Kompensatory dynamiczne LKD Lopi zredukują opłaty za moc bierną w sieci z układem fotowoltaicznym
Kompensatory dynamiczne LKD Lopi zredukują opłaty za moc bierną w sieci z układem fotowoltaicznym
LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SP.J.
Fotowoltaika – energia ze słońca, odnawialne źródło energii, w którym wielu pokłada ogromne nadzieje. Na co warto zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule skupimy się na problematyce kompensowania mocy biernej w sieci z układem fotowoltaicznym. Z uwagi na wzrost ilości zgłoszeń z jakimi spotykamy się jako producent i doradca w zakresie kompensowania energii biernej, podpowiadamy co jest szczególnie istotne.
Fotowoltaika w Polsce – branża, która się nie zatrzymuje
Polska w 2020 roku była 4 krajem w Europie pod względem instalacji PV, których moc wyniosła rekordowe 2,2 GW. Fotowoltaikę niewątpliwie cechuje bardzo dobra koniunktura gospodarcza nie zachwiana nawet przez pandemię COVID-19. Wynika to z ogólnej sytuacji gospodarczo-ekologicznej na świecie, a także m.in. z szeregu dotacji promowanych przez rząd, które umożliwiają znaczące obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej.
Jest to doskonałą zachętą dla kolejnych rzesz prosumentów, którymi są nie tylko pojedyncze gospodarstwa domowe, ale także firmy i inne instytucje. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Przygotowywane są rządowe programy wsparcia dla wspólnot, które zamontują panele słoneczne na dachach swoich bloków.
Pilotażowy projekt rusza właśnie w Poznaniu i jest wspierany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkrótce w całej Polsce, zobligowani europejskimi, a co za tym idzie - rządowymi programami mającymi na celu dążenie do neutralności klimatycznej, będziemy inwestować w OZE, wśród których fotowoltaika już od kilku lat niezaprzeczalnie wiedzie prym.
Energia bierna a instalacja fotowoltaiczna. Podpowiadamy jak zredukować opłaty za energię bierną, występujące po montażu instalacji fotowoltaicznej
Odbiorcy, tacy jak spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, zasilani z sieci nN oraz SN obarczani są opłatami za energię bierną indukcyjną lub pojemnościową (pobraną lub oddaną). Coraz częściej dodatkowe opłaty na rachunkach pojawiają się po dokonanym właśnie montażu instalacji fotowoltaicznej, a dokładnie generatora fotowoltaicznego. Potencjalny prosument spodziewa się niższych opłat za energię, a tu czeka go przykre rozczarowanie spowodowane rozpoczęciem naliczania opłat za energię bierną. Sprawdź jak możesz temu zapobiec >>
Dodatkowe opłaty za energię bierną nie są skutkiem samego montażu instalacji fotowoltaicznej, ale mogą wynikać z kilku przyczyn. Najczęstszą z nich jest wymiana licznika na elektroniczny, który posiada możliwość rejestrowania zużycia energii biernej. Stare liczniki nie posiadały tej funkcji, a więc energia bierna nie była odnotowywana przez dostawcę prądu.
Inaczej rzecz wygląda w przypadku, gdy odbiorca był już rozliczany za energię bierną przed montażem instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli po zainstalowaniu generatora fotowoltaicznego odbiorca obarczany jest jeszcze wyższą opłatą za energię bierną, to stan ten wynika z błędnego ustawienia wartości cosφ w ustawieniach falownika i związanej z tym nadmiernej produkcji/poboru energii biernej.
Energia bierna indukcyjna (pobrana) rozliczana jest z dopuszczalnego tgφ określonego w umowie (zazwyczaj jest to wartość 0,4). Współczynnik ten to iloraz pobranej energii biernej do energii czynnej (, gdzie EC+ [kWh] – energia czynna pobrana, EB+ [kVarh] – energia bierna pobrana (indukcyjna). Instalacja fotowoltaiczna generując energię czynną przy stałym poborze energii biernej przez odbiorniki z sieci powoduje wzrost osiąganego tgφ, a co za tym idzie wzrost opłat za energię bierną wynikającą z przekroczenia dopuszczalnego tgφ.
Proces ten obrazuje symulacja zużycia energii czynnej i biernej rzeczywistego obiektu (zakład produkcyjny).
Wykres 1. Zmiana wartości energii pobieranej czynnej, produkcji energii czynnej oraz tgφ w zależności od mocy instalacji PV
Powyższy wykres prezentuje symulację zachowania się współczynnika tgφ. W przykładzie posłużono się instalacjami o różnej mocy, poborem energii w lipcu jak i generacji w okresie za miesiąc lipiec dla różnych mocy instalacji. Uwzględniono optymalizację azymutu i kąta nachylenia.
Wraz ze wzrostem produkcji energii czynnej maleje jej pobór z sieci i drastycznie wzrasta wartość tgφ powodując wzrost opłat.
Kompensatory dynamiczne dla sieci z układem fotowoltaicznym. Sprawdź!
Wyższy poziom kompensacji mocy biernej – rozwiązania dedykowane dla układów fotowoltaicznych
Gospodarka energią bierną jest bardzo ważna i wpływa na wiele czynników jakościowych energii elektrycznej, takich jak wartość skuteczna napięcia oraz harmoniczne w napięciu i prądzie. Brak kompensacji mocy biernej lub niepoprawnie dobrany układ pociąga za sobą wiele niekorzystnych skutków – zarówno ekonomicznych jak i technicznych.
Coraz bardziej zaawansowane technologie w obrębie tego segmentu OZE to również większe wyzwania dla wysokiego poziomu poprawnej kompensacji mocy biernej. Okazuje się, że stosowane do tej pory klasyczne rozwiązania statyczne, oparte na stycznikach nie spełniają swojej roli i nie są w stanie zapewnić wysokiego poziomu skuteczności kompensacji mocy biernej.
Kompensatory dynamiczne LKD
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiednich algorytmów zapewniających skuteczność przy niskim poborze mocy czynnej, a wysokim biernej. Zmusiło to producentów do wprowadzenia rozwiązań dynamicznej kompensacji mocy biernej. Jedną z takich propozycji jest rodzina kompensatorów dynamicznych LKD z funkcją filtracji wyższych harmonicznych. Kompensatory dynamiczne LKD pozwalają na szybką reakcję w przypadku zmian obciążenia oraz kompensują moc bierną indukcyjną i pojemnościową niezależnie w każdej fazie.
Ponadto, kompensatory dynamiczne LKD działając na zasadzie przekształtnika, mogą skutecznie redukować harmoniczne w prądzie poprawiając tym samym jakość energii elektrycznej. A ta ostatnia niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków począwszy od dłuższej żywotności samej sieci i urządzeń do niej podłączonych, a skończywszy na zmniejszeniu ilości awarii i tym samym skutkach finansowych. Kolejnym atutem kompensatorów dynamicznych jest możliwość symetryzacji mocy czynnej, dzięki której można uniknąć problemu z bilansowaniem algebraicznym lokalnego OSD. Dowiedz się więcej >>
Podsumowując, zastosowanie kompensatora dynamicznego LKD pozwala zniwelować opłaty za moc bierną niemal do zera. W ostatnich latach ze względu na duży wzrost montażu instalacji fotowoltaicznych obserwujemy również rosnącą ilość zapytań w obszarze kompensacji mocy biernej w sieci z układem fotowoltaicznym Proponowane przez nas najnowsze kompensatory dynamiczne naszej produkcji wykazują wysoką skuteczność na poziomie 98-100%, przy bardzo małych stratach własnych. Tym samym oznacza to redukcję opłat na rachunku za moc bierną o 98-100%.
Oferujemy wsparcie i doradztwo techniczne w zakresie projektowania, doboru i montażu układów kompensacji mocy biernej.
Zapraszamy do kontaktu.
LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA +48 22 732 07 87 Lopi – polski producent urządzeń do kompensacji mocy biernej |