administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy funkcja zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych jest obowiązkowa?

Czy funkcja zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych jest obowiązkowa? Fot. Pixabay

Czy funkcja zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych jest obowiązkowa? Fot. Pixabay

Czy właściciel lub zarządca budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe podlega karze za niewykonanie obowiązku wyposażenia lokali w urządzenia pomiarowe posiadające funkcję zdalnego odczytu?

Zobacz także

panelariadna.pl CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych

CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych

W dobie cyfrowej transformacji, metody zbierania i analizy danych ulegają ciągłym zmianom, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom społeczeństwa. Pośród licznych metod badawczych trikotem innowacyjności...

W dobie cyfrowej transformacji, metody zbierania i analizy danych ulegają ciągłym zmianom, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom społeczeństwa. Pośród licznych metod badawczych trikotem innowacyjności i efektywności odznacza się CAWI – Computer-Assisted Web Interview. Co to jest CAWI? To sposób na realizację badań rynkowych, marketingowych i opinii publicznej, oparty na kwestionariuszu internetowym. Umożliwia on zbieranie danych w forma elektroniczna, oferując przy tym anonimowość i szybką analizę...

Ferguson sp. z o.o. System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania...

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości. Aktualnie istniejące systemy reglamentacji dostępu do nieruchomości mieszkalnych czy firmowych są dobre ale w XXI. wieku nie nadążające za rozwojem technologii i ułatwień, jakie ona oferuje.

API-Link Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu? Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

Opomiarowanie zużycia zakupionego ciepła czy paliwa gazowego jest uregulowane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§135. 1. Instalacje ogrzewcze powinny być zaopatrzone w odpowiednią aparaturę kontrolną i pomiarową, zapewniającą ich bezpieczne użytkowanie.

2. W budynkach z instalacją ogrzewczą wodną zasilaną z sieci ciepłowniczej powinny znajdować się urządzenia służące do rozliczania zużytego ciepła:

1) ciepłomierz (układ pomiarowo-rozliczeniowy) do pomiaru ilości ciepła dostarczanego do instalacji ogrzewczej budynku;

2) urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

3. W przypadku zasilania instalacji ogrzewczej wodnej z kotłowni w budynku mającym więcej niż jedno mieszkanie lub lokal użytkowy należy zastosować następujące urządzenia służące do rozliczania kosztów zużytego ciepła:

1) urządzenie do pomiaru ilości zużytego paliwa w kotłowni;

2) urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

Właściwe gospodarowanie energią elektryczną, cieplną czy paliwami węglowodorowymi jest nie tylko koniecznością. Dlatego ustawodawca przygotował zmiany w obowiązujących przepisach prawa, uzupełniających wymóg „zaopatrzenia w odpowiednią aparaturę kontrolną i pomiarową” o funkcje zdalnego odczytu.

W art. 45a ustawy Prawo energetyczne, zapisano:

7. Jeżeli miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego służącego do rozliczeń kosztów zakupu ciepła lub chłodu jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych albo dwóch lub więcej grup lokali lub lokali, właściciele lub zarządcy tych budynków lub lokali są obowiązani wyposażyć:

1) te budynki i grupy lokali w ciepłomierze,

2) te lokale, o ile jest to technicznie wykonalne i opłacalne:

a) w ciepłomierze lub w podzielniki kosztów ogrzewania,

b) w wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej – posiadające funkcję zdalnego odczytu.

Obowiązek ten zgodnie z art. 45a pkt 7a jest jednak uzależniony od technicznej wykonalności i opłacalności, co szczegółowo zostało określone w §3. 1. rozporządzenia z 7 grudnia 2021 r. Ministra Klimatu i Środowiska. W §4 i w §5 rozporządzenia podano zasady stosowania urządzeń pomiarowych z funkcją zdalnego odczytu.

Odpowiada właściciel lub zarządca

Rozdział 7 Kary pieniężne

Art. 56. 1. stanowi: Karze pieniężnej podlega ten, kto:

6a) będąc właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego, o którym mowa w art. 45a ust. 6, narusza obowiązek wyposażenia lokali budynku wielolokalowego w przyrządy pomiarowe lub urządzenia umożliwiające rozliczanie kosztów ciepła według zużycia kosztów ogrzewania oraz zużycia ciepłej wody w takich lokalach budynku wielolokalowego lub nie stosuje rozliczania kosztów według zużycia albo odmawia wypełnienia obowiązków informacyjnych, o których mowa w art. 45a ust. 4a i art. 45c, lub pobiera opłaty za wypełnienie tych obowiązków informacyjnych;

10) nie utrzymuje w należytym stanie technicznym obiektów, instalacji i urządzeń.

W przypadku nie wykonania przepisów w art. 56.3 ustawy Prawo energetyczne określono katalog kar pieniężnych z podaniem ich wysokości, odnoszących się do właściciela lub zarządcy, który zgodnie z art. 184a UGN jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami.

3. Wysokość kary pieniężnej, o której mowa:

1) 18) w ust. 1 pkt 1, 1b–1e, 1g, 1k, 2, 3a–6c, 8–11, 12d–17b, 18a–20, 21a–27, 30a, 30d, 30g, 30h, 30r–30t, 31, 32, 35–38, nie może być niższa niż 10 000 zł i wyższa niż 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli kara pieniężna związana jest z działalnością prowadzoną na podstawie koncesji, wysokość kary nie może być niższa niż 10 000 zł i nie może być wyższa niż 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

O ile kara pieniężna jest przewidziana dla właściciela, który podejmuje ostateczną decyzję o sfinansowaniu wyposażenia urządzeń pomiarowych w funkcje zdalnego odczytu, to jednak zagrożenie karą pieniężną zarządcy nie musi wynikać z jego zaniedbań, dlatego powinien on odpowiednio dokumentować składane właścicielowi wnioski o stosowanie przepisów prawa.

Kiedy kary nie zagrożą?

Nie w każdym przypadku wymagane będzie wyposażenie urządzeń pomiarowych w funkcję zdalnego odczytu, co może wynikać z technicznej możliwości czy opłacalności, biorąc pod uwagę projektowaną oszczędność energii w porównaniu do kosztu zakupu, montażu i eksploatacji urządzeń pomiarowych.

Istotne będzie oparcie kalkulacji opłacalności na możliwie wiarygodnych danych, aby przy zbyt optymistycznych kalkulacjach nie przeliczyć się tym bardziej, że ostateczny wynik opłacalności pojawi się na koniec okresu projekcji, tj. po pięciu latach.

Ponadto, zgodnie z §11 rozporządzenia MKiŚ z 7 grudnia przepisy o ciepłomierzach, podzielnikach kosztów ogrzewania oraz wodomierzy c.w.u. z funkcją zdalnego odczytu nie są stosowane w przypadku budynku wielolokalowego, który był wyposażony w podzielniki kosztów albo ciepłomierze oraz w wodomierze ciepłej wody użytkowej przed wejściem w życie rozporządzenia.

Właściciel lub zarządca powinien jednak dostosować regulamin rozliczeń do §9 i §10 rozporządzenia w zakresie udzielanych użytkownikom lokali informacji związanych z rozliczeniem kosztów mediów.

Przykładowy kalkulator opłacalności można pobrać na www.konieczny-biegły.pl

Komentarze

  • wojciech wojciech, 03.01.2023r., 09:33:03 Dlaczego Administrator 24.pl nie odpowiada precyzyjnie na zadane pytanie, które jest bardzo proste i brzmi" Czy funkcja zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych jest obowiązkowa?" TAK lub NIE a nie pisanie paragrafów, cytowanie przepisów które w niczym nie ułatwiają normalnym ludziom zamieszkującym w spółdzielniach lub wspólnotach nadzorowanie zarządów i rad nadzorczych, które działają na szkodę mieszkańców od lat.

Powiązane

Redakcja Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? - pobierz bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? - pobierz bezpłatny e-book

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Redakcja news Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać,...

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać, tym wyższe rachunki. Można to jednak kontrolować. Oto kilka sposobów na oszczędzanie na rachunkach, przy jednoczesnym prawidłowym i komfortowym grzaniu.

Jerzy Kosieradzki O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2)

O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2) O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2)

Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy...

Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy zużycia ciepła w budynkach ocieplonych i nieocieplonych i porównano je. Wyniki były zaskakujące. Ocieplone budynki nie tylko nie zmniejszyły zużycia ciepła, ale je wyraźnie zwiększyły.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Jerzy Kosieradzki O grzejnikach c.o. prawie wszystko

O grzejnikach c.o. prawie wszystko O grzejnikach c.o. prawie wszystko

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.

Paweł Puch Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie przy dostawie ciepła może doprowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Wybrane kwestie prezentujemy w świetle litery prawa.

Jerzy Kosieradzki O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1) O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca?...

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca? Znane mi przypadki pokazują, że niestety, nie. W większości przypadków mamy do czynienia z obiektami mieszkalnymi, ale nie tylko, bo bardzo często w administracji są także obiekty handlowe, magazynowe lub użyteczności publicznej. Różnią się one trochę od mieszkaniowych, szczególnie w eksploatacji,...

news Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty...

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie rozwiązań obniżających te koszty.

Redakcja Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców? Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez...

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez 12 miesięcy. Sezon grzewczy trwa zwykle 7-8 miesięcy, a w okresie letnim zaliczka jest kumulowana, aby w okresie zimowym pokryć wyższe koszty.

Paweł Puch Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Redakcja Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na...

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na temat źródeł ciepła w polskich domach i mieszkaniach. Głównym celem nowych przedsięwzięć jest ułatwienie realizacji programu „Stop Smog”.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Metodologia rozliczania kosztów c.o. Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale...

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale z ilością ciepła, jakie zostało dostarczone do instalacji grzewczej budynku.

Redakcja Termowizja, czyli patrzenie na niewidoczne

Termowizja, czyli patrzenie na niewidoczne Termowizja, czyli patrzenie na niewidoczne

Dobry zarządca nieruchomości idzie z duchem czasu, chętnie wykorzystując nowinki technologiczne w swojej codziennej pracy. Przykładem takiego urządzanie jest kamera termowizyjna – najprecyzyjniejsze narzędzie...

Dobry zarządca nieruchomości idzie z duchem czasu, chętnie wykorzystując nowinki technologiczne w swojej codziennej pracy. Przykładem takiego urządzanie jest kamera termowizyjna – najprecyzyjniejsze narzędzie pomiarowe, niezastąpione sprawdzaniu stanu budynku i instalacji.

Janusz Gdański Zmiana sposobu ogrzewania

Zmiana sposobu ogrzewania Zmiana sposobu ogrzewania

Szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt ICa 253/14) dotyczący uchwały wspólnoty, która zdecydowała o podłączeniu budynku do sieci c.o., interpretowany...

Szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt ICa 253/14) dotyczący uchwały wspólnoty, która zdecydowała o podłączeniu budynku do sieci c.o., interpretowany jako potwierdzenie braku prawa właściciela posiadającego indywidualne źródło ogrzewania lokalu do skutecznej odmowy partycypacji w kosztach montażu instalacji centralnego ogrzewania.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku

Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku Co nowego w Orzecznictwie? Gdy sąsiad za bardzo oszczędza na ogrzewaniu | Sposób wykonania remontu budynku

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 195), a w nim o sąsiedzie, który za bardzo oszczędza na ogrzewaniu oraz o sposobie wykonania remontu budynku.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 195), a w nim o sąsiedzie, który za bardzo oszczędza na ogrzewaniu oraz o sposobie wykonania remontu budynku.

dr Kazimierz Dudziński System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń...

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń kosztów ciepła konkretnego budynku wielorodzinnego. Obszerne fragmenty tej analizy publikujemy poniżej.

Anna Gilewska Światłowody w każdym nowym domu

Światłowody w każdym nowym domu

Każdy budynek wielorodzinny już na etapie budowy będzie wyposażony w instalację światłowodową. Każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć możliwość skorzystania z sieci światłowodów....

Każdy budynek wielorodzinny już na etapie budowy będzie wyposażony w instalację światłowodową. Każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć możliwość skorzystania z sieci światłowodów. Obowiązek ten sankcjonuje rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, które weszło w życie 22 lutego br.

Redakcja Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa? Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już...

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już jest, główny nacisk w rozwoju tych technologii będzie teraz dotyczył regulacji krajowych.

Redakcja Czy nasze miasta są smart

Czy nasze miasta są smart Czy nasze miasta są smart

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017 dwa polskie miasta zakwalifikowały się do rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. 54. Zajęła Warszawa, zaś 95. – Wrocław. Podium należy do Nowego...

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017 dwa polskie miasta zakwalifikowały się do rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. 54. Zajęła Warszawa, zaś 95. – Wrocław. Podium należy do Nowego Jorku, Paryża i Londynu.

Redakcja Jak chronić dane w formie elektronicznej

Jak chronić dane w formie elektronicznej Jak chronić dane w formie elektronicznej

Obecnie coraz więcej informacji przetwarzanych jest w formie elektronicznej, dlatego istotne jest zadbanie także o ich bezpieczeństwo. Wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń w firmie nie musi być jednak trudne...

Obecnie coraz więcej informacji przetwarzanych jest w formie elektronicznej, dlatego istotne jest zadbanie także o ich bezpieczeństwo. Wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń w firmie nie musi być jednak trudne ani kosztowne.

API-Link Czy można poradzić sobie z opisem ilościowym i jakościowym lokali bez programu?

Czy można poradzić sobie z opisem ilościowym i jakościowym lokali bez programu? Czy można poradzić sobie z opisem ilościowym i jakościowym lokali bez programu?

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje narzędzi informatycznych do administrowania powierzonymi zasobami.

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje narzędzi informatycznych do administrowania powierzonymi zasobami.

API-Link Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu? Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

API-Link Jak sprawnie rozliczać lokale

Jak sprawnie rozliczać lokale Jak sprawnie rozliczać lokale

Jak sprawnie rozliczać lokale przy użyciu programu dla zarządców.

Jak sprawnie rozliczać lokale przy użyciu programu dla zarządców.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.