Losy nieruchomości, która jest nierentowna, nie są przesądzone, trzeba tylko we właściwym momencie zwrócić się o pomoc do specjalistów
fot. Pixabay
Zaciągając długoterminowy kredyt, należy pamiętać, że jego spłata nie będzie dla nas jednakowym obciążeniem na przestrzeni lat. W sytuacji gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, a nieruchomość staje się zagrożonym aktywem, zarządzanie nią wymaga wiedzy i doświadczenia. Na polskim rynku właśnie rozwija się usługa, dzięki której trudną nieruchomość można wyprowadzić na prostą, z korzyścią zarówno dla właściciela, jak i dla banku.
Dość częstym zjawiskiem jest obciążanie nieruchomości wspólnych (pierwotnie wyjściowych), w ramach inwestycji deweloperskich, zmierzających do budowy osiedli z lokalami mieszkalnymi do sprzedaży, różnego...
Dość częstym zjawiskiem jest obciążanie nieruchomości wspólnych (pierwotnie wyjściowych), w ramach inwestycji deweloperskich, zmierzających do budowy osiedli z lokalami mieszkalnymi do sprzedaży, różnego rodzaju służebnościami. Obok zwykle służebności przesyłu (ustanawianych na rzecz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, energetycznych czy telekomunikacyjnych), najpopularniejszym rodzajem ustanawianych służebności jest służebność przejazdu i przechodu. Służebność ta ustanawiana jest dla zaspokojenia...
Niektóre wspólnoty mieszkaniowe w chwili swojego powstania zostają wytyczone w taki sposób, że poza budynkiem w ich skład wchodzi również – czasem całkiem pokaźna – część niezabudowana gruntu. Część z...
Niektóre wspólnoty mieszkaniowe w chwili swojego powstania zostają wytyczone w taki sposób, że poza budynkiem w ich skład wchodzi również – czasem całkiem pokaźna – część niezabudowana gruntu. Część z nich wykorzystuje ten obszar dla własnego funkcjonowania (urządzają na nim choćby place zabaw, miejsca rekreacji czy dodatkowe miejsca postojowe), a część decyduje się na ich zbycie i zasilenie z tak pozyskanych środków funduszu remontowego, czy też przeznaczenie tych środków na inny cel, związany z...
Ryzyko kredytowe, nadmierne lewarowanie i utrata płynności finansowej to podstawowe czynniki, które mogą doprowadzić nawet atrakcyjną nieruchomość do statusu zagrożonej. W Polsce najczęściej stosowaną praktyką jest przekazanie takiego obiektu czy lokalu w ręce komornika (nieruchomość) lub syndyka (spółka władająca nieruchomością).
– Zakup nieruchomości wiąże się z ryzykiem, na które mamy ograniczony wpływ, a co gorsza zazwyczaj nie możemy go przewidzieć. Dlatego powstała specjalna usługa, skrojona na potrzeby XXI wieku, asset management nieruchomościtrudnych. Na Zachodzie specjalistów w tej dziedzinie często zatrudniają same banki. Właśnie w ramach takiego zlecenia zajmowałam się portfelami kredytów zagrożonych dla Lehman Brothers. Zdobyte doświadczenie oraz potrzebna wiedza pozwala mi w ramach firmy Prelios proponować taką usługę klientom na polskim rynku – mówi Maja Biesiekierska, Head of Advisory and Asset Management, Prelios Real Estate Advisory Sp. z.o.o, firmy zajmującej się m.in. zarządzaniem aktywami zagrożonymi.
Ryzyko dla nieruchomości
Mianem aktywa zagrożonego określana jest nieruchomość zabezpieczająca kredyt, która drastycznie straciła na wartości w wyniku rzeczywistych lub potencjalnych strat spowodowanych wzrostem ryzyk: kredytowego, utraty płynności finansowej oraz zmiany sytuacji rynkowej. Znanym i mocno nagłośnionym medialnie przypadkiem jest spłata kredytów, które zaciągnięte były we frankach szwajcarskich. Wzrost wartości waluty drastycznie odbił się na portfelach osób zarabiających w złotówkach. Natomiast zagrożeniem, z którym muszą zmierzyć się przedsiębiorcy lokujący swoje fundusze w nowych inwestycjach, jest trudność wyjścia z zaciągniętych zobowiązań. Skutkiem tego może być wymuszona sprzedaż aktywa – zwykle znacznie poniżej wartości rynkowej. Z podobną stratą muszą się liczyć osoby prywatne, które zmiany na rynku zmusiły do odsprzedania nieruchomości w niekorzystnej cenie.
Zarządzanie nieruchomością zagrożoną
Losy nieruchomości, która jest nierentowna, nie są przesądzone. Trzeba tylko we właściwym momencie zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy po zapoznaniu się z jej historią i źródłem problemu doprowadzą do restrukturyzacji lub repozycjonowania nieruchomości.
– Zarządzanie nieruchomością to nie tylko suche dane, to przede wszystkim sposób myślenia i patrzenia na nią z szerszej perspektywy. Np. budynek na peryferiach miasta niekoniecznie jest dobrym miejscem na siedzibę banku, natomiast idealnym na tani hotel, dla osób odwiedzających stolicę w celach turystycznych – tłumaczy Maja Biesiekierska. Dodaje: Doświadczenie pokazuje, że jest szereg zabiegów, które można wykonać, które np. zwiększą stopę zwrotu dla inwestorów, a co za tym idzie – wyprowadzą nieruchomość z trudności.
W Dzienniku Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 152., ukazało się obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 11.01.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o o odwróconym kredycie hipotecznym.
W Dzienniku Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 152., ukazało się obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 11.01.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o o odwróconym kredycie hipotecznym.
Odwołanie się w umowie do tabel kursowych banku nie oznacza bezwzględnej nieważności umowy kredytowej. Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują, że nieważne jest każde postanowienie umowne, które w odniesieniu...
Odwołanie się w umowie do tabel kursowych banku nie oznacza bezwzględnej nieważności umowy kredytowej. Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują, że nieważne jest każde postanowienie umowne, które w odniesieniu do ceny lub wynagrodzenia zawiera jedynie wskazanie na podstawy ich ustalenia w przyszłości. Spread walutowy nie należy do istotnych postanowień umowy kredytu bankowego – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich...
Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich spadków nie widać. Sprzedający lokal na rynku wtórnym dłużej zaś czekają na nabywców.
Z badania „Rynek wynajmu w Polsce” wynika, że prawie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy...
Z badania „Rynek wynajmu w Polsce” wynika, że prawie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni.
Jeszcze do niedawna uważano, że WIBOR stanowi koszt pozyskania przez bank pieniądza niezbędnego do udzielenia kredytu, bank natomiast zarabiał wyłącznie na marży oprocentowania.
Jeszcze do niedawna uważano, że WIBOR stanowi koszt pozyskania przez bank pieniądza niezbędnego do udzielenia kredytu, bank natomiast zarabiał wyłącznie na marży oprocentowania.
Frankowicze, którzy zakończyli spłatę swojego zobowiązania, mogą starać się odzyskać pieniądze wynikające z wahań kursów walutowych. Do składania takich pozwów zachęca kredytobiorców zazwyczaj korzystne...
Frankowicze, którzy zakończyli spłatę swojego zobowiązania, mogą starać się odzyskać pieniądze wynikające z wahań kursów walutowych. Do składania takich pozwów zachęca kredytobiorców zazwyczaj korzystne w sprawach kredytów frankowych orzecznictwo sądów.
Jaki wpływ na sprzedaż mieszkań mają podwyżki stóp procentowych? Czy spada zainteresowanie zakupem lokali w realizowanych projektach? Czy klienci kupujący na kredyt mają teraz trudności z uzyskaniem finansowania?
Jaki wpływ na sprzedaż mieszkań mają podwyżki stóp procentowych? Czy spada zainteresowanie zakupem lokali w realizowanych projektach? Czy klienci kupujący na kredyt mają teraz trudności z uzyskaniem finansowania?
Scoring to zabieg powszechnie wykorzystywany przez banki. Instytucje finansowe wykorzystują dwa rodzaje scoringu – behawioralny i aplikacyjny. Jak to wpływa na kredyt mieszkaniowy?
Scoring to zabieg powszechnie wykorzystywany przez banki. Instytucje finansowe wykorzystują dwa rodzaje scoringu – behawioralny i aplikacyjny. Jak to wpływa na kredyt mieszkaniowy?
To, jaka forma płatności jest dopuszczalna przy zakupie nieruchomości, zależy od źródła finansowania i stanu owej nieruchomości. Ma znaczenie nie tylko to czy mamy własny kapitał, czy korzystamy z kredytu,...
To, jaka forma płatności jest dopuszczalna przy zakupie nieruchomości, zależy od źródła finansowania i stanu owej nieruchomości. Ma znaczenie nie tylko to czy mamy własny kapitał, czy korzystamy z kredytu, ale również to, czy nieruchomość jest w budowie czy została już ukończona.
Spłata kapitału i odsetek kredytu, który został zaciągnięty na budowę domu, zakup materiałów budowlanych i remont domu, położonego na gruncie należącym do odrębnego majątku małżonka podatnika, nie jest...
Spłata kapitału i odsetek kredytu, który został zaciągnięty na budowę domu, zakup materiałów budowlanych i remont domu, położonego na gruncie należącym do odrębnego majątku małżonka podatnika, nie jest realizacją własnego celu mieszkaniowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej....
Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na realizację wniosku przez sąd? Jakie są konsekwencje przekroczenia wyznaczonego przez bank terminu?
Wsparcie finansowe dla programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) w Polsce ma wynieść ponad miliard zł w 2021 roku. Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadza również korzystne zmiany dla inwestorów, samorządów...
Wsparcie finansowe dla programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) w Polsce ma wynieść ponad miliard zł w 2021 roku. Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadza również korzystne zmiany dla inwestorów, samorządów i najemców.
W związku z pandemią banki zmieniły swoją politykę w zakresie udzielania kredytów deweloperom oraz inwestorom. Zauważalna była wzmożona ostrożność w podejściu do finansowania prawie wszystkich rodzajów...
W związku z pandemią banki zmieniły swoją politykę w zakresie udzielania kredytów deweloperom oraz inwestorom. Zauważalna była wzmożona ostrożność w podejściu do finansowania prawie wszystkich rodzajów nieruchomości – wzrost oczekiwań dotyczących zabezpieczeń, dłuższe procesy decyzyjne, a nawet konieczność analizy wrażliwości wartości poszczególnych obiektów. Wyjątkiem były centra logistyczne, ponieważ zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wzrosło dzięki przyśpieszonemu rozwojowi e‑commerce.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trwający kryzys gospodarczy przyczyni się do wzrostu liczby osób, które popadną w poważne kłopoty finansowe. Rządowa pomoc zarówno dla pracowników, jak i pracodawców,...
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trwający kryzys gospodarczy przyczyni się do wzrostu liczby osób, które popadną w poważne kłopoty finansowe. Rządowa pomoc zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, a także oferta banków, które odraczały terminy spłaty rat kredytowych, często okazują się niewystarczające.
W 2019 r. polskie media donosiły, że stopa WIBOR może zostać zupełnie zlikwidowana. To ważna wiadomość, gdyż na wspomnianej stopie opiera się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spłacanych przez 1,8...
W 2019 r. polskie media donosiły, że stopa WIBOR może zostać zupełnie zlikwidowana. To ważna wiadomość, gdyż na wspomnianej stopie opiera się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spłacanych przez 1,8 mln polskich gospodarstw domowych. Później sprawa rzekomej likwidacji WIBOR-u zeszła na dalszy plan. Właśnie dlatego czasem pojawiają się pytania, czy oprocentowanie kredytów mieszkaniowych oraz sposób jego wyznaczania faktycznie ulegnie dużym zmianom w najbliższym czasie.
Zmiana stanowiska kredytodawców dotycząca finansowania mieszkań była szczególnie widoczna w II kw. bieżącego roku. W kolejnym kwartale banki stopniowo łagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych....
Zmiana stanowiska kredytodawców dotycząca finansowania mieszkań była szczególnie widoczna w II kw. bieżącego roku. W kolejnym kwartale banki stopniowo łagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Jesienny wzrost liczby zachorowań na koronawirusa może ponownie spowodować zmianę sytuacji. Wszystko będzie zależało od tego, jak ponowne nasilenie epidemii wpłynie na kondycję krajowej gospodarki. Niektóre osoby nie chcą czekać z zakupem lokalu lub domu, aż do czasu zakończenia aktualnego kryzysu....
Warunki spłaty kredytu mieszkaniowego mogą ulec zmianom z różnych powodów. Przykładem może być sytuacja, w której klient musi skorzystać z wakacji kredytowych, co w konsekwencji wydłuża okres spłaty. Takie...
Warunki spłaty kredytu mieszkaniowego mogą ulec zmianom z różnych powodów. Przykładem może być sytuacja, w której klient musi skorzystać z wakacji kredytowych, co w konsekwencji wydłuża okres spłaty. Takie zmiany wymagają wykonania aneksu do umowy kredytowej, co często wiąże się z dodatkowym kosztem dla kredytobiorcy.
Kredyt hipoteczny wiąże nas umową z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. W tym czasie może wydarzyć się wiele nieplanowanych spraw. Możemy skorzystać z wakacji kredytowych, możemy sprzedać...
Kredyt hipoteczny wiąże nas umową z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. W tym czasie może wydarzyć się wiele nieplanowanych spraw. Możemy skorzystać z wakacji kredytowych, możemy sprzedać mieszkanie kupione na kredyt czy chociażby chcieć wydłużyć okres kredytowania. Sytuacje te wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w umowie kredytowej.
Nie ma przeciwwskazań, aby projekt przyszłej umowy kredytowej stanowił załącznik do uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu. Nie jest to jednak warunek sine qua...
Nie ma przeciwwskazań, aby projekt przyszłej umowy kredytowej stanowił załącznik do uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu. Nie jest to jednak warunek sine qua non. Uchwałę dotyczącą czynności przekraczającej zwykły zarząd można podjąć również w sytuacji braku projektu umowy, odnoszącej się do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu – orzekł Sąd Najwyższy.
Portal prawo.pl dotarł do pierwszych spraw, w których sąd – na podstawie wyroku TSUE – nie odrzucił wniosków o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania między bankiem a frankowiczami. Sąd wyraził...
Portal prawo.pl dotarł do pierwszych spraw, w których sąd – na podstawie wyroku TSUE – nie odrzucił wniosków o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania między bankiem a frankowiczami. Sąd wyraził też zgodę na wstrzymanie egzekucji.
Ostatnie obniżki stóp procentowych NBP mocno wpłynęły na koszty nowych kredytów mieszkaniowych. Jak takie średnie koszty zmieniły się w marcu oraz kwietniu 2020 r.?
Ostatnie obniżki stóp procentowych NBP mocno wpłynęły na koszty nowych kredytów mieszkaniowych. Jak takie średnie koszty zmieniły się w marcu oraz kwietniu 2020 r.?
Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu...
Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu oraz udziały w przetargach.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.