Czwarte urodziny "Mieszkania Plus"
Zsumowane osiągnięcia obu filarów "Mieszkania Plus" nadal przypominają kroplę w morzu potrzeb
fot. Pixabay
Program "Mieszkanie Plus" oficjalnie został powołany do życia uchwałą Rady Ministrów z dnia 27 września 2016 roku, jako zasadniczy filar Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jakie są dotychczasowe osiągnięcia tej rządowej inicjatywy?
Zobacz także
Redakcja Czy używane mieszkania tanieją?
Z danych NBP za II kw. 2020 r. wynika, że ceny mieszkań z rynku wtórnego nie spadły. To zaskoczyło wielu oczekujących niższych cen używanych mieszkań. Biorąc pod uwagę Warszawę, sześć innych dużych rynków...
Z danych NBP za II kw. 2020 r. wynika, że ceny mieszkań z rynku wtórnego nie spadły. To zaskoczyło wielu oczekujących niższych cen używanych mieszkań. Biorąc pod uwagę Warszawę, sześć innych dużych rynków oraz dziesięć mniejszych rynków regionalnych, okazuje się, że w ujęciu transakcyjnym używany metraż nawet podrożał. Czy w czasie poprzedniego kryzysu rynek wtórny też był odporny na obniżki?
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Aneta Mościcka news Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego?
Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty...
Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty w art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego zwrot dotyczący zmiany parametrów użytkowych.
Jakie dotychczasowe działania programu mieszkaniowego zasługują na pochwałę?
Po czterech latach różnych prób program "Mieszkanie Plus" przybrał formę dwuczęściową. Pierwsza – komercyjna albo rynkowa, realizowana jest przez spółkę Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości (PFRN), i jakiś czas temu przybrała nazwę Mieszkania dla Rozwoju. Druga część to segment społeczny realizowany przez Ministerstwo Rozwoju.
Według najnowszych danych w ramach części rynkowej rządowego programu do dziś wybudowanych zostało 1017 mieszkań w sześciu lokalizacjach: Jarocinie, Białej Podlaskiej, Kępicach, Kępnie, Wałbrzychu, Gdyni. Z kolei w trakcie budowy pozostaje 1661 mieszkań w siedmiu innych lokalizacjach: Świdnik, Dębica, Mińsk Mazowiecki, Kraków, Katowice, Łowicz, Radom.
Poza tym wyłonieni zostali już generalni wykonawcy lub trwają postępowania przetargowe na ich wybór dla inwestycji w Zamościu, Toruniu, Sianowie, Oławie, Nowym Targu oraz Zgorzelcu – w sumie na 1079 lokali.
Jak podsumował portal RynekPierwotny.pl w efekcie po czterech latach misji Mieszkania Plus dorobek jego segmentu komercyjnego, de facto jedynej dotąd wartości dodanej rządowego programu, to 3757 lokali na różnych etapach realizacji, od oddanych do użytkowania począwszy, a na planowaniu przetargów na wybór wykonawców skończywszy.
Można to porównać z potencjałem operacyjnym pojedynczego dewelopera o mniej niż przeciętnej kapitalizacji. Podobne też znaczenie dla rozwoju rodzimej mieszkaniówki należy na chwilę obecną przypisać zatrudniającemu około 300 osób, państwowemu quasi-deweloperowi PFR Nieruchomości S.A., a więc całemu filarowi rynkowemu flagowej inicjatywy mieszkaniowej obecnego rządu.
Kropla w morzu potrzeb
Do powyższego należy dodać osiągnięcia części społecznej "Mieszkania Plus". Nie jest ona jednak podmiotem Narodowego Programu Mieszkaniowego powołanym równolegle z nim 4 lata temu, a jedynie zaadoptowanym na potrzeby kreowania statystyk "Mieszkania Plus" segmentem budownictwa czynszowego, dotyczącego mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych, do których państwo niejako obligatoryjnie i w różnych opcjach dopłaca ze środków publicznych praktycznie „od zawsze”.
Od czasu powołania do życia "Mieszkania Plus" w 2016 roku, dopłaty te uległy zauważalnemu wzrostowi. Wg portalu RynekPierwotny.pl w ubiegłym roku wyasygnowano nań rekordowe pół miliarda zł, a wolumeny wybudowanych mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych wyniosły odpowiednio 1841 i 2472, co oznacza, że były największe od 2011 roku.
Zsumowane osiągnięcia obu filarów "Mieszkania Plus" nadal przypominają kroplę w morzu potrzeb. Co ciekawe, zakłada on do roku 2030 osiągnięcie w kraju unijnej średniej ilości mieszkań na tysiąc mieszkańców na poziomie 435 jednostek, czyli wybudowanie około 2,5 mln lokali. Jednak jeśli sytuacja się nie zmieni, faktyczny udział rządowej inicjatywy w dochodzeniu Polski do mieszkaniowych standardów unijnych będzie zaledwie śladowy, być może nieprzekraczający nawet dość słabego poziomu 1 proc.
Gruszki na wierzbie, czyli programowe powtórki
Jak dotąd program "Mieszkanie Plus" bardziej niż z budową mieszkań przede wszystkim kojarzy się z dość licznymi już przeobrażeniami w zaledwie czteroletnim okresie swego funkcjonowania. Niczym w kalejdoskopie ewoluowały i w dalszym ciągu ewoluują założenia, terminologia, prognozy, obietnice, instytucje, ministerstwa, składy zarządów, jak i prominenci zań odpowiedzialni. Z kolei na względnie stałym, niestety raczej mało imponującym, poziomie wciąż utrzymuje się dynamika programu mierzona wolumenem uruchamianych inwestycji i budowanych mieszkań.
Jeszcze na początku br. szumnie zapowiadaną rewolucją "Mieszkania Plus" miało być przystąpienie doń na powszechną skalę deweloperów, na specjalnie opracowanych i teoretycznie korzystnych zasadach. Ich meritum stanowiło udostępnianie przedsiębiorcom państwowych gruntów po preferencyjnych stawkach w zamian za przekazanie części mieszkań na nich wybudowanych na konto "Mieszkania Plus". Niestety i ta koncepcja nie przetrwała próby czasu.
Tym razem Ministerstwo Rozwoju stawia na samorządy. Teraz to one, a nie deweloperzy mają stać się kołem zamachowym rządowych inicjatyw rozwoju rodzimej mieszkaniówki.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa zakłada tworzenie spółek celowych samorządów z Krajowym Zasobem Nieruchomości, na którego gruntach mają być budowane „tanie mieszkania” na wynajem, tradycyjnie z dojściem do własności.
Głównym założeniem nowej propozycji rządowej jest pomysł dofinansowania gminnych spółek grantem w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji oraz 10-proc. opłaty partycypacyjnej wnoszonej przez przyszłych najemców, która otworzy drogę do własności po 25 latach wynajmu. Jak zostało ustalone odgórnie, mieszkania budowane według nowego pakietu mają być tańsze o 30 proc. od deweloperskich, a środki na dofinansowanie samorządów będą pochodzić z Funduszu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
Źródło: RynekPierwotny.pl