Dobudowywanie piętra. Fot. Steel Con Systems Sp. z o.o.
Adaptacyjne wykorzystanie istniejących budynków poprzez ich przebudowę i rozbudowę pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie oraz zużycie materiałów. Przyczynia się także do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wspiera zrównoważony rozwój.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
Rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej w ostatnich dziesięcioleciach doprowadził do gwałtownego wzrostu wykorzystania gruntów oraz rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. Wobec pojawiających się wyzwań uwaga projektantów, architektów i inżynierów będzie w coraz większym stopniu koncentrowała się na aspektach środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu budynków.
Przedłużenie życia budynku, uwzględniające istniejącą infrastrukturę, może realnie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska oraz zużycie materiałów. W znacznym stopniu przyczyni się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wesprze zrównoważony rozwój. Adaptacyjne, ponowne wykorzystanie budynków, osiągnięte poprzez ich modernizację, przebudowę oraz rozbudowę jest kierunkiem, który staje się coraz popularniejszy i będzie wspierany przez władze miast. Jest on także zbieżny z wytycznymi Komisji Europejskiej, która promuje zrównoważony rozwój metropolii poprzez podręcznik „Strategie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” (Komisja Europejska 2020). Potrzeba zrównoważonego rozwoju determinuje zatem nową logikę planowania urbanistycznego, w której mieści się zjawisko nadbudowywania budynków (ang. vertical extension, roof stacking).
Nadbudowy budynków mieszkalnych jako element polityki mieszkaniowej w krajach europejskich
Anglia
Jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadznie jednorodnej ścieżki legislacyjnej dla nadbudowywania zamieszkałych budynków, by zyskać dodatkową powierzchnię mieszkaniową, jest Anglia. W sierpniu 2020 roku została zatwierdzona ustawa regulująca realizowanie nadbudów do dwóch kondygnacji nad wolnostojącymi budynkami wielorodzinnymi (UK Statutory Instruments 2020 No. 632). Pierwotnie tego typu zamierzenia wymagały przejścia długiej drogi legislacyjnej, która nie była w żaden sposób usystematyzowana. Nowe prawo ułatawia realizowanie tego typu inwestycji.
Ustawa powstała jako część rządowego pakietu odnowy gospodarczej po pandemii COVID-19. Jej założeniem było pobudzenie sektora budowlanego, stworzenie miejsc pracy i przekształcenia rynku mieszkaniowego w okresie popandemicznym. Szacowano, że w wyniku nadbudów do użytku oddanych zostanie do 800 nowych lokali mieszkalnych rocznie, a docelowo możliwe będzie nadbudowanie nawet 81 000 budynków. W ustawie zapisany jest szereg obostrzeń dotyczący nadbudowy i nadbudowywanego budynku, m.in.:
nadbudowy mogą być realizowane tylko na budynkach wzniesionych w przedziale czasowym od 1948 roku do 2018 roku,
istniejący budynek musi mieć minimum trzy kondygnacje naziemne,
nadbudowywana część musi mieć taką sama wysokość kondygnacji jak istniejąca,
nadbudowa musi pełnić funkcję mieszkalną,
nadbudów nie można realizować na budynkach na obszarach chronionych a inwestycja nadbudowy musi zostać ukończona w ciągu 3 lat od wydania zgody na jej realizację.
Francja
Innym przykładem kraju, który prawnie reguluje kwestię nadbudowy nad istniejącymi, zamieszkałymi budynkami jest Francja oraz jej Règles de construction d'extension vers le haut dla miasta Paryża. Wysoce zurbanizowana stolica Francji promuje pozyskanie nowej powierzchni na cele mieszkaniowe w zrównoważony sposób. Ten kierunek polityki mieszkaniowej podyktowany jest także drastycznie kurczącymi się zasobami gruntów pod budownictwo mieszkalne. W 2014 roku francuski parlament uchwalił ustawę ALUR (Accès au Logement et Urbanisme Rénové), której intencją była przede wszystkim poprawa warunków mieszkaniowych, ochrona słabszych grup społecznych i rozwój podaży mieszkań na terenie metropolii paryskiej.
Ustawa skupia się na aspektach poprawy energooszczędności budynków, stworzeniu nowych, dostępnych mieszkań (celuje głównie w mieszkania socjalne), a także na walce z gwałtownym rozrastaniem się miasta. Wprowadziła ona także regulacje, które umożliwiają lokalnym władzom odstąpienie od zapisów Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, np. w kontekście intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości budynku czy geometrii dachu. Ustawa ALUR znosi prawo weta dotyczącego decyzji o nadbudowie dla właścicieli mieszkających na ostatnim piętrze nadbudowywanego budynku, zastępując je prawem pierwokupu nowo utworzonej powierzchni mieszkalnej.
Podobnie jak w Anglii, w paryskiej ustawie wprowadzono szereg wytycznych dla nadbudów, tak aby nie pogorszyć pierwotnego stanu budynku oraz jakości życia mieszkańców. Ustanowiono także zasadę, że nadbudowywane budynki powinny zostać poddane termomodernizacji oraz transformacji energetycznej, by obniżyć ich zapotrzebowanie na energię grzewczą, a tym samym koszty utrzymania.
Niemcy
W Niemczech z kolei zostały przeprowadzone ogólnokrajowe badania, prowadzone na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt (Wohnraumpotenziale in urbanen Lagen. Aufstockung und Umnutzung von Nichtwohngebäuden), nad ilościowym potencjałem nadbudowywania budynków, w szczególności w dużych niemieckich miastach i miasteczkach uniwersyteckich, gdzie niedobór tanich zasobów mieszkaniowych jest problemem społecznym. Celem projektu badawczego z 2019 roku było sformułowanie wniosków i wytycznych projektowych oraz legislacyjnych dla proponowanych przekształceń budynków.
Autorzy badania uważają, że inwestycje zwiększające dostępność tanich mieszkań, realizowane w idei dogęszczania zabudowy miast, powinny być wspierane przez rząd oraz samorządy federalne. Formy wsparcia mogą obejmować na przykład dotację inwestycyjną dla spółdzielni mieszkaniowej realizującej nadbudowę oraz dofinansowanie do 50% kosztów związanych z oceną inwestycyjną, konsultacjami itp. Podobne badania przeprowadzono także w Belgii, dla obszaru Metropolii Brukselskiej.
Prace podczas nadbudowy budynku. Fot. Steel Con Systems Sp. z o.o.
Nadbudowy w Polsce
Problem niedoboru tanich zasobów mieszkaniowych obecny jest także w Polsce. Dlatego do polskiego systemu prawnego należy wprowadzić rozwiązania umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni nad powierzchnią nieruchomości, przede wszystkim w formie jednolitej ścieżki legislacyjnej. Obecnie diagnozujemy wiele barier technicznych i formalno-prawnych dla nadbudów zamieszkałych budynków wielorodzinnych. Są to:
kwestia określenia warunków przeciwpożarowych dla obiektu o podniesionej wysokości,
sposób przeprowadzenia ekspertyzy stanu technicznego nadbudowywanego budynku pod kątem wytrzymałości i nośności,
kwestia ewentualnego dopuszczenia zewnętrznych dźwigów osobowych; powstaje problem pozyskania fragmentu działki poza obrysem budynku na potrzeby budowy windy zewnętrznej (różni właściciele),
przepisy dotyczące liczby miejsc garażowych/parkingów przewidywanych proporcjonalne do liczby nowych lokali w budynkach mieszkalnych.
Warto zaznaczyć, że zarówno niemieckie, jak i belgijskiej badania wykazały, że najbardziej optymalne do nadbudowywania są budynki wzniesione po II wojnie. Dotyczy to w szczególności nieruchomości powstałych od 70.do 90. lat XX wieku – ze względu na powtarzalny, prefabrykowany system konstrukcyjny. Dodatkowo, raport o stanie technicznym budownictwa wielkopłytowego w Polsce z 2018 roku (wykonany przez Instytut Techniki Budowlanej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii) wykazuje, na podstawie badań na ok. 400 obiektach wielkopłytowych, że ich stan techniczny jest dobry, a nośności konstrukcji nic nie zagraża. Budynki te wymagają regularnych konserwacji oraz modernizacji. W Polsce istnieje ich ponad 60 tys.
Prace podczas nadbudowy budynku. Fot. Steel Con Systems Sp. z o.o.
Wykorzystanie lekkich konstrukcji prefabrykowanych
Ze względu na istotny wpływ obciążeń konstrukcji istniejącego budynku, do wznoszenia nadbudów przeznaczone są lekkie modułowe technologie. Pozwalają one na znaczne skrócenie procesu inwestycji poprzez zastosowanie wysoce sprefabrykowanego budownictwa modułowego. Oprócz tego realizacja nadbudów w Polsce powinna uwzględniać następujące elementy:
zeroenergetyczność (która z uwagi na brak stosownych standardów powinna być wymogiem formalno-prawnym) towarzysząca termomodernizacji budynku, pozwalająca na radykalne obniżenie zapotrzebowania na energię wielu rodzin, w tym sektora komunalnego.
poprawę zdrowia mieszkańców przez wprowadzenie wentylacji nawiewno-wywiewnej w budynkach mieszkaniach z nadbudowami (poprawa jakości powietrza).
politykę senioralną w postaci możliwej zmiany wielkości, na korzyść jakości nowych mieszkań dla seniorów. Uwalnianie przez seniorów dużych mieszkań stworzy dodatkową podaż lokali potrzebnych dla wielodzietnych rodzin, których budowy nie przewiduje program M+.
politykę senioralną, w tym wsparcie projektu Dostępność Plus.
możliwość budowy dźwigów osobowych (pozyskanie finansowania).
podniesienie standardów energetycznych i zmniejszenia kosztów eksploatacji lokali.
masową promocję i edukację w zakresie nowych lekkich technologii i rozwiązań techniczno-organizacyjnych.
poszanowanie interesów i wymagań wszystkich stron procesu tj.: właścicieli, inwestorów, władz i instytucji lokalnych.
bezpieczeństwo energetyczne kraju i polityce klimatycznej.
wykorzystanie uzbrojonego terenu i pełnego dostępu do infrastruktury miejskiej (w miejsce nowych budynków i plomb)
Według Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, które monitoruje informacje na temat sektora budownictwa, działania na rzecz realizacji nadbudów istniejących budynków mogą z dużym prawdopodobieństwem przełożyć się na budowę nowych mieszkań. Proces realizacji projektów nowych, dostępnych mieszkań spowalnia brak wiedzy i mentalne bariery związane z przyzwyczajeniem do tradycyjnego budownictwa murowanego. Utrudnia to wejście na rynek na szerszą skalę lekkich konstrukcji prefabrykowanych. Dlatego promocja budownictwa opartego na tej technologii jest wyzwaniem dla wszystkich interesariuszy rynku mieszkaniowego.
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.