Bonifikaty za ogrzewanie
Zgodnie z prawem energetycznym, odbiorcami ciepła nie są pojedynczy mieszkańcy, ale np. spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa. To ona podpisuje umowę z ciepłownią, negocjuje tzw. moc zamówioną i inne elementy transakcji. Ustala też, kiedy rozpoczynają się dostawy ciepła.
Zobacz także
Grupa GPEC Automatyzacja w ciepłownictwie
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Grupa GPEC Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje!
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Dostarczanie ciepła odbywa się na podstawie umowy sprzedaży. Musi ona określać m.in. ilość energii, wysokość bonifikaty za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców i odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy. Dokument ma charakter cywilnoprawny. Na jego podstawie przedsiębiorstwo cieplne zobowiązane jest dostarczać energię odbiorcom, a ci muszą za nią płacić.
Konfliktowe rozliczenia
Do obowiązków zarządców należy m.in. rozliczanie kosztów ciepła, zgodnie z zasadami określonymi w art. 45a prawa energetycznego. Mają dużą swobodę w doborze metody rozliczeń kosztów ciepła na ogrzewanie, który może być dokonana na podstawie wskazań ciepłomierzy bądź urządzeń wskaźnikowych - tzw. podzielników kosztów lub według powierzchni czy kubatury lokalu, gdy są nieopomiarowane.
Mieszkańcy, którzy mają zastrzeżenia do rozliczeń, powinni je reklamować w administracji spółdzielni, w zarządzie budynków komunalnych albo we wspólnocie. Telefony do zakładu ciepłowniczego nie będą więc skuteczne, bo lokatorzy nie są odbiorcami ciepła. Podobnie, jak prośby o wcześniejsze włączenie ogrzewania.
I to do zarządców należy zgłaszać awarie ciepła w mieszkaniu, czy jego niedogrzanie w zimie itd. To również zarządca wystąpi z reklamacją do ciepłowni i rozliczy uzyskaną bonifikatę dla mieszkańców budynku.
Kiedy należy się bonifikata?
Sezon grzewczy jest okresem między wrześniem a majem roku następnego, podczas którego warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Datą umownie kończącą ten okres jest 31 maja.
Włączanie i wyłączanie ogrzewania odbywa się zgodnie z umową zawartą między odbiorcą i dostawcą ciepła. Określa ona zasady uruchomienia systemu ogrzewania budynków wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Zarządcy budynków występują do przedsiębiorstwa o włączenie węzłów cieplnych.Na ogól w ciągu kilkunastu godzin od przesłania zgłoszenia w mieszkaniach robi się ciepło.
Tak więc termin rozpoczęcia i zakończenia ogrzewania mieszkań zależy od decyzji zarządcy nieruchomości.
Jeżeli jednak rozpoczęcie lub zakończenie sezonu dostarczania ciepła w celu ogrzewania nastąpiło z opóźnieniem w stosunku do ustaleń, odbiorcy mają prawo do bonifikaty, która wynosi 1/30 miesięcznej opłaty za zamówioną moc cieplną w budynku - za każdą rozpoczętą dobę opóźnienia.
Nie przysługuje bonifikata za okres planowanej corocznej letniej przerwy remontowej. Ale gdy planowana przerwa w dostarczaniu ciepła była dłuższa od ustalonych standardów jakościowych obsługi odbiorców, bonifikata stanowi 1/30 miesięcznej opłaty za zamówioną moc cieplną dla obiektów, w których nastąpiło przedłużenie przerwy w dostarczaniu ciepła - za każdą rozpoczętą dobę przedłużenia tej przerwy.
Jeżeli dojdzie do zakłócenia pracy źródła, sieci cieplnej lub urządzeń ciepłowniczych powodującego przerwę w dostarczaniu energii cieplnej można ubiegać się o bonifikatę. Jednak przerwa lub ograniczenie musi trwać powyżej 24 godzin lub w przypadku kilku przerw łącznie 48 godzin w ciągu miesiąca.
Nie można jej otrzymać za okres planowanej corocznej letniej przerwy remontowej. Dostawca nie udziela również bonifikat w przypadku wstrzymania dostawy ciepła z winy klienta.
Przerwy w dostawie ciepła
Ciągłość dostawy ciepła jest jednym z parametrów określających jakość dostaw ciepła. Niedotrzymanie parametrów ma wpływ na określenie należności za pobrane ciepło z tytułu realizacji zawartej z odbiorcą umowy.
Wyjątkowo w sprawie ciepła przepisy nie uzależniają zwrotu bonifikaty od złożenia wniosku, choć należy to zrobić, gdy ciepłownia nie daje upustu z urzędu.
Indywidualnym odbiorcom w lokalach za niedotrzymanie przez sprzedawcę warunków umowy przysługują bonifikaty. gdy temperatura w mieszkaniu jest niższa od 18 lub 20 o C. Wysokość bonifikaty za każdą rozpoczęta dobę niedogrzania stanowi równowartość 1/30 opłaty miesięcznej, jeżeli obniżenie temperatury w lokalu nie przekroczyło 20 o C w stosunku do temperatury obliczeniowej lub 1/15, gdy obniżenie temperatury przekroczyło 20 o C.
Standardy jakościowe obsługi odbiorców określone są w rozporządzeniu ministra gospodarki z 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (DzU nr 16, poz. 92).
Obejmują one warunki sprzedaży ciepła, dotyczące:
- rozpoczęcia i przerwania dostarczania ciepła w celu ogrzewania i wentylacji;
- planowanych przerw w dostarczaniu ciepła w okresie poza sezonem grzewczym;
oraz dotrzymywania terminów i sposobu:
- załatwiania reklamacji;
- zawiadamiania odbiorców o planowanych zmianach warunków dostarczania ciepła, które wymagają dostosowania instalacji odbiorczych do nowych warunków.
Jeżeli wytwórca ciepła i przedsiębiorstwo ciepłownicze lub dystrybutor ciepła nie ustalą w umowie sprzedaży ciepła parametrów i standardów jakościowych, to planowana przerwa w dostarczaniu ciepła w okresie poza sezonem grzewczym:
- nie może przekroczyć 10 dni, gdy ciepło jest dostarczane do sieci ciepłowniczej z jednego źródła ciepła;
- w pozostałych przypadkach nie może przekroczyć 14 dni.
Jeżeli przedsiębiorstwo ciepłownicze lub dystrybutor ciepła i odbiorca nie ustalą w umowie sprzedaży ciepła lub umowie kompleksowej parametrów i standardów jakościowych, to strony umowy są zobowiązane do:
- rozpoczęcia i przerwania dostarczania ciepła w celu ogrzewania i wentylacji powinno nastąpić nie później niż w ciągu 12 godzin od złożenia wniosku przez odbiorcę;
- planowane przerwy w dostarczaniu ciepła w okresie poza sezonem grzewczym nie mogą przekroczyć 14 dni , a odbiorca musi być powiadomiony o terminach tych przerw z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
W przypadku przerwy dostaw ciepła do mieszkań, czyli awarii, z winy przedsiębiorstwa przysługuje bonifikata, której wysokość oblicza się na podstawie ( trudnych) technicznych wzorów podanych w art. 44 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki z 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU nr 194, poz. 1291). Jej wysokość zależy od wielkości ograniczenia mocy cieplnej. Ważne jest, czy wynosiło do 40 proc., czy powyżej 40 proc.
Stany awaryjne wymagają komisyjnego protokolarnego potwierdzenia to faktu przez obie strony umowy.
Informacji o zasadach rozliczeń czy aktualnych taryfach odbiorca może uzyskać przede wszystkim w przedsiębiorstwie cieplowniczym - biurze obsługi klienta czy telefonicznie.
Umowa sprzedaży powinna zawierać postanowienia określające wysokość bonifikaty za niedotrzymanie warunków umowy, Ale jeśli nie określono tych kwestii, to udzielenie odpowiedzi na reklamację złożoną przez odbiorców, dotyczącą niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy, następuje w ciągu:
12 godzin w przypadku odpowiedzi telefonicznych na interwencje i skargi składane przez telefon lub informacji o przewidywanym terminie udzielenia pisemnego wyjaśnienia;
14 dni - w przypadku odpowiedzi pisemnych na reklamacje odbiorców składane na piśmie oraz odpowiedzi na reklamacje, które wymagają przeprowadzenia dodatkowych analiz;
30 dni - w przypadku odpowiedzi pisemnych na reklamacje odbiorców składane na piśmie, które wymagają postępowania wyjaśniającego.
Co robić?
Indywidualnym odbiorcom w niedogrzanych mieszkaniach za niedotrzymanie przez sprzedawcę warunków umowy przysługują bonifikaty:
- gdy temperatura w lokalu jest niższa od 18 lub 20 o C. wysokość bonifikaty za każda rozpoczęta dobę niedogrzania stanowi równowartość 1/30 opłaty miesięcznej, jeżeli obniżenie temperatury w lokalu nie przekroczyło 20 o C w stosunku do temperatury obliczeniowej lub 1/15, gdy obniżenie temperatury przekroczyło 20 o C.
Jednak przerwa lub ograniczenie dostawy ciepła musi trwać powyżej 24 godzin lub w przypadku kilku przerw łącznie 48 godzin w ciągu miesiąca.
W przypadku odmowy przedsiębiorstwa przyznania bonifikaty, odbiorca może wystąpić do sądu powszechnego.
Poradami i informacjami dotyczącymi trudnych niekiedy relacji z przedsiębiorstwami energetycznymi służy Punkt Informacyjny dla Odbiorców Paliw i Energii, działający w Urzędzie Regulacji Energii.