Właściciel lokalu dokonał zajęcia i przebudowy korytarza (powiększył lokal). Cała sytuacja zaistniała ok. pięć lat temu. Zajęcie części wspólnej odbyło się za zgodą sąsiadów, jednak bez podjęcia uchwały.
Co w związku z tym ma uczynić właściciel, od którego zarząd teraz, po pięciu latach, wymaga przywrócenia stanu poprzedniego? - właściciel lokalu z Płocka.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Wspólnota może skierować sprawę do nadzoru budowlanego, co - jeżeli właściciel nie dopełnił formalności związanych z przebudową - może powodować negatywne dla niego konsekwencje.
Oczywiście, wszystko zależy od zakresu przebudowy, a zatem od tego, czy doszło do samowoli budowlanej. Konsekwencją może być także obowiązek rozbiórki i przywrócenia stanu pierwotnego.
Kolejna możliwość to wniesienie sprawy do sądu cywilnego. W drodze powództwa cywilnego wspólnota może żądać przede wszystkim wydania zajętej części nieruchomości wspólnej, ale także wynagrodzenia za bezumowne z niej korzystanie.
W przypadku niekorzystnego obrotu spraw konsekwencje finansowe mogą być znaczne. W związku z tym właściciel powinien dążyć do porozumienia ze wspólnotą mieszkaniową. Może się też w tych postępowaniach sądowych bronić.
Zwróćmy uwagę, że we wspólnocie mieszkaniowej dochodzi często do podziału nieruchomości quoad usum (podział do korzystania). Umowa taka najczęściej polega na dokonaniu podziału nieruchomości wspólnej na części do wyłącznego użytku przez poszczególnych właścicieli (jak ogródki, tarasy, miejsca parkingowe).
Należy to odróżnić od samowolnego zajęcia części nieruchomości wspólnej, które - w odróżnieniu od podziału quoad usum - odbywa się bez zgody pozostałych właścicieli.
W przypadku tej wspólnoty mieszkaniowej nastąpił podział quoad usum, a nie samowolne zajęcie części nieruchomości wspólnej, co ma bardzo duże znaczenia dla całej sprawy.
W orzecznictwie przyjmuje się, że do takiego podziału może dojść także bez pisemnej umowy, w wyniku tylko ustnego porozumienia. Warto zwrócić uwagę, że podział do korzystania (quoad usum) jest wiążący nie tylko dla tych, którzy na taki podział wyrazili zgodę, lecz także dla ich następców prawnych. Istota i doniosłość umowy quoad usum wielokrotnie też podkreślano w orzecznictwie sądowym.
Zmiana takiego sposobu korzystania, określonego w umowie quoad usum, może nastąpić bądź w wyniku zmiany umowy przy zgodzie wszystkich aktualnych współwłaścicieli, bądź w wyniku orzeczenia sądowego.
W przypadku umowy pisemnej fakt jej zawarcia łatwo udowodnić. Wystarczy ją przedłożyć. W przypadku umowy w formie ustnej nie jest już to takie proste. Konieczne są zeznania świadków, np. innych współwłaścicieli, którzy na taki podział wyrazili zgodę. Te zeznania muszą być dla sądu przekonywające i spójne, z czym po pięciu latach nawet przy dobrej woli sąsiadów może być różnie.
Już nie mówiąc o sytuacji, w której tej dobrej woli ze strony sąsiadów już nie ma, a wręcz przeciwnie - w sądzie zeznają oni, że nie wyrazili zgody na takie zajęcie części nieruchomości wspólnej. Wykazanie faktu zawarcia ustnie takiej umowy z wszystkimi właścicielami jest, moim zdaniem, jedyną próbą obrony stanu posiadania.
Właściciel przede wszystkim musi zdać sobie sprawę, że pięć lat temu źle załatwił sprawę i ten błąd musi teraz naprawić, co wiązać się będzie ze skutkami finansowymi. Wdawanie się w spór ze wspólnotą mieszkaniową powinno być ostatecznością, bo w wyniku zaniedbań właściciela cała sytuacja może nie zakończyć się dla niego pomyślnie.
W związku z tym przede wszystkim powinien on podjąć ze wspólnotą mieszkaniową rozmowy co do nabycia tej części korytarza. Zapewne trzeba będzie za te metry kwadratowe zapłacić ustaloną cenę sprzedaży oraz pokryć koszty formalności związanych z powiększeniem lokalu.
Aby uregulować kwestię powiększenia lokalu, wspólnota mieszkaniowa musi podjąć zaprotokołowaną przez notariusza uchwałę, w której wyrazi zgodę na zbycie tej części nieruchomości wspólnej i zmianę wysokości udziałów lokali w nieruchomości wspólnej, a także upoważni zarząd do dopełnienia formalności z tym związanych, w tym do podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży i oświadczenia o zmianie wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.
Na tej podstawie zarząd podpisze akt notarialny, który zawierać będzie też wniosek do ksiąg wieczystych o zmiany wpisów w księgach wieczystych lokali i nieruchomości wspólnej.
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie...
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie w Warszawie.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle....
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle. Bezpieczeństwo wspólnoty mieszkaniowej jest jednym z priorytetów zarządcy nieruchomości.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację...
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację fotowoltaiki. Co można zrobić, by spróbować zmienić tę decyzję?
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede wszystkim dopuścić wspólnotę mieszkaniową, a na indywidualny wniosek, właścicieli poszczególnych lokali.
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.
Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem...
Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty przez każdego właściciela, w tym skarżącego jako członka wspólnoty.
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.
Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?
Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.
W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu...
W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu składany przez współwłaściciela, sprawującego zarząd, współwłaścicielom którzy tego zarządu nie sprawują.
Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie...
Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie ma możliwości podjęcia żadnej uchwały w tej kwestii.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.