Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy, fot. pixabay
W świetle przepisów, regulujących zasady ulgi termomodernizacyjnej, fakt dokonania formalnego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej z ustawy o PIT. Decydujące dla dopuszczalności skorzystania z ulgi jest poniesienie wydatków po faktycznym zakończeniu budowy budynku mieszkalnego.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa...
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.
To czy doszło do użytkowania wybudowanego obiektu budowlanego, ewentualnie czy przystąpiono do tego użytkowania po dopełnieniu wszelkich spoczywających na użytkującym powinności, nie wynika z przepisów regulujących ulgę termomodernizacyjną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (wyrok z dnia 7 września 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 128/23). Chodziło o podatników, którzy prowadzili w 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce cywilnej w zakresie działalności prawniczej.
Bez prawa do odliczenia w PIT wydatków na termomodernizację
Urząd Skarbowy w toku czynności sprawdzających, dotyczących zeznania podatkowego za 2020 r. zakwestionował wykazane przez podatników odliczenie wydatków, związanych z inwestycją termomodernizacyjną. W ocenie urzędu podatnicy nie mieli prawa do odliczenia wydatków od uzyskanych w 2020 r. dochodów, ponieważ poniesiono je przed dokonaniem zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Urząd Skarbowy wszczął w stosunku do podatników postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych określił podatek oraz nadpłatę. Ponadto uznał, że podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodów wydatków poniesionych na realizację inwestycji termomodernizacyjnej, ponieważ nie zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 26 h ust 1 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych1.
Podatnicy zarzucili Urzędowi Skarbowemu błędną interpretację art. 26h ust. 1 w związku z art. 5a pkt 18b ustawy o PIT i powołanie się na pozaustawowe kryterium oddania budynku do użytkowania jako warunku skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Urząd drugiej instancji utrzymał w mocy decyzję US. Stwierdził, że interpretacja przepisów związanych z odliczeniem wydatków poczynionych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a przede wszystkim załącznika do rozporządzenia MIiR z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych2 wskazuje, że ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Przepisy te dotyczą budynków istniejących, których budowa została już zakończona. Ponadto stwierdził, że zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane3 do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagane jest pozwolenie albo zgłoszenie budowy, można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Pod warunkiem, że organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Zdaniem urzędu drugiej instancji w Prawie budowlanym „oddanie do użytkowania” – to moment zakończenia procesu budowy i możliwości przystąpienia przez budującego do użytkowania budynku.
Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji,...
Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji, czy problem rozliczania kosztów ciepła w takich budynkach będzie w Polsce kompleksowo uregulowany. Na temat zapisów dyrektywy i i przepisów implementujących z prezesem zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii – Kazimierzem Dudzińskim – rozmawia Sabina Augustynowicz.
Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór...
Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór układu krwionośnego, instalacja rozprowadza ciepło, wytwarzane w źródle ciepła, po całym organizmie - budynku, w celu uzyskania równowagi termicznej.
54% gminnych bloków oraz kamienic wymaga częściowego remontu, a kolejna 1/3 powinna zostać poddana remontom kapitalnym – wynika z ubiegłorocznych badań stanu tych nieruchomości.
54% gminnych bloków oraz kamienic wymaga częściowego remontu, a kolejna 1/3 powinna zostać poddana remontom kapitalnym – wynika z ubiegłorocznych badań stanu tych nieruchomości.
W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające...
W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające na celu zwiększyć dostępność Polaków do tego typu inwestycji. Ze wsparcia mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedli czy domów rodzinnych, ale także właściciele firm.
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”,...
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Dnia 12 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zarządcy bloków z wielkiej płyty będę mogli starać się o środki na termomodernizację...
Dnia 12 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zarządcy bloków z wielkiej płyty będę mogli starać się o środki na termomodernizację i remonty budynków wielolokalowych. Znowelizowana ustawa przewiduje premie m.in. na ocieplenie zewnętrznych ścian trójwarstwowych czy połączenie warstw fakturowej i nośnej.
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących...
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących o efektach i kosztach termomodernizacji. Niedoceniane są problemy eksploatacji wykonanych ulepszeń budynku, czyli zapewnienie niezbędnej trwałości i niezawodności elementów termomodernizacji, a to może powodować, że w czasie eksploatacji będą powstawać trudne do usunięcia wady i uszkodzenia.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.
Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na...
Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na temat źródeł ciepła w polskich domach i mieszkaniach. Głównym celem nowych przedsięwzięć jest ułatwienie realizacji programu „Stop Smog”.
Największą korzyścią termomodernizacji jest mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Stąd dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejszymi jej elementami...
Największą korzyścią termomodernizacji jest mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Stąd dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejszymi jej elementami są: ocieplenie ścian zewnętrznych domu oraz wymiana źródła ogrzewania. Każdy, kto przeprowadzi termomodernizację swojego domu będzie oszczędzać na jego eksploatacji, ale przyczyni się również do aktywnej walki ze smogiem.
Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego...
Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego balkonu niezbędne są odpowiednie formalności.
Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.
Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.
Jednym z głównych zadań Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób o umiarkowanych dochodach, jednak Program realizuje również wiele dodatkowych działań....
Jednym z głównych zadań Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób o umiarkowanych dochodach, jednak Program realizuje również wiele dodatkowych działań. Do Rady Ministrów trafiła informacja "Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego" przedłożona przez ministra infrastruktury i budownictwa.
Decydując się na docieplenie budynku, należy w swoich planach uwzględnić wszystkie przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice,...
Decydując się na docieplenie budynku, należy w swoich planach uwzględnić wszystkie przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropach nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych ponad, a tym samym i strat finansowych.
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności.
Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez...
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności.
Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.
Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropie nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych wyżej. Niewystarczające ocieplenie tego stropu powoduje...
Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropie nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych wyżej. Niewystarczające ocieplenie tego stropu powoduje straty ciepła i zwiększone koszty ogrzewania, a ponadto dyskomfort w postaci zimnej podłogi.
Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.
Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.
Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz...
Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona oraz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik US nie dokonał rejestracji albo, które wykreślił z rejestru jako podatników VAT.
Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas...
Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas mamy do czynienia z waloryzacją kaucji.
Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Czy właściciel mieszkania może obciążyć lokatorów tym kosztem? A co z abonamentem RTV? Płaci właściciel czy mieszkaniec
Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Czy właściciel mieszkania może obciążyć lokatorów tym kosztem? A co z abonamentem RTV? Płaci właściciel czy mieszkaniec
Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest konieczne, aby podatnik miał status przedsiębiorcy i zarejestrowaną działalność. O zaliczeniu działalności podatnika do pozarolniczej działalności...
Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest konieczne, aby podatnik miał status przedsiębiorcy i zarejestrowaną działalność. O zaliczeniu działalności podatnika do pozarolniczej działalności gospodarczej, decydują okoliczności faktyczne, świadczące o tym, że jego działania miały charakter zorganizowany i ciągły oraz że były prowadzone w celu zarobkowym we własnym imieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Konsekwencją wzrostu cen usług mieszkaniowych – w wyniku „ekonomizacji” gospodarki mieszkaniowej, polegającej – grosso modo – na wycofywaniu się przez państwo z dotacji oraz uwolnieniu cen tych usług,...
Konsekwencją wzrostu cen usług mieszkaniowych – w wyniku „ekonomizacji” gospodarki mieszkaniowej, polegającej – grosso modo – na wycofywaniu się przez państwo z dotacji oraz uwolnieniu cen tych usług, a także pauperyzacji znaczącej części społeczeństwa – jest stały wzrost zadłużenia z tytułu opłat za mieszkania. Wzrost ten wynikał także z małej skuteczności w egzekwowaniu zadłużeń, w tym sankcji w postaci skutecznych działań eksmisyjnych, głównie z powodu braku lokali zastępczych.
Inwestycja w nieruchomość jest jedną z najpewniejszych form lokaty kapitału. I choć największą popularnością cieszą się mieszkania zakupione na rynku deweloperskim, to wyższą stopę zwrotu można uzyskać,...
Inwestycja w nieruchomość jest jedną z najpewniejszych form lokaty kapitału. I choć największą popularnością cieszą się mieszkania zakupione na rynku deweloperskim, to wyższą stopę zwrotu można uzyskać, inwestując w lokale usługowe. Szczególnie atrakcyjne są te usytuowane w centrach dużych miast – Warszawy, Poznania czy Łodzi.
Z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania korzysta w Polsce 12 proc. dorosłych Polaków, a jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Eksperci twierdzą, że spadek ten jest przede wszystkim konsekwencją...
Z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania korzysta w Polsce 12 proc. dorosłych Polaków, a jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Eksperci twierdzą, że spadek ten jest przede wszystkim konsekwencją niskiego przyrostu mieszkań socjalnych, komunalnych czy społeczno-czynszowych. Sposobem na poprawę sytuacji mają być inwestycje finansowane z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.