Konkurs na dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

Budżet programu wynosi 1 mln zł. Fot. Pixabay
Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych rośnie w szybkim tempie, ale Polska jest jeszcze daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach. 56 proc. wszystkich stacji jest zlokalizowanych w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Zobacz także
Redakcja news Konferencja międzynarodowa „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”

Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”,...
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”, która odbędzie się w środę, 14 maja 2025 r. w auli VII, w budynku głównym SGH.
Redakcja news Szkolenie: Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL

Zapraszamy na szkolenie online "Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL", które już 20 maja 2025 roku poprowadzi Piotr Pałka.
Zapraszamy na szkolenie online "Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL", które już 20 maja 2025 roku poprowadzi Piotr Pałka.
Redakcja news Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Wprowadzenie i podstawy prawne najmu lokali, umowa o zarządzanie najmem lokali, umowa najmu lokalu, weryfikacja najemców, rozliczenie najmu lokalu, utrzymanie techniczne i ocena stanu technicznego, najem...
Wprowadzenie i podstawy prawne najmu lokali, umowa o zarządzanie najmem lokali, umowa najmu lokalu, weryfikacja najemców, rozliczenie najmu lokalu, utrzymanie techniczne i ocena stanu technicznego, najem dla obywateli Ukrainy. Zapraszamy na szkolenie online "Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości", które już 14 maja 2025 roku poprowadzi Maciej Kamiński.
6 czerwca 2023 wystartował pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Projekt „Razem dla ekozmiany” przewiduje przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Przedmiotem konkursu jest pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymanie ich przez dwa lata.
Budżet programu wynosi 1 mln zł i jest przeznaczony na sfinansowanie stacji ładowania, które mają zostać zbudowane w mniejszych ośrodkach Polski. Program jest adresowany do samorządów, w których mieszka mniej niż 100 tys. mieszkańców. Organizatorom zależy na tym, żeby miejscowościach, w których do tej pory nie można naładować samochodu elektrycznego, pojawiła się taka możliwość.
Może Cię zainteresuje: Dopłaty do leasingu w programie "Moj Elektryk"
Infrastruktura dla aut elektrycznych
Infrastruktura ładowania rozwija się wraz z coraz większą popularnością aut elektrycznych. Pod koniec kwietnia 2023 roku w Polsce funkcjonowało 2768 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5440 punktów). 31 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W kwietniu uruchomiono 69 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (135 punktów). W 2022 roku łączna liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce powiększyła się o prawie jedną trzecią, wyraźnie szybciej niż w 2021 roku. Zainstalowano 633 nowe ładowarki. Stale rośnie liczba szybkich stacji o mocy powyżej 50 kW. Udział takich ładowarek w polskiej sieci w latach 2021–2022 wzrósł z 8 do 11 proc. Konsekwencją rozbudowy stacji DC jest coraz wyższa łączna moc funkcjonującej w Polsce infrastruktury. Tylko w 2022 roku wzrosła aż o 44 proc. – z ok. 68 do 98 MW. Wzrost dotyczy jednak głównie dużych aglomeracji.
Obecnie stacje ładowania budowane w celach komercyjnych powstają tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie, czyli gdzie samochodów elektrycznych jest najwięcej: w dużych aglomeracjach i przy autostradach. Mniejsze samorządy, mając do wyboru, czy przeznaczyć środki na cele społeczne, cele związane z potrzebami gminy, czy na stacje ładowania, wybierają te pierwsze. Program ma być odpowiedzią na ten problem – finansuje od początku do końca budowę stacji ładowania i dwuletni koszt jej utrzymania.
Ranking miast z największą liczbą ładowarek otwiera Warszawa. Kolejne pozycje zajmują: Gdańsk, Katowice, Kraków i Szczecin. W stolicy na jeden punkt ładowania przypada najwyższa liczba samochodów całkowicie elektrycznych – aż 16. W takich ośrodkach miejskich jak Dąbrowa Górnicza, Koszalin, Płock, Sosnowiec i Włocławek ta proporcja wynosi 1:1. W podziale na województwa najwięcej ogólnodostępnych stacji zlokalizowanych jest na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Najmniej – w województwie świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i lubuskim. Najwyższy przyrost nowych stacji w drugiej połowie 2022 roku PSPA odnotowało w województwie zachodniopomorskim – o 33 proc.
Kryterium ekozmiany
Poza wielkością samorządu, program premiuje inne elementy, które są związane z daną inwestycją, ale też z tym, w jaki sposób gmina podchodzi do zrównoważonego rozwoju. Dlatego jednym z kryteriów jest to, czy gmina posiada plan zrównoważonego rozwoju, w jaki sposób wpisuje się w szeroko rozumiane ekozmiany. Oprócz tego premiowany jest fakt, czy jest gotowe przyłącze energetyczne, czy dopiero trzeba będzie je wybudować, oraz to, czy gmina ma już na terenie ładowarki. W pierwszej kolejności dofinansowanie ma trafić do gmin, w których nie ma jeszcze ładowarek do samochodów elektrycznych.
Według raportu PSPA „Polish EV Outlook 2023”, który przedstawia aktualny stan oraz prognozy rozwoju polskiego rynku zero- i niskoemisyjnego transportu, sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w Polsce powiększy się z ok. 5 tys. obecnie do prawie 100 tys. punktów w 2030 roku. Już za niecałe trzy lata liczba nowo instalowanych rocznie ładowarek może być ponad 10 razy wyższa niż w 2022 roku.
Może Cię zainteresuje: Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury
Licznik Elektromobilności w Polsce
Według danych z końca kwietnia 2023 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 40 926 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze cztery miesiące tego roku ich liczba wzrosłą o 7201 sztuk, o 71 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Po polskich drogach jeździło w tym czasie 73 695 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego nieco więcej niż połowa to auta w pełni elektryczne, a pozostałą część stanowiły samochody hybrydowe.
Według ekspertów, widać ogromny postęp w rozwoju rynku elektromobilności w Polsce, bo 3-procentowy udział sprzedaży samochodów elektrycznych w całym rynku nowych aut, a do niedawna był to 1 procent. Należy pamiętać o tym, że średnia europejska w pierwszym kwartale to 13 proc., a są rynki takie jak Norwegia, która ma ponad 80 proc. Trzeba mieć świadomość, że Polska pomimo postępu i kilkudziesięcioprocentowej dynamiki w kupowaniu samochodów elektrycznych cały czas jest w końcówce Europy. Zajmuje trzecie miejsce od końca pod względem udziału nabywanych nowych aut elektrycznych.
Samochody elektryczne są kupowane głównie przez firmy. W ubiegłym roku odpowiadały one za 78 proc. rejestracji nowych aut osobowych całkowicie elektrycznych (nie licząc jednoosobowych działalności gospodarczych. Z danych Santander Leasing wynika, że firmy często finansują ten zakup leasingiem. Do połowy maja tego roku dynamika udzielonego przez spółkę finansowania pojazdów elektrycznych wyniosła 144 proc. w ujęciu rocznym.
Źródło: Newseria Biznes