Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne
Odpowiedzią na wysokie ceny energii jest termomodernizacja budynków, które w skali całej Unii Europejskiej są odpowiedzialne za ok. 40 proc. końcowego zużycia energii, fot. Pixabay
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc. To sposób na duże oszczędności, zarówno dla mieszkańców i przedsiębiorców, jak całej gospodarki.
Zobacz także
Media Expert Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto...
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Media Expert Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
DEROWERK Piotr Białas Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez...
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.
Obecnie większość zużywanej energii w Polsce opiera się na paliwach kopalnych, czyli na węglu i gazie, a źródła odnawialne to tylko ok. 16 proc. (dane GUS). Węgiel jest surowcem lokalnym, a pozostałe surowce energetyczne Polska musi sprowadzać, więc ten pierwszy długo jeszcze pozostanie podstawowym. Ceny energii zaś rosną w zawrotnym tempie.
Termomodernizacja a oszczędności
Odpowiedzią na wysokie ceny energii jest termomodernizacja budynków, które w skali całej Unii Europejskiej są odpowiedzialne za ok. 40 proc. końcowego zużycia energii. Tylko w Polsce jest ponad 5,5 mln budynków mieszkalnych, z których zdecydowana większość (ok. 5 mln) to domy jednorodzinne, a 70 proc. z nich nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Średnio co trzeci nie ma nawet izolacji cieplnej, co w rezultacie powoduje duże straty ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie.
Kompleksowa termomodernizacja może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc. i przełożyć na duże oszczędności. W raporcie z 2021 roku „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”, opracowanym w ramach kampanii Szóste Paliwo, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska, analitycy oszacowali, że roczne koszty ogrzewania typowego, polskiego domu o powierzchni 118 m kw., wyposażonego w kocioł węglowy oraz stare drzwi i okna, sięgają ok. 6,5 tys. zł rocznie. Po modernizacji, ociepleniu i wymianie stolarki ten koszt mógłby spaść nawet do 1,8 tys. zł rocznie. Tego typu oszczędności są niezwykle ważne także dla przedsiębiorców, np. z branży HoReCa. Podwyżki gazu dla biznesu były kilkukrotnie wyższe niż dla gospodarstw domowych. Dla niektórych to być albo nie być.
Renowacja energetyczna budynków
Eksperci podkreślają, że takim inwestycjom sprzyja przyjęta półtora roku temu strategia Unii Europejskiej na rzecz fali renowacji energetycznej budynków. Ten proces ma także zapewnić korzyści całej gospodarce. Z raportu ROCKWOOL wynika m.in., że termomodernizacja kilku milionów polskich domów pozwoliłaby krajowej gospodarce zaoszczędzić nawet 6,8 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a wprowadzenie kompleksowych, powszechnych programów renowacji budynków, wspieranych odpowiednimi instrumentami finansowymi, mogłoby stworzyć nawet 100 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z budownictwem. Dodatkowo takie ograniczenie zużycia energii pozwoliłoby znacząco ograniczyć import surowców energetycznych, np. gazu o ponad 40 proc. Rynek od strony technologicznej jest przygotowany do tego typu inwestycji, choć może mieć problem z dostępem do siły roboczej.
Z drugiej strony to szansa na przebranżowienie się dla bardzo wielu grup zawodowych, szczególnie w zanikających dziś obszarach. Producenci muszą zrobić wszystko, aby technologie, które dostarczają na rynek, były jak najmniej pracochłonne. To stwarza dużą możliwość dla różnego rodzaju rozwiązań, gdzie intensywność robocizny jest mniejsza niż w tradycyjnych rozwiązaniach.
Może Cię zainteresuje: Kolejność prac przy termomodernizacji
Według ekspertów takie działania wymagałyby instrumentów pomocowych i finansowego wsparcia ze strony państwa, ale ich efektem byłoby również ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego. Według wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych z 2018 roku, w Polsce dotyka ono nawet 1,3 mln gospodarstw domowych i ponad 12 proc. populacji, co przekłada się na ok. 4,6 mln osób. Ponad 3/4 z nich to mieszkańcy wsi i małych miasteczek, a ok. 1/4 to emeryci i renciści. Gwałtowny wzrost kosztów może jeszcze te statystyki pogorszyć.
Dokonując głębokiej renowacji budynków, można ograniczyć zużycie energii, a tym samym spowodować , że wzrost kosztów nie spychałby wielu ludzi do sytuacji, że nie mają czym zapłacić rachunków za ogrzewanie. Kolejne korzyści to ograniczenie emisji, smogu i zależności od kopalnych surowców energetycznych. To ma bezpośrednie przełożenie na stabilną politykę energetyczną państwa, od strony popytowej na energię i surowce energetyczne.
Źródło: Newseria Biznes