Co czwarty właściciel nie planuje termomodernizacji
Nowelizacja dyrektywy ma prowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej, fot. Pixabay
Dyrektywa EPBD zakłada, że do roku 2050 nowe oraz istniejące budynki w UE nie będą emitować gazów cieplarnianych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości powinni inwestować w energooszczędne rozwiązania i termomodernizację. Z przeprowadzonego przez ING badania wynika, że co czwarta osoba nie zamierza podejmować tego typu działań. Ponad połowa z tych osób uważa, że to rozwiązanie dla najzamożniejszych.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.
Redakcja news Black Friday na portalu Administrator24.info
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
– Dyrektywa unijna EPBD zmierza do tego, żeby do 2050 roku dojść do zerowej emisji z budynków. Są też cele pośrednie, do kiedy będzie można dofinansowywać kotły w oparciu o paliwa kopalne, w szczególności gaz. Do 2030 roku efektywność budynków mieszkalnych i niemieszkalnych ma się poprawić o ponad 20 proc. W pierwszej kolejności modernizacji będą podlegały budynki, które zużywają najwięcej energii – wyjaśnia Leszek Kąsek, ekonomista z ING Banku Śląskiego.
Modernizacja „wampirów energetycznych”
Nowelizacja dyrektywy ma prowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej. Państwa członkowskie UE będą musiały do 2030 roku wyremontować 16 proc. tego typu budynków niemieszkalnych, a do 2033 roku – 26 proc.
Unijne przepisy mają na celu redukcję zużycia energii i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w UE, w tym 60 proc. emitują obiekty mieszkalne. Szeroko pojęte modernizacje budynków mogą zmniejszyć emisje o 60–90 proc., a wydatki na energię nawet o połowę.
Może Cię zainteresuje: Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy budynkowej
Niewielka świadomość Polaków nt. termomodernizacji
Z badania „Nastawienie Polaków do termomodernizacji”, przygotowanego przez ING, wynika, że 62 proc. respondentów nisko ocenia swoją wiedzę na temat termomodernizacji. Ponadto niewiele osób zna wymogi wynikające z dyrektywy EPBD.
Co trzeci właściciel nieruchomości słyszał o nowych przepisach, a opinie na ich temat są mocno spolaryzowane – prawie równie często badani wskazują negatywny, jak i pozytywny wpływ nowych regulacji. Około 37 proc. przyznaje, że nie ma na ich temat zdania.
Podsumowując, brak wiedzy nt. dyrektywy i możliwości technologicznych, sprawia, że 1/4 osób, których dotyczy nowa regulacja, nie planuje podejmować działań z zakresu termomodernizacji.
Korzyści z termomodernizacji nie takie oczywiste
– Ważny jest też element kosztowy i oszczędnościowy – konsumenci nie wiedzą, czy zyskają w procesie termomodernizacji, czy nie, i ew. w jakim czasie. To dzisiaj też hamuje rozwój – podkreśla Andrzej Sowa, przedstawiciel z ING.
Ponad połowa badanych uważa, że na termomodernizacji skorzystają tylko nieliczni – najzamożniejsi, a koszty pewnie nigdy się nie zwrócą. Rzadko kiedy zwracają uwagę na korzyści płynące z niższych rachunków za ogrzewanie.
Wśród potencjalnych negatywnych skutków 66 proc. badanych wskazuje na wzrost cen mieszkań dostępnych na rynku czy utrudnienia w procesie uzyskiwania zgody na budowę domu (52 proc.).
Może Ci się spodoba: EPBD: mieszkania na wynajem też będą modernizowane?
Finansowanie – główna bariera w termomodernizacji
– Dla 4/5 Polaków główną barierą jest finansowanie, które jest niezbędne do tego, aby przeprowadzić prace termomodernizacyjne, postrzegane jako inwestycje angażujące wysoki kapitał – mówi Stanisław Kijowski, dyrektor ds. strategii w ING Banku Śląskim.
Zachętą do podjęcia działań na rzecz termomodernizacji są przede wszystkim finanse. Chodzi nie tylko o dotacje czy preferencyjne kredyty, lecz także rozwiązania, które ukażą, w jakiej perspektywie czasowej tego rodzaju inwestycje się zwrócą. Nie mniej ważne są wiedza konsumenta oraz jasne i proste procedury.
Mieszkańcy, którzy zdecydowali się już na termomodernizację, wskazują, że główną motywacją do inwestycji były niższe rachunki za prąd, oszczędności, komfort użytkowania oraz poczucie bezpieczeństwa. Ochrona środowiska była pobocznym motywem.
Źródło: Newseria