Możliwości wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych w BOŚ
Możliwości wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych w BOŚ
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.
Mieszkańcy niektórych regionów zachodnio-południowej Polski zmagają się ze skutkami powodzi, która miała miejsce we wrześniu br. Instytucje państwowe oraz banki proponują preferencyjne rozwiązania w celu odbudowy mienia i uzyskania stabilizacji finansowej. Jednym z dostępnych rozwiązań jest kredyt z premią remontową (powódź).
BOŚ z pomocą dla powodzian
Od 5 października 2024 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca zmiany m.in. w instrumentach Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Zmiany polegają na udostępnieniu premii remontowej (powódź), której celem jest dofinansowanie remontów w budynkach wielorodzinnych uszkodzonych na skutek powodzi.
Wysokość premii remontowej (powódź) wynosi:
- 50% kosztów przedsięwzięcia remontowego, w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych (z zastrzeżeniem pkt 2);
- 60% kosztów przedsięwzięcia remontowego, w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Jednym z warunków ubiegania się o premię remontową (powódź) jest złożenie audytu remontowego w BOŚ Banku, który powinien zawierać dokument potwierdzający uszkodzenie budynku na skutek powodzi.
Dokumentem takim może być:
- zaświadczenie wydane przez samorząd gminny/powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego lub
- oświadczenie złożone przez osobę sporządzająca audyt remontowy lub
- oświadczenie własne inwestora (w przypadku braku możliwości uzyskania powyższych dokumentów)
W przypadku ubiegania się o premię remontową (powódź) wiek budynku nie ma znaczenia.
Bank Ochrony Środowiska przyjmuje wnioski od 7 listopada do 18 grudnia 2024 r.
Kredyt ekologiczny we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW w Katowicach) dla wspólnot mieszkaniowych na terenie województwa śląskiego
Kredyt ekologiczny dla wspólnot mieszkaniowych, udzielany we współpracy z WFOŚiGW w Katowicach to forma finansowania, która ma na celu wspieranie działań proekologicznych związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych. BOŚ we współpracy z WFOŚiGW oferuje kredyt na cele związane z poprawą jakości powietrza oraz gospodarką wodną.
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – zakres finansowania
Środki w ramach kredytu można uzyskać na:
- budowę, modernizację lub wymianę na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie systemy grzewcze oraz układy technologiczne, przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz wytwarzania ciepła technologicznego dla istniejących obiektów mieszkalnych,
- budowę systemów z udziałem odnawialnych źródeł energii (m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne),
- rozwiązania techniczne zmniejszające straty ciepła w obiektach mieszkalnych,
- zabudowę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Gospodarka wodna – zakres finansowania
Środki w ramach kredytu można uzyskać na:
- budowę przydomowych oczyszczalni ścieków;
- systemy odprowadzające ścieki, podłączenia budynków do kanalizacji sanitarnej;
- budowę systemów doprowadzających wodę, przyłącza wodociągowe do budynków;
- budowę oraz modernizację systemów retencji i zagospodarowania wód opadowych, a także roztopowych.
Do kogo skierowana jest oferta?
O kredyt mogą się ubiegać osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe, posiadające tytuł prawny do nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja.
Jakie są szczegóły kredytu?
Po pierwsze: maksymalna kwota
Kwota kredytu może wynieść do 90% nakładów inwestycyjnych brutto, lecz nie więcej niż 500.000,00 zł. Do nakładów inwestycyjnych wlicza się wyłącznie wydatki niezbędne do osiągnięcia efektów ekologicznych. Zadanie nie może być zakończone przed dniem złożenia do Banku wniosku o udzielenie kredytu.
Po drugie: czas realizacji
Liczony od daty postawienia kredytu do dyspozycji kredytobiorcy może wynieść maksymalnie 18 miesięcy.
Po trzecie: okres kredytowania
Nie może być dłuższy niż 12 lat od terminu zakończenia zadania określonego w umowie.
Po czwarte: oprocentowanie
Oprocentowanie kredytu wynosi wysokość stopy redyskontowej weksli + 1,00 p.p., lecz nie mniej niż 3,5% oraz prowizja 1,5% kwoty udzielonego kredytu.
Kredyt na realizację termomodernizacji i remontów
Ocieplenie, wymiana okien lub drzwi, modernizacja lub montaż instalacji grzewczej w budynku wielolokalowym – to tylko kilka z przykładów przedsięwzięć pozwalających na skorzystanie z kredytu z premią BGK. Kredyt z premią BGK, oferowany przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), to rozwiązanie wspierające inwestycje związane z termomodernizacją oraz remontami budynków, spełniające warunki określone w Ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków z 21 listopada 2008 r.
Fundusz Termomodernizacji i Remontów
W ramach tego funduszu możliwe jest wsparcie w postaci:
- premii termomodernizacyjnej
- 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- 31% łącznych kosztów przedsięwzięcia w przypadku, gdy wraz z termomodernizacją inwestor dokonuje zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii,
- dodatkowo 50% kosztów wykonania dodatkowego połączenia warstw fakturowej z konstrukcyjną w warstwowych ścianach zewnętrznych w budynkach wielkopłytowych,
- dodatkowe wsparcie w formie grantu termomodernizacyjnego w wysokości 10% kosztów netto inwestycji przysługuje inwestorowi będącemu właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego po spełnieniu warunków określonych w Ustawie.
- premii remontowej
- 25% kosztów przedsięwzięcia remontowego
Kto może uzyskać wsparcie?
Kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz premię termomodernizacyjną mogą uzyskać właściciele lub zarządcy m.in. budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania, budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.
O kredyt na realizację przedsięwzięcia remontowego oraz premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy starszych budynków wielorodzinnych (użytkowanych co najmniej 40 lat).
W ramach projektu realizowanego przez BOŚ, finansowanego ze środków inicjatywy ELENA, inwestorzy korzystający z oferty kredytu z premią BGK mogą się ubiegać o wsparcie polegające na refundacji 90% kosztów dokumentacji technicznej, niezbędnej do realizacji inwestycji.
Wszystkie szczegółowe informacje oraz formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej Banku Ochrony Środowiska.