własnością właściciela gruntu. Należy zwrócić uwagę, że powyższa zasada dotyczy tylko urządzeń, a nie pomieszczeń, które zajmują.

Aby przedsiębiorstwo stało się właścicielem pomieszczeń nie wystarczy ich przekazanie, konieczne jest ich wyodrębnienie jako lokalu użytkowego w budynku, tak jak lokali mieszkalnych, i przeniesienie własności tego lokalu na rzecz przedsiębiorstwa. Jeżeli tego nie zrobiono, to pomieszczenia te weszły w skład nieruchomości wspólnej.

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości

W związku z tym, że przedsiębiorstwo zajmuje nieruchomość spółdzielni mieszkaniowej może ona zażądać od przedsiębiorstwa czynszu za jej zajmowanie, a jeżeli nie może dojść z przedsiębiorstwem do porozumienia, może przed sądem ubiegać się o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Rozpoczynając sprawę należy najpierw skierować do przedsiębiorstwa pismo z konkretną propozycją zawarcia odpłatnej umowy zezwalającej na korzystanie z nieruchomości. Dojście do porozumienia, szczególnie co do wysokości czynszu, nie będzie jednak łatwe. W wypadku braku porozumienia pozostaje spółdzielni mieszkaniowej droga sądowa.

Podstawę prawną roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowi art. 224 § 1 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że ten kto korzysta z rzeczy bez tytułu prawnego musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy.

Warto jednak pamiętać, że roszczenie to można zgłosić, tylko wtedy gdy między stronami nie istnieje porozumienie w kwestii korzystania z nieruchomości.

Wysokość należnego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie ustala się na poziomie czynszu, który faktycznie przypadłby spółdzielni mieszkaniowej z tytułu najmu tej części nieruchomości.

Zasadę tę potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15.09.2005 r., sygn. akt II CK 61/05. Należy jednak pamiętać, że roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy przedawnia się z upływem 10 lat.

Zatem w sytuacji gdy urządzenia znajdują się w nieruchomości dłużej, nie możemy już liczyć na wynagrodzenie za cały okres bezumownego korzystania z nieruchomości, lecz tylko za ostatnie 10 lat.

Nie można żądać wydania pomieszczenia

Nie można żądać usunięcia ze swojego pomieszczenia urządzeń przesyłowych. Bez znaczenia jest fakt, że właściciel nie wyraził kiedyś zgody na umieszczenie urządzeń.

Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18.01.2007 r., sygn. akt I CSK 223/06. W sprawie, która trafiła do Sądu Najwyższego, wspólnota mieszkaniowa domagała się od przedsiębiorstwa energetycznego usunięcia stacji transformatorowej znajdującej się w pomieszczeniu należącym do nieruchomości wspólnej.

Przedmiotowa wspólnota wniosła sprawę o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie ze spornego pomieszczenia i otrzymała korzystne orzeczenie. Niezależnie od tego wspólnota wszczęła sprawę o usunięcie transformatora i wydanie jej pomieszczenia. Jednak tu sprawa nie potoczyła się już po jej myśli.

Kiedy sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, ten uznał, że wspólnota mieszkaniowa nie może żądać wydania pomieszczenia, bo własność nie jest prawem absolutnym i może podlegać ograniczeniom, a w przedmiotowej sprawie należy uwzględnić też realia gospodarcze.

Służebność przesyłu

Możliwość uregulowania problemu urządzeń na nieruchomości spółdzielni daje też służebność przesyłu, która została wprowadzona do kodeksu cywilnego właśnie w celu uregulowania sytuacji urządzeń przesyłowych między przedsiębiorcami i właścicielami nieruchomości, na których takie urządzenia się znajdują.

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 kodeksu cywilnego, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Służebność przesyłu powstaje w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego między przedsiębiorcą przesyłowym i właścicielem gruntu, na którym są lub mają zostać zainstalowane urządzenia przesyłowe.

Umowa ta powinna szczegółowo określać zakres czynności, które przedsiębiorca przesyłowy może wykonywać w stosunku do nieruchomości. W umowie powinna być ustalona wysokość i zasady płatności wynagrodzenia.

Jeśli strony zawierają umowę odnośnie do urządzeń już istniejących w umowie powinny też ustalić kwestię opłaty za korzystanie z gruntu przez przedsiębiorcę przesyłowego za okres przed podpisaniem umowy.

Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy, bo strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii jej warunków, można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego. W takim wypadku sąd ustali również wysokość wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości.

Przedsiębiorstwo może bronić się przed koniecznością zapłaty wynagrodzenia próbując wykazać zasiedzenie służebności przesyłu. Możliwość zasiedzenia służebności przesyłu potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7.10.2008 r., sygn. akt III CZP 80/08.

O stwierdzenie przez sąd zasiedzenia służebności przesyłu przedsiębiorca przesyłowy może ubiegać się, jeżeli przez dłuższy czas korzystał z widocznych i trwałych urządzeń przesyłowych, które znajdują się na cudzej nieruchomości.

Przepisy wymagają upływu okresu co najmniej 30 lat, jeśli przedsiębiorca działał w złej wierze, czyli miał lub powinien mieć świadomość, że urządzenia przesyłowe znajdują się na nieruchomości, do której przedsiębiorca nie posiada tytułu prawnego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Czy sąsiad może legalnie zmusić nas do wycinki drzew?

Czy sąsiad może legalnie zmusić nas do wycinki drzew? Czy sąsiad może legalnie zmusić nas do wycinki drzew?

Zarówno z własnego domu czy mieszkania, jak i z posesji możemy korzystać na swoich zasadach, ale w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego. Warto mieć to na uwadze przy sporach...

Zarówno z własnego domu czy mieszkania, jak i z posesji możemy korzystać na swoich zasadach, ale w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego. Warto mieć to na uwadze przy sporach sąsiedzkich związanych z drzewami, ponieważ w niektórych przypadkach sąsiad może nas prawnie zmusić do ich wycinki.

Paweł Puch Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane Umowa o roboty budowlane

Nie każda umowa podwykonawcy z wykonawcą jest automatycznie umową budowlaną, gdy właśnie taka umowa wiąże wykonawcę z inwestorem. O tym, czy mamy do czynienia z umową budowlaną, decyduje jej przedmiot.

Nie każda umowa podwykonawcy z wykonawcą jest automatycznie umową budowlaną, gdy właśnie taka umowa wiąże wykonawcę z inwestorem. O tym, czy mamy do czynienia z umową budowlaną, decyduje jej przedmiot.

Paweł Puch Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego...

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego granic lub przedstawienia nabywcy gruntu osobom trzecim – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Paweł Puch Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań...

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań z innymi działkami na osiedlu. Artykuł odnosi się do prawnych aspektów problemów wynikających z nieuregulowania granic działki pod budynkiem i niezapewnienia właściwego dostępu do dróg publicznych.

Eugenia Śleszyńska Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów...

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów zlecenia według Kodeksu cywilnego. Występuje wówczas nie tylko w roli pracodawcy, czy zlecającego, ale także w roli płatnika podatku dochodowego wobec US czy wobec ZUS w zakresie płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Ale czy wspólnota powinna płacić na tzw. pracownicze plany kapitałowe?

Redakcja Rzeczy najemcy zamiast kwoty czynszu

Rzeczy najemcy zamiast kwoty czynszu Rzeczy najemcy zamiast kwoty czynszu

Tarcza antykryzysowa 2.0, wprowadzona w związku z pandemią koronawirusa, ustanowiła zakaz eksmisji, który obowiązuje aż do końca stanu zagrożenia epidemicznego. Nie zabrania się jednak stosowania pewnego...

Tarcza antykryzysowa 2.0, wprowadzona w związku z pandemią koronawirusa, ustanowiła zakaz eksmisji, który obowiązuje aż do końca stanu zagrożenia epidemicznego. Nie zabrania się jednak stosowania pewnego sposobu wywierania presji na nierzetelnego lokatora. Mowa o zastawie dotyczącym rzeczy najemcy. Może się to okazać bardzo ciekawym rozwiązaniem prawnym, trzeba jednak zachować pewną ostrożność podczas jego stosowania, aby samemu nie naruszyć przepisów.

Eugenia Śleszyńska Infrastruktura telekomunikacyjna w budynku a interes właściciela nieruchomości

Infrastruktura telekomunikacyjna w budynku a interes właściciela nieruchomości Infrastruktura telekomunikacyjna w budynku a interes właściciela nieruchomości

Możliwość zapewnienia dostępu do nieruchomości osób trzecich, w tym wykonawców czy dostawców, określa właściciel nieruchomości lub inny władający, kierując się swoją wolą lub obowiązkami na nim spoczywającymi....

Możliwość zapewnienia dostępu do nieruchomości osób trzecich, w tym wykonawców czy dostawców, określa właściciel nieruchomości lub inny władający, kierując się swoją wolą lub obowiązkami na nim spoczywającymi. W szczególności prawo dostępu i użytkowania nieruchomości, chociażby na czas oznaczony, i tylko na czas realizacji robót budowlanych, określa on w umowie cywilnoprawnej, w tym także za wynagrodzeniem. W takim wypadku o warunkach korzystania z nieruchomości przez osobę trzecią decyduje umowa...

Eugenia Śleszyńska Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu

Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu

Działalność statutowa wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej, w rozumieniu przepisów art. 331 Kodeksu cywilnego, działającej pod swoim NIP, REGON, ograniczona jest do zarządu nieruchomością wspólną....

Działalność statutowa wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej, w rozumieniu przepisów art. 331 Kodeksu cywilnego, działającej pod swoim NIP, REGON, ograniczona jest do zarządu nieruchomością wspólną. Co zalicza się do nieruchomości wspólnej określono w art. 3 ustawy o własności lokali, a szczegółowo wyjaśnia orzecznictwo.

Redakcja Administratora Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – tekst ujednolicony (DzU poz. 1025 z dnia 29.05.2018 r. z póżn. zm.); stan prawny na dzień 8.04.2019 r.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – tekst ujednolicony (DzU poz. 1025 z dnia 29.05.2018 r. z póżn. zm.); stan prawny na dzień 8.04.2019 r.

Eugenia Śleszyńska Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Eugenia Śleszyńska Zakres swobody zawierania umów na rynku usługowym

Zakres swobody zawierania umów na rynku usługowym Zakres swobody zawierania umów na rynku usługowym

Wiadomo powszechnie, że z uwagi na przepisy ogólne Kodeksu cywilnego (art. 3531 KC) istnieje swoboda zawierania umów. Zwróćmy jednak uwagę na treść ograniczającą tego przepisu, że swoboda stron jest ograniczona...

Wiadomo powszechnie, że z uwagi na przepisy ogólne Kodeksu cywilnego (art. 3531 KC) istnieje swoboda zawierania umów. Zwróćmy jednak uwagę na treść ograniczającą tego przepisu, że swoboda stron jest ograniczona naturą danego stosunku prawnego, właściwymi przepisami prawa, co oznacza, że taka umowa nie może się im sprzeciwiać, a ponadto, że nie może pozostawać w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

Redakcja Odmowna decyzja kredytowa – jak się zabezpieczyć?

Odmowna decyzja kredytowa – jak się zabezpieczyć? Odmowna decyzja kredytowa – jak się zabezpieczyć?

Zmiana stanowiska kredytodawców dotycząca finansowania mieszkań była szczególnie widoczna w II kw. bieżącego roku. W kolejnym kwartale banki stopniowo łagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych....

Zmiana stanowiska kredytodawców dotycząca finansowania mieszkań była szczególnie widoczna w II kw. bieżącego roku. W kolejnym kwartale banki stopniowo łagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Jesienny wzrost liczby zachorowań na koronawirusa może ponownie spowodować zmianę sytuacji. Wszystko będzie zależało od tego, jak ponowne nasilenie epidemii wpłynie na kondycję krajowej gospodarki. Niektóre osoby nie chcą czekać z zakupem lokalu lub domu, aż do czasu zakończenia aktualnego kryzysu....

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2020 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2020 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2020 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w styczniu 2020 roku powiększony został o 11 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w styczniu 2020 roku powiększony został o 11 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Paweł Puch Brak zgody na remont w małej wspólnocie mieszkaniowej

Brak zgody na remont w małej wspólnocie mieszkaniowej Brak zgody na remont w małej wspólnocie mieszkaniowej

W przypadku braku jednomyślności w sprawie wystąpienia do sądu o zgodę dla przeprowadzenia czynności przekraczającej zwykły zarząd powinni wnioskować współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej...

W przypadku braku jednomyślności w sprawie wystąpienia do sądu o zgodę dla przeprowadzenia czynności przekraczającej zwykły zarząd powinni wnioskować współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę. Czynność polegająca na podjęciu robót budowlanych przy obiekcie, stanowiącym współwłasność kilku osób jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd rzeczą wspólną, zwłaszcza w przypadku robót budowlanych wymagających uzyskania pozwolenia na budowę – wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w...

Redakcja Umowa z architektem – na co zwrócić uwagę?

Umowa z architektem – na co zwrócić uwagę? Umowa z architektem – na co zwrócić uwagę?

Umowa z architektem najczęściej obejmuje stworzenie projektu architektonicznego lub dokumentacji budowlanej związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Architektom coraz częściej zleca się również zaprojektowanie...

Umowa z architektem najczęściej obejmuje stworzenie projektu architektonicznego lub dokumentacji budowlanej związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Architektom coraz częściej zleca się również zaprojektowanie sposobu urządzenia wnętrz lokali mieszkalnych. Ze względu na wagę tych dokumentów, nawet drobne błędy lub niedomówienia mogą mieć istotne konsekwencje.

Redakcja Kiedy przychód z najmu może rozliczać tylko jeden współwłaściciel?

Kiedy przychód z najmu może rozliczać tylko jeden współwłaściciel? Kiedy przychód z najmu może rozliczać tylko jeden współwłaściciel?

Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości powinien samodzielnie rozliczać przychody z najmu – proporcjonalnie do swojego udziału w zysku. Niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że możliwe...

Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości powinien samodzielnie rozliczać przychody z najmu – proporcjonalnie do swojego udziału w zysku. Niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że możliwe jest rozliczanie tylko przez jedną osobę. W jakich sytuacjach?

Eugenia Śleszyńska Ochrona nazwiska i wizerunku osoby fizycznej (cz.II)

Ochrona nazwiska i wizerunku osoby fizycznej (cz.II) Ochrona nazwiska i wizerunku osoby fizycznej (cz.II)

W artykule pt. „Ochrona dóbr osobistych w warunkach cywilnych”, opublikowanym w wydaniu „Administratora i Menadżera Nieruchomości” nr 9/2018, rozpoczęliśmy wyjaśnianie kwestii prawnych związanych z ochroną...

W artykule pt. „Ochrona dóbr osobistych w warunkach cywilnych”, opublikowanym w wydaniu „Administratora i Menadżera Nieruchomości” nr 9/2018, rozpoczęliśmy wyjaśnianie kwestii prawnych związanych z ochroną dóbr osób fizycznych, wynikających z przepisów art. 23 KC. Kontynuując temat, poniżej przedstawiona została problematyka ochrony nazwiska i wizerunku osoby fizycznej.

Redakcja Umowa najmu a umowa dzierżawy

Umowa najmu a umowa dzierżawy Umowa najmu a umowa dzierżawy

Umowa najmu oraz umowa dzierżawy – błędem jest traktować oba terminy jako synonimy. W konsekwencji może dojść do nieporozumień pomiędzy stronami umowy bądź do nieoczekiwanych konsekwencji prawnych.

Umowa najmu oraz umowa dzierżawy – błędem jest traktować oba terminy jako synonimy. W konsekwencji może dojść do nieporozumień pomiędzy stronami umowy bądź do nieoczekiwanych konsekwencji prawnych.

Redakcja Jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej?

Jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej? Jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej?

O tym, jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej, mówi art. 145 kodeksu cywilnego. Proces może przebiegać dwutorowo: poprzez zawarcie umowy lub na skutek złożenia właściwego wniosku...

O tym, jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej, mówi art. 145 kodeksu cywilnego. Proces może przebiegać dwutorowo: poprzez zawarcie umowy lub na skutek złożenia właściwego wniosku w tej sprawie do sądu.

Agnieszka Żelazna Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego

Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego

Służebność gruntowa może wygasnąć na skutek zrzeczenia się tego prawa przez tego, komu ono przysługuje. O tym jednakże, czy służebność taka faktycznie wygaśnie ze wszelkimi wynikającymi z tego tytułu skutkami...

Służebność gruntowa może wygasnąć na skutek zrzeczenia się tego prawa przez tego, komu ono przysługuje. O tym jednakże, czy służebność taka faktycznie wygaśnie ze wszelkimi wynikającymi z tego tytułu skutkami prawnymi decyduje z kolei m.in. ważność złożonego przez uprawnionego oświadczenia woli o jej zrzeczeniu się.

Paweł Puch Jak liczyć głos współwłaścicieli hali garażowej?

Jak liczyć głos współwłaścicieli hali garażowej? Jak liczyć głos współwłaścicieli hali garażowej?

Proszę o informację, jak w związku z nowelizacją ustawy o własności lokali liczyć głos współwłaścicieli hali garażowej. Czy teraz można liczyć oddzielnie każdy głos współwłaściciela? Czy udział jest podzielny?

Proszę o informację, jak w związku z nowelizacją ustawy o własności lokali liczyć głos współwłaścicieli hali garażowej. Czy teraz można liczyć oddzielnie każdy głos współwłaściciela? Czy udział jest podzielny?

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Podstawa prawna ustanowienia służebności przesyłu

Podstawa prawna ustanowienia służebności przesyłu Podstawa prawna ustanowienia służebności przesyłu

Instytucja służebność przesyłu została wprowadzona ustawą z dnia 30 maja 2008 r., zmieniającą Kodeks cywilny (DzU nr 116, poz. 731, dalej jako kc), i weszła w życie 3 sierpnia 2008 r. Roszczenie wniesione...

Instytucja służebność przesyłu została wprowadzona ustawą z dnia 30 maja 2008 r., zmieniającą Kodeks cywilny (DzU nr 116, poz. 731, dalej jako kc), i weszła w życie 3 sierpnia 2008 r. Roszczenie wniesione po tej dacie powinno być rozpatrywane z uwzględnieniem przepisów znowelizowanych - art. 3051 do 3054 i art. 49 kodeksu cywilnego. Takie stanowisko zajął SN w wyroku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (II CSK 137/09)

Paweł Puch Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty...

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (prowadzenie rozmów, dostęp do dokumentów WM) można powierzyć pełnomocnikowi. Jednak pamiętajmy, że jego działanie wywiera takie same skutki, jak działanie samego właściciela lokalu, dlatego pełnomocnictw powinniśmy udzielać bardzo rozważnie.

Stella Brzeszczyńska Zarządzanie współwłasnością

Zarządzanie współwłasnością Zarządzanie współwłasnością

Istotą współwłasności jest m.in. jej niepodzielność względem kilku osób – a zatem żaden z współwłaścicieli nie jest właścicielem całej rzeczy oraz żaden z nich nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy...

Istotą współwłasności jest m.in. jej niepodzielność względem kilku osób – a zatem żaden z współwłaścicieli nie jest właścicielem całej rzeczy oraz żaden z nich nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy na swoją wyłączną własność. Podział do korzystania z nieruchomości nie zmienia tej zasady, określa tylko reguły posiadania rzeczy na zasadach współwłasności. A jak wygląda zarządzanie współwłasnością w różnych jej odmianach?

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.