Zalety zielonych altan śmietnikowych

Zielone dachy pozwalają zwiększyć bioróżnorodność w mieście. Fot. Pixabay
Zielone dachy stają się coraz popularniejsze. Oprócz poprawy estetyki budynku i osiedla, przyczyniają się także do lepszej gospodarki deszczówką, poprawy jakości powietrza i zmniejszenia smogu. Zielony dach może być nie tylko częścią budynku, ale także altany śmietnikowej.
Zainteresowanie zielonymi dachami wzrasta. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna. Przyczynił się do tego także rozwój nowych technologii, które umożliwiają produkcję trwałych materiałów izolacyjncyh, odpornych na działanie korzeni.
Koszty czy inwestycja?
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie zielonych dachów wiąże się z dodatkowymi kosztami. Realizacja projektu oznacza zwiększone wymagania dotyczące statyki budynku. Trzeba także zagwarantować odporność warstw izolacyjnych na działanie korzeni, a zastosowane substraty muszą posiadać określone parametry – jak choćby odpowiednie współczynniki infiltracji, skład oraz uziarnienie. Jednak zamiast traktować te wymagania jako obciążający wydatek, warto podejść do nich jak do inwestycji dającej długofalowe i wymierne korzyści.
Jakie korzyści daje zielony dach?
Zielone dachy, poza zaletami estetycznymi, dają szereg korzyści. Redukują spływ wód deszczowych, a poprzez zastosowanie ich razem z systemami infiltracyjnymi można ograniczyć opłaty za odprowadzanie do kanalizacji wody deszczowej.
Zielone dachy pozwalają też niwelować działanie temperatury oraz promieniowania słonecznego, przez co elementy konstrukcji dachu oraz warstwy techniczne wymagają mniej remontów i napraw, a ich żywotność wrasta średnio dwukrotnie.
Rośliny na zielonych dachach produkują tlen, co wpływa na poprawę mikroklimatu w bezpośrednim otoczeniu oraz pomagają redukować pyły – to cechy bardzo ważne w metropoliach, ponieważ przeciwdziałają tworzeniu się miejskich wysp ciepła. Oprócz tego zielone dachy przyczyniają się do redukcji hałasu i działają antysmogowo. Pozwalają też na lepsze wykorzystanie terenów miejskich jako terenów zielonych, co z kolei wpływa na atrakcyjność nieruchomości i osiedli z takimi rozwiązaniami.
Zielone altany śmietnikowe
Szczególnym rodzajem dachów zielonych są te tworzone na altanach śmietnikowych. Choć ich powierzchnia jest dużo mniejsza, niż tych, które powstają na stropodachach domów wielorodzinnych, mają one takie same zalety. Tak jak typowy zielony dach poprawiają jakość powietrza i pomagają zadbać o obniżenie temperatury.
Wspierają także retencję wody, zatrzymując od 50% do 80% opadów latem i do 20% opadów zimą. Część wody magazynowana jest w podłożu roślinnym i warstwie drenażowej, by ostatecznie zostać wykorzystana przez rośliny do procesów życiowych. Część wraca do atmosfery podczas ewapotransporacji (parowania i oddychania roślin). Oprócz tego, podczas nawalnych deszczów, zielone dachy opóźniają i osłabiają przepływ szczytowy. Dodatkowo rośliny pochłaniają zanieczyszczenia z wody opadowej, co pozwala poprawić jakość wód gruntowych.
Dobór roślin tworzących zielony dach altany może przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w mieście. Łąka kwietna stanowi naturalne środowisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które mogą znaleźć tam schronienie i pożywienie. Kwiaty na zielonym dachu altany śmietnikowej przyciągają owady, takie jak pszczoły i motyle, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin w mieście.
Dlatego altany śmietnikowe z ogrodem na dachu to nowatorskie rozwiązania – pomagają przywrócić zieleń na osiedlu, pozytywnie wpływają na jego estetykę i przyczyniają się do ochrony środowiska.
Źródło: „Zasady projektowania i wykonywania zielonych dachów i żyjących ścian. Poradnik dla gmin”, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Kraków 2013 oraz gms-system.com