Automatyzacja w ciepłownictwie
Automatyzacja w ciepłownictwie, fot.Pixabay
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest oferowany przez Grupę GPEC projekt Inteligentny Węzeł. To technologia, której celem jest dynamiczne sterowanie temperaturą w sieciach ciepłowniczych poprzez analizę wielu zmiennych, takich jak prognoza pogody, rzeczywista temperatura wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz preferencje użytkowników. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego dla mieszkańców.
Jak działa inteligentny węzeł?
Standardowy węzeł ciepłowniczy odpowiada za regulację temperatury wody w systemie grzewczym budynku. Wiele z tych węzłów wyposażonych jest w automatykę pogodową, która dostosowuje pracę systemu grzewczego do bieżących warunków atmosferycznych. Jednak w przypadku Inteligentnych Węzłów mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które nie tylko reaguje na chwilowe zmiany pogody, ale także analizuje prognozy, historię zużycia ciepła i preferencje użytkowników.
Jak wyjaśnia Tomasz Sikora, prezes Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny, która od pół roku testuje to rozwiązanie: „Ideą tego węzła inteligentnego jest to, że w momencie, kiedy mamy zimą lato, bo tak się coraz częściej zdarza, że w grudniu mamy 18 czy 16 stopni, to ten system automatycznie obniża temperaturę na węźle. Nie musimy niczego zgłaszać, każdorazowo uzgadniać, tu wszystko dzieje się automatycznie. Kolejny plus to stały, zdalny monitoring węzłów. Jeżeli coś złego stałoby się z instalacją, to GPEC od razu wie, co i gdzie. To duże usprawnienie”.
Wprowadzenie automatyki i sztucznej inteligencji do zarządzania ciepłem pozwala na maksymalne wykorzystanie danych, które mogą być zbierane nie tylko z systemów grzewczych, ale także z mieszkań. Odpowiednio skonfigurowany system uwzględnia preferencje mieszkańców dotyczące temperatury w różnych porach dnia i automatycznie dostosowuje moc grzewczą, by unikać niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń.To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne sprawiają, że zimy stają się coraz bardziej niestabilne.
Korzyści z automatyzacji ciepła i AI
To realne korzyści zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i dla mieszkańców. Przede wszystkim inteligentne węzły pozwalają na optymalizację zużycia energii, co w konsekwencji przekłada się na oszczędności finansowe. Tomasz Sikora, w rozmowie na temat wdrożenia systemu w swojej spółdzielni, zauważa: „Już otrzymaliśmy wstępną informację od GPEC, że po pierwszym półroczu funkcjonowania tego systemu, mamy oszczędności na poziomie 7–8 proc. To już jest coś. GPEC podszedł biznesowo do tego programu, bo oszczędzają dwie strony, a ewentualny zysk z mniejszego zużycia ciepła w porównaniu do poprzedniego roku jest dzielony na pół. Korzystają wszyscy”.
Dzięki czujnikom umieszczonym na zewnątrz i wewnątrz budynku, inteligentne węzły są w stanie dostosować parametry grzewcze do realnych potrzeb danego obiektu. Algorytmy pogodowe, wykorzystywane w systemach, analizują nie tylko bieżące warunki atmosferyczne, ale również prognozy na kolejne dni, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie ciepłem. System potrafi na przykład obniżyć temperaturę w instalacji, kiedy w zimie następuje niespodziewany wzrost temperatury zewnętrznej, co pozwala uniknąć marnotrawstwa energii.
Sprawdź jak skutecznie zarządzać ciepłem w budynku »
Monitorowanie i szybka reakcja – bezpieczeństwo w czasie rzeczywistym
Zdalny monitoring, który jest integralną częścią systemu, umożliwia operatorom natychmiastową reakcję w przypadku awarii lub nieprawidłowości w pracy instalacji. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie większych problemów i strat wynikających z ewentualnych usterek. Współpraca z GPEC w zakresie inteligentnych węzłów oznacza stałe wsparcie i kontrolę nad systemem grzewczym, co z punktu widzenia zarządcy nieruchomości jest niezwykle cenne. Jak dodaje Sikora: – Na bieżąco nie wiemy, jak system funkcjonuje, jak on pracuje, to monitoruje GPEC. Może w przyszłości powstanie jakaś aplikacja, która również nam, spółdzielni, umożliwi śledzenie pracy Inteligentnego Węzła GPEC.
W przyszłości rozwój technologii może pójść jeszcze dalej. Sztuczna inteligencja będzie coraz skuteczniej przewidywać nie tylko pogodę, ale także wzorce zużycia energii w budynkach, a nawet zmiany w zachowaniu mieszkańców. To pozwoli na jeszcze dokładniejsze dostosowywanie pracy systemów grzewczych, co przyniesie jeszcze większe oszczędności.
Podążaj za trendami w ciepłownictwie »
Wyższa efektywność energetyczna to większa ekologia
Inteligentne systemy ciepłownicze to nie tylko oszczędności finansowe. To również istotny wkład w ochronę środowiska. Każde obniżenie zużycia energii oznacza mniejsze emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To szczególnie ważne w kontekście globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Mniej produkcji ciepła to także czystsze powietrze, którym oddychają mieszkańcy miast.
Dzięki inteligentnym węzłom zarządcy nieruchomości mają szansę nie tylko na obniżenie rachunków, ale także na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań proekologicznych, które wpisują się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju. W połączeniu z innymi technologiami, takimi jak instalacja paneli fotowoltaicznych, efektywność energetyczna budynków może znacząco wzrosnąć.