Uzdatniacz wody do budynku
Uzdatniacz wody do budynku
Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.
Wpływ zastosowania nowoczesnych elektronicznych uzdatniaczy wody na bezpieczeństwo budynków.
- Instalacje dystrybucji zimnej wody
- Instalacje przygotowania i dystrybucji ciepłej wody
- Instalacje HVAC
Czego oczekują użytkownicy instalacji wody spożywczej ?
Woda ma być smaczna, bezpieczna pod względem biologicznym, nie sprawiać problemów eksploatacyjnych i nie powinna być korozyjna.
- smaczna, czyli musi spełniać wymagania chemiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne, które są określone w przepisach
- bezpieczna dla zdrowia, czyli nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej zagrożenie zdrowia
- nie powinna tworzyć twardych osadów kamienia w instalacjach, w urządzeniach i na armaturze łazienkowej
- woda nie powinna mieć właściwości korozyjnych (jak to mam miejsce w przypadku wody zmiękczonej)
Jakość wody nie powinna ulegać pogorszeniu w instalacjach wodnych budynków, czyli nie powinna ulec wtórnemu zanieczyszczeniu i za to odpowiada właściciel, zarządca lub administrator budynku.
Przykładowo obecność bakterii Legionella w ciepłej wodzie jest w każdym przypadku skutkiem jej wtórnego zanieczyszczenia w instalacji wodociągowej.
Czego oczekują zarządzający instalacjami wody spożywczej?
Instalacje powinny być trwałe i niezawodne.
Czyli instalacje i armatura niezależnie z jakich materiałów zostały wykonane nie powinny zarastać kamieniem i nie powinny ulegać szybkiej korozji.
Dlaczego warto zainstalować uzdatniacz wody w całym budynku?
Administratorzy budynków mieszkalnych oraz właściciele mieszkań borykają się często z problemem powstawania twardych osadów mineralnych w instalacjach dystrybucji wody zimnej oraz przygotowania i dystrybucji wody ciepłej.
Krystalizujący na ścianach instalacji kamień powoduje ograniczenie przepływu wody, blokadę zaworów i ograniczenie wymiany ciepła w wymiennikach ciepła, a ponadto sprzyjają korozji pod osadowej.
Często pojawiają się problemy spadku wydajności lokalnych węzłów cieplnych na skutek zakamienienia wymienników ciepła, czyli powstawaniu osadów kamienia kotłowego w wymienniku ciepła.
Problem kamienia kotłowego nazywanego też kamieniem wodnym występuje dość powszechnie instalacjach do których doprowadzana jest woda zawierająca dużo minerałów taka woda to woda twarda. To ona powoduje problemy eksploatacyjne, które w kompleksowy i prosty sposób rozwiązuje elektroniczny uzdatniacz wody.
Instalacje wodne wymagają przeglądów, a czasem remontów jednak częstotliwość remontów można ograniczyć, a okresy eksploatacji sieci dystrybucyjnych wody i urządzeń wydłużyć.
Remonty są kosztowne i wysoce problematyczne, ponieważ powodują przerwy w dostawie wody dla odbiorców. Wymiana zakamienionych i skorodowanych rur w obiekcie często wymaga usunięcia tynków, glazury i innych elementów wyposażenia budynków.
Rozwiązaniem dla tego problemu jest zastosowanie nowoczesnego i bezobsługowego uzdatniacza wody.
Uzdatniacz wody HydroFLOW to urządzenie, które zabezpiecza instalacje przed powstawaniem twardych osadów mineralnych. Uzdatniacze HydroFLOW umożliwiają również usuwanie już istniejących osadów kamienia z instalacji wodnych.
Projektanci nowych budynków już na etapie projektu uwzględniają elektroniczne uzdatniacze wody.
Elektroniczne uzdatniacze wody nie tylko zabezpieczają instalacje wodne przed kamieniem - mogą służyć również w instalacjach ciepłej wody użytkowej do zabezpieczenia przed bakteriami Legionella.
Aktualne przepisy w zakresie bezpieczeństwa higienicznego wody wymagają by instalacje wodne były tak zaprojektowane by można je było dezynfekować. oczywiście najpowszechniejszym i zalecanym rozwiązaniem jest dezynfekcja termiczna. Ten sposób dezynfekcji możliwy jest do zrealizowania tylko w okresie zimowym, kiedy dostawca ciepłej wody zapewnia jej temperaturę powyżej 70°C.
W okresie wiosny, lata oraz wczesnej jesieni temperatura wody dostarczana do stacji wymienników w budynkach jest niższa i nie gwarantuje możliwości wykonania dezynfekcji termicznej.
Okresowe wykonywanie dezynfekcji termicznej instalacji wodnej w budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej wymaga poinformowania użytkowników o czasowym podniesieniu temperatur ciepłej wody do poziomu, który może powodować poparzenie.
Zastosowanie elektronicznych uzdatniacze wody pozwala na dostosowanie instalacji przygotowania i dystrybucji ciepłej wody użytkowej do przepisów obecnie obowiązujących.
Zalety elektronicznych uzdatniaczy wody to przede wszystkim:
- łatwość montażu
- bezproblemowa eksploatacja
- wysoka trwałość
- brak skutków ubocznych w odniesieniu do jakości wody
- brak skutków ubocznych w odniesieniu do materiałów z jakich wykonano instalację wodną
- niskie koszty eksploatacji urządzenia
HydroFLOW to produkt, który z pewnością zainteresuje inwestorów i wykonawców obiektów budownictwa mieszkaniowego, biurowego, komercyjnego, użyteczności publicznej a także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty.
Więcej informacji na temat produktu HydroFLOW i technologii Hydropath można uzyskać na stronie przedstawiciela technologii Hydropath na Polskę - www.hydropath.pl lub kontaktując się telefonicznie z konsultantem technicznym firmy pod numerem 500 068 835.