Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne
Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne. Fot. BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) prowadzi nabór wniosków dla poszkodowanych w wyniku powodzi. O wsparcie mogą aplikować m.in. samorządy, TBS/ SIM, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Dysponentem środków i odpowiedzialnym za programy mieszkaniowe jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego – Fundusz Dopłat
Gminy mogą aplikować o wsparcie na lepszych warunkach – bezzwrotną pomoc finansową na budowę mieszkań dla osób, które straciły w wyniku powodzi miejsce zamieszkania oraz na remonty zniszczonych mieszkań komunalnych. Wsparcie w odbudowie zniszczonych mieszkań otrzymają też SIM -y i TBS-y współpracujące z JST.
Finansowe wsparcie zostanie udzielane na:
- tworzenie mieszkań komunalnych – w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia,
- remont zamieszkanych mieszkań komunalnych:
- w wysokości 70 proc. jeśli remont części wspólnych budynku jest współfinansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów;
- w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeśli nie ma wsparcia ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów;
- wsparcie można połączyć ze środkami Krajowego Planu Odbudowy, które umożliwiają pokrycie 30 proc. kosztów netto - wtedy wsparcie wyniesie do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia,
- remont zamieszkanych lokali mieszkalnych w zasobie SIM lub TBS, które powstały wcześniej z udziałem środków Funduszu Dopłat lub z rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego. Wtedy wysokość wsparcia to 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Nabór wniosków potrwa do 18 grudnia 2024 r. Wnioski w wersji elektronicznej przyjmuje BGK. Odwiedź naszą stronę >>
Program TERMO – Fundusz Termomodernizacji i Remontów
W Programie TERMO specustawa wprowadziła:
- zmiany w premii remontowej, która jest przeznaczona na spłatę części kredytu inwestycyjnego zaciąganego przez inwestora w banku kredytującym na remont części wspólnych budynku wielorodzinnego.
- O premię wnioskować mogą poszkodowani w wyniku powodzi właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, głównie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, JST, TBS-y, SIM-y, spółki prawa handlowego
- Zwiększenie poziomu premii z 25 proc. do 50 proc. kosztów remontu. W przypadku budynków zabytkowych premia rośnie do 60 proc.
- Premia przeznaczona na remont tzw. powierzchni wspólnych, czyli klatek schodowych, piwnic, elewacji, instalacji, okien i drzwi.
- Ułatwienie w postaci przyznania premii bez względu na wiek budynku oraz poprawę parametrów jego efektywności energetycznej.
- zmiany w premii MZG (Mieszkaniowy Zasób Gminy), która jest wsparciem na sfinansowanie remontu części wspólnych budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
- Dla JST, a także SIM-ów lub TBS-ów.
- Wysokość wsparcia na usuwanie skutków powodzi premia MZG wyniesie 70 proc. kosztów. W przypadku JST istnieje możliwość skorzystania z grantu z KPO, który stanowi dodatkowe 30 proc. kosztów netto inwestycji.
- Premia przeznaczona na sfinansowanie kosztów remontu budynku wielorodzinnego, w którym wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub społecznego zasobu czynszowego.
Nabór wniosków potrwa do 18 grudnia 2024 r.
Podstawą wnioskowania o premię jest audyt remontowy.
Wnioski o premię remontową można składać w banku kredytującym.
Wnioski o premię MZG należy przesłać do BGK.
Więcej informacji dot. rozwiązań pod linkiem.