administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepłownictwo – to biznes długoterminowy

Ciepłownictwo – to biznes długoterminowy. Fot. Pixabay

Ciepłownictwo – to biznes długoterminowy. Fot. Pixabay

67% mieszkańców jest skłonnych zapłacić więcej za ciepło systemowe, pod warunkiem że będą przekonani, iż jest coraz bardziej zielone, ekologiczne. Trzy filary transformacji energetycznej: dobre prawo, które równoważy interes przedsiębiorcy i odbiorcy, dostępność technologii oraz edukacja – to płaszczyzna wspólna i dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, i dla odbiorców.

Zobacz także

Grupa GPEC Automatyzacja w ciepłownictwie

Automatyzacja w ciepłownictwie Automatyzacja w ciepłownictwie

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Grupa GPEC Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje!

Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje! Nowoczesne technologie w ciepłownictwie?  To się już dzieje!

Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...

Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?

Z Jackiem Szymczakiem – prezesem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie – o ciepłownictwie systemowym w obliczu wymagań dyrektyw unijnych, transformacji i przyszłości tego sektora oraz cenach energii cieplnej rozmawia Krzysztof Cichowski.

Krzysztof Cichowski (K.C.): Co Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie – pan Jacek Szymczak – chciałby przekazać odbiorcom ciepła systemowego?

Jacek Szymczak (J.S.): Mamy to szczęście w Polsce, że ciepłownictwo systemowe należy do jednego z najbardziej rozwiniętych w Unii Europejskiej. A w warunkach polskich oznacza to, że ciepło systemowe dostarczane jest dzisiaj do ponad 52% gospodarstw domowych. To są ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego.

K.C.: Gospodarstw domowych w ogóle, czy w budownictwie wielorodzinnym?

J.S.: Do gospodarstw domowych w ogóle. W naszej strukturze odbiorców mieszkańcy budynków jednorodzinnych stanowią około 2%. A więc praktycznie odbiorcami ciepła systemowego są gospodarstwa domowe w budownictwie wielorodzinnym.

Zobacz także: Ceny energii – podwyżki drakońskie, czy nie?

K.C.: Zatem ciepło dostarczane do budownictwa wielorodzinnego w dużych miastach to niemal wyłącznie ciepło systemowe?

J.S.: Wyłącznie może nie. Ale można przyjąć, że w miastach naszego kraju około 60% dostawy ciepła jest realizowane przez ciepło systemowe. I dlatego odbiorcy domowi są dla nas bardzo ważnym partnerem. I co istotne, nie tylko w ramach działalności bieżącej, ale również mając na uwadze transformację naszego sektora. Otóż stawiane są naszemu sektorowi liczne wymogi, wynikające z przepisów unijnych, poczynając od dyrektywy o emisjach z dużych źródeł spalania (tzw. IED), średnich źródeł (tzw. MCP), poprzez dyrektywę ETS (określającą europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2), dyrektywę o odnawialnych źródłach energii, a kończąc na dyrektywach o efektywności energetycznej oraz o charakterystyce energetycznej budynków.

 

jacek szymczak

Jacek Szymczak – prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (fot. archiwum Jacka Szymczaka).

K.C.: Na ile są to istotne, a może i groźne dla odbiorców, wymagania? A może nie groźne, a wręcz przeciwne – przyjazne?

J.S.: Wymagania zawarte w tych dyrektywach są rzeczywiście istotne, zarówno dla odbiorców, jak i dla wytwórców oraz dostawców ciepła. Z punktu widzenia odbiorców szczególne znaczenie ma dyrektywa o ETS. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorstwa ciepłownicze są zobowiązane do corocznych zakupów uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co stanowi istotny, dodatkowy koszt, oczywiście doliczany do jednostki sprzedawanego ciepła. Dzisiaj jedno uprawnienie kosztuje około 70 euro, a jeszcze pięć lat temu kosztowało kilka euro. Jak widać, jest to znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności sektora. 

Druga sprawa, która wydarzyła się wraz z początkiem wojny w Ukrainie, to znaczny wzrost kosztów nośników energii: węgiel podrożał od 300% do 600%. Uściślając – krajowy o 300%, a importowany o 600%. Natomiast gaz podrożał o 500%. Musiało się to więc przełożyć na wzrost cen ciepła systemowego od kilkudziesięciu do kilkuset procent. I dlatego, co zaznaczyłem na wstępie, nie jest to jakieś puste określenie, iż odbiorcy są naszym partnerem najważniejszym w bieżącej działalności, ale również w planach, związanych z transformacją energetyczną naszego sektora, czyli z koniecznymi inwestycjami, wynikającymi ze wspomnianych, unijnych przepisów. Ważna jest również dyrektywa o efektywności energetycznej, która wprowadza pojęcie efektywnego systemu ciepłowniczego. To Dyrektywa z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955, zwana Dyrektywą EED. Stawiane tu wymogi systemom ciepłowniczym muszą być spełnione przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Przy czym tego warunku nie można mieszać z efektywnością energetyczną. Tu chodzi o to, by w naszych sieciach była odpowiednia ilość ciepła zielonego, odpadowego albo z kogeneracji. I dlatego tak ważne stają się inwestycje.

Należy też pamiętać o Dyrektywie z dnia 12 marca 2024 roku o charakterystyce energetycznej budynku (zwanej jako Dyrektywa EPBD) stanowiącej, iż od 2030 roku wszystkie nowe i modernizowane budynki mają być zasilane jedynie ciepłem odpadowym, ciepłem zielonym albo ciepłem dostarczanym, ale przez efektywne systemy ciepłownicze. Czyli przed nami olbrzymie inwestycje, aby spełnić te wymagania.

K.C.: Ależ przed nami raptem 6 lat!

J.S.: Otóż to! I dlatego skupiamy się obecnie nad zapewnieniem sobie maksymalnie dużo zewnętrznych źródeł finansowania. Aby podołać nakładom inwestycyjnym z jednej strony, a z drugiej – im więcej będzie środków wspierających, czy to unijnych, czy krajowych, to wiadomo, iż będzie się to w mniejszym stopniu przekładało potem na koszt jednostkowy ciepła.

KC: Ale czy to oznacza przebudowę źródeł?

J.S.: Tak, przebudowę źródeł na pewno, ale i działalność poprawiającą efektywność energetyczną, czyli zmniejszającą koszty. Trzeba powiedzieć, że dzisiaj jeszcze sześćdziesiąt parę procent w strukturze nośników energii – to węgiel, około dziewięciu procent – gaz, a odnawialne źródła to dwanaście procent.

K.C.: Przepraszam, brakuje nieco do stu procent...

J.S.: To inne nośniki. Urząd Regulacji Energetyki podaje w kategorii „inne” takie nośniki, jak olej lekki, ciężki. W kategorii „inne” znajdzie się także nieliczne ogrzewanie elektryczne. Jednak te główne – węgiel i gaz – obciążone są uprawnieniami do emisji. Czyli teraz musimy znaleźć pieniądze na to, żeby przede wszystkim odchodzić od węgla. Bo węgiel jest najbardziej kosztotwórczy i najbardziej emisyjny. Gaz ziemny będzie paliwem przejściowym, głównie w dużych systemach. Bowiem nie da się źródła o mocy zainstalowanej kilkaset lub tysiąc megawatów zastąpić w 100 procentach tylko źródłami odnawialnymi. Oczywiście w dużych systemach też będą powstawać źródła odnawialne oraz znacznemu zwiększeniu ulegnie wykorzystanie ciepła odpadowego.

K.C.: Ano właśnie, przecież źródła zaopatrujące duże miasta w Polsce to są gigawaty.

J.S.: I dlatego gaz będzie paliwem przejściowym, bo po pierwsze emisja CO2 z gazu jest dwukrotnie niższa niż z węgla, czyli jest dwukrotnie niższy koszt uprawnienia do emisji. I to się przekłada pozytywnie dla naszych odbiorców. 

Dwa – gaz jest czystym paliwem. I nie grozi nam zwiększenie niskiej emisji. A emisje inne typu NOx, pyły, siarka są bez porównania mniejsze niż (7:49) w przypadku emisji z węgla. I to na pewno będzie się działo w dużych miastach. W małych i średnich będzie duży wzrost wszelakich źródeł odnawialnych, choć i w tych systemach pracują już i będą pracować silniki gazowe.

Ponadto, tam gdzie jest to możliwe powstanie też kilka instalacji odzyskiwania ciepła z odpadów, ale również w dużym zakresie wykorzystywane będą pompy ciepła. I w dużym zakresie, mam nadzieję, że w coraz większym, będzie wykorzystywana energia wiatrowa i elektryczna do ogrzewania. Na przykład w kotłach elektrodowych. Ale pod warunkiem, że uzyska się na poziomie Unii Europejskiej takie przepisy, że jeżeli energia elektryczna dostarczona do kotła elektrodowego będzie uznana za zieloną, to wyprodukowane w tym kotle ciepło też będzie uznane za zielone.

Wspomniałem o wiatrakach. Będzie rozwijana technologia „power to heat”. To jest tzw. „sector coupling”, czyli łączenie sektorów, bowiem ciepłownictwo jest sektorem interdyscyplinarnym. Jeśli mamy takie źródło energii elektrycznej produkowanej przez wiatrak, to często mamy niedobór lub nadmiar energii. W związku z tym chodzi o to, żeby zagospodarować nadmiar energii produkowanej przez wiatraki. I dlatego rozwiązaniem na większą, a docelowo na dużą skalę, będą sezonowe magazyny ciepła. Bo wtedy nadmiar energii elektrycznej kierowany jest do sezonowego magazynu ciepła, które może być wykorzystywane w najbardziej efektywny dla systemu i odbiorców sposób.

K.C.: Magazyny ciepła to przecież ogromna inwestycja...

J.S.: Szczególnie jeśli chodzi o magazyny sezonowe. Bo teraz już kilka magazynów dobowych funkcjonuje przy elektrociepłowniach i one znakomicie uelastyczniają całą produkcję. Można w każdym momencie naładować, na przykład odpalić taki kocioł gazowy i wyprodukować energię elektryczną, gdy jest zapotrzebowanie systemu energetycznego, ale niekonieczne zapotrzebowanie na ciepło. I teraz, jeśli zmagazynuje się, na przykład przez następne 24, czy 48 godzin, można wykorzystywać to ciepło z magazynu do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wykorzystanie paliwa do produkcji energii elektrycznej i ciepła jest maksymalnie efektywne, co również przekłada się na ceny. Ale teraz nie chciałbym się skupiać na samych technologiach wdrażanych w ramach transformacji. Należy tu podkreślić, że jest jeszcze szereg nie tylko celów ilościowych, ale i jakościowych, wynikających z dyrektyw i określonych w czasie. Równolegle postulujemy już od lat, np. o wprowadzenie systemowej, efektywnej ochrony gospodarstw domowych. Dlaczego to jest ważne? Jak się rozpoczęła wojna w Ukrainie i wspomniane podwyżki o kilkaset procent na paliwa, to się przełożyło na podwyżki cen ciepła o kilkaset albo kilkadziesiąt procent. W roku 2022 ówczesny rząd podzielił rynek odbiorców. Na początek wprowadził ustawową ochronę gospodarstw domowych, które miały to szczęście, że znajdowały się w budynkach wielorodzinnych, należących do spółdzielni i wspólnot i miały własne źródła gazowe. I tylko te gospodarstwa domowe zostały ochroną objęte.

K.C.: Zatem ci korzystający z ciepła systemowego, nie dość że mieli trzykrotne wyższe opłaty za ciepło, to z ich podatków były finansowane budynki, które miały kotłownie własne, to przecież jest karykaturalne!

J.S.: Od razu postulowaliśmy, żeby rozszerzyć dopłaty na wszystkich. Natomiast drugą decyzją, która dzieliła niestety była ustawa o dodatku węglowym. Po trzy tysiące złotych dostawały te gospodarstwa, które miały kotły węglowe. Jeżeli na jeden kocioł przypadały trzy gospodarstwa – to każde wzięło po 3000 zł. I tak było przez pewien czas, dopiero później został dostrzeżony ten błąd. Natomiast ważniejsze jest to, że zamiast rozwiązania kompleksowego znów tylko część gospodarstw była chroniona.

K.C.: Kosztem wszystkich podatników?

J.S.: Wszystkich, ale 52% gospodarstw nadal nie było chronionych. I dopiero we wrześniu 2022 roku weszła ustawa o szczególnych rozwiązaniach w stosunku do niektórych źródeł ciepła, która chroniła odbiorców ciepła systemowego. Założono, że ceny nie mogą wzrosnąć więcej niż o 40% w stosunku do cen, które były zatwierdzone przez Prezesa URE na koniec września 2022 roku.

K.C.: No to przecież przedsiębiorstwa ciepłownicze ponosiły straty.

J.S.: Na tym właśnie polegała ta ustawa i postulowaliśmy o to, by Skarb Państwa poniósł część kosztów. My bowiem zatwierdzaliśmy taryfy u Prezesa URE zgodnie z kosztami. Jeżeli taryfa określała, że cena jednostki ciepła wynosi 100 jednostek, a mogliśmy zafakturować odbiorcę na poziomie 70 jednostek, to tak robiliśmy. Natomiast 30 jednostek, po odpowiednim udokumentowaniu, zwracał zarządca rozliczeń, czyli inaczej spółka Skarbu Państwa, która dostawała środki budżetowe.

Ustawa była trzykrotnie nowelizowana, funkcjonowała przez końcówkę 2022 roku i przez cały 2023 rok. Bardzo staraliśmy się przy zmianie rządu, żeby było przedłużenie systemu ochrony gospodarstw domowych również po 2023 roku. I jedną z pierwszych ustaw przyjętych przez nowy parlament była ustawa przedłużająca ochronę gospodarstw domowych, korzystających z ciepła systemowego, do połowy 2024 roku. Czyli teraz do końca czerwca. Jeszcze udało się nam wprowadzić kilka innych korekt, usprawniających rozliczenie pomiędzy przedsiębiorstwem a zarządcą rozliczeń, czyli Skarbem Państwa.

Zyskaliśmy czas na wprowadzenie jakiegoś rozwiązania, chroniącego systemowo i przez dłuższy czas. Bo naszym postulatem jest to, żeby nie tylko wprowadzać rozwiązania chroniące gospodarstwa domowe na czas kryzysu, kiedy ceny paliw rosną skokowo, ale – wziąwszy pod uwagę konieczne nakłady inwestycyjne – żeby zapewnić bezpieczeństwo dostaw. Naszym zdaniem powinna być prowadzona systemowa ochrona gospodarstw domowych na czas transformacji, czyli na czas zrealizowania inwestycji, które pozwolą odejść od kosztu uprawnienia do emisji CO2. Przecież źródła OZE, ciepło odpadowe nie są obarczone tym kosztem. Poprawią efektywność energetyczną i zmniejszą koszty naszych odbiorców. Dlatego pozytywnie odebraliśmy ustawę o tzw. bonie energetycznym. W tej ustawie mówi się, m.in. o zamrożeniu cen energii elektrycznej, gazu. Ale z naszego punktu widzenia, czyli sektora ciepłownictwa, najistotniejsze jest to, że ochrona gospodarstw domowych przed skokami cen ciepła systemowego będzie przedłużona do połowy 2025 roku.

Zyskaliśmy więc, we wspólnym interesie i ciepłowników, i gospodarstw domowych czas na to, żeby bardziej kompleksowo podejść do ochrony i wypracować rozwiązanie ustawowe na okres kilkuletni transformacji sektora.

K.C.: Brzmi to optymistycznie. Oby te inwestycje spełniały wymogi, wynikające z przepisów unijnych i krajowych.

J.S.: Unijne przekładają się na krajowe. Nie wolno jednak zapominać, że ciepłownictwo to układ naczyń połączonych. Według mnie są trzy filary transformacji. Pierwszy – to dobra legislacja, która zapewnia dobrą rentowność przedsiębiorcy. Bo jeśli nie jest przedsiębiorstwo rentowne, to nie ma wsadu własnego, nie może korzystać z pieniędzy pomocowych i z rynku finansowego. Po drugie, musi zapewnić pomoc dla gospodarstw domowych. I po trzecie, musi również zapewnić zewnętrzne źródła finansowania, krajowe i unijne. I to jest ta dobra legislacja.

Drugi filar to jest dostępność nowych technologii. O to nie muszę się obawiać, bo technologie są i to te najnowocześniejsze, stosowane w najbardziej rozwiniętych systemach ciepłowniczych w Unii Europejskiej. U nas są też one stosowane, ale pozostaje jeszcze kwestia skali.

I trzeci filar – to edukacja. Edukacja nie tylko na poziomie przedsiębiorstw, żeby przekazywać wiedzę o rozwiązaniach, co jest dla mnie oczywiste. Ale również edukacja po stronie odbiorców. Od szesnastu lat prowadzimy program promocji ciepła systemowego. My, jako Izba, wprowadziliśmy markę produktową „ciepło systemowe”, gdzie jest określonych siedem grup docelowych, począwszy od mieszkańca, czyli gospodarstwa domowego, poprzez podmiot, z którym mamy umowę o sprzedaży ciepła, a więc wspólnoty, spółdzielnie, TBS-y, zarządy budynków komunalnych, poprzez projektantów, inwestorów, media, władze lokalne i władze państwowe. Pokazujemy zalety ciepła systemowego. Na przykład w 2022 roku wprowadziliśmy kampanię reklamową, którą prowadzimy do dzisiaj, czy „20 stopni dla klimatu”.

K.C.: Skąd ten pomysł?

J.S.: Kiedy jeszcze nikt nie myślał o tym, że będzie wojna w Ukrainie i będą drastyczne podwyżki cen paliwa, przeprowadziliśmy badania, z których wynikało, że średnia temperatura w naszych gospodarstwach domowych jest na poziomie 22°C. Jednocześnie zwróciliśmy się do Politechniki Warszawskiej i do Polskiego Towarzystwa Alergologicznego o wykonanie dla nas analiz. Politechnika Warszawska stwierdziła, że jeśli będziemy w stanie zmniejszyć średniorocznie we wszystkich gospodarstwach domowych, tam gdzie ciepło systemowe dociera, temperaturę o dwa stopnie Celsjusza, to zaoszczędzimy milion ton węgla w skali roku i wyemitujemy mniej o dwa miliony ton CO2. Zaś prof. Bolesław Samoliński z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego stwierdził, że optymalna temperatura dla naszego dobrego samopoczucia, dla dobrego funkcjonowania układu oddechowego, to 20°C. Przeliczaliśmy, że jeśli by gospodarstwo domowe zmniejszyło temperaturę średniorocznie o wspomniane dwa stopnie, to zaoszczędziłoby na rachunkach około 7–8%.

Te trzy aspekty – środowiskowy, zdrowotny i ekonomiczny – zaczęliśmy więc promować jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa, które żyją ze sprzedaży ciepła. Reakcje były różne. Nie brakowało stwierdzeń, że obniżamy sobie przychody. Tylko, że bardzo szybko wszyscy się przekonali, iż to może być obniżenie jednorazowe. Ale my prowadzimy biznes długoterminowy, a inwestycje, które na przykład poprawią efektywność energetyczną, poszerzą zakres usług. My prowadzimy od kilku lat w ramach promocji ciepła systemowego „lekcje ciepła”. W 2019 roku podczas „zrównoważonego tygodnia energetycznego” (duża konferencja organizowana przez Komisję Europejską), nasz program edukacyjny „lesson of heat” dostał nominację do nagrody w kategorii „młodość”. Czyli na kilkaset projektów z tej kategorii z całej Unii Europejskiej tylko trzy projekty dostały taką nominację. A „lekcje ciepła” opracowaliśmy wraz z metodykami i one funkcjonują. Przygotowano w ramach tego programu poradniki dla nauczycieli, jak przeprowadzać takie lekcje edukacyjne dla klas I–IV.

Do tej pory ponad 600 tysięcy dzieci z całej Polski miało te „lekcje ciepła”, uczące jak korzystać racjonalnie z ciepła i pokazujące też zalety. Pokazaliśmy, że ciepło systemowe efektywnie obniża niską emisję. Bo wciąż bardzo często mieszkańcom pojęcie „niska emisja” kojarzy się z mało szkodliwą emisją. A z powodu niskiej emisji, jak podają statystyki, w Polsce umiera rocznie około 45 tysięcy osób. A niska emisja to jest przede wszystkim tzw. pm, czyli drobne pyły 2,5 µm i 10 µm oraz benzoalfapiren, jako węglowodór nasycony, rakotwórczy. I nasze badania potwierdzają, że jeśli zamiast indywidualnego kotła węglowego korzysta się z ciepła systemowego to stukrotnie spada emisja pyłów 2,5 µm i 10 µm i dwustukrotnie emisja benzoalfapirenu. I to są te wartości, które komunikujemy odbiorcom. Obecnie pracujemy nad programem dla klas wyższych.

K.C.: Czy przynosi to skutek?

J.S.: Wszystkie nasze działania w ramach programu promocji przynoszą efekty. Co trzy, cztery lata badamy te efekty. Ostatnie badanie pokazało, że 67% naszych mieszkańców jest skłonnych zapłacić więcej za ciepło systemowe, pod warunkiem że będzie przekonane, iż jest coraz bardziej zielone, ekologiczne. I dlatego mówię, że te trzy filary transformacji: dobre prawo, które równoważy interes przedsiębiorcy i odbiorcy, dostępność technologii oraz edukacja szeroko rozumiana – to jest płaszczyzna wspólna i dla przedsiębiorstw ciepłowniczych i dla odbiorców.

O tych problemach mówiłem na dwóch konferencjach organizowanych przez Izby Inżynierów Budownictwa podczas Targów „Budma”. Tam miałem możność dowiedzieć się, jak projektanci termomodernizują budynki, ale także jak chcą poprawić jakość energetyczną tych budynków. Zwróciłem uwagę na jedną niebezpieczną rzecz. Po pierwsze, oni stosowali kolektory słoneczne do podgrzewu wody dla uzyskania ciepłej wody użytkowej, czyli generowali nakłady. A jest coś takiego jak WPC, czyli wskaźnik energii odnawialnej w sieciach. My jesteśmy jako przedsiębiorstwa zobowiązani, żeby zachowywać coraz wyższe standardy, czyli bez sensu jest wyrzucać pieniądze na montowanie takich kolektorów słonecznych, bo ten sam efekt energetyczny osiągnie się korzystając z ciepła systemowego, jeśli tylko takie budynki są w zasięgu sieci ciepłowniczych.

K.C.: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Redakcja news Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia

Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.

Anna Ruszczak news Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie

Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie

Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu...

Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku?

Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku? Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku?

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.

Redakcja Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach

Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach

Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań...

Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań bezkosztowych, warto także rozważyć rozwiązania wymagające inwestycji, ponieważ nakłady finansowe zwrócą się w postaci niższych rachunków.

Anna Ruszczak news Polacy przyspieszyli inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Polacy przyspieszyli inwestycje w wymianę źródeł ciepła Polacy przyspieszyli inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie...

Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Sporo osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu.

Redakcja Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.

Sabina Augustynowicz Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych...

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych (online); Andrzeja Rajkiewicza z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (online); Wojciecha Koniecznego – szkoleniowca, zarządcy, biegłego sądowego; Jacka Janasa – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i biegłego sądowego; Krzysztofa Cichowskiego – eksperta w dziedzinie...

Redakcja Oszczędzanie energii w bloku

Oszczędzanie energii w bloku Oszczędzanie energii w bloku

Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.

Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.

Anna Ruszczak news Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego

Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego Warto przygotować się już dziś do następnego sezonu grzewczego

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.

Anna Ruszczak news Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci? Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?

Redakcja AiMN Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – jaką wybrać?

Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – jaką wybrać? Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – jaką wybrać?

Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach...

Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach wielolokalowych.

Anna Ruszczak news Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację

Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2,...

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie.

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Anna Ruszczak news Jakie dane znajdą się w CEEB?

Jakie dane znajdą się w CEEB? Jakie dane znajdą się w CEEB?

Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Anna Ruszczak news Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego

Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Anna Ruszczak news Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię

Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię

Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w umowach cPPA na zieloną energię, z wynikiem 0,8 GW.

Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w umowach cPPA na zieloną energię, z wynikiem 0,8 GW.

Anna Ruszczak news Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE

Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE

W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany...

W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost opłat.

Anna Ruszczak news Jak przejść na zielone ciepło

Jak przejść na zielone ciepło Jak przejść na zielone ciepło

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Anna Ruszczak news Cele Polski w energetyce wiatrowej

Cele Polski w energetyce wiatrowej Cele Polski w energetyce wiatrowej

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo...

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW.

Anna Ruszczak news Jak będzie rozliczany prosument lokatorski

Jak będzie rozliczany prosument lokatorski Jak będzie rozliczany prosument lokatorski

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nim przepisy określające, jak będzie rozliczany prosument lokatorski.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nim przepisy określające, jak będzie rozliczany prosument lokatorski.

Anna Ruszczak news Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.