Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.
Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia...
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na to taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.
Zarządzanie nieruchomościami coraz częściej odbywa się online, przy wykorzystaniu rozwiązań technologii informatycznej oraz komputerowej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest zwoływanie e-zebrań...
Zarządzanie nieruchomościami coraz częściej odbywa się online, przy wykorzystaniu rozwiązań technologii informatycznej oraz komputerowej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest zwoływanie e-zebrań i e-głosowań, które pozwalają na „w miarę normalne” zarządzanie nieruchomością. Jak jeszcze oprogramowanie wspiera zarządców w pracy?
Premie i granty TERMO we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej - pobierz bezpłatny e-book
Jak skorzystać z Programu TERMO - pobierz bezpłatny e-book
1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o granty OZE, MZG i termomodernizacyjny. Oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą już korzystać z całości Programu TERMO.
W listopadzie 2022 roku opublikowano nowelizację przepisów dotyczących wspierania poprawy warunków mieszkaniowych. Regulują one m.in. działania Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych i zwiększają pulę środków na termomodernizację. Dofinansowanie miało dodatkowo zostać poszerzone o granty pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ponieważ środki z KPO wciąż nie zostały uruchomione, granty w programie są prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.
Program TERMO – jakie to premie?
W skład Programu TERMO wchodzą znane już premie - termomodernizacyjna, remontowa i kompensacyjna. Dostępne są także nowe produkty - premia Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG) oraz granty: MZG, OZE i termomodernizacyjny.
Tryb pełnoekranowy może nie działać poprawnie w przeglądarce Firefox. Aby włączyć tryb pełnoekranowy skorzystaj z Google Chrome, Opera lub Internet Explorer.
Dzięki nowelizacji ustawy zmieniła się wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej. Premia termomodernizacyjna jest skierowana m.in. do jednostek samorządu terytorialnego, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) oraz osób fizycznych – w tym właścicieli domów jednorodzinnych. Jej wysokość wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. Jeżeli modernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE), premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów inwestycji.
Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej należy złożyć w banku kredytującym, który współpracuje z BGK. Lista banków jest dostępna na stronie internetowej BGK.
Premia remontowa wyłącznie w budynkach wielorodzinnych
Premia remontowa wzrosła z 15 do 25 proc. kosztów przedsięwzięcia. Może z niej skorzystać ta sama grupa odbiorców, co w przypadku premii termomodernizacyjnej – ale wyłącznie w odniesieniu do budynków wielorodzinnych.
Wniosek o przyznanie premii remontowej, podobnie jak w przypadku premii termomodernizacyjnej, inwestor składa w banku kredytującym, który współpracuje z BGK.
Termomodernizacja zasobów gminnych
Gminy i spółki gminne mogą skorzystać z premii MZG, jeżeli wsparcie dotyczy remontów i termomodernizacji budynków mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne należą do mieszkaniowego zasobu gminy. Nieruchomości powinny znajdować się na terenie, na którym obowiązuje uchwała antysmogowa. Elementy budynku po zrealizowaniu prac muszą spełniać określone w Prawie budowlanym wymagania minimalne dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.
Wysokość premii MZG to standardowo 50 procent kosztów przedsięwzięcia. Jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub kiedy inwestycja jest rewitalizacją opisaną w gminnym programie rewitalizacji, wsparcie wynosi 60 procent.
Wnioski o udzielenie premii MZG należy składać bezpośrednio do BGK. Premię można otrzymać niezależnie od tego, czy inwestycja jest finansowana z kredytu, czy ze środków własnych.
Ostatnie rozwiązania, które są realizowane w programie, zostały uruchomione 1 lutego 2023 roku. Grant OZE może być przeznaczony na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii. Grant MZG to środki na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gminy, przyznawane jako opcja wraz z premią MZG. Grant termomodernizacyjny jest przyznawany jako dodatek do premii termomodernizacyjnej na inwestycje związane z termomodernizacją.
Grant MZG
Grant MZG jest skierowany do gmin oraz spółek gminnych, i jest podwyższeniem premii MZG. Przysługuje, jeśli przed realizacją lub podczas realizacji przedsięwzięcia zostało wykonane przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, źródło energii zostało zamienione na OZE lub źródło ciepła zostało zmienione na niskoemisyjne (z wyłączeniem kotłów na paliwo stałe). Grant stanowi 30 proc. kosztów netto zrealizowanej inwestycji.
Grant termomodernizacyjny
O grant termomodernizacyjny mogą się starać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. Wsparcie jest opcją podwyższającą premię termomodernizacyjną i może być wykorzystane na poprawę efektywności energetycznej budynku wielorodzinnego oraz głęboką termomodernizację. Podwyższa premię o 10 proc. kosztów netto w przypadku przeprowadzenia głębokiej i kompleksowej termomodernizacji.
Grant OZE
Z grantu OZE mogą skorzystać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. Inaczej niż pozostałe dwa granty, nie jest bezpośrednio powiązany z premiami. Wniosek o niego należy składać bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK refinansuje 50 proc. kosztów netto inwestycji, polegającej na montażu odnawialnego źródła energii, takiego jak panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Grant może sfinansować również modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc.
leeko
leeko, 29.08.2023r., 11:09:35
Doskonała inicjatywa. Edukacja na temat dostępnych premii i grantów może pomóc w podjęciu korzystnych decyzji dotyczących termomodernizacji.
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in....
Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in. ocieplenie ścian lub wymianę drzwi i okien. Proces jest kosztowny i czasochłonny, ale można przeprowadzić go ze wsparciem państwa. Od grudnia br. jego wysokość może być wyższa niż dotąd.
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
XXI FORUM TERMOMODERNIZACJA 2022, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 5 października 2022 w Warszawie. Było to kolejne – od 21 lat organizowane corocznie – spotkanie...
XXI FORUM TERMOMODERNIZACJA 2022, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 5 października 2022 w Warszawie. Było to kolejne – od 21 lat organizowane corocznie – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów.
Dodatek osłonowy to świadczenie indywidualne, mające osłonić najmniej uposażonych i najmniej zarabiających. Stanowi pomoc dla wszystkich, którzy z racji trudnej sytuacji potrzebują wsparcia, zwłaszcza...
Dodatek osłonowy to świadczenie indywidualne, mające osłonić najmniej uposażonych i najmniej zarabiających. Stanowi pomoc dla wszystkich, którzy z racji trudnej sytuacji potrzebują wsparcia, zwłaszcza w zakresie dostępu do ogrzewania, pod warunkiem ogrzewania gospodarstwa domowego przez konkretne źródło ciepła.
Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas...
Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas zwrotu inwestycji? I przede wszystkim: skąd wziąć na to czas i pieniądze? Spółka Frapol, znając rozterki osób zarządzających budynkami spółdzielczymi, wychodzi naprzeciw takim problemom, oferując autorski program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI.
Już po raz dwudziesty pierwszy Zrzeszenie Audytorów Energetycznych zaprasza przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu na organizowane w Warszawie Forum Termomodernizacja.
Już po raz dwudziesty pierwszy Zrzeszenie Audytorów Energetycznych zaprasza przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu na organizowane w Warszawie Forum Termomodernizacja.
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.
Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np....
Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np. stolarki musi wprowadzać zmiany do planu gospodarczego, czy sama uchwała jest już zmianą planu gospodarczego? – pyta Czytelnik.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Walka ze smogiem i likwidacja tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń potrzebuje programów wspierających i możliwości dofinansowania domowej termomodernizacji. Dlatego trwają prace nad uruchomieniem programu...
Walka ze smogiem i likwidacja tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń potrzebuje programów wspierających i możliwości dofinansowania domowej termomodernizacji. Dlatego trwają prace nad uruchomieniem programu „Ciepłe mieszkanie”. Kiedy można się go spodziewać i jak będzie wyglądał?
6 października br. w Warszawie odbyło się XX FORUM TERMOMODERNIZACJA – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych i banków, tradycyjnie organizowane...
6 października br. w Warszawie odbyło się XX FORUM TERMOMODERNIZACJA – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych i banków, tradycyjnie organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE).
Dnia 13 września 2021 zaprezentowany został nowy program priorytetowy „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”, którego celem jest wsparcie inwestycji podnoszących efektywność energetyczną budynków...
Dnia 13 września 2021 zaprezentowany został nowy program priorytetowy „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”, którego celem jest wsparcie inwestycji podnoszących efektywność energetyczną budynków realizowanych w formule EPC/ESCO (Energy Performance Contracting/Energy Service Company).
Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy...
Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem.
Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy...
Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy zużycia ciepła w budynkach ocieplonych i nieocieplonych i porównano je. Wyniki były zaskakujące. Ocieplone budynki nie tylko nie zmniejszyły zużycia ciepła, ale je wyraźnie zwiększyły.
Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede...
Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede wszystkim tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego.
Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...
Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...
Badania termowizyjne umożliwiają dogłębną, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ocenę stanu technicznego budynku. To właśnie zdjęcia termograficzne wskażą wszelkie błędy izolacyjne, konstrukcyjne oraz instalacyjne...
Badania termowizyjne umożliwiają dogłębną, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ocenę stanu technicznego budynku. To właśnie zdjęcia termograficzne wskażą wszelkie błędy izolacyjne, konstrukcyjne oraz instalacyjne występujące w danym budynku. Jest to wiedza nie do przecenienia, bowiem nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie ocenić tego gołym okiem.
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.
Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.
Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.