administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Sprzedaż gruntu przez wspólnotę – problem z wpisem w księdze wieczystej

Sprzedaż gruntu przez wspólnotę – problem z wpisem w księdze wieczystej, fot. pixabay

Sprzedaż gruntu przez wspólnotę – problem z wpisem w księdze wieczystej, fot. pixabay

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe w chwili swojego powstania zostają wytyczone w taki sposób, że poza budynkiem w ich skład wchodzi również – czasem całkiem pokaźna – część niezabudowana gruntu. Część z nich wykorzystuje ten obszar dla własnego funkcjonowania (urządzają na nim choćby place zabaw, miejsca rekreacji czy dodatkowe miejsca postojowe), a część decyduje się na ich zbycie i zasilenie z tak pozyskanych środków funduszu remontowego, czy też przeznaczenie tych środków na inny cel, związany z bieżącym zarządem nieruchomością wspólną.

Zobacz także

Agnieszka Żelazna Czy można postawić szlaban na nieruchomości obciążonej służebnością przejazdu i przechodu?

Czy można postawić szlaban na nieruchomości obciążonej służebnością przejazdu i przechodu? Czy można postawić szlaban na nieruchomości obciążonej służebnością przejazdu i przechodu?

Dość częstym zjawiskiem jest obciążanie nieruchomości wspólnych (pierwotnie wyjściowych), w ramach inwestycji deweloperskich, zmierzających do budowy osiedli z lokalami mieszkalnymi do sprzedaży, różnego...

Dość częstym zjawiskiem jest obciążanie nieruchomości wspólnych (pierwotnie wyjściowych), w ramach inwestycji deweloperskich, zmierzających do budowy osiedli z lokalami mieszkalnymi do sprzedaży, różnego rodzaju służebnościami. Obok zwykle służebności przesyłu (ustanawianych na rzecz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, energetycznych czy telekomunikacyjnych), najpopularniejszym rodzajem ustanawianych służebności jest służebność przejazdu i przechodu. Służebność ta ustanawiana jest dla zaspokojenia...

mgr Jarosław Kowszuk Komornicy sądowi i egzekucja

Komornicy sądowi i egzekucja Komornicy sądowi i egzekucja

Komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym.

Komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym.

Anna Ruszczak news Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko...

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko natychmiastowe zwolnienie z pracy.

Jak pokazuje praktyka, transakcja zbycia przez wspólnotę części własnej działki – pomimo niezbyt skomplikowanej procedury w tym zakresie – może powodować problemy. W przypadku opisanym poniżej, problem pojawił się nie na etapie wydzielania samej działki, czy też decydowania o jej zbyciu, a nawet nie w trakcie jej sprzedaży, ale już na ostatnim etapie, jakim było złożenie wniosku o założenie nowej księgi wieczystej dla zbytej części nieruchomości i wpisanie nabywców do tej księgi wieczystej.

Po zawarciu ze wspólnotą umowy sprzedaży gruntu – która z oczywistych względów została poprzedzona zarówno stosowną uchwałą wspólnoty, jak i sporządzona w formie aktu notarialnego – nabywcy złożyli do właściwego wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego wniosek, w którym domagali się odłączenia z dotychczasowej księgi wieczystej nowo powstałej działki i założenia dla niej nowej księgi wieczystej oraz dokonania w tej księdze wieczystej wpisu prawa własności na ich rzecz. Do wniosku została oczywiście załączona umowa sprzedaży części nieruchomości, sporządzona w formie aktu notarialnego oraz – również protokołowana przez notariusza – uchwała członków wspólnoty mieszkaniowej, wyrażająca zgodę na jej bycie oraz umocowująca zarząd wspólnoty do wykonania uchwały, w tym do zawarcia stosownej umowy. Co warte podkreślenia, uchwała ta została podjęta przez ogół właścicieli przy pełnej akceptacji, a więc każdy z właścicieli, tworzących wspólnotę, wyraził zgodę na tę czynność, upoważniając tym samym członków zarządu do zawarcia umowy sprzedaży. Referendarz sądowy oddalił jednak wspomniany wniosek, uzasadniając swoje rozstrzygnięcie tym, iż w jego ocenie wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do zbycia części nieruchomości gruntowej, wchodzącej w skład nieruchomości wspólnej, albowiem zbycie takie jest dopuszczalne jedynie przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

Zobacz też: „O prawie bez krawata” – sprzedaż gruntu przez wspólnotę mieszkaniową

Zarząd odpowiednikiem organu osoby prawnej

Poniższe rozważania wskazują – w mojej ocenie – na wadliwość wydanego rozstrzygnięcia i mogą stanowić argumentację, uzasadniającą polemikę z takim stanowiskiem.

W pierwszej kolejności wskazać należy na ugruntowany w orzecznictwie pogląd, z którego wynika, że wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku1. Uzasadniając cytowaną tezę Sąd Najwyższy wskazał, iż zgodnie z treścią art. 331 Kodeksu cywilnego, osobą ustawową jest konstrukcja, charakteryzująca się trzema zasadniczymi cechami:

  • ma ustawowo przyznaną zdolność prawną,
  • nie jest osobą prawną,
  • jest jednostką organizacyjną (ma określoną strukturę organizacyjną).

Literarura

  1. tak: Sąd Najwyższy [w:] Uchwale Składu Siedmiu Sędziów z dnia 21 grudnia 2007 roku, wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 65/07
  2. Sąd Najwyższy [w:] wyroku z dnia 27.10.2022 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt II CSKP 486/22

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem? Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Anna Ruszczak news W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty? W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Helena Śpiewak Jakie „razem” w mieście?

Jakie „razem” w mieście? Jakie „razem” w mieście?

Współczesne polskie miasta... Jak sprawić by były dobrem wspólnym ich mieszkańców, a nie tylko sumą indywidualnych, prywatnych interesów?

Współczesne polskie miasta... Jak sprawić by były dobrem wspólnym ich mieszkańców, a nie tylko sumą indywidualnych, prywatnych interesów?

Danuta Gąsiorowska Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci?

Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci? Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci?

Wyższe opłaty za wywóz śmieci czy zamknięcie zsypów na klatkach schodowych wieżowców? Taki problem muszą rozstrzygnąć spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty.

Wyższe opłaty za wywóz śmieci czy zamknięcie zsypów na klatkach schodowych wieżowców? Taki problem muszą rozstrzygnąć spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty.

Jacek Sawicki Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych...

Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. nr 19 poz. 147 z dnia 6 lipca 1982).

Anna Ruszczak news Zaawansowane prace nad zmianami we wpisach do ksiąg wieczystych

Zaawansowane prace nad zmianami we wpisach do ksiąg wieczystych Zaawansowane prace nad zmianami we wpisach do ksiąg wieczystych

Zatory w księgach wieczystych od lat mocno spowalniają obrót nieruchomościami i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Projekty nowelizacji...

Zatory w księgach wieczystych od lat mocno spowalniają obrót nieruchomościami i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Projekty nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece zostały już wysłane do kancelarii premiera.

Redakcja news Bałagan w księgach wieczystych – kto za to odpowie?

Bałagan w księgach wieczystych – kto za to odpowie? Bałagan w księgach wieczystych – kto za to odpowie?

Agenci nieruchomości czasem mają do czynienia z sytuacją, która najbardziej zaskakuje samego właściciela domu, lokalu lub działki na sprzedaż. Chodzi o sytuacje, kiedy to w dziale II (własność) ksiąg wieczystych...

Agenci nieruchomości czasem mają do czynienia z sytuacją, która najbardziej zaskakuje samego właściciela domu, lokalu lub działki na sprzedaż. Chodzi o sytuacje, kiedy to w dziale II (własność) ksiąg wieczystych jako właściciel figuruje osoba inna niż ta zlecająca pośrednictwo. Skąd ta rozbieżność? Ma ona związek zarówno z konstrukcją obowiązujących przepisów, jak i niefrasobliwością niektórych właścicieli odziedziczonych nieruchomości.

Agnieszka Żelazna Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego

Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego Zrzeczenie się służebności gruntowej na przykładzie orzeczenia Sądu Najwyższego

Służebność gruntowa może wygasnąć na skutek zrzeczenia się tego prawa przez tego, komu ono przysługuje. O tym jednakże, czy służebność taka faktycznie wygaśnie ze wszelkimi wynikającymi z tego tytułu skutkami...

Służebność gruntowa może wygasnąć na skutek zrzeczenia się tego prawa przez tego, komu ono przysługuje. O tym jednakże, czy służebność taka faktycznie wygaśnie ze wszelkimi wynikającymi z tego tytułu skutkami prawnymi decyduje z kolei m.in. ważność złożonego przez uprawnionego oświadczenia woli o jej zrzeczeniu się.

Bartłomiej Żukowski Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej a zaliczki na koszty zarządu

Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej a zaliczki na koszty zarządu Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej a zaliczki na koszty zarządu

Ustalenie wysokości zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną stanowi nieodłączny element corocznych zebrań właścicieli lokali oraz jedną z fundamentalnych czynności zarządzania. Pomimo powtarzalności...

Ustalenie wysokości zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną stanowi nieodłączny element corocznych zebrań właścicieli lokali oraz jedną z fundamentalnych czynności zarządzania. Pomimo powtarzalności tej czynności oraz – wydawać by się mogło – jej banalności, nierzadko dochodzi do sytuacji, w której nie tylko poszczególni właściciele lokali mają odmienne zdanie na temat mechanizmu kształtowania tego kosztu, ale nawet wśród zarządców praktyka w tej kwestii nie jest jednolita.

Agnieszka Zygmunt Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym

Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczasowy udział właściciela lokalu mieszkalnego w użytkowaniu wieczystym gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe ma zostać zastąpiony udziałem w prawie własności. Co to oznacza?

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczasowy udział właściciela lokalu mieszkalnego w użytkowaniu wieczystym gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe ma zostać zastąpiony udziałem w prawie własności. Co to oznacza?

Redakcja Administratora Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z dnia 5.10.2018 r. Poz. 1916)...

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z dnia 5.10.2018 r. Poz. 1916) – tekst ujednolicony (stan prawny na dzień 8.04.2019 r.)

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece Jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Dziennik Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 146., zamieścił obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 15.12.2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 146., zamieścił obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 15.12.2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Anna Ruszczak news Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie

Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie....

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Nie musi to jednak całkowicie blokować obrotu.

Redakcja news Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie" Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Anna Ruszczak news Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba? Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.

Redakcja news Błędny metraż w księdze wieczystej

Błędny metraż w księdze wieczystej Błędny metraż w księdze wieczystej

W księdze wieczystej może być podany błędny metraż mieszkania. Co więcej, nie jest to rzadki czy sporadyczny problem. Może wynikać z pomyłek podczas migracji ksiąg wieczystych starszych mieszkań do wersji...

W księdze wieczystej może być podany błędny metraż mieszkania. Co więcej, nie jest to rzadki czy sporadyczny problem. Może wynikać z pomyłek podczas migracji ksiąg wieczystych starszych mieszkań do wersji cyfrowej. Warto to sprawdzić i dowiedzieć się, jak skorygować błędny metraż widniejący w księdze wieczystej nieruchomości.

Redakcja news Zatory w sądach wieczystoksięgowych

Zatory w sądach wieczystoksięgowych Zatory w sądach wieczystoksięgowych

W drugim kwartale br. rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki. Według członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich...

W drugim kwartale br. rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki. Według członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowe prawo nie rozwiązuje problemu, jakim jest paraliż w sądach wieczystoksięgowych.

Redakcja news PZFD zawiadamia UOKiK o opóźnieniach w postępowaniach wieczystoksięgowych

PZFD zawiadamia UOKiK o opóźnieniach w postępowaniach wieczystoksięgowych PZFD zawiadamia UOKiK o opóźnieniach w postępowaniach wieczystoksięgowych

Polski Związek Firm Deweloperskich oszacował, że paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje samych konsumentów ponad 360 mln zł rocznie.

Polski Związek Firm Deweloperskich oszacował, że paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje samych konsumentów ponad 360 mln zł rocznie.

Redakcja Księgi wieczyste – jak założyć, gdzie sprawdzić?

Księgi wieczyste – jak założyć, gdzie sprawdzić? Księgi wieczyste – jak założyć, gdzie sprawdzić?

Księgi wieczyste zawierają dane dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Ich celem jest m.in. usprawnienie obrotu nieruchomościami oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Księgi wieczyste są jawne i dostępne.

Księgi wieczyste zawierają dane dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Ich celem jest m.in. usprawnienie obrotu nieruchomościami oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Księgi wieczyste są jawne i dostępne.

Redakcja Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?

Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem? Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?

Liczba nieruchomości bez księgi wieczystej, które znajdują się w obrocie rynkowym, systematycznie spada. Jednak wciąż można spotkać się z takimi gruntami lub lokalami. Niemal każda nieruchomość bez księgi...

Liczba nieruchomości bez księgi wieczystej, które znajdują się w obrocie rynkowym, systematycznie spada. Jednak wciąż można spotkać się z takimi gruntami lub lokalami. Niemal każda nieruchomość bez księgi wieczystej jest traktowana przez kupujących ze sporą nieufnością. Nie zawsze jednak brak wspomnianej księgi stanowi duży kłopot.

Piotr Pałka Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Poniżej prezentujemy przegląd najnowszego orzecznictwa w sprawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności...

Poniżej prezentujemy przegląd najnowszego orzecznictwa w sprawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Paweł Puch Dokumentacja techniczna a skutki wyodrębnienia ostatniego lokalu

Dokumentacja techniczna a skutki wyodrębnienia ostatniego lokalu Dokumentacja techniczna a skutki wyodrębnienia ostatniego lokalu

Każda wspólnota mieszkaniowa jest obwiązana do posiadania, przechowywania i aktualizowania dokumentacji technicznej budynku oraz książki obiektu budowlanego. W przypadku, gdy w budynku, w którym właściciel...

Każda wspólnota mieszkaniowa jest obwiązana do posiadania, przechowywania i aktualizowania dokumentacji technicznej budynku oraz książki obiektu budowlanego. W przypadku, gdy w budynku, w którym właściciel pierwotny zbywa lokale dojdzie do ukonstytuowania się wspólnoty mieszkaniowej1), dotychczasowy właściciel zobowiązany jest wydać zarządowi całą dokumentację techniczną oraz prawną nieruchomości.

Paweł Puch Podejmowanie uchwał przy błędnej wysokości udziałów

Podejmowanie uchwał przy błędnej wysokości udziałów Podejmowanie uchwał przy błędnej wysokości udziałów

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z błędnie, czyli sprzecznie z Ustawą o własności lokali, wpisanymi w księgach wieczystych udziałami w nieruchomości wspólnej. Jak w takim wypadku postępować i jak podejmować...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z błędnie, czyli sprzecznie z Ustawą o własności lokali, wpisanymi w księgach wieczystych udziałami w nieruchomości wspólnej. Jak w takim wypadku postępować i jak podejmować uchwały do czasu naprawienia tych błędów?

Redakcja Podział lokalu na dwa odrębne mieszkania

Podział lokalu na dwa odrębne mieszkania Podział lokalu na dwa odrębne mieszkania

Lokal mieszkalny można podzielić i w wyniku tego podziału otrzymać dwa odrębne mieszkania. Należy jednak spełnić pewne kryteria. Po pierwsze, muszą na to pozwalać warunki techniczne; po drugie, podział...

Lokal mieszkalny można podzielić i w wyniku tego podziału otrzymać dwa odrębne mieszkania. Należy jednak spełnić pewne kryteria. Po pierwsze, muszą na to pozwalać warunki techniczne; po drugie, podział musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym; po trzecie, sytuacja prawna lokalu nie może zabraniać tego typu działań. Do przeprowadzenia podziału niezbędne są: dokumentacja inwentaryzacyjna, urzędowe zaświadczenie o samodzielności lokalu oraz umowa w formie aktu notarialnego, orzeczenie...

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.