Pozostaje zatem mieć na uwadze, by dokonując ustaleń o sposobie rozliczania tej usługi, a więc także o sposobie rozliczania ww. różnicy, uwzględnić generalny wymóg ustawowy
fot. pixabay.com
Dlaczego wodomierze mieszkaniowe nie są traktowane jako podzielniki kosztów, jeśli nie służą do rozliczania spółdzielni z obcymi podmiotami? Czy wobec tego konieczna jest ich legalizacja lub wymiana na nowe, posiadające ważną legalizację? Naszym zdaniem zarząd spółdzielni niesłusznie sprzeciwia się traktowaniu wodomierzy mieszkaniowych jako podzielników kosztów zwłaszcza, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nic w tej sprawie nie stanowi, a więc nie zabrania traktowania wodomierzy jako podzielników kosztów – zauważa Czytelnik.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele...
Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drewna konstrukcyjnego. Jakie są różnice pomiędzy nimi i na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego typu?
Jest faktem, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków rozliczanie tej usługi (czyli zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków z użytkownikami poszczególnych lokali budynku wielolokalowego) traktuje ogólnikowo i wskazuje na właściciela lub zarządcę takiego budynku, pozostawiając do jego decyzji metodę rozliczania (art. 26 ust. 2 ustawy) z użytkownikami lokali.
Jest też faktem, że zasady te dotyczą właścicieli i zarządców budynków wielolokalowych niezależnie od formy prawnej władania takim budynkiem. Stanowiąc ogólnie o uprawnieniach właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego przepisy ww. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (art. 26 ust. 3) również nie przesądzają bliżej o sposobie rozliczania różnicy pomiędzy sumą wskazań wodomierzy w poszczególnych lokalach a wskazaniami wodomierza głównego budynku, pozostawiając ten problem do decyzji właściciela lub zarządcy takiego budynku.
Wobec powyższego pozostaje zwrócić uwagę Czytelnikowi, iż w przypadku budynku spółdzielczego, od decyzji (uchwały) uprawnionego statutowo organu samorządowego spółdzielni zależeć będzie bliższe określenie w unormowaniu wewnętrznym tej spółdzielni (np. w regulaminie) m.in. metody (sposobu) rozliczania przedmiotowej różnicy z użytkownikami lokali. Natomiast w przypadku wspólnoty mieszkaniowej właściwym postępowaniem będzie podjęcie stosownej uchwały przez właścicieli lokali, bowiem sprawa ta przekracza zakres zwykłego zarządu, o którym mowa w przepisach Ustawy o własności lokali.
Pozostaje zatem mieć na uwadze, by dokonując ustaleń o sposobie rozliczania tej usługi, a więc także o sposobie rozliczania ww. różnicy, uwzględnić generalny wymóg ustawowy (art. 26): suma pobranych od wszystkich użytkowników lokali opłat (za dostawę wody do poszczególnych lokali i odbiór stamtąd ścieków) powinna być równa kwocie kosztów poniesionych przez właściciela lub zarządcę budynku (np. spółdzielnię) za świadczoną przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne usługę zbiorowego dostarczania wody i zbiorowego odbioru ścieków.
Oczywistym jest jednak, że dokonując oceny danego zagadnienia należy pamiętać o innych przepisach prawa dotyczących tego zagadnienia. Zatem w tym przypadku kluczową będzie na przykład okoliczność, iż stosując metodę rozliczeń w oparciu o przyrządy pomiarowe – którymi bez wątpienia są wodomierze lokalowe – należy spełniać wymogi przewidziane przepisami ustawy Prawo o miarach, a w szczególności art. 4 pkt 5, art. 8 ust. 1 pkt 4 oraz art. 8a ust. 1 i ust. 2.
Ponadto, stosując przyrząd pomiarowy, jak każde urządzenie techniczne, należy postępować zgodnie z dokumentacją tego przyrządu (np. wodomierza) wydaną przez jego dostawcę lub producenta. W przypadku wodomierzy szczególnie istotnym dokumentem dla właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego będzie „Świadectwo legalizacji przyrządu pomiarowego”. Z treści tego dokumentu będzie wynikał okres ważności tej legalizacji, czyli zwyczajniej mówiąc – okres ważności stosowania tego przyrządu do rozliczeń.
Potwierdzają to przepisy § 23 pkt 2 rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, stanowiące, iż świadectwo legalizacji przyrządu pomiarowego powinno być przechowywane przez użytkownika tego przyrządu (a więc np. przez spółdzielnię mieszkaniową) w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym świadectwem przez strony uczestniczące w pomiarach wykonywanych za pomocą tego przyrządu (a więc na przykład przez użytkowników poszczególnych mieszkań budynku wielolokalowego). Tym samym w świetle wyżej wymienionych przepisów oczywistym staje się wniosek: wodomierze lokalowe – będąc przyrządami pomiarowymi – nie mogą pełnić funkcji podzielników kosztów.
Jak wykazano powyżej, sposób stosowania wodomierza powinien wynikać z dokumentacji technicznej tego przyrządu pomiarowego. Zatem również z dokumentacji powinien wynikać sposób zainstalowania, co będzie niezwykle istotne dla rzetelności jego wskazań. W przypadku braku możliwości kontaktu z dostawcą w celu uzupełnienia dokumentacji fabrycznej wodomierza, proponuje się zwrócić się do jego producenta.
Pośród licznych uwarunkowań i okoliczności związanych z rozliczaniem usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków z użytkownikami poszczególnych lokali budynku wielolokalowego, a więc także odpowiedzialności za legalizację ponowną wodomierza lub jego wymianę – staje się niezwykle istotne ustalenie właściciela tego przyrządu pomiarowego. Tym bardziej, że ani ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, ani ustawa Prawo o miarach tej kwestii nie rozstrzyga. Także przepis art. 547 §1 Kodeksu cywilnego ogólnikowo stanowi: jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia za czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania ponosi kupujący.
Właściciel przyrządu pomiarowego
Wobec tego, podejmując się ustalenia zasad przedmiotowych rozliczeń, w tym również ustalenia właściciela tego przyrządu pomiarowego, właściciel lub uprawniony do takiego działania zarządca budynku wielolokalowego powinien mieć na uwadze wszystkie istotne uwarunkowania i okoliczności związane z rozliczaniem usługi zbiorowego dostarczania wody i zbiorowego odbioru ścieków z użytkownikami lokali budynku wielolokalowego. Z powyższych względów jawi się następujący wniosek: należyte utrzymywanie przedmiotowych wodomierzy lokalowych, w tym zapewnienie ich ponownej legalizacji lub wymiany we właściwym terminie na nowe, posiadające właściwe świadectwo legalizacji, powinno pozostawać w gestii podmiotu zobowiązanego do utrzymywania instalacji wodociągowej wchodzącej w skład nieruchomości wspólnej.
Taka zasada zapewni:
zastosowanie wodomierzy tej samej klasy i tego samego rodzaju we wszystkich punktach poboru wody budynku wielolokalowego, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowości rozliczeń, w tym ww. różnicy;
zainstalowanie wodomierzy w sposób właściwy, a więc określony przez dostawcę (producenta) oraz zainstalowanie w sposób należyty armatury instalacyjnej związanej z wodomierzem, w tym koniecznej dla zapewnienia właściwej wymiany wodomierza (zawory odcinające);
zabezpieczenie wodomierzy lokalowych przed ingerencją w ich wskazania (np. poprzez ich zaplombowanie);
ustalenie, iż wodomierze lokalowe (podobnie jak i inne przyrządy pomiarowe oraz inne urządzenia służące do rozliczeń pomiędzy właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego a użytkownikami poszczególnych lokali) wchodzą w skład instalacji wodociągowej będącej elementem nieruchomości wspólnej także w przypadku, gdy wodomierze lokalowe są zainstalowane w obszarze instalacji stanowiącej własność użytkownika lokalu;
należyte przechowywanie dokumentacji związanej ze stosowaniem wodomierzy.
Na zakończenie pozostaje zwrócić uwagę, by mieć na uwadze przepisy art. 26 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy Prawo o miarach, które wprost i jednoznacznie stanowią, iż podlega karze grzywny podmiot, który wbrew przepisom ustawy:
wprowadza do obrotu lub użytkowania, stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań,
użytkuje przyrządy pomiarowe w dziedzinach, o których mowa w art. 8 ust. 1, niezgodnie z warunkami właściwego ich stosowania.
Niniejsza odpowiedź nie wyczerpuje wszystkich problemów z tej dziedziny. Pozostaje przypomnieć, iż najbardziej kompetentnym w ewentualnej ocenie prawidłowości funkcjonowania przyrządów pomiarowych będzie właściwy terenowo Okręgowy Urząd Miar.
Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków...
Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków spółdzielni mieszkaniowej, np. poprzez umieszczenie podstawowych danych dłużników (wysokość zadłużenia, numer lokalu) na tablicy informacyjnej znajdującej się na klatce schodowej? – pyta Czytelniczka.
W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie...
W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie epidemii, wydane w związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej1). Poniżej prezentujemy stanowisko uzupełniające Związku w przedmiocie zwoływania posiedzeń organów SM w okresie epidemii wobec wydania rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w...
Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek rozliczenia się z właścicielami lokali ze wszystkich zaliczek wpłacanych na poczet pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a więc także na fundusz remontowy....
Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek rozliczenia się z właścicielami lokali ze wszystkich zaliczek wpłacanych na poczet pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a więc także na fundusz remontowy. Stąd żądania niektórych właścicieli o zwrot wpłaconych zaliczek.
Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem...
Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych wynika z art. 5 ust. 1 lit. f RODO i jest zadaniem wprost zaadresowanym do administratora danych.
Czy likwidator może lub powinien przeprowadzać prace remontowe budynku polegające na odświeżeniu elewacji bądź klatek schodowych w trakcie trwania postępowania zmierzającego do zakończenia istnienia spółdzielni...
Czy likwidator może lub powinien przeprowadzać prace remontowe budynku polegające na odświeżeniu elewacji bądź klatek schodowych w trakcie trwania postępowania zmierzającego do zakończenia istnienia spółdzielni mieszkaniowej?
Członek spółdzielni mieszkaniowej może posiadać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powstaje ono poprzez zawarcie w formie pisemnej przez członka ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, w której spółdzielnia...
Członek spółdzielni mieszkaniowej może posiadać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powstaje ono poprzez zawarcie w formie pisemnej przez członka ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, w której spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Prawo to jest niezbywalne więc nie może go podarować ani sprzedać.
Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny....
Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny. Kluczową kwestią jest utrzymanie czystości w częściach wspólnych budynku.
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec – maj 2020 na druku RDZ, wypełniając...
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec – maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1., III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1 wpisując 6832, a w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem „NIE DOTYCZY”, a w pkt 2 C. i pkt 3 „NIE”?
W przeciwieństwie do bieżącej konserwacji, remont nieruchomości wspólnej generuje duże wydatki, które częstokroć nie mogą zostać pokryte ze środków bieżących. Gromadzenie funduszu remontowego przez kilkuletni...
W przeciwieństwie do bieżącej konserwacji, remont nieruchomości wspólnej generuje duże wydatki, które częstokroć nie mogą zostać pokryte ze środków bieżących. Gromadzenie funduszu remontowego przez kilkuletni okres pozwala na przygotowanie inwestycji pod względem finansowym – uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym...
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym spółdzielnie mieszkaniowe. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem już, że ustawa ta była uznawana wówczas za jedną z najlepszych w Europie.
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na...
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy.
Istnieją wątpliwości, na jakiej podstawie członkostwo może nabyć małżonek, który ma wspólne prawo odrębnej własności lokalu, a który wcześniej nie był członkiem spółdzielni. Powstaje wówczas pytanie, czy...
Istnieją wątpliwości, na jakiej podstawie członkostwo może nabyć małżonek, który ma wspólne prawo odrębnej własności lokalu, a który wcześniej nie był członkiem spółdzielni. Powstaje wówczas pytanie, czy małżonek nabył członkostwo z mocy prawa wraz z wejściem noweli, czy też musi się o to ubiegać.
Uważane za budownictwo przestarzałe i niskiej jakości, „posądzane” o najróżniejsze wady, a jednak bloki z czasów PRL przetrwały falę krytyki. Kupujący nie odwrócili się od „domów z betonu”, co więcej –...
Uważane za budownictwo przestarzałe i niskiej jakości, „posądzane” o najróżniejsze wady, a jednak bloki z czasów PRL przetrwały falę krytyki. Kupujący nie odwrócili się od „domów z betonu”, co więcej – dostrzegają zalety bloków i blokowisk.
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku...
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. Dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1. III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1, wpisując 6832, w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem "NIE DOTYCZY", a w pkt 2 C. i pkt 3 "NIE"?
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów...
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów czy pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości" – czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita".
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna...
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna ma być wymieniona w całości od głównego złącza budynku do liczników energii elektrycznej wszystkich lokali wraz z wymianą instalacji i osprzętu oświetlenia klatek schodowych. Prace mają być wykonywane tylko w częściach wspólnych nieruchomości – wykonawca nie będzie miał potrzeby wchodzenia do...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością, a w szczególności: bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości" daje właścicielom lokali prawo do żądania od zarządcy (zarządów) należytego, bez zbędnej zwłoki, zabezpieczenia mieszkańców budynków...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni,...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni, to tym samym zarząd nie może wprowadzać do porządku obrad projektów uchwał, dotyczących kwestii niemieszczących się w kompetencji walnego zgromadzenia lub też naruszających porządek prawny – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu...
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów są optymalne?1)
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje,...
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje, że – według szacunków – 7,5 tys. gospodarstw domowych w stolicy będzie potrzebować wsparcia miasta – mówiono podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości „Konfederacja Warszawska”.
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia...
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (15.12.2000).
Przepisami ustawy nowelizującej z 2007 r. wprowadzono – nieznaną wcześniej porządkowi prawnemu – możliwość podziału walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej na części. W niniejszym artykule omówione...
Przepisami ustawy nowelizującej z 2007 r. wprowadzono – nieznaną wcześniej porządkowi prawnemu – możliwość podziału walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej na części. W niniejszym artykule omówione zostaną przyczyny wprowadzenia powyższego rozwiązania i zasady funkcjonowania walnego zgromadzenia w razie jego podziału na części.
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.