administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod.- kan. Z uwagi na ciągłość ich użytkowania w znacznej części zasobów mieszkalnych kwalifikują się one już do wymiany.

Zobacz także

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

O wymianie instalacji centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnej trzeba myśleć w bloku, który wybudowany był już przed rokiem 2000. Niestety remonty, konserwacje i drobne naprawy bieżące w przypadku tych instalacji są bardzo kosztowne.

Z uwagi na to, że piony wody zimnej, ciepłej wody użytkowej i kanalizacji prowadzone są blisko siebie, często w tych samych szachtach technicznych, bruzdach lub za ekranami, planując remont instalacji wodnych w budynku, najbardziej uzasadniona ekonomicznie i technicznie jest jednoczesna wymiana rur i urządzeń na tych trzech instalacjach. 

Instalacja wodociągowa

Zimna woda

Instalacja wody zimnej wewnątrz budynku jest to układ przewodów wody zimnej wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od wodomierza głównego lub urządzenia zasilającego budynek, a zakończenie w punktach czerpalnych wody zimnej w budynku.

Woda od wlotu do budynku płynie do poziomych przewodów rozdzielczych, do których przyłączone są piony doprowadzające wodę na poszczególne kondygnacje budynku. Od pionów biegną rozgałęzienia, czyli podejścia do urządzeń odbiorczych. Każdy pion oraz odgałęzienia zaopatrzone są w zawór przelotowy umożliwiający odcięcie dopływu wody.

Czy wiesz, że...
 

O wymianie instalacji centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnej trzeba myśleć w bloku, który wybudowany był już przed rokiem 2000.

W budynkach wysokich stosuje się instalacje wodociągowe tzw. strefowe. Niższa strefa wodociągu, np. do 3. piętra, jest zasilana w wodę bezpośrednio z wodociągu miejskiego, wyższa zaś przez urządzenia hydroforowe. Każda strefa ma oddzielne poziome rurociągi rozdzielcze oraz piony i odgałęzienia.

Ciepła woda

Instalacja ciepłej wody użytkowej jest to układ przewodów wody ciepłej w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza i koniec w punktach czerpalnych ciepłej wody.

Instalacją tą jest również miejscowa instalacja ciepłej wody użytkowej.

Zadzwoń i skorzystaj ze sprawdzonej niemieckiej metody VULCAN - IMPULS +48 22 621 10 45

Instalacja ciepłej wody rozpoczyna się bezpośrednio za zaworem na zasileniu zimną wodą urządzenia do przygotowania ciepłej wody. W przypadku budynków zaopatrzonych w węzeł cieplny są to wymienniki ciepła. Jeśli w budynku pracuje kotłownia lokalna, jest to zawór przy kotle.

Instalacja ta powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C.

Ponadto w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, tzw. cyrkulacja, także na odcinkach przewodów prowadzących do punktów czerpalnych.

Instalacja kanalizacyjna

Budynek wyposażony w instalację wodociągową powinien mieć zapewnione odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych poprzez instalację kanalizacyjną.

Instalację kanalizacyjną można podzielić na zewnętrzną - na terenie nieruchomości, lecz poza budynkiem i wewnętrzną w budynku.

Podział ten wydaje się oczywisty, ale jest bardzo istotny przy doborze materiału instalacyjnego do budowy i remontu instalacji. Nie każdy materiał sprawdzający się wewnątrz nadaje się do wykonania instalacji zewnętrznej.

Granicą między instalacją wewnętrzną a zewnętrzną jest tzw. czyszczak główny (rewizja główna). Jest to kształtka umieszczona na przewodzie kanalizacyjnym, która pozwala na jego badanie.

Instalacja kanalizacyjna składa się z poziomów - przewodów odpływowych, nachylonych pod pewnym kątem. Poziomy zbierają ścieki z domowych przyborów kanalizacyjnych do pionów, a te z kolei przechodzą znów w poziomy podłączone do przewodu odpływowego. Budynek połączony jest z siecią kanalizacyjną właśnie poprzez przewód odpływowy. Nie należy on do przyłącza kanalizacyjnego, ale doprowadza do niego ścieki z budynku.

Granica instalacji wodnej na wodomierzu głównym

Na połączeniu instalacji zewnętrznej na terenie działki budowlanej lub wewnętrznej instalacji wodociągowej zimnej wody w budynku z siecią wodociągową powinien być zainstalowany zestaw wodomierza głównego.

Instalacja ta musi odpowiadać wymaganiom instalacyjnym dla wodomierzy oraz polskim normom dotyczącym zabudowy zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych.

Za każdym zestawem wodomierza głównego - od strony instalacji budynkowej - montuje się zabezpieczenie uniemożliwiające zanieczyszczenie wody przez tzw. wodę zwrotną.

Zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, umieszcza się zazwyczaj w piwnicy budynku lub na parterze. Najczęściej wydziela się odrębne pomieszczenie, łatwo dostępne i zabezpieczone przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. Przepisy dopuszczają umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem.

Granica instalacji kanalizacyjnej

Zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przyłącze kanalizacyjne jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.

Z uwagi na treść definicji ustawowej należy wyróżnić dwie sytuacje:

  • gdy istnieje studzienka kanalizacyjna - przyłącze oznacza przewód od pierwszej studzienki od strony budynku do sieci,
  • gdy studzienki nie ma - przyłącze to tylko ten fragment przewodu, który zostaje „zamknięty" w granicach nieruchomości, to odcinek biegnący od granicy budynku do granicy nieruchomości. Nie jest przyłączem „zewnętrzny" odcinek od granicy nieruchomości do sieci.

Skutki prawne płynące z faktu istnienia lub nieistnienia studzienki są poważne. Bez wątpienia za utrzymanie w należytym stanie przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego do budynku odpowiedzialny jest odbiorca usług.

Odpowiedzialność za instalacje

Znaczenia nabiera dokładne określenie granicy pomiędzy własnością i odpowiedzialnością indywidualnego właściciela a częścią wspólną nieruchomości.

Zgodnie z zapisami ustawy o własności lokali, wszystko co nie służy do użytku przez indywidualnego właściciela jest częścią wspólną.

Według tej zasady wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną nieruchomości. Elementy poziome instalacji w lokalu to indywidualna własność i odpowiedzialność każdego właściciela.

W przypadku instalacji kanalizacyjnej część wspólną w obrębie lokalu indywidualnego właściciela stanowi pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem na pionie. Wszystkie podejścia pod przybory, urządzenia i odcinki poziome są własnością indywidualnego właściciela.

Granica odpowiedzialności za instalacje wodne pomiędzy wspólnotą a indywidualnym właścicielem przebiega na zaworach odcinających, montowanych na pionach wody zimnej i wody ciepłej. Wszystkie odcinki poziome tych instalacji w lokalu wraz z przyborami są własnością indywidualnego właściciela i on ponosi odpowiedzialność za ich stan techniczny.

Zwrócić trzeba uwagę na odpowiedzialność materialną w przypadku uszkodzeń budynku powstałych z winy osoby korzystającej z lokalu. Sposób korzystania z instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu powinien być zgodny z przeznaczeniem, założeniami projektu oraz instrukcjami ich eksploatacji i konserwacji. Lokale powinny być eksploatowane z zachowaniem ogólnych zasad dotyczących powierzchni wspólnych budynku.

Ponadto mieszkaniec powinien zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wspólnych instalacji i urządzeń znajdujących się w użytkowanym przez niego lokalu. 

Naprawa uszkodzeń powstałych z winy użytkownika obciąża właściciela tego lokalu, np. jeśli awaria hydrauliczna ma miejsce na części instalacji będącej własnością danego właściciela, a w wyniku tej awarii zostanie zalana część wspólna budynku, tj. klatka schodowa, właściciel danego lokalu powinien ponieść koszty usuwania skutków awarii nie tylko u siebie w mieszkaniu, ale także w części wspólnej nieruchomości.

W czasie użytkowania lokalu do obowiązków właściciela należy m.in. wykonywanie zabiegów konserwacyjnych i napraw - likwidowanie przecieków z instalacji niezwłocznie po ich pojawieniu się.

Właściciel powinien także zlecać wykonanie napraw i wymiany uszkodzonych lub zużytych elementów instalacji i wyposażenia lokalu. Wszystkie te prace powinny być wykonane w zakresie obciążającym właściciela i na jego koszt.

Ponadto do obowiązków każdego mieszkańca należy informowanie administratora budynku o wszelkich zauważonych uszkodzeniach instalacji, których naprawa leży po stronie wspólnoty.

W przypadku wystąpienia uszkodzeń lub zakłóceń w funkcjonowaniu instalacji i urządzeń, jeżeli dalsze ich użytkowanie może spowodować awarię, zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia albo skażenie środowiska, należy niezwłocznie wstrzymać ich eksploatację.

Remont instalacji

Wybór materiałów

Wyroby zastosowane w instalacji wodociągowej powinny być tak dobrane, aby ich wzajemne oddziaływanie nie powodowało pogorszenia jakości dostarczanej wody oraz zmian skracających trwałość tej instalacji.

Podczas dokonywania wyboru materiału do modernizacji lub remontu instalacji w budynku należy wziąć pod uwagę zarówno aspekt techniczny, jak i cenowy. Z uwagi na kryterium techniczne sprawdzamy, czy zakres średnic i inne parametry oferowanego systemu odpowiadają zakresowi istniejącej instalacji.

Ponadto sprawdzić należy, czy proponowany system prowadzenia rur wodociągowych będzie możliwy w wybranej technologii w odniesieniu do naszego budynku.

Zaznaczyć trzeba, że wszystkie rury, kształtki i armatura, bez względu na rodzaj materiału, muszą posiadać odpowiednie aprobaty techniczne lub świadectwa dopuszczenia do stosowania w Polsce. Jest to wymóg zgodny z prawem budowlanym.

Wszyscy producenci nowych materiałów i systemów instalacyjnych podają zakładane okresy trwałości wyrobów. Porównując różne materiały, przyjmujemy ten sam okres eksploatacji instalacji.

Dla przykładu: do porównania ze sobą rur i kształtek stalowych z rurami i kształtkami z polipropylenu (tworzywa sztucznego) przyjmujemy czas eksploatacji 50 lat. W tym czasie instalację z rur stalowych trzeba będzie wymieniać 8-10 razy, natomiast instalacja z tworzywa sztucznego będzie działała nieprzerwanie.

Takie porównanie kosztów materiałów i nakładów inwestycyjnych pokazuje, że materiały drogie zastosowane w czasie remontu, są o wiele tańsze w trakcie eksploatacji. Instalacja wykonana z takich materiałów jest bardziej niezawodna. Tańsze materiały inwestycyjne okazują się często bardziej zawodne i w efekcie droższe w eksploatacji zmodernizowanej instalacji.

"Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną nieruchomości."

Rury z tworzyw sztucznych

Rury z tworzyw sztucznych stosowane są do wykonania instalacji wodnych od prawie 40 lat. Mają one korzystne właściwości w porównaniu z rurami stalowymi i miedzianymi.

Obecnie do produkcji rur stosuje się różne tworzywa sztuczne o strukturze termoplastycznej. W instalacjach wodociągowych stosowane są: polietylen PE, polietylen sieciowany PEX, polipropylen PP, polbutylen PB, polichlorek winylu PCW i chlorowany polichlorek winylu CPCW.

W zależności od rodzaju tworzywa w trakcie wykonywania instalacji stosuje się różne technologie łączenia rur i kształtek. Dla polietylenu PE i polipropylenu PP stosuje się najczęściej zgrzewanie termiczne.

Instalacje z polichlorku winylu PCW i chlorowanego polichlorku winylu CPCW są zazwyczaj klejone. Rury i kształtki z polietylenu sieciowanego PEX i polibutylenu PB łączy się za pomocą łączników zaciskowych.

Podczas przeprowadzania remontów lub modernizacji instalacji wodociągowych wykonywanych z tworzyw sztucznych należy brać pod uwagę szereg zaleceń wynikających z technologii i techniki ich wykonania.

Należy pamiętać także o tym, że przewody z tworzywa sztucznego, nawet jeśli mają przekładkę metalową, nie są przewodnikiem prądu elektrycznego i nie wolno ich stosować do uziemiania.

Przewodów z tworzywa sztucznego nie wolno łączyć bezpośrednio z urządzeniem do przygotowania ciepłej wody (wymiennikiem) lub innym źródłem ciepła.

Przewody wykonane z tworzyw sztucznych powinno się także izolować. Bez zastosowania izolacji występuje zazwyczaj zjawisko skraplania pary wodnej (roszenie) i podwyższenie temperatury przesyłanej wody w przypadku instalacji wody zimnej lub obniżenie temperatury przesyłanej wody - w przypadku instalacji wody ciepłej.

Instalacja wraz z armaturą powinna także być zabezpieczona przed możliwością rozprzestrzeniania się drgań i hałasów.

W przypadku wymiany instalacji kanalizacyjnej praktycznie nie stosuje się innych materiałów niż tworzywa sztuczne do wykonania pionów kanalizacyjnych oraz żeliwo do wykonania poziomów zbiorczych, przykanalików i przyłączy.

Rury stalowe

Podczas prowadzenia remontu lub modernizacji instalacji wodociągowych z rur stalowych należy brać pod uwagę warunki realizacji zalecane do stosowania przy tego rodzaju instalacji. Instalacje wodociągowe wody zimnej można wykonywać z rur stalowych obustronnie cynkowanych ze szwem, gwintowanych.

W przypadku instalacji wody ciepłej i cyrkulacji stosuje się rury stalowe o zwiększonej grubości powłoki cynkowej. Do montażu i łączenia przewodów stosuje się łączniki z żeliwa ciągliwego białego.

Połączenia gwintowane należy uszczelniać przy użyciu taśmy teflonowej, past uszczelniających lub przędzy i konopi. Do połączeń przewodów wody pitnej nie wolno stosować minii ani farb miniowych. Niedopuszczalne jest gięcie rur stalowych ocynkowanych.

Rury stalowe ocynkowane mogą być z zasady używane tylko na przewody wewnątrz budynku. Jeśli w wyjątkowych wypadkach muszą być ułożone pod ziemią, powinny być odpowiednio zaizolowane.

Przejścia rur wodociągowych przez ściany działowe, a nawet konstrukcyjne, względnie stropy, nie wymagają stosowania zabezpieczeń. Natomiast przejścia przez szczeliny dylatacyjne, a także fundamentowe muszą być wykonane w tulejach ochronnych z rur o większej średnicy w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem.

Rury miedziane

Do budowy instalacji wody pitnej stosuje się rury miedziane odpowiadające normie EN 1057:1996-05. Do połączeń rur stosuje się złączki kapilarne według DIN 2856.

Połączenia te wykonuje się najczęściej za pomocą odpowiedniego lutowania, przy użyciu łączników miedzianych lub mosiężnych. Wszelkie połączenia rozłączne muszą być stale dostępne i nie mogą być otynkowane. Przy montażu przewodów bierze się pod uwagę dużą rozszerzalność rur miedzianych.

Przewody miedziane w instalacjach wody zimnej należy izolować ze względu na ochronę przed skraplaniem się pary wodnej (roszeniem) na powierzchni przewodów, a także z uwagi na ochronę wody zimnej przed podgrzaniem.

Izolacja jest także ważnym elementem z uwagi na konieczność oddzielenia rur miedzianych od konstrukcji betonowych i ceglanych oraz zmniejszenie emisji hałasu instalacyjnego.

Bezpieczeństwo użytkowania

Instalację wodociągową wykonaną z rur stalowych i miedzianych, a także metalową armaturę oraz metalowe urządzenia instalacji wodociągowej wykonanej z zastosowaniem przewodów z materiałów nieprzewodzących prądu elektrycznego, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi.

Instalację wodociągową, wykonaną z materiałów przewodzących prąd elektryczny, należy przed i za wodomierzem połączyć przewodem metalowym, zgodnie z Polską Normą dotyczącą uziemień i przewodów ochronnych.

Montaż instalacji

Z uwagi na charakter instalacji wody zimnej i ciepłej, remont tych instalacji odbywa się zazwyczaj równocześnie. Dotyczy to przede wszystkim wymiany pionów instalacyjnych. Ze względów ekonomicznych i utrudnień w użytkowaniu planuje się taką wymianę zazwyczaj wraz z wymianą pionów kanalizacyjnych.

Montaż instalacji może odbywać się systemem tradycyjnym lub metodą prefabrykacji.

W systemie tradycyjnym montaż instalacji następuje z równoczesnym przygotowaniem, tzn. cięciem, dopasowaniem, łączeniem przewodów bezpośrednio w miejscu montażu w budynku, w lokalu. Przy czym korzysta się z przenośnego warsztatu monterskiego.

Nowoczesna metoda uprzemysłowiona różni się od sposobu tradycyjnego przede wszystkim tym, że przygotowanie materiałów do montażu odbywa się poza budynkiem, w warsztatach prefabrykacji, na postawie odpowiednio przygotowanej dokumentacji - rysunków roboczych. W miejscu wbudowania montuje się już całe zespoły elementów pionów, poziomów i podejść wodociągowych.

Po ułożeniu przewodów i zamontowaniu uzbrojenia, przed odbiorem końcowym przeprowadza się próbę szczelności instalacji. Próba ta polega na napełnieniu instalacji wodą i utrzymaniu w niej stałego, podwyższonego ciśnienia. Aby umożliwić odpowietrzenie instalacji, w czasie napełniania pozostawia się otwarty jeden z zaworów czerpalnych umieszczonych na najwyższej kondygnacji. Zawór zamyka się, gdy pokaże się w nim woda.

Po całkowitym napełnieniu instalacji wodą przyłącza się pompę ciśnieniową i zwiększa ciśnienie wody. Jeśli ciśnienie utrzymuje się przez czas określony według normy, oznacza to, że instalacja jest szczelna i można ją użytkować.

Dopiero po wykonaniu próby szczelności można przystąpić do zamurowania bruzd, zasklepiania otworów, zakrycia szachtów technicznych i innych prac budowlanych, takich jak np. malowanie, mających na celu przywrócenie estetyki lokali i budynku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna

Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna Rekuperacja – nowoczesna wentylacja energooszczędna

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która coraz częściej zastępuje wentylację tradycyjną. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i duże oszczędności finansowe.

Gaspol S.A. Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym? Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny,...

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację...

Jerzy Kosieradzki Kontrola instalacji centralnego ogrzewania

Kontrola instalacji centralnego ogrzewania Kontrola instalacji centralnego ogrzewania

Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji,...

Sprawność instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od systematycznej kontroli i bezzwłocznego naprawiania najdrobniejszych nawet usterek. Warto więc wykorzystać okres letni na staranny przegląd instalacji, aby w sezonie grzewczym nie sprawiała kłopotu.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku! Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja...

W DAB wierzymy, że rozwój oraz zastosowanie nowych technologii oznaczają poszukiwanie rozwiązań, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Innowacja technologiczna nigdy nie jest celem samym w sobie, ale środkiem na drodze do osiągnięcia doskonałej jakości i maksymalizacji niezawodności produktu.

Jerzy Kosieradzki O grzejnikach c.o. prawie wszystko

O grzejnikach c.o. prawie wszystko O grzejnikach c.o. prawie wszystko

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.

Redakcja news Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu?

Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu? Kto i na jakich zasadach może zamontować klimatyzację w domu?

Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad...

Klimatyzację może zamontować każdy. Jednak zasady założenia klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych różnią się od tych obowiązujących właścicieli domów jednorodzinnych. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować karą pieniężną lub sądowym nakazem demontażu klimatyzacji.

mgr inż. Bożena Blum Wodomierz prawdę ci powie, ale…

Wodomierz prawdę ci powie, ale… Wodomierz prawdę ci powie, ale…

Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed...

Obecnie na zebraniach wspólnot mieszkaniowych nie dyskutuje się już na temat, czy instalować wodomierze w mieszkaniach. Mówi się raczej o legalizacji, rodzaju wodomierzy i sposobie zabezpieczenia przed kradzieżą wody.

mgr inż. Janusz Strzyżewski Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych

Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych Instalacja do wymiany - modernizacja instalacji elektrycznej w części wspólnej oraz w lokalach niemieszkalnych

Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo...

Stare instalacje elektryczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych to problem trudny. Niemniej jednak jego rozwiązanie jest konieczne, bowiem od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo pożarowe całego obiektu.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów  w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych.

Eugenia Śleszyńska Quo vadis Domine

Quo vadis Domine Quo vadis Domine

Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów...

Co to są „suche piony”, a co to „nawodnione piony”? By odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do historii. Suche piony, czyli nienawodnione piony - to instalacje wodociągowe przeciwpożarowe, dla celów akcji ratowniczych PSP, dzięki temu strażacy podawali wodę bezpośrednio z samochodu gaśniczego do instalacji suchego pionu, podłączali swoje linie gaśnicze do zaworu na dowolnej kondygnacji budynku. Budynki mieszkalne wielorodzinne wysokie i wysokościowe były wówczas wyposażane w suche piony, czyli...

Waldemar Joniec Bezpieczeństwo pożarowe garaży

Bezpieczeństwo pożarowe garaży Bezpieczeństwo pożarowe garaży

W wielu nowych obiektach mieszkalnych powsta­ją podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wyma­ga stosowania...

W wielu nowych obiektach mieszkalnych powsta­ją podziemne garaże zamknięte, w których projektuje się strefę pożarową na 1490 mkw. z bezpośrednim wyjazdem z budynku – tym samym prawo nie wyma­ga stosowania w nich systemu sygnaliza­cji pożarowej oraz samoczynnie urucho­mianej wentylacji oddymiającej. Obniża to owszem koszty inwestora, ale po­woduje również ryzyko, że w przypadku pożaru, służby gaśnicze nie zostaną odpowiednio szybko powiadomio­ne a pożar rozprzestrzeni się w mgnieniu oka.

Redakcja news Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić?

Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić? Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić?

Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca...

Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca danymi budynkami. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej muszą we własnym zakresie zapewnić odpowiednie przeglądy instalacji.

Hydropath Uzdatniacz wody do budynku

Uzdatniacz wody do budynku Uzdatniacz wody do budynku

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Marcin Gasiński Wentylacja budynków wielorodzinnych zgodnie z WT 2021

Wentylacja budynków wielorodzinnych zgodnie z WT 2021 Wentylacja budynków wielorodzinnych zgodnie z WT 2021

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

inż. Mirosław Czyżyk, Jan Bylicki Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...

Redakcja news Polska w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę

Polska w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę Polska w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę

Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują...

Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce w 2020 r. wzrosła o 200%. Według najnowszych prognoz, do końca 2021 r. moc zainstalowana w PV nadal będzie rosła i może przekroczyć 6 GW. Przytoczone dane plasują Polskę w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę.

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl. Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Redakcja news Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej? Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa....

W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa. Nie można jednak zapominać o przeglądzie. Taka instalacja wymaga regularnego przeglądu, aby poprawnie działała. Kiedy wykonywać taki przegląd?

dr inż Adrian Trząski Wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych a energia z OZE

Wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych a energia z OZE Wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych a energia z OZE

Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne...

Zastosowanie źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej jest obecnie nie tylko konieczne, może być także korzystniejsze ekonomicznie od rozwiązań konwencjonalnych. W artykule przeanalizowano różne warianty rozwiązań z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz ich wpływ na poziom wskaźnika EP budynków wielorodzinnych.

Festool Polska Sp. z o. o. Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd?

Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd? Blackout - co w sytuacji, gdy w trakcie pracy wyłączą prąd?

W sytuacjach awaryjnych świetnie sprawdzi się przenośny moduł gniazda wtykowego -SYS-PowerStation Festool – niezależność od dostaw prądu, gdziekolwiek pracujesz.

W sytuacjach awaryjnych świetnie sprawdzi się przenośny moduł gniazda wtykowego -SYS-PowerStation Festool – niezależność od dostaw prądu, gdziekolwiek pracujesz.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Kamil Kowalczyk Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.

W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.

Anna Ruszczak news Zielony dach wspierany przez samorządy

Zielony dach wspierany przez samorządy Zielony dach wspierany przez samorządy

Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty...

Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty podatkowe.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.