Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji, aby w sezonie grzewczym nie sprawiała kłopotu.
Współczesny świat stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa domowego. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią ewoluują systemy zabezpieczeń, które stają się...
Współczesny świat stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa domowego. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią ewoluują systemy zabezpieczeń, które stają się coraz bardziej zaawansowane i zintegrowane. Tradycyjne zamki i podstawowe alarmy ustępują miejsca kompleksowym rozwiązaniom, które nie tylko chronią nasze mieszkania przed włamaniem, ale także zapewniają całodobowy monitoring i możliwość zdalnego zarządzania bezpieczeństwem. W 2025 roku rynek oferuje...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Każda instalacja grzewcza składa się z kilku elementów, spośród których do podstawowych należą: źródło ciepła (kotłownia lub węzeł cieplny), rurociągi wraz z armaturą regulacyjną i odcinającą oraz grzejniki z zaworami. Ponadto jej częścią mogą być jeszcze zawory, zarówno jako element sieci, jak i grzejników (zespoły zintegrowane).
Sieć cieplna
Źródłem ciepła może być miejska sieć cieplna i współpracujący z nią węzeł cieplny, złożony z bardzo różnych urządzeń, kotłownia wolno stojąca, zaopatrująca w ciepło kilka budynków i będąca pod zarządem administracji, kotłownia wbudowana pracująca na rzecz jednego budynku oraz małe lub indywidualne centrale wymiennikowe. Czasem też zarządcy budynków muszą zajmować się tzw. instalacjami etażowymi, czyli z własnym źródłem ciepła (kocioł gazowy dwufunkcyjny) zamontowanym w mieszkaniu, do którego lokator ma nieograniczony dostęp.
Sieć cieplna to najczęściej spotykane źródło ciepła do ogrzewania budynków w dużych miastach. Budynki przyłączane są do sieci za pośrednictwem węzłów cieplnych. Przy czym węzeł cieplny może być własnością administratora budynku lub miejscowego MPEC. Także zawierane umowy na dostawę ciepła różnie regulują kwestię konserwacji, nadzoru i obsługi węzła. Ważne jest, aby zarządca wiedział, co należy do jego obowiązków, a co do dostawcy ciepła. Jedną z często spotykanych w węzłach usterek, na którą (nie wiadomo dlaczego) konserwatorzy nie reagują, są nieszczelności przy dławnicach zaworów ( fot. 1 ) i pomp ( fot. 2 ). A nawet z pozoru drobne przecieki mogą być przyczyną dużej wilgotności w pomieszczeniu węzła, która przy wysokiej temperaturze powietrza prowadzi do korozji urządzeń i rurociągów.
Jeśli administrator opiekuje się lokalną wolno stojącą kotłownią, ogrzewającą kilka budynków, ma podwójny kłopot, bo musi kontrolować pracę samej kotłowni, która wymaga postępowania zgodnie z przepisami dotyczącymi takich obiektów, i węzłów cieplnych znajdujących się w poszczególnych budynkach. W takiej sytuacji wszystkie urządzenia węzła cieplnego ( fot. 3 ) podlegają jego nadzorowi i konserwacji. Przede wszystkim musi sprawdzać pracę pomp, od której zależy utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji. Przy czym nie chodzi tu o ciśnienie, jakie pokazuje manometr na rurociągu tłocznym, ale o różnicę ciśnień między wskazaniami manometru na zasileniu i powrocie, bo właśnie ta różnica pokazuje, czy wszystko w instalacji jest w porządku. Spadek ciśnienia dyspozycyjnego może sygnalizować, że trzeba sprawdzić, czy filtry i odmulacze ( fot. 4 ) nie są zabrudzone. Zwiększone opory przepływu to nie tylko nieprawidłowy rozdział ciepła, ale także niepotrzebna strata energii, o czym należy pamiętać. Aby móc kontrolować pracę instalacji, wszystkie zamontowane w węźle cieplnym manometry i termometry powinny być sprawne, a samo pomieszczenie węzła nie powinno być składem niepotrzebnych przedmiotów lub pełnić funkcji warsztatu ( fot. 5 ).
Eksploatację instalacji można podzielić na dwa okresy: sezon grzewczy i postoju. Dla jej bezawaryjnego działania ten drugi okres jest nie mniej ważny od pierwszego, bo właśnie to, co zrobimy podczas postoju instalacji, w dużym stopniu decyduje o tym, co się będzie z nią działo w sezonie grzewczym.
Instalacja centralnego ogrzewania
Jej stan łatwo skontrolować z zewnątrz - korozję rur zauważy każdy. Znacznie trudniej natomiast ocenić stan rur w środku. Są jednak na to sposoby. Można np. wypuścić z instalacji trochę wody do czystego słoika. Jeśli będzie względnie czysta, przezroczysta, to będzie świadczyło o tym, że w instalacji nic groźnego się nie dzieje. Woda ma odpowiedni skład chemiczny. Czarne, nieliczne kłaczki wskazują, że woda pobierana do uzupełniania jej ubytków w instalacji zawiera za dużo chlorków lub siarczanów (norma PN-93/C-04607 mówi, jakie powinno być dopuszczalne ich stężenie), a to prowadzi do korozji. Jeżeli często nie uzupełniamy wody, wytrącone tlenki żelaza zwykle osiadają na filtrach i później także nic złego się nie dzieje. Z tego też powodu należy pamiętać o usuwaniu wszelkich przecieków, aby nie było konieczności uzupełniania wody, a wraz z nią wprowadzania do instalacji nowych, aktywnych chlorków i siarczanów.
Sytuacja wygląda znacznie gorzej, jeżeli w wodzie pływa bardzo dużo czarnej zawiesiny, podobnej do rozpuszczonego torfu ( fot. 6 ). Oznacza to bowiem, że w instalacji zachodzą bardzo groźne dla niej procesy korozji. Spuszczanie wody i płukanie instalacji nic nie da, bo przyczyna leży w składzie wody, którą zład jest napełniony.
Ratunkiem może być wpuszczenie do instalacji odpowiedniego inhibitora korozji, który zwiąże aktywne cząstki i zabezpieczy ją przed dalszą korozją.
Na jedno chciałbym zwrócić uwagę wszystkich administratorów. Należy unikać spuszczania wody z instalacji, a już pod żadnym pozorem nie zostawiać instalacji bez wody. Pogląd (niestety wcale nie tak rzadki), że na lato należy spuszczać wodę z instalacji, jest błędny.
W dużych miastach woda pitna może być pobierana z różnych źródeł. Obserwacja zaś wyników badań jej składu (w Warszawie np. publikowane są raz w miesiącu) potwierdza, że każde ujęcie ma inne stężenie chlorków i siarczanów. Stężenie chlorków w wodzie ze stołecznego Wodociągu Północnego to ok. 20 mg/l, a w wodzie z Wodociągu Centralnego - ok. 200 mg/l. Administratorzy z Warszawy mogą mieć zupełnie inną sytuację na Mokotowie (woda z Wodociągu Centralnego), niż ci, którzy mają budynki na Marymoncie (woda z Wodociągu Północnego). Warto także o tym pamiętać.
Inne elementy instalacji grzewczej
Elementami instalacji centralnego ogrzewania, które powinno się systematycznie kontrolować, są pompy cyrkulacyjne ( fot. 7 ), umieszczone przed nimi filtry oraz odpowietrzacze. Przeglądy powinny także obejmować zawory regulacyjne (montowane prawie we wszystkich nowych instalacjach), które mają za zadanie utrzymywać na stałym poziomie przepływ wody lub ciśnienie.
W starych instalacjach na pionach najczęściej zamocowane są zawory odcinające, które w razie awarii pozwolą na naprawę przy odciętym jednym pionie, a nie całej instalacji. Najczęstszą usterką w tych zaworach są nieszczelności przy wrzecionach lub zapieczenie zaworu uniemożliwiające jego zamknięcie.
W instalacjach, w których nie ma odpowiedniej automatyki zapewniającej włączenie pomp na parę sekund raz na dobę, przed uruchomieniem instalacji po letniej przerwie należy skontrolować, czy pompy nie zostały zablokowane przez osad znajdujący się w wodzie. Większość obecnie stosowanych pomp jest smarowana wodą i, gdy brak ruchu wody, zanieczyszczenia osadzają się między wirnikiem a jego obudową. Wtedy pompa nie ruszy bez pomocy, mimo włączenia prądu.
Kontrola grzejników polega na sprawdzeniu, czy nie są one zapowietrzone i czy trzpień zaworu lekko się porusza, a po ustąpieniu nacisku wraca do swojej pozycji. W czasie pracy instalacji użytkownicy powinni raz na tydzień zamknąć całkowicie zawór, a potem ustawić go ponownie w poprzedniej pozycji. Unika się w ten sposób zapiekania zaworów i zapewnia łatwe ich regulowanie głowicą termostatyczną.
Artykuł pochodzi z 2010 roku i został zaktualizowany.
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad...
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować karą pieniężną lub sądowym nakazem demontażu klimatyzacji.
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed...
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo...
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo pożarowe całego obiektu.
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych.
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów...
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów akcji ratowniczych PSP, dzięki temu strażacy podawali wodę bezpośrednio z samochodu gaśniczego do instalacji suchego pionu, podłączali swoje linie gaśnicze do zaworu na dowolnej kondygnacji budynku. Budynki mieszkalne wielorodzinne wysokie i wysokościowe były wówczas wyposażane w suche piony, czyli...
W wielu nowych obiektach mieszkalnych powstają podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wymaga stosowania...
W wielu nowych obiektach mieszkalnych powstają podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wymaga stosowania w nich systemu sygnalizacji pożarowej oraz samoczynnie uruchomianej wentylacji oddymiającej. Obniża to owszem koszty inwestora, ale powoduje również ryzyko, że w przypadku pożaru, służby gaśnicze nie zostaną odpowiednio szybko powiadomione a pożar rozprzestrzeni się w mgnieniu oka.
Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca...
Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca danymi budynkami. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej muszą we własnym zakresie zapewnić odpowiednie przeglądy instalacji.
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.
Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...
Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...
Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują...
Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują Polskę w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę.
W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa....
W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa. Nie można jednak zapominać o przeglądzie. Taka instalacja wymaga regularnego przeglądu, aby poprawnie działała. Kiedy wykonywać taki przegląd?
Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne...
Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne warianty rozwiązań z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz ich wpływ na poziom wskaźnika EP budynków wielorodzinnych.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty...
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty podatkowe.
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Upały, które nadciągnęły nad Polskę, powoli stają się normą. Wystarczy kilka dni temperatury powyżej 30 stopni i mamy budynki nagrzane od promieni słonecznych, a otwieranie okien na nic się zdaje. Podobnie...
Upały, które nadciągnęły nad Polskę, powoli stają się normą. Wystarczy kilka dni temperatury powyżej 30 stopni i mamy budynki nagrzane od promieni słonecznych, a otwieranie okien na nic się zdaje. Podobnie jak stosowanie wentylatorów. Pomocna w pokonaniu upałów może być klimatyzacja. W przypadku nowych osiedli deweloperskich montaż klimatyzacji staje się standardem, ale co z mieszkańcami bloków, które pozbawione są takich dogodności?
Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać...
Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać spadkom efektywności energetycznej oraz awariom. Realizację tych zadań zapewniają nie tylko procedury wprowadzania wody grzewczej do instalacji zapobiegające korozji, ale także urządzenia chroniące przed zużyciem newralgiczne elementy, takie jak wymiennik, pompy i zawory.
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.