Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?
Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?
Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drewna konstrukcyjnego. Jakie są różnice pomiędzy nimi i na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego typu?
Czym jest drewno konstrukcyjne?
Mianem drewna konstrukcyjnego określa się surowce drewniane, które spełniają odgórnie narzucone normy, dzięki czemu mogą zostać wystosowane w konstruowaniu budynków. Każda deska, czy też belka musi spełnić wymagania dotyczące parametrów oraz wilgotności, by otrzymać odpowiednią klasę oraz miano drewna konstrukcyjnego.
Drewno konstrukcyjne to bardzo popularny materiał budowlany, który stosuje się między innymi do budowy domów szkieletowych. Jego zalety to między innymi niska masa, czy też naturalne pochodzenie. Ponadto drewno konstrukcyjne może zyskać dobrą odporność na obciążenia i warunki atmosferyczne. Do tego wymaga jednak odpowiedniej obróbki.
Rodzaje i klasy drewna konstrukcyjnego
Podstawowym sposobem podziału jest rozdzielenie drewna konstrukcyjnego ze względu na sposób obróbki. W ten sposób wyróżnia się drewno konstrukcyjne lite, BSH oraz KVH. Najpopularniejszy jest surowiec lity, produkowany bezpośrednio z bali bez cięcia oraz klejenia. Może być ono pochodzenia iglastego lub liściastego. W zależności od tego, z jakiego drzewa jest drewno, używa się litery C (iglaste) lub D (liściaste).
Kolejna ważna kwestia to klasa. Informuje o niej liczba, która razem z literą C lub D tworzy oznaczenie drewna konstrukcyjnego litego. W przypadku drzew iglastych wyróżniono 12 norm od C14 do C70. Drzewa liściaste mają mniej klas, jest ich 8 od D18 do D70. Liczba informuje o parametrach wytrzymałościowych, jakimi cechuje się drewno konstrukcyjne.
Jak dobrać odpowiedni rodzaj drewna konstrukcyjnego
Wybierając drewno konstrukcyjne lite, najważniejsza będzie jego klasa. W zależności od zastosowania wybiera się normę, jaką ma spełniać wybrane drewno. Do najmniej obciążonych fragmentów konstrukcji stosuje się deski klas niższych, często jest to drewno C16. Najpopularniejsze są jednak deski C24 i C27 o dość uniwersalnym zastosowaniu. Cechuje je dobry stosunek ceny do jakości i stosowane są przy konstrukcjach domów szkieletowych, stropów, ścian, czy też konstrukcji dachowych.
Najczęściej stosuje się drewno konstrukcyjne z drzew iglastych. Jest ono tańsze, a także bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ścieranie, czy też obciążenia nakładane w różny sposób. Szeroką ofertę materiałów drewnianych, w tym drewna konstrukcyjnego C16 oraz C24 można znaleźć na stronie: https://patatimber.pl/54-materialy-drewniane/72-materialy-strugane/3254-c16c24. Oferowane są tam m.in. deski heblowane. Firma PATA od lat działa na rynku i dostarcza różnego rodzaju materiały drewniane, takie jak drewno konstrukcyjne. Wszystkie produkty spełniają rygorystyczne normy jakościowe, dzięki czemu gwarantują solidność i wytrzymałość przez długie lata.