administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Redakcja AiMN | 2022-05-19
Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

W październiku 2020 r. Komisja Europejska (KE) ogłosiła strategię na rzecz fali renowacji budynków – odpowiadają one za ok. 40 proc. zużycia energii w Unii Europejskiej (UE) i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych z sektora energetycznego. Budynki są również odpowiedzialne za ok. 50 proc. wydobycia i zużycia zasobów oraz za ponad 30 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych rocznie w UE. Z kolei w połowie 2021 roku w pakiecie Fit for 55 określono unijny cel redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Aby osiągnąć ten cel, potrzebne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z budynków o 60 proc., ich zużycia energii końcowej – o 14 proc. oraz zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie – o 18 proc.

Kluczowe w tym procesie jest ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych w budynkach, przemyśle i energetyce przez zwiększenie efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii oraz elektryfikację procesów, opartych dotąd na spalaniu paliw kopalnych.

W perspektywie długoterminowej, klimatyczne i ekonomiczne problemy związane z ogrzewaniem może rozwiązać renowacja budynków wraz z wymianą źródeł ciepła. Może też być ona skutecznym narzędziem ograniczania zapotrzebowania na paliwa. KE wyliczyła, że przewidziane w pakiecie Fit for 55 środki na rzecz efektywności energetycznej pozwolą zaoszczędzić w 2030 r. w krajach UE 38 mld m sześc. gazu. Następne 35 mld m sześc. można uzyskać dzięki instalacji 30 mln pomp ciepła, a obniżenie termostatów do ogrzewania budynków o 1°C da oszczędność ok. 10 mld m sześc.

Długoterminowa Strategii Renowacji Budynków

Długoterminowa Strategii Renowacji Budynków (DSRB) polskiego rządu określa sposób długofalowej modernizacji tego sektora. Zgodnie z nią polskie budynki w długim okresie mają być zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie.

Według DSRB, w latach 2020-2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie. W latach 2030-2040 ma być ich 271 tys., a w latach 2040-2050 – 244 tys. budynków. Do 2050 r. zakłada się realizacje ok. 7,5 mln inwestycji termomodernizacyjnych. Resort rozwoju tłumaczył, że rekomendowany w DSRB plan działania łączy szybki wzrost skali płytkiej termomodernizacji ze stopniowym upowszechnianiem kompleksowej termomodernizacji w perspektywie do 2030 r. Płytka termomodernizacja polega przede wszystkim na wymianie wysokoemisyjnego źródła ciepła, np. kotła na węgiel, na bardziej nowoczesne i efektywne urządzenie. Głęboka termomodernizacja to m.in. ocieplenie budynku, wymiana okien lub zamontowanie ekologicznego źródła ciepła.

Fundusze unijne, które Polska może otrzymać na renowację budynków, przewidziano w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W Krajowym Planie Odbudowy, złożonym rok temu przez rząd do akceptacji KE, na program Czyste Powietrze zaplanowano 3,2 mld euro. Ma to pozwolić na przyspieszenie wymiany źródeł ciepła w 860 tys. domach i mieszkaniach. Przewidziano również wykonanie termomodernizacji w 320 obiektach szkolnych za 290 mln euro. Do tego dochodzą jeszcze termomodernizacje 85 obiektów służących lokalnej społeczności, m.in. domów kultury i bibliotek, za 67 mln zł.

Fundusz Modernizacyjny

Polska wykorzystuje Fundusz Modernizacyjny – nowy instrument finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej, na który idą wpływy ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2. Daje to ok. 10 mld euro (przy cenie 75 euro za uprawnienie do emisji CO2). Z unijnych funduszy (mechanizm React-EU) jest także finansowany program Mój Prąd, którego czwarta edycja rozpoczęła się 15 kwietnia br. Budżet 350 mln zł obejmuje dofinansowanie m.in. instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i ciepła, pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią.

System Białych Certyfikatów

Aby przyspieszyć inwestycje termomodernizacyjne, zainicjowano System Białych Certyfikatów formalnie zwanych Świadectwami Efektywności Energetycznej. Potwierdzają one poczynione starania dla poprawienia efektywności energetycznej. Są wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki, stanowią prawa majątkowe i mają wartość pieniężną.

Sprzedawcy energii mają obowiązek je kupować, aby nie ponosić tzw. „opłat zastępczych”. O Świadectwa Efektywności Energetycznej należy się ubiegać zanim rozpocznie się inwestycja, mająca na celu zmniejszenie zużycia energii. Żeby zaś je otrzymać, trzeba przeprowadzić Audyt Efektywności Energetycznej. Warto rozważyć takie rozwiązanie, które może pomóc zaoszczędzić realne pieniądze i przynieść wiele korzyści dla środowiska.

 

Komentarze

Powiązane

Przemysław Gogojewicz Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub wynajmowanych.

Redakcja AiMN Modernizacja budynku i jego otoczenia – bezpłatny e-book

Modernizacja budynku i jego otoczenia – bezpłatny e-book Modernizacja budynku i jego otoczenia – bezpłatny e-book

Czy jest remont, a czym konserwacja? Jak poprawić komfort życia mieszkańców i obniżyć płacone przez nich rachunki? Które technologie wybrać, by zadbać o środowisko? Zachęcamy do lektury bezpłatnego e-booka...

Czy jest remont, a czym konserwacja? Jak poprawić komfort życia mieszkańców i obniżyć płacone przez nich rachunki? Które technologie wybrać, by zadbać o środowisko? Zachęcamy do lektury bezpłatnego e-booka „Modernizacja budynku i jego otoczenia”.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Redakcja Inwestycja Roku - gala finałowa konkursu

Inwestycja Roku - gala finałowa konkursu Inwestycja Roku - gala finałowa konkursu

20 października 2022 w Centrum Konferencyjnym przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach odbyła się gala finałowa VI edycji konkursu Inwestycja Roku. Wydarzenie uświetnił występem muzyk jazzowy Pavlo Ilnytskyy.

20 października 2022 w Centrum Konferencyjnym przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach odbyła się gala finałowa VI edycji konkursu Inwestycja Roku. Wydarzenie uświetnił występem muzyk jazzowy Pavlo Ilnytskyy.

Anna Ruszczak news Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji...

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i EBOiR. Co należy zrobić, żeby je ograniczyć?

Redakcja Termoizolacja budynku – którędy ucieka ciepło?

Termoizolacja budynku – którędy ucieka ciepło? Termoizolacja budynku  – którędy ucieka ciepło?

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy...

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem.

Przemysław Gogojewicz Wspieranie termomodernizacji i remontów

Wspieranie termomodernizacji i remontów Wspieranie termomodernizacji i remontów

Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede...

Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede wszystkim tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Sabina Augustynowicz EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła? EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji,...

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji, czy problem rozliczania kosztów ciepła w takich budynkach będzie w Polsce kompleksowo uregulowany. Na temat zapisów dyrektywy i i przepisów implementujących z prezesem zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii – Kazimierzem Dudzińskim – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Redakcja Termomodernizacja budynków - darmowy e-book

Termomodernizacja budynków - darmowy e-book Termomodernizacja budynków - darmowy e-book

Kompleksowa termomodernizacja – czym jest, co obejmuje, od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi...

Kompleksowa termomodernizacja – czym jest, co obejmuje, od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poradniku „Termomodernizacja budynków”.

Redakcja Co można zmienić w polskim ciepłownictwie do 2030 roku

Co można zmienić w polskim ciepłownictwie do 2030 roku Co można zmienić w polskim ciepłownictwie do 2030 roku

Jak wynika z raportu Forum Energii, efektywna transformacja ciepłownictwa do 2030 roku jest możliwa, jednak należy podjąć działania już teraz. Nie obejdzie się bez termomodernizacji budynków.

Jak wynika z raportu Forum Energii, efektywna transformacja ciepłownictwa do 2030 roku jest możliwa, jednak należy podjąć działania już teraz. Nie obejdzie się bez termomodernizacji budynków.

FIRMA BMETERS Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator...

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator spotkania – BMETERS Polska wraz parterami – firmami Grundfos i Alter SA oraz Politechniką Wrocławską – na miejsce konferencji wybrali siedzibę krakowskiej spółki Miastoprojekt.

FIRMA BMETERS, Redakcja Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

Redakcja Administratora Oszczędzanie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych

Oszczędzanie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych Oszczędzanie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych

4 i 5 czerwca firma BMETERS Polska zaprasza administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii cieplnej w budynkach...

4 i 5 czerwca firma BMETERS Polska zaprasza administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych, na dwudniową konferencję w Warszawie.

Redakcja Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty? Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.

Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.

Eugenia Śleszyńska Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom?

Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom? Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom?

Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz...

Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona oraz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik US nie dokonał rejestracji albo, które wykreślił z rejestru jako podatników VAT.

Redakcja Jak działa waloryzacja kaucji?

Jak działa waloryzacja kaucji? Jak działa waloryzacja kaucji?

Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas...

Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas mamy do czynienia z waloryzacją kaucji.

Redakcja Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV?

Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV? Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV?

Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Czy właściciel mieszkania może obciążyć lokatorów tym kosztem? A co z abonamentem RTV? Płaci właściciel czy mieszkaniec

Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Czy właściciel mieszkania może obciążyć lokatorów tym kosztem? A co z abonamentem RTV? Płaci właściciel czy mieszkaniec

Aneta Mościcka Skutki podatkowe sprzedaży wielu nieruchomości

Skutki podatkowe sprzedaży wielu nieruchomości Skutki podatkowe sprzedaży wielu nieruchomości

Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest konieczne, aby podatnik miał status przedsiębiorcy i zarejestrowaną działalność. O zaliczeniu działalności podatnika do pozarolniczej działalności...

Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest konieczne, aby podatnik miał status przedsiębiorcy i zarejestrowaną działalność. O zaliczeniu działalności podatnika do pozarolniczej działalności gospodarczej, decydują okoliczności faktyczne, świadczące o tym, że jego działania miały charakter zorganizowany i ciągły oraz że były prowadzone w celu zarobkowym we własnym imieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

prof. Mirosław Gorczyca Regionalne dysparytety zaległości w opłatach za mieszkanie

Regionalne dysparytety zaległości w opłatach za mieszkanie Regionalne dysparytety zaległości w opłatach za mieszkanie

Konsekwencją wzrostu cen usług mieszkaniowych – w wyniku „ekonomizacji” gospodarki mieszkaniowej, polegającej – grosso modo – na wycofywaniu się przez państwo z dotacji oraz uwolnieniu cen tych usług,...

Konsekwencją wzrostu cen usług mieszkaniowych – w wyniku „ekonomizacji” gospodarki mieszkaniowej, polegającej – grosso modo – na wycofywaniu się przez państwo z dotacji oraz uwolnieniu cen tych usług, a także pauperyzacji znaczącej części społeczeństwa – jest stały wzrost zadłużenia z tytułu opłat za mieszkania. Wzrost ten wynikał także z małej skuteczności w egzekwowaniu zadłużeń, w tym sankcji w postaci skutecznych działań eksmisyjnych, głównie z powodu braku lokali zastępczych.

Redakcja Lokal usługowy jako lokata kapitału

Lokal usługowy jako lokata kapitału Lokal usługowy jako lokata kapitału

Inwestycja w nieruchomość jest jedną z najpewniejszych form lokaty kapitału. I choć największą popularnością cieszą się mieszkania zakupione na rynku deweloperskim, to wyższą stopę zwrotu można uzyskać,...

Inwestycja w nieruchomość jest jedną z najpewniejszych form lokaty kapitału. I choć największą popularnością cieszą się mieszkania zakupione na rynku deweloperskim, to wyższą stopę zwrotu można uzyskać, inwestując w lokale usługowe. Szczególnie atrakcyjne są te usytuowane w centrach dużych miast – Warszawy, Poznania czy Łodzi.

Redakcja Od 2021 na dopłaty do czynszu najmu mieszkania ma trafiać 1 mld zł rocznie

Od 2021 na dopłaty do czynszu najmu mieszkania ma trafiać 1 mld zł rocznie Od 2021 na dopłaty do czynszu najmu mieszkania ma trafiać 1 mld zł rocznie

Z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania korzysta w Polsce 12 proc. dorosłych Polaków, a jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Eksperci twierdzą, że spadek ten jest przede wszystkim konsekwencją...

Z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania korzysta w Polsce 12 proc. dorosłych Polaków, a jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Eksperci twierdzą, że spadek ten jest przede wszystkim konsekwencją niskiego przyrostu mieszkań socjalnych, komunalnych czy społeczno-czynszowych. Sposobem na poprawę sytuacji mają być inwestycje finansowane z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Redakcja Ostatnie dni na zapłacenie podatku od nieruchomości

Ostatnie dni na zapłacenie podatku od nieruchomości Ostatnie dni na zapłacenie podatku od nieruchomości

Już wkrótce mija termin zapłaty podatku od nieruchomości. Uregulować go będą musiały te osoby, które otrzymały specjalne pismo z wyliczeniem wysokości daniny.

Już wkrótce mija termin zapłaty podatku od nieruchomości. Uregulować go będą musiały te osoby, które otrzymały specjalne pismo z wyliczeniem wysokości daniny.

Paweł Puch Mechanizm podzielonej płatności

Mechanizm podzielonej płatności Mechanizm podzielonej płatności

Wspólnoty mieszkaniowe w swoich rozliczeniach spotkają się z nowym sposobem płatności a mianowicie mechanizmem podzielonej płatności. W praktyce mechanizm podzielonej płatności (split payment) sprowadza...

Wspólnoty mieszkaniowe w swoich rozliczeniach spotkają się z nowym sposobem płatności a mianowicie mechanizmem podzielonej płatności. W praktyce mechanizm podzielonej płatności (split payment) sprowadza się do podzielenia płatności za każdą fakturę na dwie oddzielne kwoty.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.