Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.
Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl
Efektywność energetyczna stanowi obecnie jeden z filarów polityki ogólnoświatowej. W obliczu problemów z jakością energii w sieci jesteśmy coraz bardziej świadomi jak znaczącą rolę odgrywa dbałość o wysoką jakość energii elektrycznej. Nieustanny przyrost urządzeń elektrycznych, a w ostatnich latach również przyrost instalacji OZE stanowią źródło generujące coraz więcej problemów w sieci elektroenergetycznej. Wiąże się to z naliczaniem opłat – tzw. kar umownych regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.
W dobie rosnących cen energii jesteśmy zmuszeni do szukania rozwiązań ograniczających dodatkowe, niepotrzebne koszty, których możemy w łatwy sposób uniknąć. Dlatego warto sprawdzać opłaty za moc bierną na fakturach za prąd, o czym pisaliśmy już tutaj. W przypadku wspólnot mieszkaniowych takie opłaty pojawią się w większości przypadków, gdyż energia bierna jest generowana, jeśli na obiekcie występuje oświetlenie typu LED, windy, klimatyzacja, domofony, urządzenia teleinformatyczne i inne.
Rozwiązaniem umożliwiającym redukcję opłat za energię bierną nawet o 98% są tradycyjne układy kompensacji mocy biernej takie jak baterie kondensatorów, baterie dławików lub baterie hybrydowe. Produktem reprezentującym wyższy poziom, coraz chętniej stosowanym, ze względu na swoje przeznaczenie do pracy w sieci z układem fotowoltaicznym, jest kompensator dynamiczny LKD z funkcjonalnością filtra aktywnego. Urządzenia te wyróżnia bardzo wysoka sprawność działania.
Skuteczność stosowania układu kompensacji mocy biernej
Skuteczność stosowania układu kompensacji mocy biernej widać już na pierwszym rachunku za energię, a zwrot z poniesionej inwestycji oscyluje w czasie od 3 do 12 miesięcy. Kupujący ma pewność 24-miesięcznej gwarancji. Takie bezpieczne rozwiązanie sprzyja decyzjom zakupowym, gdyż daje inwestorowi pewność, co do dobrze zainwestowanych środków a efekty są widoczne stosunkowo szybko, bo już na pierwszej fakturze za prąd po upływie pełnego miesiąca rozliczeniowego od montażu układu kompensacji.
Monitoring parametrów sieci
Zdarzają się jednak sytuacje niezależne, mogące zakłócać pracę układów kompensacji mocy biernej. Wtedy kompensator nie działa poprawnie, a inwestor sam z siebie nie jest w stanie zweryfikować czy urządzenie działa w prawidłowy sposób, bez wykonania specjalistycznych pomiarów. Dopiero na fakturze za energię elektryczną widać, że opłaty mocowe nie znikły, bądź wzrosły, więc najprawdopodobniej urządzenie, w konkretnym okresie nie spełniało swojej funkcji.
W celu zapobiegania tego typu sytuacjom, polscy inżynierowie z Lopi zaprojektowali w ramach systemowego zarządzania energią, monitoring parametrów sieci za pomocą modemu GSM LRMCtrl. LRMCtrl może współpracować z regulatorami mocy biernej LRM001 lub kompensatorami dynamicznymi LKD. Modem jest wyposażony w strażnik mocy zamówionej, dzięki któremu kontrolowana jest przede wszystkim moc czynna pobrana, co uniemożliwia przekroczenie mocy zamówionej.
Dane przesyłane są za pomocą modemu GSM lub łącza Ethernet na portal LRMnet, na którym mamy podgląd do najważniejszych danych zbieranych i wizualizowanych w czasie rzeczywistym. Możemy podejrzeć tam parametry takie jak moc czynna i bierna, prąd, temperatura czy napięcie. Urządzenie dokonuje analizy tg (fi) i posiada funkcję licznika energii w zadanym okresie.
Portal charakteryzuje przejrzyste menu i wykresy przestawne. A jego responsywny interfejs umożliwia śledzenie odczytów z każdego urządzenia mobilnego. Gdyby jednak doszło do nieprawidłowości w samym systemie, to modem GSM LRMCtrl może wysyłać alarmy SMS na 4 numery telefonów, a więc powiadomi nas oraz Pomoc Techniczną Lopi o zaistniałej sytuacji, co umożliwia niemal natychmiastową reakcję i szybkie zapobieganie powstaniu niepotrzebnych opłat.
LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA +48 22 732 07 87 Lopi – polski producent urządzeń do kompensacji mocy biernej |