administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Termowizja: czego oczy nie widzą…

Badania termowizyjne umożliwiają dogłębną, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ocenę stanu technicznego budynku. To właśnie zdjęcia termograficzne wskażą wszelkie błędy izolacyjne, konstrukcyjne oraz instalacyjne występujące w danym budynku. Jest to wiedza nie do przecenienia, bowiem nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie ocenić tego gołym okiem.

Zobacz także

DEROWERK Piotr Białas Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez...

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.

IMI Hydronic Engineering Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło? Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór...

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór układu krwionośnego, instalacja rozprowadza ciepło, wytwarzane w źródle ciepła, po całym organizmie - budynku, w celu uzyskania równowagi termicznej.

Buderus Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...

Badania wykonane nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi o dużej rozdzielczości termicznej pozwalają na szczegółową i dokładną analizę stanu izolacji termicznej budynku, lokalizację niewidocznych elementów konstrukcyjnych mających wpływ na występowanie mostków termicznych, określenie umiejscowienia i rodzaju zawilgoceń, lokalizację rurociągów, sprawdzanie funkcjonowania ciągów wentylacyjnych oraz lokalizację miejsc przepływu powietrza.

Ponadto na podstawie zdjęć termograficznych możemy przekonać się o wielorakich uszkodzeniach budynku, nieprawidłowościach w działaniu systemów grzewczych oraz o wielu innych wadach. Ogólnie mówiąc, badania wykonane metodą termowizyjną pozwalają zarządcy posiąść wiedzę na temat niewidocznych gołym okiem problemów występujących w budynku.

Zgodność z projektem

Realnie istniejący budynek rzadko kiedy jest zgodny z projektem pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, a także wykonanych instalacji wewnętrznych. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: użycie innych materiałów budowlanych, wykonanie przegród o innej grubości, zawilgocenie, niestaranność wykonania robót, zmiany projektowe w trakcie realizacji itp. Kontrola izolacyjności cieplnej jest pomijana przy odbiorze wybudowanego budynku, a obecnie jakość wykonanej izolacji nabiera coraz większego znaczenia przy jego ocenie. Wniosek jest prosty: należałoby dokonywać kontroli i sprawdzania budynków pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych po zakończeniu procesu budowlanego lub remontu zmieniającego izolację cieplną w czasie termomodernizacji.

Techniki termograficzne mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Za pomocą dobrze przeprowadzonego badania możemy:

  • wykonać kontrolę termowizyjną przed remontem i po remoncie,
  • wykonać kontrolę termowizyjną przed lub po zakupie budynku,
  • szybko zlokalizować miejsca przecieków i awarii hydraulicznych,
  • zlokalizować miejsca występowania strat ciepła, które zwiększają koszty ogrzewania,
  • sprawdzić działanie lub wykryć uszkodzenie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego,
  • znaleźć przebieg instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody położonej w przegrodach,
  • zweryfikować pracę instalacji grzewczej, w tym wykryć nierównomierne grzanie lub niedrożności,
  • zidentyfikować miejsca, gdzie z powodu zawilgocenia może wystąpić pleśń,
  • sprawdzić ciągłość izolacji oraz wykryć jej wady i ubytki,
  • sprawdzić prawidłowość montażu oraz szczelność okien i drzwi,
  • znaleźć miejsca występowania mostków termicznych.

System termowizyjny

Termowizja jest metodą badawczą pozwalającą na zdalną i bezdotykową ocenę rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. W metodzie tej wykorzystuje się rozkład promieniowania podczerwonego, wysyłanego przez każde ciało stałe, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, wynoszącego 0,0 K (-273,15°C). Promieniowanie emitowane przez obserwowany obiekt rejestruje kamera, następnie obiekt przekształcony światłem widzialnym tworzy kolorową mapę temperatur. Urządzenie termograficzne dokonuje więc pomiaru promieniowania podczerwonego (cieplnego) docierającego do jego detektora. Sygnał z detektora podlega wzmocnieniu i analizie. Jest rejestrowany w postaci cyfrowego obrazu, przetworzony na postać widzialną i wyświetlony na ekranie monitora. Zapisany w ten sposób obraz nazywany jest termogramem.

System termowizyjny jest rodzajem termometru, który pozwala mierzyć temperaturę na odległość w wielu miejscach jednocześnie. Moc promieniowania badanego obiektu zależy od jego temperatury, dlatego miejsca cieplejsze na obrazie widzialnym wydają się jaśniejsze. Miejsca cieplejsze na powierzchni zewnętrznej odpowiadają gorzej izolowanym obszarom przegrody, a niska temperatura powierzchni może świadczyć o dobrych właściwościach izolacyjnych przegrody. Wartość temperatury obiektu jest obliczana przy założeniu znajomości współczynnika emisyjności powierzchni obiektu, temperatury otoczenia, temperatury i wilgotności atmosfery oraz odległości kamery od obrazowanego obiektu.

Ocena ścian

Ściany zewnętrzne, obok podstawowej funkcji konstrukcyjnej, ze względu na ich powierzchnię, spełniają dla budynku zadanie głównej izolacji termicznej, akustycznej oraz paroprzepuszczalności. To, w jaki sposób spełniają swoją rolę zależy od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz ich konstrukcji. O jakości termicznej ścian świadczy współczynnik przenikania ciepła. Prawidłowo wykonana ściana i jej izolacja utrzymuje temperaturę zbliżoną do temperatury zewnętrznej.

W miejscach gdzie obserwujemy znaczny wzrost temperatury występują straty ciepła, co wskazuje na wady izolacji. Optymalna kontrola jest możliwa dla budynku zamkniętego i ogrzewanego, w porze zimowej, przy wykorzystaniu techniki termograficznej.

Kontrola termowizyjna umożliwia natychmiastowe ujawnienie liniowych i punktowych mostków termicznych, wadliwych połączeń elementów przegród zewnętrznych czy po prosu ubytków w izolacji. Zdjęcia termograficzne pokazują dokładne informacje o temperaturze dla danego odcinka ściany. Z analizy zdjęć dowiemy się, czy dany budynek jest dobrze zaizolowany, czy ściany są odpowiedniej grubości, a izolacja jest wystarczająca oraz czy nie występują w niej ubytki. Wykonując termogramy budynków od zewnętrznej strony, spodziewamy się, że zróżnicowanie izolacyjności zewnętrznych przegród budowlanych uwidoczni się w postaci nierównomiernej temperatury na powierzchni przegrody. Tymczasem zróżnicowanie temperatury zewnętrznej powierzchni ścian budynków może być wynikiem zarówno niejednorodnej izolacyjności, jak też niejednorodnego otoczenia.

Badania termowizyjne

Tylko pomiary termograficzne od strony wewnętrznej pozwalają na wykrycie wad w ścianach wewnętrznych i ścianach zewnętrznych ukrytych pod osłonami. Pomiary od strony wewnętrznej są dokładniejsze z uwagi na bardziej stabilne warunki otoczenia wewnątrz budynku.

Dla ścian dwuwarstwowych ocieplonych od zewnętrznej strony tylko na termogramach wykonanych od wnętrza budynku widoczne są wyraźne mostki termiczne na wieńcach oraz słupkach konstrukcyjnych. Mostki te nie są widoczne na termogramach wykonanych od zewnętrznej strony budynku.

Mostki cieplne mogą występować również w wewnętrznych ścianach budynków, w których znajdują się piony wentylacyjne prowadzące zimne powietrze z nieogrzewanej piwnicy lub z zewnątrz po odwróceniu się kierunku ruchu powietrza. Obszary o znacznie obniżonej temperaturze pojawić się mogą nie tylko na skutek wad wykonawstwa budowlanego, ale również w wyniku spękania i rozwarstwienia się przegród budowlanych. Aby właściwie ocenić wpływ mostków cieplnych na cechy użytkowe pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę nie tylko wartość temperatury na wewnętrznej powierzchni w momencie rejestracji termogramów, ale także ich powierzchniowy zasięg oraz temperaturę powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

Warunki badania

Przenikanie ciepła przez ścianę należy badać porą zimową przy niskich temperaturach zewnętrznych. Rekordowo niskie temperatury zewnętrzne nie są tu najkorzystniejsze, ponieważ występują w niezbyt długich okresach i zazwyczaj przy wyżowej słonecznej pogodzie, powodującej duże dobowe wahania temperatury. Należy zwrócić uwagę również na to, że bezchmurne niebo ma znacznie niższą temperaturę od powłoki chmur, a otoczenie ma również pewien wpływ na wartość temperatury wyznaczanej metodą termowizyjną.

Bardzo korzystne warunki do badania budynków występują przy pochmurnej pogodzie i temperaturach zewnętrznych około 0oC. Wtedy dobowe wahania temperatury są niewielkie i niekiedy warunki takie utrzymują się niezmiennie przez kilka dni. Przy pochmurnej pogodzie bardziej wyrównana jest temperatura otoczenia (otoczeniem dla zewnętrznej strony budynku jest niebo, sąsiednie budynki, drzewa itp. obiekty).

Do właściwego przeanalizowania stanu izolacyjności przegrody budowlanej konieczna jest znajomość wartości temperatur powietrza po obu jej stronach oraz warunków panujących w czasie rejestracji termogramu.

Interpretacja termogramów

Interpretacja termogramów wymaga wiedzy związanej z przebiegiem różnorodnych zjawisk i procesów wymiany ciepła. Osoba wykonująca pomiary termograficzne nie może ograniczyć się do obsługi sprzętu i obliczenia wartości temperatury. Powinna wnikliwie przeanalizować razem ze zleceniodawcą problem do rozwiązania, wykonać pomiary w korzystnych warunkach oraz przeprowadzić kompleksową interpretację termogramów.

Interpretacja termogramów wykonanych od zewnętrznej strony budynków sprawia zazwyczaj dużo trudności. Wynika to z wielu czynników wpływających na wartość temperatury powierzchni w momencie rejestracji termogramu, ponieważ pojemność cieplna przegrody, a szczególnie jej zewnętrznej warstwy, ma związek z chwilową wartością temperatury powierzchni. Decyduje ona o szybkości zmiany temperatury tej powierzchni w zależności od zmieniającej się temperatury bliskiego i dalekiego otoczenia. Otoczenie bliskie to powietrze opływające powierzchnię, z którym następuje wymiana ciepła na drodze konwekcji. Z otoczeniem dalekim wymiana ciepła zachodzi poprzez promieniowanie.

Temperatura powierzchni dwuwarstwowej przegrody budowlanej, której zewnętrzną warstwą jest materiał izolacyjny osłonięty cienkim tynkiem, w ciągu nawet pochmurnego dnia może być znacznie wyższa od temperatury powietrza, niż wynikałoby to z przenikania ciepła w stanie ustalonym. Natomiast w czasie bezchmurnej nocy może osiągać wartości nawet niższe od temperatury powietrza, co jest spowodowane wymianą energii na drodze promieniowania pomiędzy powierzchnią ściany a zimnym nieboskłonem. W zależności od pojemności cieplnej przegroda w różny sposób reaguje na zmiany temperatury.

Zauważyć należy także związek temperatury z barwą powierzchni. Jest on zauważalny na termogramach wykonanych w porze dziennej. Dotyczy w największym stopniu budynków ocieplonych metodą lekką mokrą i pokrytych tynkiem o zróżnicowanej barwie.

W czasie dnia do zewnętrznej powierzchni dociera promieniowanie słoneczne. Promieniowane to jest częściowo pochłaniane, a stopień pochłaniania zależy od współczynnika absorpcji powierzchni tynkowanej. Powierzchnie o barwie jasnej pochłaniają znacznie mniej promieniowania widzialnego niż te o barwie ciemnej. Pochłaniane promieniowanie zamienia się w energię cieplną, dlatego ciała o ciemnej barwie powierzchni nagrzewają się bardziej niż te o barwach jasnych. Na termogramach zarejestrowanych w ciągu dnia ściana ciemniejszej barwie będzie mieć wyższą temperaturę, co wynika z nagrzania się zewnętrznej warstwy izolacyjnej i tynku. Z uwagi na ich niewielką pojemność cieplną temperatura ciemniejszych fragmentów ścian obniży się po pewnym czasie od ustania promieniowania słonecznego i osiągnie wartość równą temperaturze powierzchni. Wartości współczynników emisyjności w podczerwieni termalnej dla tynków o różnych barwach nie różnią się w istotny sposób, dlatego na termogramach wykonanych w porze nocnej nie ma zróżnicowania temperatury skorelowanego ze zmianą barwy tynku.

Diagnostyka instalacji i systemów grzewczych

Pomiar w podczerwieni umożliwia analizę dystrybucji ciepła w systemach grzewczych jak również bezinwazyjną diagnostykę i lokalizację ewentualnych nieszczelności lub uszkodzeń. Taka lokalizacja w uszkodzonej rurze CO lub CW oraz elementach ogrzewania podłogowego pozwala na precyzyjną lokalizację miejsca uszkodzenia, co w większości przypadków pozwoli na naprawę uszkodzenia bez potrzeby kucia całej powierzchni podłogi lub ściany.

Nieprawidłowa praca grzejników powoduje niewłaściwy odbiór ciepła oraz powrót do kotła grzewczego wody o zbyt dużej temperaturze, co przekłada się na jego niewydajną pracę, a w konsekwencji znacznie zwiększone koszty ogrzewania. Grzejniki z upływem czasu mogą wewnątrz pokrywać się kamieniem bądź rdzą w przypadku grzejników niealuminiowych. Wówczas prześwity otworów zmniejszają się, a kamień powoduje zmniejszoną wymianę ciepła. Przygotowany raport z badania termowizyjnego będzie zatem przydatny przy usuwaniu napotkanych problemów za pomocą regulacji, odpowietrzania, napraw czy modernizacji hydraulicznych.

Kompleksowa termograficzna kontrola powinna być przeprowadzona zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony budynku. Warunkiem określenia wad metodą termowizyjną jest występowanie przepływu ciepła, który zależy od różnicy temperatur po obu stronach ścian. Istnieją zatem możliwości analizy izolacyjności przegród, – a także instalacji. Warto przy tym pamiętać, że pomiary termowizyjne należy zlecać tylko fachowej i doświadczonej ekipie – dysponującej profesjonalnym sprzętem i potrafiącej prawidłowo odczytać i zinterpretować uzyskane wyniki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja AiMN news Dlaczego nikt nie chce grantu termomodernizacyjnego?

Dlaczego nikt nie chce grantu termomodernizacyjnego? Dlaczego nikt nie chce grantu termomodernizacyjnego?

Grant termomodernizacyjny stanowi dodatek do premii termomodernizacyjnej, a razem z nią wchodzi w skład Programu TERMO. Pomimo tak dużego nacisku na termomodernizację, oba te mechanizmy nie cieszą się...

Grant termomodernizacyjny stanowi dodatek do premii termomodernizacyjnej, a razem z nią wchodzi w skład Programu TERMO. Pomimo tak dużego nacisku na termomodernizację, oba te mechanizmy nie cieszą się szczególną popularnością.

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

news Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS Zaprawa klejowa przy pracach w systemie ETICS

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Wraz z przyjściem wiosny wiele wspólnot i spółdzielni rozpoczyna remonty elewacji oraz termomodernizację budynku. Dla trwałości i jakości takich prac szczególne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy klejowej.

Redakcja Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD

Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD

12 marca europosłowie przyjęli plany zawarte w Dyrektywie EPBD, uzgodnione już z Radą. Dzięki wytycznym zmniejszy się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie.

12 marca europosłowie przyjęli plany zawarte w Dyrektywie EPBD, uzgodnione już z Radą. Dzięki wytycznym zmniejszy się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie.

Redakcja news Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym

Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym

Około 1,5 mln gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym – podaje Instytut Badań Strukturalnych w Polsce.

Około 1,5 mln gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym – podaje Instytut Badań Strukturalnych w Polsce.

mgr inż. Paweł Gaciek, dr inż. Mariusz Gaczek, dr inż. Mariusz Garecki Metody zamocowań termoizolacji ścian

Metody zamocowań termoizolacji ścian Metody zamocowań termoizolacji ścian

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezsposinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 30 lat w naszym kraju...

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezsposinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 30 lat w naszym kraju są podstawową formą zwiększania izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wszelkich budynków: niskich i wysokich, mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zarówno nowych, jak i już istniejących.

Anna Ruszczak news Rozpoczął się nabór wniosków na modernizację budynków

Rozpoczął się nabór wniosków na modernizację budynków Rozpoczął się nabór wniosków na modernizację budynków

Wspólnoty i spółdzielnie mogą uzyskać dofinansowanie modernizacji budynków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wspólnoty i spółdzielnie mogą uzyskać dofinansowanie modernizacji budynków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja AiMN Najlepsi producenci, najnowsze rozwiązania roku 2024 dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych

Najlepsi producenci, najnowsze rozwiązania roku 2024 dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych Najlepsi producenci, najnowsze rozwiązania roku 2024 dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych

Początek roku to dobry moment na zaplanowanie nowych inwestycji i uwzględnienie ich w planie gospodarczym. Na których producentów warto postawić, by mieć pewność, że remont lub modernizacja się udadzą?

Początek roku to dobry moment na zaplanowanie nowych inwestycji i uwzględnienie ich w planie gospodarczym. Na których producentów warto postawić, by mieć pewność, że remont lub modernizacja się udadzą?

Anna Ruszczak news Ratunek dla programu Czyste Powietrze

Ratunek dla programu Czyste Powietrze Ratunek dla programu Czyste Powietrze

Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat chcą ratować program Czyste Powietrze, któremu w obecnej sytuacji grozi bankructwo.

Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat chcą ratować program Czyste Powietrze, któremu w obecnej sytuacji grozi bankructwo.

Anna Ruszczak news Magazyny energii potrzebują przepisów

Magazyny energii potrzebują przepisów Magazyny energii potrzebują przepisów

Branża magazynów energii dyskutowała status rozwoju sektora w Polsce podczas PIME Storage Energy Summit.

Branża magazynów energii dyskutowała status rozwoju sektora w Polsce podczas PIME Storage Energy Summit.

Aneta Mościcka Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy

Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy

W świetle przepisów, regulujących zasady ulgi termomodernizacyjnej, fakt dokonania formalnego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego nie przesądza o możliwości...

W świetle przepisów, regulujących zasady ulgi termomodernizacyjnej, fakt dokonania formalnego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej z ustawy o PIT. Decydujące dla dopuszczalności skorzystania z ulgi jest poniesienie wydatków po faktycznym zakończeniu budowy budynku mieszkalnego.

Anna Ruszczak news Inwestycje samorządowe w zielone ciepłownictwo

Inwestycje samorządowe w zielone ciepłownictwo Inwestycje samorządowe w zielone ciepłownictwo

Przez dekady zaniedbań i braku inwestycji w obszarze ciepłownictwa, obecnie wymaga ono szybkich działań i transformacji. ARP i BGK, we współpracy z partnerami, rozstrzygnęły właśnie konkurs na Najbardziej...

Przez dekady zaniedbań i braku inwestycji w obszarze ciepłownictwa, obecnie wymaga ono szybkich działań i transformacji. ARP i BGK, we współpracy z partnerami, rozstrzygnęły właśnie konkurs na Najbardziej Innowacyjne Energetycznie Samorządy.

Anna Ruszczak news Czy nowy rząd będzie zielony?

Czy nowy rząd będzie zielony? Czy nowy rząd będzie zielony?

Co nowa koalicja rządząca mówi na temat OZE, energetyki i ochrony środowiska?

Co nowa koalicja rządząca mówi na temat OZE, energetyki i ochrony środowiska?

Redakcja 3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE 3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe...

Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dzięki specjalnym kredytom.

Redakcja Forum Termomodernizacja 2023

Forum Termomodernizacja 2023 Forum Termomodernizacja 2023

XXII Forum Termomodernizacja 2023, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 10 października 2023 roku w Warszawie.

XXII Forum Termomodernizacja 2023, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 10 października 2023 roku w Warszawie.

Redakcja news Nieruchomość w dobrych rękach – debata

Nieruchomość w dobrych rękach – debata Nieruchomość w dobrych rękach – debata

26 października 2023 roku zapraszamy na bezpłatną debatę online, której organizatorem jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Tematem przewodnim będzie strategia sukcesu w pracy zarządcy nieruchomości.

26 października 2023 roku zapraszamy na bezpłatną debatę online, której organizatorem jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Tematem przewodnim będzie strategia sukcesu w pracy zarządcy nieruchomości.

Anna Ruszczak news Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.

Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie” Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Anna Ruszczak news Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

news Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu energetycznego budynku.

Redakcja news XXII Forum Termomodernizacja 2023

XXII Forum Termomodernizacja 2023 XXII Forum Termomodernizacja 2023

10 października 2023 w Warszawie odbędzie się XXII Forum Termomodernizacja. Wydarzenie gromadzi audytorów, projektantów, przedstawicieli wyższych uczelni technicznych oraz ministerstw i instytucji odpowiedzialnych...

10 października 2023 w Warszawie odbędzie się XXII Forum Termomodernizacja. Wydarzenie gromadzi audytorów, projektantów, przedstawicieli wyższych uczelni technicznych oraz ministerstw i instytucji odpowiedzialnych za działania w obszarze efektywności energetycznej.

Anna Ruszczak news Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego

Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.

Redakcja Oszczędzanie energii w bloku

Oszczędzanie energii w bloku Oszczędzanie energii w bloku

Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.

Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.