Przed doborem pompy należy dokładnie poznać wydajność ujęcia. Dobór pomp głębinowych uzależniony jest też od średnicy ujęcia, fot. IBO
Pompy głębinowe są niezastąpione w ujęciach wód o małych średnicach i znajdujących się na dużej głębokości. Ich oferta na rynku jest bardzo szeroka – od urządzeń dla domów jednorodzinnych po instalacje przemysłowe. W urządzeniach tych stosuje się coraz nowsze rozwiązania zwiększające ich trwałość i niezawodność.
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Zastosowanie i wykonania pomp głębinowych
Najczęstsze zastosowanie to studnie głębinowe, z których ujmuje się wodę czystą do zasilania wodociągów lub indywidualnych gospodarstw domowych, do nawadniania w rolnictwie i ujmowania wody czystej na cele przemysłowe. Stosuje się je także do odwadniania kopalni. W wykonaniach specjalnych służą też m.in. do tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy w procesach technologicznych. Pompy głębinowe to pompy zatapialne z silnikami mokrymi. Są to silniki chłodzone wodą lub inną cieczą, a ich budowa sprawia, że woda nie powoduje zwarć w uzwojeniu i w instalacji. Pompy te są masowo używane w ujęciach wód o małych średnicach. Małe średnice rur w ujęciach wpływają na to, że pompy te są wielostopniowe (kilka wirników, przez które kolejno przepływa woda), aby mogły uzyskać odpowiednią wysokość podnoszenia.
Urządzenia te na tle innych pomp do wody wyróżniają się niezawodnością i trwałością w trudnych warunkach oraz praktycznie bezobsługową pracą, a ma to znacznie, gdyż ich wyjmowanie i przeglądy nie są łatwe technicznie i tanie, jak w przypadku pomp znajdujących się w dostępnych miejscach w hydroforniach.
Mają i słabsze strony – to wrażliwość na zanieczyszczenia stałe w wodzie, głównie piach, który skraca żywotność łożysk ślizgowych. Pompy głębinowe z wirnikami i kierownicami z tworzyw zalecane są do wody, w której nie powinno być więcej piasku niż 50 mg/dm3. Dla niektórych wykonań elementów z metali dopuszcza się nie więcej niż 100 mg/dm3. Do pomp nie powinny przedostawać się zanieczyszczenia, które mogą powodować w nich osady. Bezwzględnie należy unikać pompowania cieczy korozyjnych dla metalu i tworzyw, z których są wykonane. Najlepiej pompowanie innych cieczy niż woda uzgadniać za każdym razem z producentem. Ich specyficzna konstrukcja okupiona jest też mniejszą sprawnością od innych pomp, ale są już pompy głębinowe o sprawności ponad 90%.
Pompy głębinowe mogą pompować wodę w studniach o głębokości od kilku do nawet kilkuset metrów. Wymaga to nie tylko wielu stopni wirników, ale i wysokich obrotów silnika – sięgających 2950 na minutę. Dostępne są głębinowe agregaty podnoszące wodę nawet powyżej 1 km. Wirniki pomp o małych średnicach wykonuje się przeważnie z tworzyw, a te o większych średnicach z mosiądzu i staliwa, a kierownice pomp z tworzyw, żeliwa i brązu.
Główny podział pomp głębinowych opiera się na ich zewnętrznych średnicach wyrażonych w calach. Mamy np. pompy 3” (75 mm), 3,5” (90 mm), 4” (100 mm) itd. Z uwagi na rodzaj hydrauliki i umiejscowienie łożysk wyróżnia się pompy odśrodkowe i diagonalne. Te pierwsze mają łożyska dolne i górne oraz pośrednie, gdy pompa ma dużo stopni. W drugich łożyska są po każdym stopniu pompy. Panewki łożysk mają różne kształty i są wykonywane z różnych materiałów, przeważnie z tworzyw, ale też z kompozytów i metali. Dla zapewniania im „smarowania” wodą mają specjalne rowki, które pozwalają też na wypłukiwanie ziaren piasku mogących zatrzeć panewki i łożyska. Dostępne są też wykonania pomp głębinowych z łożyskowaniem promieniowym – tj. wzdłuż osi wału. Pompy takie mają m.in. większe wydajności dla tych samych średnic. Są także pompy o konstrukcji modułowej – z wałem podzielonym na segmenty, z których każdy ma osobne łożyskowanie. W tych pompach można ujmować i dodawać moduły, ale trzeba zapewnić im odpowiednio mocny silnik.
Konstrukcję nośną dla pomp głębinowych stanowią rury tłoczne. Pompa jest zabudowywana na silniku i tym samym wlot wody do pompy znajduje się w połowie jej wysokości poprzez odporne na korozję sito wlotowe, które osłania króciec ssawny. Sito zatrzymuje m.in. żwir i kamyki i dobierane jest do danych warunków. Woda po przejściu przez wirniki w kolejnych stopniach pompy trafia do króćca wylotowego zabezpieczanego zaworem zwrotnym. Zawór ten jest m.in. zabezpieczeniem przed możliwością cofania się wody i powstania ryzyka uderzenia hydraulicznego, co może spowodować zniszczenie pompy po zmianie kierunku przepływu wody. Temu niebezpiecznemu zjawisku zapobiega się też, stosując łagodny start silników.
W przypadku instalacji na dużych głębokościach lub tłoczenia wody do systemu pod ciśnieniem zaleca się zastosowanie dodatkowego zaworu zwrotnego umieszczonego w odległości kilkudziesięciu metrów od pompy. Pompy mogą być zabudowane w płaszczach kierująco-ssących, jak też bez nich. Mogą też być wbudowanie bezpośrednio w linię rurociągu zespołu pompowego w płaszczu hermetycznym w pozycji pionowej i poziomej. Stosuje się też zabudowy z obejściem zespołu pompowego równolegle do linii rurociągu w płaszczu hermetycznym w pozycji pionowej i poziomej.
Dobór pomp
Przed doborem pompy należy dokładnie poznać wydajność ujęcia. Dobór pomp głębinowych uzależniony jest też od średnicy ujęcia. Kolejny aspekt to maksymalne zapotrzebowanie na wodę oraz wysokość podnoszenia i wydajność pompy – a te zależą m.in. od liczby stopni urządzenia. Dla każdej z pomp producent podaje jej charakterystykę – czyli wykres wskazujący na zależności wysokości podnoszenia, mocy i sprawności od wydajności pompy. Niektóre charakterystyki zawierają też informację o koniecznej nadwyżce antykawitacyjnej, czyli wysokości wymaganego lustra wody (jej napływu) nad sitem wlotowym pompy. Wprawdzie pompa głębinowa jest zanurzona w wodzie, ale powinna mieć zapas słupa wody nad sitem, aby zapobiegać kawitacji. Zaleca się, żeby lustro wody znajdowało się nawet 4 m nad zaworem zwrotnym pompy.
Przy doborze pompy nie można się kierować maksymalnymi parametrami pracy, gdyż dla różnych wydajności to samo urządzenie (o tej samej średnicy i liczbie stopni) będzie mieć różne wysokości podnoszenia i wydajności. Na przykład dla danej czterostopniowej pompy przy wysokości 23 m wydajność wyniesie 1,8 m3/h, a dla wysokości 10 m aż 6 m3/h. Z kolei przy tej samej średnicy pompy, ale dla 12 stopni (i tym samym większej mocy), z wydajnością 1,8 m3/h podniesie ona wodę na 68 m, a z wydajnością 6 m3/h – na 37 m. Łatwo te informacje odczytać w kartach doboru produktu.
Rys. 1. Przykładowa charakterystyka głębinowych pomp wielostopniowych sześciocalowych SP 90 – pokazuje zależności wysokości podnoszenia i wydajności dla kolejnych stopni pompy
Montaż i eksploatacja
W przypadku odwiertów w warstwie wodonośnej zawierającej piasek lub żwir istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed ich przedostawaniem się do pompowanej cieczy. Ważne jest również, aby odwiert został wyczyszczony przed zamontowaniem. Pompa nie może być także używana do pogłębiania otworu. W przypadku instalacji pompy w otworze o dużej średnicy, w rzece lub w innych otwartych zbiornikach wodnych może być wymagane zastosowanie płaszcza chłodzącego, aby zapewnić wymagany przepływ pompowanej cieczy wzdłuż całej powierzchni silnika. Producenci podają minimalne prędkości wody opływającej silnik pompy w celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia.
Pompy głębinowe pracują w sposób automatyczny – włączają się i wyłączają w zależności od poboru wody. Pompy głębinowe mogą być stosowane w instalacjach ciśnieniowych w połączeniu z odpowiednio dobranym zbiornikiem hydroforowym. Gromadzi on zapas wody i akumuluje ciśnienie. Pozwala to na rzadsze załączanie pomp i zapobiega ich nadmiernemu zużyciu. W rozwiązaniu problemu zbyt częstych uruchomień pomp pomaga też zawór zwrotny przy zbiorniku ciśnieniowym. Ciśnienie tego zbiornika powinno być o minimum 10% wyższe niż maksymalne ciśnienie pompy i powinien on mieć pojemność wyrównawczą pozwalającą ograniczyć liczbę uruchomień pomp.
Tab. 1. Przykład karty doboru wielostopniowych pomp głębinowych
Pompy głębinowe są tak konstruowane, aby nie wymagały wykonywania przeglądów okresowych. Zaleca się jednak sprawdzanie warunków i wydajności pracy pompy i silnika. Diagnostyka może być prowadzona poprzez pomiar ciśnienia maksymalnego pompy (w tym celu należy zamknąć zawór odcinający na kilka sekund) oraz sprawdzenie charakterystyki prądowo-napięciowej silnika podczas pracy pompy przy standardowym obciążeniu. Mierzone wartości powinny być porównywane do tych odnotowanych podczas pierwszych uruchomień układu. Zmniejszenie ciśnienia może wskazywać na zużycie pompy, podczas gdy podwyższone natężenie sugeruje przeciążenie silnika. Warto te wyniki konsultować z doradcami technicznymi producentów pomp, zwłaszcza większych urządzeń pracujących z dużymi przebiegami dobowymi, gdyż oszczędności zużywanej energii mogą skłaniać do wymiany pomp na inne, nowe wykonania. Ponadto do pomp oferowane są coraz nowsze wykonania sterowników, w tym falowniki niewymagające programowania, w których wystarczy ustawić tylko ciśnienie, jakie ma utrzymywać pompa w instalacji. Sterowniki mają też pełne przemysłowe zabezpieczenie pomp przed zwarciem, suchobiegiem, przeciążeniem, blokadą wirnika, spadkiem napięcia, zanikiem fazy oraz przepięciem.
Literatura
Jędral Waldemar, Pompy wirowe, PWN, Warszawa 2001.
Jędral Waldemar, Efektywność energetyczna pomp i instalacji pompowych, Wydawnictwo Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Warszawa 2007.
Strączyński Marian i in., Podręcznik eksploatacji pomp w wodociągach i kanalizacji, Wydawnictwo Siedel-Przywecki, Warszawa 2017.
Kalenik Marek, Ujęcia wód podziemnych dla wodociągów grupowych i indywidualnych gospodarstw domowych, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2015, s. 80–85, rynekinstalacyjny.pl
Jędral Waldemar, Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2011, s. 30–33, rynekinstalacyjny.pl.
Jędral Waldemar, Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2009, s. 52–56, rynekinstalacyjny.pl.
Materiały techniczne firm: Franklin Electric, Hydro-Vacuum, Stairs Pumps, Wilo.
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny,...
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację...
Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji,...
Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji, aby w sezonie grzewczym nie sprawiała kłopotu.
W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja...
W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja technologiczna nigdy nie jest celem samym w sobie, ale środkiem na drodze do osiągnięcia doskonałej jakości i maksymalizacji niezawodności produktu.
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad...
Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować karą pieniężną lub sądowym nakazem demontażu klimatyzacji.
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed...
Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo...
Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo pożarowe całego obiektu.
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych.
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów...
Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów akcji ratowniczych PSP, dzięki temu strażacy podawali wodę bezpośrednio z samochodu gaśniczego do instalacji suchego pionu, podłączali swoje linie gaśnicze do zaworu na dowolnej kondygnacji budynku. Budynki mieszkalne wielorodzinne wysokie i wysokościowe były wówczas wyposażane w suche piony, czyli...
W wielu nowych obiektach mieszkalnych powstają podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wymaga stosowania...
W wielu nowych obiektach mieszkalnych powstają podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wymaga stosowania w nich systemu sygnalizacji pożarowej oraz samoczynnie uruchomianej wentylacji oddymiającej. Obniża to owszem koszty inwestora, ale powoduje również ryzyko, że w przypadku pożaru, służby gaśnicze nie zostaną odpowiednio szybko powiadomione a pożar rozprzestrzeni się w mgnieniu oka.
Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca...
Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca danymi budynkami. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej muszą we własnym zakresie zapewnić odpowiednie przeglądy instalacji.
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.
Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...
Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...
Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują...
Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują Polskę w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę.
W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa....
W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa. Nie można jednak zapominać o przeglądzie. Taka instalacja wymaga regularnego przeglądu, aby poprawnie działała. Kiedy wykonywać taki przegląd?
Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne...
Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne warianty rozwiązań z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz ich wpływ na poziom wskaźnika EP budynków wielorodzinnych.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty...
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty podatkowe.
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.