Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK
Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK. fot. Istock
W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel, jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.
Inwestycje w termomodernizację pozwalają obniżyć rachunki
Zastosowanie nowoczesnych izolacji termicznych, wymiana starych instalacji grzewczych na bardziej efektywne oraz montaż energooszczędnych okien ogranicza zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent. Jak przyznaje Sylwia Kij, Prezes Zarządu Administracji Budynków Komunalnych sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, każdy budynek po modernizacji lub instalacji OZE generuje niższy koszt utrzymania.
Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie powinny być świadome, iż decydując się na takie działania zyskają możliwość zwrotu z inwestycji poprzez obniżenie kosztów eksploatacji budynku jaki i poprawę technicznych warunków budynku. Co za tym idzie, różnica pomiędzy rachunkami wystawianymi przed i po wykonaniu inwestycji może służyć jako część funduszy do spłaty kredytu.
Korzystanie z kredytów na termomodernizację przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz surowszych norm dotyczących efektywności energetycznej budynków, posiadanie nieruchomości zmodernizowanej pod względem termicznym może przyciągać więcej zainteresowanych nabywców czy najemców. Co więcej, termomodernizacja budynków ma istotny wpływ na poprawę komfortu mieszkańców. Dzięki lepszej izolacji termicznej mieszkania są cieplejsze zimą i chłodniejsze latem, co przekłada się na wygodę i satysfakcję z mieszkania.
Pozyskaj fundusze na termomodernizację >>
- "To jest ważny argument również do tego, aby mieszkańcy nie bali się i ulepszali standard swojego życia oraz wartość nieruchomości. Uważam, że nie warto się bać ryzyka i działać zachowawczo. Niejednokrotnie widzę jak ostrożnie wspólnoty mieszkaniowe i Zarządy podchodzą do inwestycji, do modernizacji. Wiadomo, że czasy są niepewne, ale możemy zakładać, że taniej już nie będzie. Jeżeli wspólnota nie decyduje się na modernizację, remont budynku to ryzykuje pogorszeniem stanu nieruchomości. Trzeba też przyznać, że zakres koniecznych prac z roku na rok tylko wzrasta. Jak rozmawiamy ze wspólnotami, które były pełne obaw, sprawdzały, analizowały możliwości finansowe, to po upływie kilku lat, gdy już mają wykonany remont, przychodzą do nas i potwierdzają, że to była dobra decyzja" - zaznacza Sylwia Kij.
Program TERMO BGK oraz Kredyt w Banku Pocztowym pozwalają zmniejszyć potrzebne nakłady finansowe na planowaną inwestycję
Wykonanie termomodernizacji lub instalacji OZE może wymagać znacznych nakładów finansowych. W Polsce istnieją różne źródła finansowania termomodernizacji, w tym np. premie oraz granty w ramach Programu TERMO BGK oraz preferencyjne kredyty oferowane przez Bank Pocztowy. Aby zminimalizować koszty inwestycji i maksymalnie wykorzystać potencjał oszczędnościowy warto skorzystać ze wsparcia, jakie daje rozsądna opcja kredytowania. Sprawdź >>
"Większość budynków, którymi administrujemy ma kredyty, głównie w Banku Pocztowym. Dzięki temu budynki mają wykonane remonty, a mieszkańcy mają komfort cieplny i techniczny. Z mojej perspektywy współpraca z Bankiem Pocztowym przebiega wzorcowo. W momencie, kiedy wspólnota zdecyduje się na inwestycję i ma potrzebę kredytowania, Bank Pocztowy wyznacza opiekuna klienta i od momentu podjęcia decyzji aż do zakończenia danej inwestycji ta osoba jest obecna. Jeżeli zarządy mają pytania, zawsze mogą się umówić na rozmowę i przedstawiciel Banku przyjeżdża, wyjaśnia, omawia, szuka rozwiązań" – przyznaje Sylwia Kij i dodaje:
"Z doświadczenia mogę potwierdzić - oferta Banku jest dokładnie przedstawiona tzn. wiemy w jakiej kwocie będzie kredytowanie, jakie jest oprocentowanie, ile Wspólnota musi przeznaczyć na fundusz remontowy, jakie stawki muszą być ustalone, żeby wystarczyły na spłatę kredytu. Jest również klarownie określone jakie dokumenty są wymagane do wniosku o kredyt, a co najważniejsze - nie ma dodatkowych, ukrytych kosztów".
Kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Oferowany przez Bank Pocztowy Kredyt na OZE jest udzielany wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom na podstawie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie grantu OZE, bez konieczności składania dodatkowej dokumentacji projektowej w Banku Pocztowym.
Wypłata kredytu następuje jednorazowo na rachunek kredytobiorcy lub wykonawcy m.in. po przedstawieniu decyzji BGK o przyznaniu grantu OZE dla konkretnego przedsięwzięcia. Oprocentowanie Kredytu na OZE może być zmienne lub okresowo stałe do 5 lat. Warunki cenowe i zabezpieczenia kredytu będą ustalane indywidualnie. Okres kredytowania wynosi do 240 miesięcy. Szczegółowe informacje dostępne są u Doradców Klientów Instytucjonalnych Banku Pocztowego oraz na stronie internetowej >>