Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?
Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?
Hydropath
Kamień kotłowy (twardy i kruchy osad mineralny), powstaje z jonów minerałów i ich związków rozpuszczonych w wodzie. Głównymi, ale nie jedynymi składnikami tworzącymi kamień kotłowy są kationy wielowartościowe Ca2+ (wapń) i Mg2+ (magnez). Kiedy woda jest ogrzewana lub w wyniku innych czynników ulega przesyceniu rozpuszczonymi w niej minerałami, następuje ich wytrącenie i krystalizacja. Powstające kryształy tworzą twarde osady na przykład na ścianach rur i elementów grzejnych. Osad ten, ogranicza transfer ciepła, redukuje a nawet blokuje przepływ wody.
Kamień kotłowy - metody usuwania
Jest ich kilka. Są bardziej lub mniej bezpieczne oraz bardziej lub mniej kosztowne. Są w różnym stopniu problematyczne w zastosowaniu i w różnym stopniu wpływają na trwałość instalacji, z której usuwany jest kamień kotłowy. Nie zawsze ich stosowanie jest zalecane lub możliwe do wykonania. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu instalacji przed powstawaniem kamienia.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Optymalnym zabezpieczeniem przed powstawaniem osadów kamienia jest zastosowanie elektronicznego, niechemicznego uzdatniacza wody.
Dlaczego optymalnym?
- Bo jest to stosunkowo niedroga inwestycja.
- Koszty eksploatacji są pomijalnie niskie.
Uzdatniacze wody dobiera się do wielkości instalacji wodnej budynku a dokładniej do średnicy zewnętrznej rury zasilającej obiekt zimną wodą.
Właściwym urządzeniem chroniącym przed powstaniem osadów mineralnych i korozją rur wykonanych z metalu, przeznaczonym dla instalacji wodnych bloków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej są urządzenia HydroFLOW C.
Urządzenia HydroFLOW C przekazują pole elektryczne do instalacji wodnej (wykonanej z metalu) i wody. To pole powoduje, że jony minerałów rozpuszczonych w wodzie, tworzą klastry. Klastry (luźne grupy jonów) są zarodkami krystalizacji. Przy zastosowaniu tych urządzeń, powstające przy przesyceniu roztworu wody kryształy, mają mikroskopijne rozmiary (10-50 μm) i unoszone są wraz z przepływającą wodą.
- Urządzenia HydroFLOW nie wymagają obsługi i serwisowania.
- Uzdatniają całą wodę, która przepływa przez rurę.
- Można je montować na rury wykonane z dowolnego materiału (stal, miedz, tworzywa sztuczne).
- Zasilane są energią elektryczną a ich pobór mocy nie jest większy niż 60 W.
Sygnał elektryczny generowany przez urządzenie dociera do wszystkich odbiorów wody w budynku nawet wtedy, gdy woda nie płynie. Urządzenia są certyfikowane, a emitowany przez nie sygnał nie zakłóca pracy innych urządzeń elektrycznych.
Montaż urządzenia HydroFLOW C nie wymaga cięcia rur.
Efektem działania uzdatniacza wody HydroFLOW jest brak w instalacji twardych osadów mineralnych oraz usuwanie już istniejących osadów kamienia w trakcie pracy urządzenia.
Urządzenia zabezpiecza odbiory wody przed powstawaniem kamienia, czyli pralki, zmywarki, wymienniki ciepła i elementy zabudowane na liniach dystrybucji wody ( zawory, czujniki temperatury, przepływomierze i inne).
Więcej informacji na temat technologii HYDROPATH i uzdatniaczy wody HydroFLOW można uzyskać na stronie www.hydropath.pl lub kontaktując się z przedstawicielem firmy Hydropath sp. z o.o.