Obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU
Zdalny odczyt mediów; pixabay
Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy art. 45a Prawa energetycznego, implementujące postanowienia art. 9a –11a Dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Na uwagę zasługują zmienione przepisy art. 45a, wprowadzające obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów c.o. oraz kosztów CWU, czyli ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy ciepłej wody; wszystkie te urządzenia mają mieć funkcję zdalnego odczytu.
Zobacz także
Redakcja Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Redakcja Pomoc od rządu na zakup, najem mieszkania albo budowę domu jednorodzinnego
Bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to elementy Polskiego Ładu, który w minionym tygodniu ogłosił rząd. Pomoc będzie skierowana zarówno dla małżeństw...
Bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to elementy Polskiego Ładu, który w minionym tygodniu ogłosił rząd. Pomoc będzie skierowana zarówno dla małżeństw z dziećmi, jak i singli.
Grupa GPEC Automatyzacja w ciepłownictwie
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Instalowanie urządzeń ze zdalnym odczytem należy rozpocząć od dnia wejścia w życie ustawy i zakończyć najpóźniej do dnia 1 stycznia 2027 r. Natomiast urządzenia już zainstalowane, jeśli nie posiadają funkcji zdalnego odczytu, należy zamienić na posiadające taką funkcję.
Instalowanie urządzeń uwarunkowane zostało technicznymi możliwościami oraz opłacalnością stosowania. Właściciel/zarządca budynku jest obowiązany rozliczać koszty ogrzewania oraz koszty ciepłej wody według indywidualnego zużycia w lokalach w budynkach wielolokalowych – przy stosowaniu odpowiednio ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy ciepłej wody. Natomiast rozliczanie kosztów ogrzewania według powierzchni może być stosowane wyłącznie w przypadku, kiedy stosowanie urządzeń jest technicznie niemożliwe lub jest nieopłacalne.
Warunki techniczne instalowania urządzeń oraz opłacalności ich stosowania ma określić rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska. To rozporządzenie określi także szczegółowe warunki wyboru metody rozliczeń oraz zakres informacji, jakie na indywidualnych rozliczeniach będzie otrzymywał użytkownik lokalu. Ustawa określa terminy rozliczeń i informacji oraz ich częstotliwość. Przepisy stanowią, że zadania te właściciel lub zarządzający budynkiem ma wykonywać nieodpłatnie.
Podobnie jak w dyrektywie, zapisane zostały sankcje dla właściciela/zarządcy budynku, który nie stosuje przepisów w zakresie instalowania odpowiednich urządzeń i nie rozlicza kosztów według indywidualnego zużycia. Sankcje dopisane zostały do katalogu innych kar w ustawie Prawo energetyczne. Ustawa doprecyzowuje zasady rozliczania kosztów ogrzewania m.in. przy podziale kosztów na stałe i zmienne; uzależnienie podziału kosztów ciepłej wody od ilości zamieszkałych osób lub powierzchni lokali.
Dodany przepis art. 45d ust. 2 zobowiązuje właściwego ministra, aby w wydanym rozporządzeniu uwzględnił m.in. sposób doprowadzenia ciepła do budynku i lokali, efektywność kosztową zastosowanych urządzeń, promowanie energooszczędnych zachowań, uwzględnienie współczynników wyrównawczych położenia lokali, ustalenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła, a także zakres informacji niezbędnych do indywidualnych rozliczeń oraz zapewnienia czytelności danych.
Bez zmian w art. 45a pozostawiono m.in. przepis ust. 11a, który reguluje zasady rozliczania kosztów ogrzewania w przypadkach, kiedy użytkownik lokalu nie udostępnia urządzeń do indywidualnego rozliczania kosztów lub dokonuje ingerencji w takie urządzenia w celu zafałszowania rozliczenia. Taki użytkownik lokalu nadal ma być obciążony kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania odniesionej do m² powierzchni budynku i lokalu lub m³ kubatury budynku i kubatury takiego lokalu.
BMETERS POLSKA Sp. z o.o. ul. Główna 60, 51-188 Psary k.Wrocławiatel. 71 388 90 83, faks 71 387 15 37 e-mail: biuro@bmeters.pl, www.bmeters.pl |
Zintegrowany system zdalnego odczytu HYDROLINK
Firma BMETERS Polska od lat bada, rozwija i na bieżąco doskonali system zdalnego odczytu i rozliczeń mediów. Obecnie produkowane nasze urządzenia są przystosowane do montażu modułów zdalnego odczytu, lub w standardzie wyposażone w zdalny odczyt. W trosce o maksymalną wygodę użytkowników wszystkie urządzenia BMETERS wyposażone w komunikację radiową są ze sobą w pełni kompatybilne co oznacza, że można je samodzielnie i w wygodny sposób odczytać za pomocą jednego zestawu inkasenckiego.
Przeznaczenie i elementy systemu
Zdalny odczyt wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania montowany jest głównie w budynkach wielolokalowych. W skład systemu wchodzą:
- wodomierze: GSD8-I, GSD8-RFM, GMDM-I, WDE-K50 są przystosowane do zdalnego odczytu. Można je doposażyć w moduły radiowe WMBUS, przewodowe M-BUS, lub impulsowe. Wodomierze elektroniczne HYDRODIGIT mają w standardzie wbudowane moduły radiowe w standardzie WMBUS lub LoRaWAN.
- ciepłomierze: HYDROCAL M4 RADIO - kompaktowy mechaniczny, HYDROSONIS ULC T230, T330 – kompaktowy ultradźwiękowy, HYDROSONIS M3 - rozłączny ultradźwiękowy, HYDROSPLIT M3 - rozłączny mechaniczny, w zależności od zastosowanego modułu komunikacyjnego radiowego, lub przewodowego M-BUS mogą być podłączenie do sieci systemów bezprzewodowych, lub przewodowych automatyki budynkowej.
- podzielniki kosztów ogrzewania Hydroclima 2 jest w standardzie wyposażony w komunikację radiową
Podstawowe zalety systemu HYDROLINK
- odczyt urządzeń pomiarowych jednym zestawem inkasenckim intuicyjnym w obsłudze,
- duży wybór narzędzi do odczytów – tablet, smartfon, laptop, notebook,
- niski koszt wdrożenia systemu HYDROLINK,
- krótki czas odczytu,
- bezkosztowe włączanie nowych obiektów do systemu HYDROLINK,
- możliwość bezkosztowego usuwania alarmów powstałych podczas eksploatacji,
- możliwość eksportu danych odczytowych do programów księgowo-rozliczeniowych,
- możliwość rozbudowy systemu o koncentratory danych, umożliwiające transmisję przez Internet lub infrastrukturę GSM/LTE,
- bezpośrednie komunikaty o próbach manipulacji przy urządzeniach (szeroka lista alarmów),
- archiwizacja i możliwość analizy zużycia wody lub ciepła z całego roku na komputerze.
Dowiedz się więcej o systemie >>
Architektura systemu HYDROLINK
W zależności od wymagań użytkowników można wyróżnić trzy główne struktury zintegrowanego systemu zdalnego odczytu HYDROLINK:
Walk-by – (odczyt inkasencki) – urządzenia wyposażone w moduły radiowe odczytywane bezpośrednio zestawem inkasenckim będącym w zasięgu transmisji radiowej tych urządzeń (np. sprzed budynku). Odczyt za pomocą notebooka, tabletu lub smartfonu z dedykowanym oprogramowaniem,
Walk-by z wykorzystaniem repeterów – system typu walk-by, w którym sygnał radiowy z liczników przedłużany jest za pomocą urządzeń stacjonarnych na większe odległości. Połączenie repeterów w grupy umożliwia stworzenie sieci i przekazanie sygnału na jeszcze dalsze odległości,
System stacjonarny z odczytem przez Internet – system w pełni zdalny oparty na współpracujących ze sobą koncentratorach, które odbierają, magazynują i transmitują dane z urządzeń końcowych. Dostęp do tych danych możliwy jest na kilka sposobów: z poziomu naszych programów do odczytu, przez Internet na dedykowanym portalu HYDROLINK-ONLINE, oraz wskazanym serwerze FTP lub wskazanym adresie e-mail. Koncentratory mogą przesyłać dane wykorzystując infrastrukturę sieci 3G/LTE lub sieci Wifi/LAN.
Rys.1
Wodomierze, ciepłomierze, podzielniki z komunikacją radiową oraz zestawy do odczytu oparte o sieć koncentratorów do automatycznego odczytu HYDROLINK ONLINE, oraz odbiorniki radiowe z notebookiem, smartfonem do samodzielnego odczytu.
Ważne dla użytkownika programu HYDROLINK:
- Licencja na zakupiony program HYDROLINK jest bezterminowa
- Program nie posiada limitu obsługiwanych urządzeń
- Aktualizacja oprogramowania jest bezpłatna
- Szkolenie z pełnej obsługi programu jest w cenie zakupionej licencji
Dane techniczne systemu HYDROLINK
- Częstotliwość pracy: 868 MHz;
- Zasilanie: bateria litowa,
- Zasięg: maksymalnie 350m w terenie otwartym, dla standardu LoRAWAN do 5 km;
- Obsługa standardów transmisji: WMBUS OMS, LoRaWAN.
Zobacz karty katalogowe systemu >>
Dane przesyłane drogą radiową
• Wodomierze – zużycie w litrach, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań, informacja o próbach manipulacji (przyłożenie magnesu, demontaż modułu, przepływ wsteczny i maksymalny, brak przyrostu wskazań, ciągły przepływ, niski poziom baterii),
• Ciepłomierze – aktualne zużycie ciepła i chłodu, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań ciepła i chłodu, przepływ całkowity, moc chwilowa, temperatury zasilania i powrotu,
• Podzielniki kosztów ogrzewania – jednostki za aktualny i 9 poprzednich okresów rozliczeniowych, średnia temperatura otoczenia za aktualny i poprzedni okres rozliczeniowy,
12 ostatnich miesięcy wskazań jednostek i śr. temp. otoczenia. Temperatura maksymalna wraz z datą wystąpienia, średnia temperatur grzejnika, statystyki temperaturowe – rejestracja czasu pracy podzielnika w różnych zakresach temperatur.
Oprogramowanie do odczytu
Dzięki naszym programom samodzielnie odczytasz media, skonfigurujesz urządzenia oraz rozliczysz wszystkie koszty na podstawie uzyskanych danych. Wszystkie programy współpracują ze sobą i są łatwe w obsłudze. Dzięki temu system opomiarowania i rozliczeń BMETERS zapewnia wygodę, samowystarczalność i kontrolę nad zarządzaną nieruchomością.
- Mogą zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu przenośnym
- Możliwość odczytów online,
- Współpracują z programami rozliczeniowymi,
- Umożliwiają import i eksport danych do/z programów rozliczeniowych,
- Sygnalizują próby manipulacji urządzeniami pomiarowymi,
- Archiwizują historię odczytów,
- Pozwalają indywidualnie skonfigurować urządzenia.
Open metering system (OMS)
System zdalnego odczytu HYDROLINK jak i urządzenia w nim pracujące jest w pełni kompatybilny z popularnym w Europie standardem OMS (Open Metering System).
OMS, czyli otwarty system opomiarowania mediów jest jednolitym standardem komunikacji dla urządzeń pomiarowych wody, ciepła, energii i gazu i służącym do ich odczytu. W praktyce oznacza to, że urządzenia działające w tym standardzie komunikują się tym samym „językiem” niezależnie od producenta. Możliwy jest ich odczyt jednym odbiornikiem lub włączenie ich do jednego systemu odczytu danych przez Internet.
Działające w oparciu o standard OMS urządzenia pomiarowe zostały opracowane i stworzone z myślą o przyszłych kierunkach rozwoju europejskich sieci inteligentnych mierników energii, wody, ciepła i gazu. Oznacza to, że stanowią inwestycję na wiele lat.
LoRaWAN – nowy standard transmisji bezprzewodowej
Wodomierz cyfrowy Hydrodigit może być wyprodukowany w wersji do transmisji danych w standardzie LoRaWAN. Posiadamy w ofercie moduły LoRaWAN do wodomierzy przystosowanych do systemu zdalnego odczytu. Planowane jest udostępnienie portalu internetowego do odczytu urządzeń pracujących w sieci LoRaWAN.
LoRa to technologia radiowa LPWAN (Low Power Wide Area Network), która umożliwia transmisję danych na duże odległości przy niewielkim zużyciu energii, co pozwala na używanie małej baterii przez kilka lat i zapewnienie trwałej łączności. LoRa działa w wolnym paśmie 868 MHz i umożliwia transmisję do 5 km. Struktura sieci zapewnia istnienie przynajmniej bramy LoRa obejmującej szeroki obszar, zdolnej do zarządzania tysiącami punktów końcowych, zbieranie z nich danych i przesyłanie do chmury.
Firma Bmeters wybrała standard LoRaWAN jako obiecującą technologię do przesyłania danych odczytowych i od początku 2018 roku dołączyliśmy do LoRa Alliance (globalnego stowarzyszenia firm wspierających otwarty protokół LoRaWAN™ dla Internetu rzeczy IoT).