administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarządzanie współwłasnością

Współwłasność | Ułamkowa i łączna | Małżeństwo czy spółka? | Pożytki a podział do korzystania | Zarządzanie wspólną nieruchomością | Podatek dochodowy | Przychody z majątku wspólnego małżonków | Wspólna własność a przychody otrzymane

Zarządzanie współwłasnością
sxc.hu

Zarządzanie współwłasnością


sxc.hu

Istotą współwłasności jest m.in. jej niepodzielność względem kilku osób – a zatem żaden z współwłaścicieli nie jest właścicielem całej rzeczy oraz żaden z nich nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy na swoją wyłączną własność.

Podział do korzystania z nieruchomości nie zmienia tej zasady, określa tylko reguły posiadania rzeczy na zasadach współwłasności. A jak wygląda zarządzanie współwłasnością w różnych jej odmianach?

Zobacz także

Aneta Mościcka Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Lokal niemieszkalny a ulga w PIT Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT,...

Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT, ale w zakresie wydatków, jakie poniósł na adaptację lokalu na cele mieszkaniowe – orzekł WSA w Olsztynie.

Aneta Mościcka Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera

W polskim systemie opodatkowania posiadania majątku wysokość stawek dla budynków lub ich części zróżnicowano w zależności od sposobu ich wykorzystania. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot...

W polskim systemie opodatkowania posiadania majątku wysokość stawek dla budynków lub ich części zróżnicowano w zależności od sposobu ich wykorzystania. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot opodatkowania (odrębna własność lokali), jako części budynków mieszkalnych, preferencyjnej stawki podatkowej, przewidzianej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiłoby wyłom w stosowaniu najniższej stawki podatkowej dla lokali, ściśle spełniających kryterium lokali mieszkalnych – orzekł...

Anna Ruszczak news Wyrok TK dotyczący podatku za garaż

Wyrok TK dotyczący podatku za garaż Wyrok TK dotyczący podatku za garaż

18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.

18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.

Istota współwłasności została wyrażona w art. 195 Kodeksu cywilnego (KC), zgodnie z którym własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Przepis art. 195 KC określa bardzo istotną cechę współwłasności: niepodzielność. Polega ona na tym, że każdy ze współwłaścicieli jest właścicielem całej rzeczy, ale żaden nie jest właścicielem całości. Niepodzielność wspólnego prawa własności oznacza także, że żaden z współwłaścicieli nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy na swoją wyłączną własność.

Zarówno rzecz jako całość, jak i każda część rzeczy należy do wszystkich współwłaścicieli. Współwłaściciele w 3/4 i w 1/4 mają dokładnie takie samo prawo do całej rzeczy. Podział do korzystania z nieruchomości nie zmienia tej zasady, określa tylko reguły posiadania rzeczy.

Współwłasność

Ułamkowa i łączna

Współwłasność może przybrać formę współwłasności w częściach ułamkowych, albo współwłasności łącznej.

Udział ułamkowy wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Nie daje mu jednak prawa do wyłącznego dysponowania określoną częścią rzeczy. Łatwiej jest zrozumieć tę zasadę przy współwłasności rzeczy ruchomej, np. samochodu.

W tym wypadku żaden ze współwłaścicieli nie dysponuje wyłącznie „swoją” częścią samochodu. Każdy z nich może natomiast dysponować całym samochodem w sposób określony umową, np. w określone dni.

Obok współwłasności ułamkowej występuje tzw. ułamkowa współwłasność przymusowa, o której mowa w art. 3 Ustawy o własności lokali (UWL). Jest to specyficzny typ współwłasności, jego omówienie wykracza poza ramy artykułu.

Współwłasność łączna charakteryzuje się tym, że udziały w majątku wspólnym nie są oznaczone ułamkiem, nie wolno rozporządzać swoim udziałem w majątku wspólnym ani w poszczególnych składnikach, nie można żądać podziału majątku.

Taka wspólna własność wiąże się zawsze z określonym stosunkiem prawnym i jest bezpośrednio z nim związana; jest jego skutkiem. Dlatego jej przedmiotem nie jest jedna, konkretna, oznaczona co do tożsamości rzecz, lecz masa majątkowa składająca się z wielu rzeczy i praw.

Współwłasność łączna występuje w relacjach między małżonkami jako współwłasność majątkowa małżeńska oraz w spółkach niemających osobowości prawnej, przede wszystkim w spółce cywilnej.

Do majątku wspólnego małżonków zalicza się przedmioty majątkowe nabyte w czasie małżeństwa, z wyjątkiem nabycia m.in. w drodze spadku lub darowizny.

Niezwykle istotny jest art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) wymagający zgody drugiego małżonka do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków. Z przepisu tego wynika, że ważność umowy najmu zawartej przez jednego z małżonków wymaga zgody lub potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

Wspólność małżeńską można rozszerzyć, ograniczyć albo znieść. W efekcie zniesienia (ustania) wspólności majątek „bezudziałowy” zmienia się w „udziałowy”. Trzeba jednak pamiętać, że żadne z małżonków nie może swobodnie dysponować swoim udziałem; zawsze wymaga to zgody drugiego małżonka (zasada ta wynika z art. 1036 KC, do którego odsyła art. 46 KRO).

Nieruchomości wchodzące w skład masy spadkowej są objęte pewnym typem wspólnej własności. Współwłasność masy spadkowej w zasadzie nie jest współwłasnością, lecz prawem spadkobierców do całej masy spadkowej. Dopiero dział spadku zmienia tę sytuację: albo dochodzi do fizycznego podziału masy spadkowej między poszczególne osoby, albo stają się oni współwłaścicielami w częściach ułamkowych poszczególnych rzeczy.

Małżeństwo czy spółka?

W majątku wspólnym małżonków, podobnie jak w spółce cywilnej, obowiązuje wspólność łączna. To skłania czasami organy podatkowe do postawienia tezy, że w zasadzie nie ma większej różnicy między spółką a małżeństwem.

Jeżeli małżonkowie podejmują wspólne działania, takie jak zakup dużej nieruchomości, jej podział i sprzedaż działek, albo wynajmowanie dużej liczby lokali, urzędnicy uznają, że jest to wspólne przedsięwzięcie charakteryzujące działania spółki cywilnej.

Teza wydaje się kuriozalna i anegdotyczna, gdyby nie kilka orzeczeń WSA w Kielcach, któremu taka koncepcja przypadła do gustu.

Sąd1 uznał, że zakup i sprzedaż nieruchomości jest wspólnym przedsięwzięciem gospodarczym realizowanym dla osiągnięcia wspólnego celu i można przyjąć, że jest to działalność prowadzona na zasadach właściwych dla spółki cywilnej utworzonej dla tej działalności ad hoc, pomimo braku umowy spółki.

Sąd podkreślił, że umowa spółki cywilnej wymaga formy pisemnej wyłącznie dla celów dowodowych. Sąd doszedł do wniosku, że wspólne działanie powoduje, iż: „Osobie wykonującej czynności we współdziałaniu z inną osobą nie można przypisać przymiotu wykonywania czynności we własnym imieniu i na własny rachunek.

W takim bowiem przypadku są one w istocie rzeczy wykonywane w imieniu utworzonej, nawet ad hoc a przy tym nieformalnie, wspólnoty interesów, a ich ryzyko podlega stosownej partycypacji pomiędzy jej członków”.

Zdaniem Sądu wspólne działanie małżonków odpowiada definicji spółki cywilnej. Zgodnie z art. 860 §1 KC sprowadza się ona do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony.

Cel umowy spółki nie musi być jasno wyartykułowany i może być ustalany na podstawie okoliczności towarzyszących, można go określić jako intencje stron, co do osiągnięcia określonego stanu rzeczy.

Uznanie, że działania małżonków są w istocie działaniami spółki cywilnej jest groźne przede wszystkim z uwagi na przepisy dotyczące NIP (spółka powinna mieć własny) oraz VAT (spółka rozlicza się jako odrębny podatnik). Nie bardzo też wiadomo, kto wystawia faktury i jaka powinna być ich treść.

Pogląd WSA w Kielcach należy uznać za niewłaściwy w odniesieniu do działających wspólnie małżonków, warto jednak wiedzieć o takich zagrożeniach.

Pożytki a podział do korzystania

W myśl art. 206 KC, każdy z współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej i korzystania z niej w taki sposób, jaki nie koliduje z współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych uprawnionych. Każdy ma także prawo pobierania pożytków z rzeczy.

Właściciele mogą ustalić między sobą zarówno sposób korzystania z rzeczy (np. ustalając podział do korzystania) oraz określić, kto i w jakim stopniu jest uprawniony do pobierania pożytków.

Jeżeli jednak dochodzi do naruszenia tych uprawnień (tzw. korzystanie „ponad udział” lub korzystanie „nieuprawnione”), każdy współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 KC (uchwała 7 sędziów SN z 19.3.2013 r., III CZP 88/12).

Przepisy te określają obowiązek wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy oraz zwrotu pobranych pożytków lub ich równowartości. Uchwała ta rodzi także (pośrednio) skutki podatkowe.

Zarządzanie wspólną nieruchomością

Opisane rodzaje współwłasności wskazują, że zarządca wynajmowanej nieruchomości powinien przede wszystkim ustalić, czy współwłaściciele ustalili między sobą zasady pobierania i rozliczania pożytków.

We współwłasności ułamkowej należy sprawdzić, czy dokonano podziału do korzystania i jaki „klucz podziału” pożytków przyjęto.

We współwłasności majątkowej małżeńskiej zarządzanie wspólnym majątkiem wymaga zgody obojga małżonków. Należy więc zadbać o to, aby:

  1. oboje udzielili pełnomocnictwa do zarządzania i wynajmowania w ich imieniu albo,
  2. jedno udzieliło pełnomocnictwa drugiemu do wynajmowania i/albo powierzania zarządcy niektórych (wszystkich) czynności z tym związanych albo,
  3. jedno udzieliło pełnomocnictwa zarządcy a drugie każdorazowo udzielało zgody na wynajęcie obiektu.

Należy też uważać, aby fiskus nie uznał tych działań za utworzenie ad hoc spółki cywilnej.W przypadku nieruchomości wchodzącej w skład wspólnej masy spadkowej zarządca powinien dążyć do tego, aby spadkobiercy dokonali działu spadku.

Podatek dochodowy

Podatnicy osiągający przychody z najmu mają kilka możliwości ich opodatkowania. W ramach działalności gospodarczej, której przedmiotem jest najem, można wybrać zasady ogólne (opodatkowanie skalą podatkową) albo podatek liniowy.

W ramach tzw. najmu prywatnego można wybrać opodatkowanie dochodów skalą podatkową albo opodatkowanie przychodów 8,5% ryczałtem.

Możliwy jest także wybór dwóch odrębnych metod opodatkowania dla dwóch odrębnych źródeł przychodów, np. wynajmowanie lokali użytkowych (wszystkich, jakie podatnik posiada) w ramach działalności gospodarczej oraz wynajmowanie lokali mieszkalnych (wszystkich jakie podatnik posiada) w ramach najmu prywatnego.

Każdy ze współwłaścicieli może wybrać inny sposób opodatkowania. Zasadą jest bowiem, że przychody ze wspólnej własności są opodatkowane proporcjonalnie do posiadanego udziału. Komplikuje to rozliczenia podatkowe, w tym przede wszystkim wystawianie faktur i rachunków przez poszczególne osoby.

Zróżnicowany wybór opodatkowania powoduje, że każda część czynszu może zostać inaczej rozliczona; wpływa to także na sposób ewidencjonowania przychodów i kosztów.

Dla osób, które wybrały opodatkowanie ryczałtem dokumenty zakupów nie mają żadnego znaczenia, ale dla osób, które rozliczają się skalą podatkową albo podatkiem liniowym, każdy wydatek należy analizować pod kątem kosztów podatkowych.

Sprawę rozliczeń dodatkowo komplikuje podatek VAT. Część osób może być zobowiązana do jego rozliczania, a część – nie (o podatku VAT przy współwłasności – w następnym numerze „Administratora” – przyp. red.).

Swoboda wyboru opodatkowania została wyłączona w przypadku wynajmowania nieruchomości przez spółkę osobową. Spółka taka nie jest podatnikiem podatku dochodowego; są nim wspólnicy. Jednak to spółka osiąga dochody z najmu (z wyjątkiem spółki cywilnej, która nie ma własnego majątku).

WSA w Warszawie, wyrokując w sprawie nieruchomości należącej do spółki jawnej uznał, że skoro przychody generuje spółka, to – mimo iż są one opodatkowane u jej wspólników – nie mogą oni wybrać opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przewidzianego wyłącznie dla najmu prywatnego2.

Przychody, koszty i dochody są ustalane według udziału w nieruchomości. Współwłaściciele mogą jednak dokonać podziału do korzystania, który nie odpowiada tym udziałom (włącznie z całkowitym pozbawieniem niektórych osób pożytków z nieruchomości). Podział quoad usum rodzi wiele wątpliwości, co do opodatkowania przychodu z takich wydzielonych części.

Możliwe są tu dwojakiego rodzaju konsekwencje podatkowe: organy podatkowe albo zastosują zasadę proporcji według udziałów, albo uwzględnią umowę współwłaścicieli, np. tak jak zrobił to DIS w Poznaniu. „Przepis stwierdza, że opodatkowuje się przychód proporcjonalnie do posiadanego udziału.

O posiadaniu udziału można mówić także w przypadku quoad usum; jest on zwykle inny niż udział ułamkowy lub idealny (np. przy współwłasności łącznej).

Współwłaściciele mogą w drodze umowy quoad usum określić sposób i zakres korzystania z rzeczy wspólnej oraz pobierania z niej pożytków i innych przychodów a także ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną. Postanowienia takiej umowy są wiążące.

Jeżeli współwłaściciele określają prawo do korzystania z wydzielonej części rzeczy przez współwłaściciela w sposób wyłączny (quoad usum), istnieje domniemanie, że temu współwłaścicielowi przypadają pożytki i dochody z rzeczy również w sposób niepodzielny”3.

Faktury zakupowe powinny być wówczas wystawione wyłącznie na te osoby, które uzyskują dochody z najmu.

Przychody z majątku wspólnego małżonków

Przyjęto, że w majątku wspólnym małżonkowie mają po 1/2 udziałów i w ten sposób się rozliczają z przychodów z najmu. Zasada proporcji nie pozwala na opodatkowanie przez małżonków dowolnej części dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu albo wybranie konkretnych nieruchomości.

Zasadę proporcji można wyłączyć składając pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu przez jedno z nich. Jeśli małżeństwo posiada kilka nieruchomości obejmuje to cały wynajmowany majątek. Dochody z najmu prywatnego wszystkich wspólnych nieruchomości mogą więc zostać opodatkowane w następujący sposób:

  1. w całości przez jednego z nich – podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  2. w całości przez jednego z nich – ryczałtem ewidencjonowanym;
  3. po połowie – podatkiem wybranym osobno przez każdego z nich: dochodowym lub ryczałtem.

Nie można natomiast podzielić się dochodami (w celu rozliczenia podatku dochodowego) z poszczególnych nieruchomości, jeżeli należą one do majątku wspólnego.

Jak zauważono wyżej, art. 37 KRO wprowadza obowiązek zgodnego działania małżonków w odniesieniu do wspólnego majątku, w tym przede wszystkim do nieruchomości.

Ważność umowy najmu zawartej przez jednego z małżonków wymaga zgody lub potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Reguła ta ma wpływ na możliwość opodatkowania ryczałtem. Ryczałt można stosować do przychodów z najmu prywatnego.

Przychody muszą więc „pochodzić” z takiej umowy. Jeżeli umowa nie jest ważna (zabraknie zgody drugiego małżonka) nie można mówić o przychodach z najmu.

Tak uzyskane przychody należy przypisać do tzw. innych źródeł, które są opodatkowane wyłącznie skalą podatkową po doliczeniu do dochodów z pozostałych źródeł (umowy o pracę, emerytury, praw majątkowych itd.).

Podobny problem rozstrzygał WSA w Łodzi4, który uznał, że w celu uzyskania przychodu z najmu konieczne jest skuteczne zawarcie takiej umowy.

Jeżeli do zawarcia takiej umowy nie dochodzi – przychód uzyskany w wyniku rozporządzenia rzeczą wspólną przez jednego małżonka, bez wymaganej zgody drugiego – nie pochodzi ze źródła, jakim jest najem.

„Zgoda małżonka, o której mowa w art. 37 KRO, to tzw. zgoda obligatoryjna, a więc zgoda potrzebna do ważności czynności prawnej dokonanej przez współmałżonka. Dla zakwalifikowania przychodów do źródła, jakim jest najem nie wystarczy samo stwierdzenie, że została sporządzona umowa najmu.

Konieczne jest również ustalenie, że doszło do skutecznego zawarcia takiej umowy, gdyż tylko wtedy będzie można mówić o przychodzie z najmu. Umowa zawarta przez małżonka bez zgody drugiego małżonka jest dotknięta sankcją określaną jako bezskuteczność zawieszona. Umowa taka nie wywołuje skutków prawnych zamierzonych przez strony.

Jest to tzw. czynność prawna niezupełna, zwana też kulejącą (negotium claudicans). Jeżeli małżonek potwierdzi taką umowę, staje się ona ważna już od chwili jej zawarcia (art. 63 § 1 zd. drugie KC). Potwierdzenie powoduje więc ustanie stanu bezskuteczności zawieszonej, a umowa rodzi wówczas skutek ex tunc, tj. od chwili jej zawarcia.

Stan bezskuteczności zawieszonej ustaje również wtedy, gdy małżonek odmówi potwierdzenia lub termin do potwierdzenia upłynie bezskutecznie, bądź z innej przyczyny możliwość potwierdzenia ustanie.

W tych jednak przypadkach umowa zawarta bez zgody współmałżonka będzie bezwzględnie nieważna od chwili jej zawarcia. (…) Skoro małżonka odmówiła potwierdzenia umowy najmu zawartej przez jej męża, to umowa stała się nieważna ex tunc”.

W efekcie sąd odmówił mężowi prawa do wyboru ryczałtu, a żonę uwolnił od opodatkowania uzyskanego w ten sposób przychodu.

Wspólna własność a przychody otrzymane

W przypadku najmu prywatnego podatkowi podlegają wyłącznie przychody otrzymane. Jeżeli współwłaściciel został wyłączony z możliwości pobierania pożytków (umownie albo bezprawnie), to wynajęcie wspólnej nieruchomości nie generuje u niego przychodu do opodatkowania.

Podatkowi podlegają jedynie kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji w danym roku podatkowym. Współwłaściciel pominięty przy wypłacie zysku nie musi od tych należnych, ale niewypłaconych kwot płacić podatku; nie wykazuje ich także w zeznaniu rocznym.

Wyrok WSA w Kielcach z 27.9.2012 r., I SA/Ke 448/12
2 Wyrok WSA w Warszawie z 11.5.2011 r., III SA/Wa 2419/10.
3 Interpretacja indywidualna z 20.10.2011 r., ILPB1/415-906/11-2/TW
4 Wyrok z 25.1.2013 r., I SA/Łd 1488/12

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • olger olger, 24.06.2014r., 18:24:06 Każdy ma wybór ja wybrałem - <a href="http://liniowy.waw.pl/" target="_blank">http://liniowy.waw.pl/</a>

Powiązane

Paweł Puch Udokumentowanie podjęcia uchwały

Udokumentowanie podjęcia uchwały Udokumentowanie podjęcia uchwały

Przepisy ustawy o własności lokali nie nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku sporządzania jakichkolwiek dokumentów z zebrania, nie narzucają też, jak ma wyglądać sama uchwała i jakie ma spełniać...

Przepisy ustawy o własności lokali nie nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku sporządzania jakichkolwiek dokumentów z zebrania, nie narzucają też, jak ma wyglądać sama uchwała i jakie ma spełniać wymogi formalne. Zatem każdy dokument o charakterze decyzyjnym, z zebranymi przez zarząd na zebraniu lub w drodze indywidualnego zbierania głosów podpisami właścicieli, których łącznie udziały przekraczają połowę wszystkich udziałów we wspólnocie mieszkaniowej, może być potraktowany jako uchwała...

Andrzej Röhm Garaże we wspólnocie mieszkaniowej

Garaże we wspólnocie mieszkaniowej Garaże we wspólnocie mieszkaniowej

Problemy związane z zarządzaniem garażami wielostanowiskowymi wzbudzają wiele emocji zarówno wśród zarządców, jak i wśród samych współwłaścicieli. Skala problemu jest coraz większa, ponieważ garaże wielostanowiskowe...

Problemy związane z zarządzaniem garażami wielostanowiskowymi wzbudzają wiele emocji zarówno wśród zarządców, jak i wśród samych współwłaścicieli. Skala problemu jest coraz większa, ponieważ garaże wielostanowiskowe to obecnie nieodłączny element nowych budynków mieszkalnych, a ich status bezpośrednio wpływa na sposób zarządzania nimi oraz wspólnotą mieszkaniową.

Bartłomiej Żukowski Zasady ponoszenia opłat przez współwłaścicieli lokalu

Zasady ponoszenia opłat przez współwłaścicieli lokalu Zasady ponoszenia opłat przez współwłaścicieli lokalu

Wiele kontrowersji w praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz w toku prowadzenia procedur windykacyjnych wobec zadłużonych właścicieli lokali wywołuje sytuacja, gdy windykowana należność dotyczy...

Wiele kontrowersji w praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz w toku prowadzenia procedur windykacyjnych wobec zadłużonych właścicieli lokali wywołuje sytuacja, gdy windykowana należność dotyczy lokalu, którego właścicielami jest kilka osób. Często wówczas pojawia się wątpliwość, w jakim zakresie i na jakich zasadach poszczególni właściciele odpowiadają za należności wobec wspólnoty mieszkaniowej.

dr Aleksandra Sikorska-Lewandowska Prywatny monitoring we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej

Prywatny monitoring we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej Prywatny monitoring we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej

Gdy na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej nie ma systemu monitoringu, powstaje pytanie o dopuszczalność instalowania przez właścicieli lokali "prywatnych" urządzeń tego typu. W wyroku wydanym...

Gdy na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej nie ma systemu monitoringu, powstaje pytanie o dopuszczalność instalowania przez właścicieli lokali "prywatnych" urządzeń tego typu. W wyroku wydanym 20 marca 2012 roku przez Sąd Apelacyjny w Lublinie, sygn. I ACa 107/12, wyrażono pogląd, że jest to dopuszczalne. Stanowisko przedstawione w uzasadnieniu tego wyroku jest jednak wysoce kontrowersyjne i nie można go w pełni zaaprobować.

Redakcja Administratora Jak sobie radzić z uciążliwym remontem?

Jak sobie radzić z uciążliwym remontem? Jak sobie radzić z uciążliwym remontem?

W nowym bloku remont, a właściwie wykańczanie mieszkania nie jest zaskoczeniem. Przeprowadzają go wszyscy lokatorzy, stąd zazwyczaj wiercenie u sąsiada jest do zaakceptowania. Oczywiście w granicach rozsądku....

W nowym bloku remont, a właściwie wykańczanie mieszkania nie jest zaskoczeniem. Przeprowadzają go wszyscy lokatorzy, stąd zazwyczaj wiercenie u sąsiada jest do zaakceptowania. Oczywiście w granicach rozsądku. Gorzej, gdy remont trwa i trwa, a do tego bywa uciążliwy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Paweł Puch Udostępnianie nagrań monitoringu

Udostępnianie nagrań monitoringu Udostępnianie nagrań monitoringu

W artykule „Określenie zasad monitoringu na osiedlach” z 2012 r. autor Paweł Puch podkreślał, że aktualnie (czyli 16 maja 2012 r.) zasady udostępniania nagrań z monitoringu nie są określone. Czy sytuacja...

W artykule „Określenie zasad monitoringu na osiedlach” z 2012 r. autor Paweł Puch podkreślał, że aktualnie (czyli 16 maja 2012 r.) zasady udostępniania nagrań z monitoringu nie są określone. Czy sytuacja uległa zmianie? Administrator osiedla, na którym mieszkam, uniemożliwił mi uzyskanie nagrania. Poinformował jedynie, że mogę złożyć wniosek na policję i tylko w takim przypadku nagranie zostanie jej udostępnione. Czy administrator miał prawo nie udostępnić nagrania - pyta Czytelniczka.

Janusz Gdański Zmiana sposobu ogrzewania

Zmiana sposobu ogrzewania Zmiana sposobu ogrzewania

Szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt ICa 253/14) dotyczący uchwały wspólnoty, która zdecydowała o podłączeniu budynku do sieci c.o., interpretowany...

Szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt ICa 253/14) dotyczący uchwały wspólnoty, która zdecydowała o podłączeniu budynku do sieci c.o., interpretowany jako potwierdzenie braku prawa właściciela posiadającego indywidualne źródło ogrzewania lokalu do skutecznej odmowy partycypacji w kosztach montażu instalacji centralnego ogrzewania.

dr Aleksandra Sikorska-Lewandowska Prawo do ochrony prywatności lub wizerunku a monitoring we wspólnocie mieszkaniowej

Prawo do ochrony prywatności lub wizerunku a monitoring we wspólnocie mieszkaniowej Prawo do ochrony prywatności lub wizerunku a monitoring we wspólnocie mieszkaniowej

Funkcjonujący we wspólnocie mieszkaniowej monitoring, zainstalowany legalnie, może być źródłem roszczeń, formułowanych zarówno przez członków wspólnoty, jak i przez osoby trzecie. Roszczenia te są kierowane...

Funkcjonujący we wspólnocie mieszkaniowej monitoring, zainstalowany legalnie, może być źródłem roszczeń, formułowanych zarówno przez członków wspólnoty, jak i przez osoby trzecie. Roszczenia te są kierowane przeciwko właścicielowi monitoringu, czyli wspólnocie mieszkaniowej.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Remont dachu bez zgody właścicieli | Liczenie głosów przy błędnej wysokości udziałów

Co nowego w Orzecznictwie? Remont dachu bez zgody właścicieli | Liczenie głosów przy błędnej wysokości udziałów Co nowego w Orzecznictwie? Remont dachu bez zgody właścicieli | Liczenie głosów przy błędnej wysokości udziałów

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 205), a w nim o remoncie dachu bez zgody właścicieli oraz o liczeniu głosów przy błędnej wysokości udziałów.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 205), a w nim o remoncie dachu bez zgody właścicieli oraz o liczeniu głosów przy błędnej wysokości udziałów.

Redakcja Administratora Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca? Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy)...

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej). Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku

Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Paweł Puch Zajęcie i przebudowa korytarza

Zajęcie i przebudowa korytarza Zajęcie i przebudowa korytarza

Właściciel lokalu dokonał zajęcia i przebudowy korytarza (powiększył lokal). Cała sytuacja zaistniała ok. pięć lat temu. Zajęcie części wspólnej odbyło się za zgodą sąsiadów, jednak bez podjęcia uchwały. Co...

Właściciel lokalu dokonał zajęcia i przebudowy korytarza (powiększył lokal). Cała sytuacja zaistniała ok. pięć lat temu. Zajęcie części wspólnej odbyło się za zgodą sąsiadów, jednak bez podjęcia uchwały. Co w związku z tym ma uczynić właściciel, od którego zarząd teraz, po pięciu latach, wymaga przywrócenia stanu poprzedniego? - właściciel lokalu z Płocka.

Paweł Puch Ustanowienie zarządcy przymusowego

Ustanowienie zarządcy przymusowego Ustanowienie zarządcy przymusowego

Jeżeli zarząd nie został powołany lub - pomimo powołania - nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia przez sąd zarządcy przymusowego. Jednak...

Jeżeli zarząd nie został powołany lub - pomimo powołania - nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia przez sąd zarządcy przymusowego. Jednak sam fakt występowania sporu pomiędzy właścicielem a wspólnotą nie jest podstawą do ustanowienia zarządcy przymusowego, podobnie jak drobne uchybienia formalne w zakresie rachunkowości czy też niedociągnięcia organizacyjne - wynika z postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Rafał Styczyński Ewidencje we wspólnocie

Ewidencje we wspólnocie

Wspólnoty dysponują środkami pieniężnymi, które pochodzą z wpłat właścicieli lokali, ponoszą też koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz posiadają majątek. Z tego powodu są w nich prowadzone różnego...

Wspólnoty dysponują środkami pieniężnymi, które pochodzą z wpłat właścicieli lokali, ponoszą też koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz posiadają majątek. Z tego powodu są w nich prowadzone różnego rodzaju ewidencje. Część z nich ma charakter obligatoryjny, inne – wspomagający.

Paweł Puch Udostępnienie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej

Udostępnienie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej Udostępnienie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej

Wielu wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom problemy sprawia kontrolowanie ich działalności przez właścicieli lokali, w tym zakres i sposób udostępnienia im dokumentów wspólnoty.

Wielu wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom problemy sprawia kontrolowanie ich działalności przez właścicieli lokali, w tym zakres i sposób udostępnienia im dokumentów wspólnoty.

Paweł Puch Jednomyślność właścicieli

Jednomyślność właścicieli Jednomyślność właścicieli

Kiedy uchwała we wspólnocie mieszkaniowej wymaga jednomyślności właścicieli? - pyta członek zarządu wspólnoty z Poznania.

Kiedy uchwała we wspólnocie mieszkaniowej wymaga jednomyślności właścicieli? - pyta członek zarządu wspólnoty z Poznania.

Paweł Puch Monitoring na balkonie

Monitoring na balkonie Monitoring na balkonie

Właściciel lokalu zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie monitoringu na swoim balkonie - pisze zarządca z Krakowa.

Właściciel lokalu zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie monitoringu na swoim balkonie - pisze zarządca z Krakowa.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku

Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 195), a w nim o sąsiedzie, który za bardzo oszczędza na ogrzewaniu oraz o sposobie wykonania remontu budynku.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 195), a w nim o sąsiedzie, który za bardzo oszczędza na ogrzewaniu oraz o sposobie wykonania remontu budynku.

Rafał Styczyński Refakturowanie we wspólnocie mieszkaniowej

Refakturowanie we wspólnocie mieszkaniowej

Refakturowanie jest niezwykle często stosowane we wspólnotach, jednak – jak pokazuje praktyka – czasami powoduje znaczne trudności. Problemy te związane są z niejasnymi regulacjami i sprzecznymi interpretacjami...

Refakturowanie jest niezwykle często stosowane we wspólnotach, jednak – jak pokazuje praktyka – czasami powoduje znaczne trudności. Problemy te związane są z niejasnymi regulacjami i sprzecznymi interpretacjami organów podatkowych.

Bartłomiej Żukowski Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie mieszkaniowej

Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie mieszkaniowej Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe jako podmioty tworzone przez właścicieli wielu wyodrębnionych lokali są niejako z samej definicji narażone na utrudnienia w sprawowaniu zarządu wskutek rozbieżności stanowisk poszczególnych...

Wspólnoty mieszkaniowe jako podmioty tworzone przez właścicieli wielu wyodrębnionych lokali są niejako z samej definicji narażone na utrudnienia w sprawowaniu zarządu wskutek rozbieżności stanowisk poszczególnych właścicieli.

Paweł Puch Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty...

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (prowadzenie rozmów, dostęp do dokumentów WM) można powierzyć pełnomocnikowi. Jednak pamiętajmy, że jego działanie wywiera takie same skutki, jak działanie samego właściciela lokalu, dlatego pełnomocnictw powinniśmy udzielać bardzo rozważnie.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.