Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?
Szlifierka
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje szlifierek – szlifierki kątowe
Szlifierki kątowe to jedne z najbardziej popularnych oraz wszechstronnych szlifierek. Tego rodzaju elektronarzędzia to bowiem mnogość zastosowań. Są one między innymi wykorzystywane do obróbki różnych materiałów, takich jak drewno, tworzywa sztuczne, metal czy kamień. Mogą być wyposażone w różne typy tarcz, które pozwalają na przeprowadzenie różnego rodzaju prac.
Dlaczego szlifierka kątowa to tak chętnie kupowane narzędzie? Otóż dużą zaletą szlifierek kątowych jest ich względnie niska cena, a także łatwa dostępność na rynku.
Rodzaje szlifierek – szlifierki oscylacyjne
Kolejnym rodzajem szlifierki, która z pewnością zasługuje na uwagę, jest szlifierka oscylacyjna. Narzędzie to wykorzystuje się głównie do szlifowania drewna, a także innych płaskich powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, szlifierka oscylacyjna posiada specjalną głowicę oscylacyjną, która porusza się w górnym i dolnym kierunku, umożliwiając w ten sposób precyzyjne szlifowanie materiału.
Warto dodać, że tego typu narzędzia przede wszystkim znajdują zastosowanie w różnego rodzaju czynnościach wykańczających. Przedmiot działa na zasadzie wywoływania drgań przez silnik, które przenoszone są na stopę szlifierską, a ta bezpośrednio oddziałuje na powierzchnię. Podczas wyboru szlifierek oscylacyjnych warto zwrócić uwagę na sposób zamontowania elementu ściernego.
Łatwość wymiany tego komponentu powinna bowiem współgrać z solidnym zabezpieczeniem przed wysuwaniem się podczas wykonywania pracy.
Rodzaje szlifierek – szlifierka taśmowa
Z kolei szlifierki taśmowe to narzędzia przeznaczone do szlifowania większych powierzchni. Prędkość przesuwu taśmy wpływa na szybkość oraz dokładność wykonywanego zadania. W odróżnieniu od szlifierek oscylacyjnych, taśma ścierna obraca się wyłącznie w jednym kierunku. Dzięki temu praca takim narzędziem pozwala na szybko wykonane szlify z dużą precyzją.
Jak natomiast wybrać taką szlifierkę? Otóż to, jakie narzędzie trzeba zakupić, zależne jest od rodzaju, kształtu oraz wielkości powierzchni przeznaczonej do szlifowania.
Rodzaje szlifierek – szlifierka mimośrodowa
Wygładzenie powierzchni jest również możliwe z użyciem szlifierki mimośrodowej. Narzędzie to służy do zgrubnej oraz precyzyjnej obróbki materiałów płaskich, wklęsłych, a także wypukłych. Szlifierka mimośrodowa nadaje się do bardzo dużej ilości prac. To właśnie dzięki temu narzędziu osiągnąć można najbardziej efektowne rezultaty. Parametry szlifierek mimośrodowych sprawiają, że sprzęt ten gości nie tylko w specjalistycznych warsztatach i do użytku profesjonalnego, ale również w gospodarstwach domowych.
Jak widać, zastosowanie szlifierek dosyć się od siebie różni. Inne narzędzia będą przeznaczone bowiem do dużych powierzchni, inne do trudno dostępnych miejsc, a jeszcze inne do wykonywania konkretnych zadań.