Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje!
Inwestycje w efektywność energetyczną. fot. Pixabay
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
Rosnące koszty i troska o środowisko
Wzrost kosztów energii i dbałość o środowisko zmuszają zarządców nieruchomości do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, które mogą przynieść oszczędności oraz zwiększyć efektywność energetyczną budynków. Koszty ogrzewania stanowią znaczną część wydatków na utrzymanie mieszkań, co jest odczuwalne zwłaszcza w spółdzielniach mieszkaniowych.
Jak zaoszczędzić i zadbać o środowisko? »
Inwestycje w efektywność energetyczną
Spółdzielnie mieszkaniowe podejmują szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Obejmuje to docieplanie budynków, wymianę stolarki okiennej, instalację wiatrołapów oraz modernizację systemów grzewczych. Przykładem takiej modernizacji jest likwidacja węzłów grupowych i budowa indywidualnych węzłów cieplnych, co pozwala na lepsze zarządzanie ciepłem i redukcję strat na przesyłach. Na takie rozwiązanie zdecydowała się między innymi gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orunia”, która w 2021 zainwestowała w budowę indywidualnych węzłów cieplnych dla kilkunastu budynków.
Dzięki czujnikom pomiaru temperatury zewnętrznej przy każdym węźle, GPEC jest w stanie dostosowywać parametry w instalacji, indywidualnie dla każdego budynku. Do prawidłowej optymalizacji parametrów wykorzystuje algorytmy pogodowe. Co więcej analizowane jest zachowanie i zużycie ciepła danego budynku.
– Uważam, że należy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Podobał nam się cel, czyli optymalizacja i zmniejszenie zużycia. To rozwiązanie dla oszczędnych, a my musimy tacy być, dla naszych mieszkańców, którzy powierzyli nam zarządzanie swoimi nieruchomościami. Kiedyś pompowano ciepłą wodę równo przez całą dobę. Idea inteligentnego węzła polega na tym, że jak jest mniejszy rozbiór, np. w nocy, to pompa pracuje wolniej, czyli ta woda tak szybko nie przepływa. Jeżeli jest ta nowa automatyka nazywana inteligentnym węzłem, to ten węzeł nie „wskakuje” co chwilę na wysokie, a potem na niskie obroty, tylko płynnie się zmienia w zależności od tego, z jakim ciśnieniem na przykład dochodzi czynnik cieplny rurociągiem od GPEC – mówi Andrzej Różański, prezes Spółdzielni Orunia.
Jak działa „Inteligentny Węzeł”?
Istniejący węzeł cieplny zostaje doposażony o dodatkowe urządzenia pomiarowe z dużą częstotliwością wysyłania pomiarów. W oparciu o prognozy pogody, a także indywidualne zapotrzebowanie obiektu jest tworzona i na bieżąco aktualizowana krzywa zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Wszystko jest zdalnie sterowane, oparte o wcześniejsze analizy energetyczne nieruchomości.
Oszczędności i korzyści ekologiczne
Wdrożenie programu „Inteligentny Węzeł” w Spółdzielni Mieszkaniowej „Orunia” przyniosło wymierne oszczędności. W ciągu dwóch sezonów grzewczych udało się zmniejszyć zużycie ciepła o około 7% w skali roku, co przekłada się na oszczędność ponad 21 tysięcy złotych rocznie. – Może się wydawać, że to mało, bo co to jest 20 tys. zł przy ogólnych kosztach jakie ponosimy na centralne ogrzewanie. Uważam jednak, że każde nawet 1000 złotych ma znaczenie. Poza tym, tu nawet nie chodzi o tę kwotę, ale o to, że my poprzez nowoczesną technologię zmniejszamy konsumpcję ciepła jako takiego. Każdy zaoszczędzony GJ ma znaczenie. Jeżeli wszyscy tak do tego podejdą, to proszę policzyć ile razem udałoby się zaoszczędzić, a wówczas może uda nam się powstrzymać katastrofę klimatyczną – dodaje Różański.
Zaawansowane technologie w ciepłownictwie, takie jak projekt „Inteligentny Węzeł”, stanowią przyszłość zarządzania energią w budynkach mieszkalnych. Zmniejszenie zużycia ciepła nie tylko obniża koszty dla mieszkańców, ale także przyczynia się do redukcji emisji CO2, co jest istotne w kontekście walki ze zmianami klimatycznym.