administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Konieczna konsolidacja oferty

Dyrektywa EPBD ma się przyczynić m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Fot. Pixabay

Dyrektywa EPBD ma się przyczynić m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Fot. Pixabay

Sprawiedliwa transformacja to niełatwy, ale konieczny i trwały proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla oraz innych paliw kopalnych, z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe. Nie da się tego zadania przeprowadzić bez współpracy z władzami regionalnymi czy przedsiębiorcami – tak, aby obywatele nie zostali poszkodowani i aby zapewniono im realną zawodową alternatywę w nowo powstających sektorach gospodarki – z Robertem Gajdą, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Sabina Augustynowicz.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Local Network Monitoring RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego,...

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi pilnują bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, obserwując obraz z kamer przez 24 godziny na dobę, robiąc to znacznie taniej od tradycyjnej ochrony.

Local Network Monitoring Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Kim zastąpić czujnego sąsiada? Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum...

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum monitoringu wizyjnego, czynne przez 24 godziny na dobę.

Sabina Augustynowicz (S.A.): Jesteśmy po przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej rewizji tzw. Dyrektywy Budynkowej. W którym miejscu się znajdujemy jako Polska, jeśli chodzi o kondycję i plany modernizacji energetycznej budynków, a także jakie działania są niezbędne, aby w pełni odblokować potencjał drzemiący w poprawie efektywności energetycznej polskiego zasobu budowlanego?

Robert Gajda (R.G.): To nowe wyzwanie stojące przed Europą i Polską, chociaż sama idea poprawy efektywności energetycznej wcale nowa nie jest. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od wielu już lat uwzględnia ją w swoich programach priorytetowych. Warto przypomnieć, że Parlament Europejski dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) przyjął 12 marca br. Celem wprowadzanych regulacji jest dalsza racjonalizacja zużycia energii w użytkowanych budynkach i sprawienie, aby nowo wznoszone budynki miały odpowiedni standard energetyczny. Chodzi zarazem o przyczynianie się do osiągania celów klimatycznych poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń pochodzących z budynków.

robert gajda arch rg

Robert Gajda – wiceprezes NFOŚGW (fot. arch. RG)

Nie da się tych celów osiągnąć bez dalszej dekarbonizacji w sektorze budownictwa, czyli również ograniczenia używania jako źródeł ciepła węgla i innych paliw kopalnych, których zasoby są zresztą ograniczone. Rozwiązania proponowane w unijnej dyrektywie stanowią kontynuację rozwiązań strukturalnych przyjętych w poprzednich jej wersjach, gdyż na stałe weszły one do przepisów prawa budowlanego już od stycznia 2021 r. Mają one doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii oraz jej nośników, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, w tym uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw paliw kopalnych. Celem jest także zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii w budynkach oraz poprawa standardów budynków już użytkowanych i nowych. Dyrektywa w polskich realiach wprowadza również nowe elementy, które są już stosowane w innych krajach UE, np. dotyczące badania śladu węglowego na wczesnym etapie przyjmowania rozwiązań projektowych. Odbywa się to z uwzględnieniem pełnego cyklu życia budynku, czyli od budowy, poprzez jego użytkowanie, aż po jego demontaż, wraz z analizą możliwości odzysku materiałów do ponownego użycia.

Można ocenić, że obecnie jesteśmy w środku bardzo ambitnego procesu, który wymaga szeregu usprawnień, konsolidacji działań, a także stworzenia i usystematyzowania metodologii, np. potrzebne jest uruchomienie pełnych możliwości rynku Świadectw Charakterystyki Energetycznej (SChE), poprzez wprowadzenie klas energetycznych budynków. Należy również opracować i ustandaryzować metodologię wyliczeń dotyczących śladu węglowego na etapie wyboru technologii budowy budynku. Wskazane jest także dalsze wspieranie rozwoju budownictwa drewnianego, wprowadzenie na stałe do budownictwa rozwiązań pozwalających wdrażać gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz uwzględnienie szeregu innych, bardziej szczegółowych elementów, o których jest mowa w dyrektywie UE.

S.A.: Jakie zmiany w polskim prawie pozwolą na wdrożenie założeń dyrektywy, przygotowanie skutecznych programów modernizacji energetycznej budynków, umożliwiające renowację tzw. wampirów energetycznych, a w konsekwencji realizację sprawiedliwej transformacji energetycznej?

R.G.: Z punktu widzenia instytucji publicznej udzielającej dofinansowania, którą jest NFOŚiGW, niezbędne wydaje się przede wszystkim wprowadzenie klas energetycznych. Są one z jednej strony niezrealizowanym jeszcze przez stronę polską zobowiązaniem, wymaganym przez unijną dyrektywę o charakterystyce energetycznej, a z drugiej strony stanowią oczekiwane narzędzie określania potencjału oraz wspierania termomodernizacji budynków na podstawie wiarygodnej metodologii, z zastosowaniem porównywalnych wyliczeń przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów, którzy posiadają właściwe wykształcenie i doświadczenie. Kluczowe jest prawidłowe oszacowanie klas w podziale na poszczególne kategorie budynków. Wierzymy, że wprowadzenie klas energetycznych i dalszy rozwój systemu Świadectw Energetycznych Budynków – opracowywanych przez niezależnych ekspertów – przysłuży się do wzrostu świadomości w zakresie efektywności energetycznej budynków i usprawni również proces wspierania finansowania budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej.

S.A.: Czyli działania w ramach czy też na rzecz sprawiedliwej transformacji. Z czym to się wiąże?

R.G.: Sprawiedliwa transformacja to niełatwy, ale konieczny i trwały proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla oraz innych paliw kopalnych, z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe. Z czym się to wiąże? Po pierwsze należy stwierdzić, że jest to proces nieuchronny. Po drugie, wymaga on stworzenia szeregu lokalnych alternatyw, z uwzględnieniem nowych miejsc pracy, które nie będą związane z wydobyciem, handlem czy przerobem węgla. Nie da się tego zadania przeprowadzić bez współpracy z władzami regionalnymi czy przedsiębiorcami – tak, aby obywatele nie zostali poszkodowani i aby zapewniono im realną zawodową alternatywę w nowo powstających sektorach gospodarki.

Świetnie to widać w Polsce na konkretnych przykładach przechodzenia z pracy w kopalniach węgla do pracy w sektorze związanym z rozwojem OZE. Można już nawet powiedzieć, że jest to proces głęboko zaawansowany. Z jednej strony ciężka praca w kopalni nie jest marzeniem młodych ludzi, ale z drugiej strony użytkownicy domów jednorodzinnych wyposażonych w kotły na węgiel również wolą mieszkać w domach niskoemisyjnych, które nie wymagają ciągłej obsługi. Daje to równolegle realną szansę w regionie na rozwój OZE oraz kreowanie nowych rynków związanych z zieloną energetyką czy zrównoważonym transportem.

S.A.: Kluczowe składowe EPBD – to m.in. świadectwa charakterystyki energetycznej budynków (EPC), minimalne normy energetyczne dla budynków (MEPS) oraz Krajowy Plan Renowacji Budynków (NBRP). Przy wiekowej strukturze zasobów budynkowych w Polsce i fakcie, że większość budynków mieszkalnych – to zasoby stare (ponad milion mieszkań znajduje się w budynkach, powstałych przed 1918 rokiem, to mniej więcej tyle, ile oddali do użytku deweloperzy w ciągu ostatnich lat, boomu budowlanego). Tymczasem nie ma obligatoryjności, chociażby w przygotowaniu świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Czy w tej materii również planuje się zmiany?

R.G.: To pytanie raczej do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Trzeba natomiast zauważyć, że problemów jest o wiele więcej. Nadal tkanka budynkowa w Polsce w wielu przypadkach pamięta XIX wiek, odległe nawet czasy rozbiorów. Część budynków ma też swoje regionalne uwarunkowania. Inne są one na Śląsku, inne w Warszawie czy Łodzi, a jeszcze inne na Podlasiu albo na Pomorzu. Często dochodzą do tego nadal nie wyjaśnione kwestie własnościowe czy problemy związane z czysto techniczną stroną tych budynków i stosowaniem różnych technologii budowlanych, np. kwestie posadowienia (na terenach górniczych), zabezpieczenia przed wilgocią czy problemy z wentylacją grawitacyjną. Często mamy też do czynienia z budynkami zabytkowymi. Samo przygotowanie Świadectw Charakterystyki Energetycznej tych wszystkich problemów nie rozwiąże. Można jednak potwierdzić, że ustandaryzowanie, a także ciągłe usprawnianie metodologii wyliczeń oraz wprowadzenie obowiązujących klas energetycznych budynków oraz obowiązku opracowania SChE dla każdego budynku, pozwoli na precyzyjniejsze wyłonienie tych, które będą wymagały najpilniejszego wsparcia.

S.A.: Jakie narzędzia trzeba uruchomić, by dotrzeć do świadomości społecznej i przekonać, że bez modernizacji grozi nam nie tylko kryzys klimatyczny, ale także drenaż portfeli? Wspomniał Pan, panie Prezesie o działaniach u podstaw, co brzmi bardzo przekonująco. Zwłaszcza, że od wielu lat słyszymy np. o potrzebie tworzenia one-stop-shop. Skończyło się na planowaniu.

R.G.: Biorąc pod uwagę postanowienia nowej dyrektywy UE, przewiduje się, że będzie konieczne określenie stałej linii pomocy technicznej, szeroko dostępnej dla mieszkańców, przedsiębiorców czy stron procesów inwestycyjnych. Można to osiągnąć poprzez zapewnienie dostępu do doradców energetycznych, w tym również stworzenie punktów kompleksowej obsługi obywateli w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków. Trzeba jednak mieć świadomość, że problem jest o wiele bardziej skomplikowany, gdyż jednocześnie wymaga to przeglądu dostępnych instrumentów wsparcia, obecnie mocno rozproszonych i dostępnych z różnych poziomów. Chodzi na przykład o wsparcie z poziomu gminy lub województwa poprzez ofertę WFOŚiGW czy też z poziomu centralnego – poprzez ofertę NFOŚiGW, albo też ze strony banków (np. Bank Gospodarstwa Krajowego). Niezbędne jest przy tym rozróżnienie określonych obszarów wsparcia, takich jak: obywatele, czyli właściciele domów jednorodzinnych, albo spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe – dla wsparcia wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Wsparcie może dotyczyć również przedsiębiorców, czy też w końcu może ono być kierowane do właścicieli budynków użyteczności publicznej, z jednoczesnym uwzględnieniem wspierania modernizacji budynków zabytkowych. Obecnie konieczna wydaje się dalsza konsolidacja oferty i współpracy szeregu instytucji – tak, aby instrumenty wsparcia wzajemnie się nie kanibalizowały i nie konkurowały ze sobą, lecz dawały trwały efekt synergii.

S.A.: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

Grupa GPEC Automatyzacja w ciepłownictwie

Automatyzacja w ciepłownictwie Automatyzacja w ciepłownictwie

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

DomBest Co oznacza odczyt zdalny?

Co oznacza odczyt zdalny? Co oznacza odczyt zdalny?

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.

santanderconsumer.pl Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy?

Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy? Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy?

Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne,...

Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, które warto zrozumieć i porównać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego.

LAKMA SAT Sp. z o.o Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami – POSTAW NA BIOTOX PRO!

Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami – POSTAW NA BIOTOX PRO! Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami –  POSTAW NA BIOTOX PRO!

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO - czym jest? BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO - gdzie się stosuje? BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie? BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

LAKMA SAT Sp. z o.o Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL

Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.

LAKMA SAT Sp. z o.o Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

LAKMA SAT Sp. z o.o Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

LAKMA SAT Sp. z o.o PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.

Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...

Redakcja Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book] Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?

Robert Bosch Sp. z o.o. Nowe oczyszczacze powietrza Bosch Air

Nowe oczyszczacze powietrza Bosch Air Nowe oczyszczacze powietrza Bosch Air

Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...

Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.

Piotr Pałka Dyrektywa budynkowa nie zakaże sprzedaży i najmu

Dyrektywa budynkowa nie zakaże sprzedaży i najmu Dyrektywa budynkowa nie zakaże sprzedaży i najmu

Minimalne normy charakterystyki energetycznej dla budynków niemieszkalnych powinny zostać ustalone na poziomie Unii i powinny koncentrować się na renowacji budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce...

Minimalne normy charakterystyki energetycznej dla budynków niemieszkalnych powinny zostać ustalone na poziomie Unii i powinny koncentrować się na renowacji budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, których renowacja jest w związku z tym priorytetowa.

Andrzej Wiszniewski news XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024

XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024 XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024

XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...

XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.

Redakcja news Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji

Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji

Dyrektywa EPBD zakłada, że do roku 2050 nowe oraz istniejące budynki w UE nie będą emitować gazów cieplarnianych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości powinni inwestować w energooszczędne rozwiązania...

Dyrektywa EPBD zakłada, że do roku 2050 nowe oraz istniejące budynki w UE nie będą emitować gazów cieplarnianych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości powinni inwestować w energooszczędne rozwiązania i termomodernizację.

Redakcja news Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy budynkowej

Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy budynkowej Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy budynkowej

W przestrzeni publicznej krążą doniesienia, że nowa dyrektywa unijna od 2030 r. ma zakazywać sprzedaży lub wynajmu nieruchomości o niskiej efektywności energetycznej, jeśli nie zostaną poddane termomodernizacji.

W przestrzeni publicznej krążą doniesienia, że nowa dyrektywa unijna od 2030 r. ma zakazywać sprzedaży lub wynajmu nieruchomości o niskiej efektywności energetycznej, jeśli nie zostaną poddane termomodernizacji.

Magdalena Markiewicz news Mieszkania na wynajem też będą modernizowane?

Mieszkania na wynajem też będą modernizowane? Mieszkania na wynajem też będą modernizowane?

Doniesienia o przyjęciu przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) są ważnymi informacjami dla rynku mieszkaniowego. Warto zastanowić się, jak...

Doniesienia o przyjęciu przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) są ważnymi informacjami dla rynku mieszkaniowego. Warto zastanowić się, jak nowelizacja Dyrektywy EPBD wpłynie na krajowy rynek nieruchomości.

Joanna Ryńska Inteligentne instalacje HVAC

Inteligentne instalacje HVAC Inteligentne instalacje HVAC

Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej (EPBD) oraz w sprawie efektywności energetycznej (EED), jako uzupełniające się unijne akty prawne, stawiają instalacjom budynkowym wymagania dotyczące...

Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej (EPBD) oraz w sprawie efektywności energetycznej (EED), jako uzupełniające się unijne akty prawne, stawiają instalacjom budynkowym wymagania dotyczące ich inteligencji i autonomii. Nowe funkcjonalności mają zapewnić jak najniższe zużycie energii przez budynek.

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 4/2024

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 4/2024 e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 4/2024

Redakcja news UE przyjęła zmienioną dyrektywę o efektywności energetycznej budynków

UE przyjęła zmienioną dyrektywę o efektywności energetycznej budynków UE przyjęła zmienioną dyrektywę o efektywności energetycznej budynków

W piątek 12 kwietnia 2024 Unia Europejska przyjęła zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Unijni urzędnicy szacują, że przepisy pomogą w obniżeniu rachunków oraz...

W piątek 12 kwietnia 2024 Unia Europejska przyjęła zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Unijni urzędnicy szacują, że przepisy pomogą w obniżeniu rachunków oraz wywołają falę renowacji budynków.

Redakcja news Nowe obowiązki dla właścicieli budynków i najemców

Nowe obowiązki dla właścicieli budynków i najemców Nowe obowiązki dla właścicieli budynków i najemców

ESG, czyli aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze to trend szczególnie ważny dla rynku nieruchomości. Nieruchomości odpowiadają za 40% emisji gazów cieplarnianych na świecie. Są zatem wśród czołówki...

ESG, czyli aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze to trend szczególnie ważny dla rynku nieruchomości. Nieruchomości odpowiadają za 40% emisji gazów cieplarnianych na świecie. Są zatem wśród czołówki branż, które w największym stopniu przyczyniają się do zmiany klimatu.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.