Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera. Fot. Pixabay
W polskim systemie opodatkowania posiadania majątku wysokość stawek dla budynków lub ich części zróżnicowano w zależności od sposobu ich wykorzystania. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot opodatkowania (odrębna własność lokali), jako części budynków mieszkalnych, preferencyjnej stawki podatkowej, przewidzianej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiłoby wyłom w stosowaniu najniższej stawki podatkowej dla lokali, ściśle spełniających kryterium lokali mieszkalnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT,...
Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT, ale w zakresie wydatków, jakie poniósł na adaptację lokalu na cele mieszkaniowe – orzekł WSA w Olsztynie.
18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.
18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.
Od początku 2023 roku nie ma już możliwości odliczania kosztów amortyzacji mieszkań. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.
Od początku 2023 roku nie ma już możliwości odliczania kosztów amortyzacji mieszkań. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 kwietnia 2023 r. (sygn. III FSK 1907/21), spółka jako współużytkownik wieczysty gruntu, współwłaściciel hali garażowej złożyła 30 stycznia 2015 r. deklarację z tytułu podatku od nieruchomości na 2015 r. w kwocie 5 912 zł.
Z uwagi na postępującą sprzedaż lokali mieszkalnych i miejsc postojowych spółka kilkakrotnie korygowała deklarację. Do korekty dołączyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w kwocie 3 323 zł. Wyjaśniła, że prowadzi działalność deweloperską, polegającą głównie na budowie budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na sprzedaż. W ramach tej działalności zrealizowała inwestycję, składającą się z budynków mieszkalnych, których części stanowią hale garażowe wielostanowiskowe. Dla hal garażowych jako wyodrębnionych lokali, ustanowione zostały odrębne księgi wieczyste. Hale garażowe, tak jak pozostałe części budynków mieszkalnych przeznaczone są wyłącznie na sprzedaż. Miejsca postojowe w garażach, do czasu sprzedaży pozostają nieużywane, nie są wynajmowane ani udostępniane osobom trzecim. Spółka pozostaje jedynie ich właścicielem do czasu sprzedaży. Uzasadniała, że powodem korekty jest nienależnie zadeklarowana do opodatkowania podatkiem od nieruchomości według stawki jak dla „budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej” – powierzchnia hali garażowej, stanowiącej część budynku mieszkalnego. Wedle spółki, powierzchnia ta powinna być opodatkowana stawką właściwą „dla budynków pozostałych”.
Pomimo znacznie pogorszonego przez COVID-19 środowiska gospodarczego wyniki deweloperów giełdowych zaskakują. Czy ten pozytywny trend ma szansę utrzymać się w bieżącym roku?
Pomimo znacznie pogorszonego przez COVID-19 środowiska gospodarczego wyniki deweloperów giełdowych zaskakują. Czy ten pozytywny trend ma szansę utrzymać się w bieżącym roku?
Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed...
Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed końcem 2020 roku, ze względu jednak na pandemię i związane z nią opóźnienia w działalności urzędów decydujący będzie nie moment wydania pozwolenia, ale termin złożenia wniosku o takie pozwolenie. A zatem inwestorzy i deweloperzy czekający na decyzję urzędów nie będą musieli zmieniać swoich projektów.
Niekorzystne zmiany klimatyczne, malejące poczucie bezpieczeństwa oraz niedostępność mieszkań dla osób o niskich dochodach – to główne czynniki wywołujące zmiany na rynku mieszkaniowym. Wiele nowinek technologicznych...
Niekorzystne zmiany klimatyczne, malejące poczucie bezpieczeństwa oraz niedostępność mieszkań dla osób o niskich dochodach – to główne czynniki wywołujące zmiany na rynku mieszkaniowym. Wiele nowinek technologicznych obecnych na rynku w innych branżach, z dużym prawdopodobieństwem może zostać zaadaptowanych także do mieszkaniówki.
Business Centre Club w swoim raporcie dotyczącym III kwartału 2020 r., przedstawił konieczne zmiany w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim...
Business Centre Club w swoim raporcie dotyczącym III kwartału 2020 r., przedstawił konieczne zmiany w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Silna hossa na rynku materiałów budowlanych to jeden z głównych czynników wzrostów cen mieszkań na rynku pierwotnym w ostatnich latach koniunkturalnej prosperity. Zmiany trendów cenowych w przedmiotowych...
Silna hossa na rynku materiałów budowlanych to jeden z głównych czynników wzrostów cen mieszkań na rynku pierwotnym w ostatnich latach koniunkturalnej prosperity. Zmiany trendów cenowych w przedmiotowych grupach towarowych prędzej czy później rzutują na deweloperskie cenniki.
Czy wprowadzane przez rząd obostrzenia powodują spadek zainteresowania zakupem nowych mieszkań? Czy od wiosny przybyło osób kupujących inwestycyjnie, lokujących gotówkę w nieruchomościach?
Czy wprowadzane przez rząd obostrzenia powodują spadek zainteresowania zakupem nowych mieszkań? Czy od wiosny przybyło osób kupujących inwestycyjnie, lokujących gotówkę w nieruchomościach?
Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną...
Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną powierzchnię całej inwestycji. Co się stanie w sytuacji, gdy w garażu podziemnym wybuchnie pożar?
Pandemia zmieniła preferencje mieszkaniowe Polaków. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w zielonej przestrzeni z ogródkiem lub balkonem. Deweloperzy wiedzą, jak najlepiej...
Pandemia zmieniła preferencje mieszkaniowe Polaków. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w zielonej przestrzeni z ogródkiem lub balkonem. Deweloperzy wiedzą, jak najlepiej wykorzystać atuty lokalizacji, pozostawiając do dyspozycji większą i bardziej zaciszną przestrzeń, która daje poczucie prywatności.
Obecnie większa świadomość ekologiczna sprawia, że obok ceny, metrażu i lokalizacji klienci zwracają uwagę na aspekty środowiskowe inwestycji. Dlaczego certyfikaty środowiskowe zyskują na znaczeniu? Jak...
Obecnie większa świadomość ekologiczna sprawia, że obok ceny, metrażu i lokalizacji klienci zwracają uwagę na aspekty środowiskowe inwestycji. Dlaczego certyfikaty środowiskowe zyskują na znaczeniu? Jak wygląda proces certyfikacji? I jakie korzyści niosą ze sobą zielone rozwiązania w przestrzeniach mieszkalnych?
Jak najczęściej dokonuje się obecnie zakupu nowych mieszkań? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce? Czy zainteresowani zakupem decydują się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze...
Jak najczęściej dokonuje się obecnie zakupu nowych mieszkań? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce? Czy zainteresowani zakupem decydują się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze sprzedaży?
Czy pandemia spowodowała, że przesunięta została górna granica cen, do których Polacy poszukują mieszkań w poszczególnych lokalizacjach? Jak ograniczenie w dostępie do kredytów wpłynęło na możliwości nabywcze...
Czy pandemia spowodowała, że przesunięta została górna granica cen, do których Polacy poszukują mieszkań w poszczególnych lokalizacjach? Jak ograniczenie w dostępie do kredytów wpłynęło na możliwości nabywcze potencjalnych kupujących?
Wrocław, Bydgoszcz oraz Poznań uznane zostały za najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów...
Wrocław, Bydgoszcz oraz Poznań uznane zostały za najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów deweloperskich – według Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.
Okazuje się, że III kwartał br. był całkiem dobry dla deweloperów giełdowych, można mówić o odrabianiu strat po lockdownie, wynik był zbliżony do tego z poprzedniego roku. Pozostaje pytanie, na ile tego...
Okazuje się, że III kwartał br. był całkiem dobry dla deweloperów giełdowych, można mówić o odrabianiu strat po lockdownie, wynik był zbliżony do tego z poprzedniego roku. Pozostaje pytanie, na ile tego typu odbicie jest rozstrzygające w kwestii rozwoju koniunktury w bliższej i dalszej perspektywie.
Jak deweloperzy radzą sobie ze swoimi założeniami sprzedażowymi i inwestycyjnymi? Czy wstrzymują się z zakupem nowych gruntów pod budowę? Jakie nastroje i decyzje nabywców? Czy zainteresowanie kupnem mieszkań...
Jak deweloperzy radzą sobie ze swoimi założeniami sprzedażowymi i inwestycyjnymi? Czy wstrzymują się z zakupem nowych gruntów pod budowę? Jakie nastroje i decyzje nabywców? Czy zainteresowanie kupnem mieszkań wróciło do poziomu sprzed lockdownu?
Program "Mieszkanie Plus" oficjalnie został powołany do życia uchwałą Rady Ministrów z dnia 27 września 2016 roku, jako zasadniczy filar Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jakie są dotychczasowe osiągnięcia...
Program "Mieszkanie Plus" oficjalnie został powołany do życia uchwałą Rady Ministrów z dnia 27 września 2016 roku, jako zasadniczy filar Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jakie są dotychczasowe osiągnięcia tej rządowej inicjatywy?
Z ostatnich danych GUS-u dotyczących budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w pierwszych ośmiu miesiącach br., wynika, że koniunktura inwestycyjna na mieszkaniowym rynku pierwotnym nie słabnie. Czy...
Z ostatnich danych GUS-u dotyczących budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w pierwszych ośmiu miesiącach br., wynika, że koniunktura inwestycyjna na mieszkaniowym rynku pierwotnym nie słabnie. Czy taka sytuacja długo będzie w stanie się utrzymać?
Jak pandemia wpływa na pierwotny rynek nieruchomości, czy deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych na osiedlach? Czy zmienia się metraż mieszkań...
Jak pandemia wpływa na pierwotny rynek nieruchomości, czy deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych na osiedlach? Czy zmienia się metraż mieszkań albo ich rozkład? Na jakie lokalizacje stawiają kupujący?
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował swój szacunek dotyczący kosztów budowy mieszkań w II kw. 2020 r. Sprawdźmy, czy wspomniane koszty wzrosły pomimo trwającej epidemii koronawirusa.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował swój szacunek dotyczący kosztów budowy mieszkań w II kw. 2020 r. Sprawdźmy, czy wspomniane koszty wzrosły pomimo trwającej epidemii koronawirusa.
Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji...
Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji sześć miesięcy w historii. Pomimo zawirowań spowodowanych przez COVID-19, całkowita wartość wolumenu transakcyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie bieżącego roku była nawet wyższa od świetnego rezultatu uzyskanego w tym samym czasie w 2019 roku.
Czy deweloperzy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, budującymi portfele mieszkań na wynajem? Czy firmy zakładają możliwość pakietowej sprzedaży mieszkań albo realizację całych budynków...
Czy deweloperzy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, budującymi portfele mieszkań na wynajem? Czy firmy zakładają możliwość pakietowej sprzedaży mieszkań albo realizację całych budynków z lokalami pod wynajem dla funduszy inwestycyjnych, jeśli popyt detaliczny okazałby się słabszy?
Jak wiele osób chcących kupić mieszkania dostaje odmowne decyzje kredytowe? Jak często klienci deweloperów zmuszeni są zrezygnować z zakupu lokalu? Czy wydłużył się czas konwersji umowy rezerwacyjnej w...
Jak wiele osób chcących kupić mieszkania dostaje odmowne decyzje kredytowe? Jak często klienci deweloperów zmuszeni są zrezygnować z zakupu lokalu? Czy wydłużył się czas konwersji umowy rezerwacyjnej w umowę przedwstępną?
Którymi projektami mieszkaniowymi szczególnie interesują się osoby lokujące nadwyżki finansowe w nieruchomości? Jakie mieszkania wybierają najczęściej?
Którymi projektami mieszkaniowymi szczególnie interesują się osoby lokujące nadwyżki finansowe w nieruchomości? Jakie mieszkania wybierają najczęściej?
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.