administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakie dane znajdą się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Anna Ruszczak | 2023-05-05
W grupie danych dotyczących budynku mają się znaleźć informacje o stanie stolarki okiennej. Fot. Pixabay

W grupie danych dotyczących budynku mają się znaleźć informacje o stanie stolarki okiennej. Fot. Pixabay

Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zobacz także

infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie? Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.

Aneta Mościcka news Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego?

Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego? Co jest przebudową nieruchomości na gruncie Prawa budowlanego?

Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty...

Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty w art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego zwrot dotyczący zmiany parametrów użytkowych.

Redakcja news Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,...

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego dłużnikiem spółdzielnia. Spłatą wierzycieli i zarządzaniem majątkiem spółdzielni zajmie się syndyk – portEl.pl.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od 1 lipca 2021 roku. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do uzgodnień projekt, który ma rozszerzyć zakres zbieranych danych.

W projekcie trzy grupy danych

Resort podzielił dane na trzy grupy:

  • o budynku lub lokalu,
  • o źródłach ciepła, energii elektrycznej lub spalania paliw,
  • a także inne dane, m.in. o wynikach kontroli.

W grupie danych dotyczących samego budynku mają się znaleźć takie informacje, jak średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, stopień ocieplenia ścian zewnętrznych, stan instalacji centralnego ogrzewania czy stan stolarki okiennej (pełna lista poniżej). W drugiej grupie danych, dotyczącej urządzeń, gromadzone będą m.in. informacje o nominalnej mocy cieplnej lub elektrycznej, rodzaju paliwa i jego rocznym zużyciu czy potwierdzenie spełnienia wymagań standardów niskoemisyjnych.

Może Cię zainteresuje: Sposób na energię z odpadów

W CEEB mają się znaleźć także informacje o dacie, uczestnikach i wyniku kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a także kontroli w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi i odprowadzania nieczystości ciekłych (art. 9u ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Poza tym do CEEB miałyby być przesyłane szczegółowe dane o dofinansowaniach ze środków publicznych, dopłatach do zakupu paliwa, termomodernizacji budynku, ulgach podatkowych oraz środkach przyznanych m.in. z pomocy społecznej.

Nowe obowiązki inwentaryzacji

Projektowana regulacja wprowadza pośrednio nowy obowiązek polegający na inwentaryzacji budynków lub lokali, a w konsekwencji gromadzenie nowych danych na poziomie centralnym. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii po wejściu w życie rozporządzenia zwiększenie obciążeń regulacyjnych będzie dotyczyło zarówno podmiotów z sektora prywatnego (kominiarze, osoby z uprawnieniami budowlanymi), jak i organów administracji publicznej (gminy, powiaty, samorząd województwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, straże gminne i miejskie).

„Osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych będą zobowiązane do dokonania inwentaryzacji budynku w zakresie danych, o których mowa w projektowanej regulacji” - wskazuje resort. 

Może Cię zainteresuje: Wsparcie dla rynku biometanu

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia. Uruchomienie systemu informatycznego CEEB wzbogaconego o powyższe dane będzie natomiast uzależnione od jego „gotowości technicznej”.

1. CEEB – dane i informacje o budynku lub jego części (lokalu):

a) adres,
b) identyfikator infrastruktury informacji przestrzenniej (idIIP),
c) liczba kondygnacji, 
d) obwód budynku,
e) funkcja ogólna, 
f) rok budowy, 
g) średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych, 
h) powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, 
i) stopień ocieplenia ścian zewnętrznych, 
j) średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, 
k) grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem, 
l) grubość ocieplenia stropodachu, 
m) grubość ocieplenia dachu, 
n) grubość ocieplenia ścian zewnętrznych, 
o) kształt budynku; 
p) liczba lokali, 
q) typ budynku, 
r) strop nad piwnicą lub garażem, 
s) stan instalacji centralnego ogrzewania,
 t) stan stolarki okiennej, 
u) stan stolarki drzwi zewnętrznych, 
v) informacja o wymaganej termomodernizacji budynku.

2. CEEB  dane i informacje o źródłach ciepła, energii elektrycznej lub spalania paliw wykorzystywanych w budynku lub jego części (lokalu)

a) rodzaj, 
b) nominalna moc cieplna lub elektryczna, 
c) rodzaj paliwa i jego roczne zużycie, 
d) rok montażu, 
e) rok produkcji, 
f) przeznaczenie (charakter produkowanego ciepła), 
g) potwierdzenie spełnienia wymagań standardów niskoemisyjnych, 
h) klasa kotła na paliwo stałe, 
i) sposób podawania paliwa w kotle na paliwo stałe, 
j) sprawność przy mocy nominalnej kotła na paliwo stałe, 
k) urządzenie odpylające i jego sprawność w kotle na paliwo stałe, 
l) źródło danych (tabliczka znamionowa, dokumentacja techniczno-ruchowa lub inne), 
m) planowana wymiana źródła ciepła.

Może Cię zainteresuje:  Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych

3. CEEB – inne informacje o:

a) dacie, uczestnikach i wyniku kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.2);

b) dacie, uczestnikach i wyniku kontroli, o której mowa w art. 9u ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 i 2797), w zakresie:
– gospodarowania odpadami komunalnymi,
– odprowadzania nieczystości ciekłych;

c) dacie, uczestnikach i wyniku kontroli, o której mowa w art. 379 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 i 2687), w zakresie:
– źródeł spalania paliw oraz rodzaju wykorzystywanego paliwa,
– spełnienia wymagań określonych w uchwale, o której mowa w art. 96 ust. 1 tej ustawy,
– ustalenia wysokości należnej opłaty za korzystanie ze środowiska, o której mowa w art. 284 ust. 1 tej ustawy;

d) danych o przyznanej premii, udzielonej uldze podatkowej lub udzielonym ze środków publicznych dofinansowaniu przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza, w zakresie:
– rodzaju i kwoty udzielonego dofinansowania,
– całkowitego kosztu przedsięwzięcia,
– przedmiotu i źródła dofinansowania,
– okresu trwałości przedsięwzięcia, w ramach którego udzielono dofinansowania;

e) uczestnikach i dacie kontroli, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1070 oraz z 2022 r. poz. 1726);

f) dacie i wyniku kontroli, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497 oraz z 2022 r. poz. 2206), w zakresie:
– powierzchni całkowitej budynku,
– rodzaju źródła ciepła,
– rodzaju paliwa,
– roku produkcji kotła,
– nominalnej mocy,
– roku wykonania systemu ogrzewania,
– przeznaczenia źródła ciepła,
– sprawności przy mocy nominalnej;

g) sporządzonym świadectwie charakterystyki energetycznej budynku, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, w zakresie:
– numeru świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
– daty wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
– współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych budynku,
– systemu ogrzewania, w tym wytwarzania ciepła, przesyłu ciepła, akumulacji ciepła, regulacji i wykorzystania ciepła,
– systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, w tym wytwarzania ciepła, przesyłu ciepła, akumulacji ciepła,
– powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza;

h) dacie usunięcia zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych, o których mowa w § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. poz. 719, z 2019 r. poz. 67 oraz z 2022 r. poz. 1620);

i) danych o przyznanych świadczeniach z pomocy społecznej lub innych formach wsparcia finansowego ze środków publicznych w zakresie:
– formy przyznanego świadczenia (świadczenie pieniężne lub inna forma realizacji świadczenia),
– kwoty przyznanego świadczenia pieniężnego,
– daty przyznania świadczenia,
– szczegółowego celu przyznanego świadczenia na: opał, gaz, energię elektryczną, ciepło z sieci ciepłowniczej.

Źródło: samorzad.pap.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Redakcja Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.

Redakcja news Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Problematyczna fotowoltaika balkonowa Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Redakcja news Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą się dostosować Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Redakcja news Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024 Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Redakcja news Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.

Redakcja news Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje...

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje o ostrożność.

Redakcja news Powódź – bomba ekologiczna

Powódź – bomba ekologiczna Powódź – bomba ekologiczna

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.

Redakcja news Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024 Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024...

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024 roku podczas gali w Hotelu Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

news Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się...

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się znaleźć w regulaminie zgłoszeń? Kiedy spółdzielni grozi kara? Zapraszamy na szkolenie!

Redakcja news Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Redakcja news Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.

Redakcja news Ile zarabiają Polacy?

Ile zarabiają Polacy? Ile zarabiają Polacy?

GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych...

GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych firmach są najbardziej aktualne. Według nich realne płace nieco wzrosły.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.