Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach
Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach. Fot. Pixabay
Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.
Dofinansowanie przedsięwzięć z grantem OZE – kto może skorzystać?
Bank Pocztowy oferuje Kredyt na OZE Wspólnotom i Spółdzielniom Mieszkaniowym, które ubiegają się o dofinansowanie swoich projektów poprzez grant OZE. Grant ten jest dostępny w ramach Programu TERMO, (oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), i stanowi wsparcie finansowe na poziomie aż 50% wartości netto kosztów przedsięwzięcia.
Kredyt na OZE w Banku Pocztowym jest dostępny dla inwestorów, którzy są właścicielami lub zarządcami budynków wielorodzinnych. Aby ubiegać się o ten kredyt, inwestorzy muszą wcześniej złożyć wniosek o przyznanie grantu OZE w ramach Programu TERMO BGK. Grant obejmuje zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację istniejącej instalacji, pod warunkiem zwiększenia mocy instalacji o co najmniej 25%. Sprawdź >>
Długoterminowe korzyści i warunki kredytu
Bank Gospodarstwa Krajowego, w trzech kwartałach ubiegłego roku, przyznał 85 milionów złotych ponad 1500 podmiotom ubiegającym się o grant OZE. Z kolei Bank Pocztowy w 2023 roku na cele termomodernizacyjne udzielił kredytów o wartości ponad 28 mln zł.
Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, komentuje: "Naszym celem jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań energetycznych, a umożliwienie skorzystania z tego typu kredytu to nasz wkład w rozwój zrównoważonych społeczności".
Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, oferując elastyczny Kredyt na OZE z długim okresem kredytowania – aż do 240 miesięcy. Zdolność kredytowa będzie liczona od wysokości kwoty kredytu po spłacie części środkami z grantu OZE, eliminując konieczność podnoszenia stawki Funduszu Remontowego.
Proces ubiegania się o kredyt
Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w BGK do 30 czerwca 2026 roku. Kredyt zostanie udzielony na podstawie wniosku do BGK o przyznanie grantu, bez konieczności składania dodatkowej dokumentacji projektowej instalacji OZE w Banku Pocztowym. Wypłata kredytu nastąpi jednorazowo na rachunek Kredytobiorcy po przedstawieniu decyzji BGK o przyznaniu grantu OZE dla konkretnego przedsięwzięcia.
Warunki cenowe i zabezpieczenia kredytu będą ustalane indywidualnie. Oprocentowanie Kredytu na OZE może być zmienne lub okresowo stałe do 5 lat. Szczegółowe informacje dostępne są u Doradców Klientów Instytucjonalnych Banku Pocztowego oraz na oficjalnej stronie internetowej >>