administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie przy dostawie ciepła może doprowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Wybrane kwestie prezentujemy w świetle litery prawa.

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Eugenia Śleszyńska Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów

Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów

Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.

Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.

Eugenia Śleszyńska Kontrola pracy zarządu wspólnoty

Kontrola pracy zarządu wspólnoty Kontrola pracy zarządu wspólnoty

W warunkach działania wspólnoty mieszkaniowej każdemu właścicielowi lokalu przysługuje prawo żądania informacji i wglądu w stan majątku wspólnoty oraz żądania wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem...

W warunkach działania wspólnoty mieszkaniowej każdemu właścicielowi lokalu przysługuje prawo żądania informacji i wglądu w stan majątku wspólnoty oraz żądania wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Korzystanie z prawa do kontroli właścicielskiej nie może naruszać praw innych osób, jak też naruszać obowiązków wspólnoty, wynikających z innych ustaw.

Jednym z najczęściej spotykanych problemów wspólnot mieszkaniowych jest określenie, czy instalacja centralnego ogrzewania jest w całości nieruchomością wspólną i czy opomiarowanie instalacji w poszczególnych lokalach zmienia coś w tym względzie, tak jak w przypadku innych instalacji w budynku. Jak wynika z ustawy o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Ta ustawowa definicja jest mało precyzyjna i rodzi problemy interpretacyjne zwłaszcza w przypadku urządzeń. Wspólnoty mieszkaniowe mają więc często kłopot z określeniem, która część instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej itd., jest częścią nieruchomości wspólnej, a która częścią konkretnego lokalu. Jest to dość ważne dla wspólnot mieszkaniowych rozgraniczenie, bowiem koszty związane z nieruchomością wspólną ponosi wspólnota, a koszty związane z lokalami ponoszą tylko ich właściciele. W przypadku instalacji c.o. takie rozgraniczenie nie jest możliwe, podczas gdy w przypadku pozostałych instalacji jest ono stosowane.

W uchwale z 28.08.1997 r. (sygn. III CZP 36/97) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że instalacja grzewcza jest w całości elementem nieruchomości wspólnej. Są nią zatem zarówno elementy instalacji znajdujące się poza lokalami, jak i te znajdujące się w lokalach. Inne próby rozgraniczenia powodowałyby konieczność uznania np. kaloryferów w lokalu za część tego lokalu, co uprawniałoby właściciela do ich wymiany bez zgody wspólnoty, a takie działanie powodowałoby zaburzenie bilansu cieplnego w budynku. Zatem opomiarowanie sieci centralnego ogrzewania powoduje tylko możliwość indywidualnego rozliczenia właścicieli zgodnie ze zużyciem ciepła.

Odłączenie się od instalacji c.o.

Kłopotliwe dla wspólnoty są również próby odłączenia się właścicieli lokali od instalacji centralnego ogrzewania i stworzenie własnej instalacji. W dobie relatywnie tanich gazowych pieców dwufunkcyjnych taka inwestycja nie jest szczególnie droga ani trudna, zatem w wielu wspólnotach mieszkaniowych - zwłaszcza ze starymi niemodernizowanymi systemami grzewczymi - takie próby odłączenia występują, bo właściciele uważają, że bardziej im się to opłaca. Jednak w świetle ugruntowanego już orzecznictwa właściciel lokalu nie ma prawa bez zgody wspólnoty mieszkaniowej skutecznie odłączyć się od zbiorczej instalacji grzewczej w budynku. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 28.08.1997 r. (sygn. III CZP 36/97) i osąd ten podtrzymał też w wyroku z 7.02.2002 r. (sygn. I CKN 489/00).

Pogląd ten wyrażają też sądy niższych instancji rozstrzygające w podobnych sprawach. Zatem jeżeli właściciel bez uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej odłączy się od zbiorczej instalacji centralnego ogrzewania w budynku i zainstaluje własną indywidualną instalację, to i tak będzie ponosił przypadające na jego lokal koszty ogrzewania, mimo że z instalacji tej nie korzysta.

Węzeł cieplny we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe, które nie mają własnej kotłowni, często mają kłopot z węzłem cieplnym, czyli zespołem urządzeń łączących sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz obiektu zaopatrzenia w ciepło z instalacją wewnętrzną obiektu. Zadaniem węzłów cieplnych jest rozdział dostarczonego siecią ciepła do poszczególnych gałęzi odbiorczych, jak również miejscowa regulacja czynnika grzewczego oraz kontrola procesu rozdziału energii i pracy poszczególnych urządzeń pod względem bezpieczeństwa.

Zgodnie z art. 49 kodeksu cywilnego, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Jednak węzeł cieplny pomimo fizycznego połączenia z siecią nie staje się automatycznie częścią składową przedsiębiorstwa, jeżeli został wykonany przez inwestora.

Sąd Najwyższy uznał bowiem, że przepis art. 49 kodeksu cywilnego nie stanowi samoistnej podstawy prawnej przejścia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych podobnych urządzeń na własność właściciela przedsiębiorstwa przez ich połączenie z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa (uchwała Sądu Najwyższego z 8.03.2006 roku, sygn. III CZP 105/05). Konieczna jest umowa w tym zakresie z przedsiębiorstwem. Bez tej umowy węzeł cieplny wykonany przez inwestora jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, która będzie musiała ponosić koszty jego utrzymania.

Jeżeli węzeł obsługiwać będzie więcej niż jeden budynek, dodatkowym problemem, z jakim wspólnota mieszkaniowa będzie musiała się uporać, będzie rozliczanie kosztów utrzymania węzła z sąsiadami, którzy mogą kwestionować zasadność i wysokość ponoszonych nakładów. Warto więc przekazać węzeł przedsiębiorstwu, które dostarcza ciepło do budynków, zwłaszcza jeżeli węzeł cieplny obsługiwać będzie więcej budynków niż tylko daną wspólnotę mieszkaniową, czyli będzie węzłem grupowym. Wspólnota mieszkaniowa może zyskać też na takim przekazaniu węzła, ustalając czynsz za najem pomieszczenia, w którym węzeł się znajduje. W przypadku bowiem węzła cieplnego obsługującego jeden budynek nie ma sensu obciążać zakładu ciepłowniczego kosztami najmu tego pomieszczenia, bo całe koszty i tak wrócą do odbiorcy, bowiem dostawca ciepła przerzuci ten koszt w fakturze na odbiorcę. Koszt będzie nawet większy, gdyż wspólnotę obciąży także podatek VAT od tej kwoty.

Jeżeli natomiast ulokowany w pomieszczeniu wspólnoty węzeł staje się węzłem grupowym, z którego ciepło dostarczane jest co najmniej do dwóch budynków, warto wtedy z właścicielem węzła zawrzeć umowę na wynajem tego pomieszczenia. Dostawca ciepła rozłoży bowiem koszt wynajmu na obu odbiorców, w tym także obciąży wspólnotę będącą właścicielem pomieszczenia, ale ten koszt będzie jedynie częścią pobieranego czynszu, co w efekcie będzie i tak korzystne dla wspólnoty. W przypadku gdyby jednak po przekazaniu węzła cieplnego nie doszło do porozumienia pomiędzy wspólnotą a przedsiębiorstwem co do zasad korzystania z pomieszczenia z węzłem cieplnym, wspólnota może przed sądem żądać od przedsiębiorstwa wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Podstawę prawną roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowi art. 224 § 1 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że ten, kto korzysta z rzeczy bez tytułu prawnego, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy.

Roszczenie to można zgłosić tylko wtedy, gdy między stronami nie istnieje porozumienie w kwestii korzystania z nieruchomości. Wysokość należnego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie ustala się na poziomie czynszu, który by wspólnocie mieszkaniowej faktycznie przypadł z tytułu najmu tej części nieruchomości. Zasadę tę potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 15.09.2005 roku (sygn. II CK 61/05). Należy jednak pamiętać, że roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy przedawnia się z upływem 10 lat.

Kotłownia w rękach dewelopera

Kolejnym problemem, z jakim borykają się wspólnoty mieszkaniowe, jest zatrzymywanie przez dewelopera własności kotłowni w budynku przez niego zbudowanym. W rozumieniu ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne, czyli lokali użytkowych.

Zatem zdarza się, że deweloper wyodrębnia w budynku mieszkalnym także kotłownię. Może to zrobić na własną rzecz lub na rzecz osób trzecich. Jeżeli zatem kotłownia została wyodrębniona jako lokal użytkowy, to nie stanowi części nieruchomości wspólnej, a wspólnota mieszkaniowa nie może żądać jej wydania. Natomiast jeżeli kotłownia nie została wyodrębniona jako samodzielny lokal użytkowy i z dokumentacji budynku wynika, że nie została przeznaczona do wyodrębnienia, wówczas stanowi nieruchomość wspólną, którą zarządza wspólnota mieszkaniowa. Deweloper może więc nie zostawić mieszkańcom pomieszczenia w budynku, w którym mogliby zainstalować węzeł cieplny lub kocioł i sam zająć się dostarczaniem tych mediów.

Na przesyłanie czy dystrybucję paliw lub energii konieczna jest koncesja. Jednak wyjątkiem od tej zasady jest dystrybucja paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłanie lub dystrybucja ciepła, jeżeli łączna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW. Deweloperzy wykorzystują tę możliwość, zapewniając sobie w ten sposób dodatkowy dochód z inwestycji. Poza zyskiem z różnicy między kosztami budowy a uzyskaną sumą cen od kupujących, deweloperzy stosują bowiem jeszcze inne metody na zwiększenie zysku z inwestycji.

Oprócz zapewnienia sobie w umowach sprawowania zarządu nieruchomością przez określoną ilość lat, inną często stosowaną przez deweloperów metodą jest właśnie pozostawienie sobie własności (wybudowanie) kotłowni, która dostarcza ciepło do budynku. Na dzień dzisiejszy jedyną metodą na takie praktyki jest rozwiązanie umowy i zapewnienie sobie innego źródła ogrzewania, co wcale nie jest łatwe ze względu na zabezpieczenia umowne stosowane przez deweloperów i wiąże się ze sporymi kosztami takiej inwestycji.

Rozliczanie kosztów c.o.

Dokonując określenia zasad rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania we wspólnocie mieszkaniowej, trzeba zwrócić uwagę, że instalacja centralnego ogrzewania jest w całości częścią nieruchomości wspólnej. Zatem koszty jej utrzymania stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną, a opomiarowanie poszczególnych części instalacji w lokalach daje możliwość zróżnicowania rozliczenia właścicieli za koszty ogrzewania.

Chaos legislacyjny

We wspólnotach mieszkaniowych zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania określane są w regulaminie. Pod względem formalnym regulamin jest uchwałą o takiej samej mocy prawnej, jak każda inna. Należy to podkreślić, gdyż bardzo często spotykam się z zarzutami mieszkańców, że ich wspólnota mieszkaniowa nie ma takiego regulaminu, podczas gdy jeżeli sięgnie się do dokumentacji, jasno z niej wynika, że wspólnota podjęła nieraz kilka uchwał, które dotyczą tych zasad. To że ustalenia te nie noszą nazwy regulamin i są zawarte w kilku uchwałach jest przecież bez znaczenia prawnego.

Bardzo często we wspólnotach mieszkaniowych mamy do czynienia z chaosem legislacyjnym wynikającym z braku umiejętności tworzenia prawa. Nie powinno się bowiem tworzyć dziesiątek uchwał, które dopiero przeczytane w całości dają obraz przyjętych uregulowań. Powinna istnieć jedna uchwała nosząca nazwę statutu lub regulaminu wspólnoty i w niej powinny być zawarte wszystkie najważniejsze uregulowania, w tym zasady rozliczania kosztów ogrzewania. Jeżeli właściciele lokali zasady te zmieniają, to po prostu podejmują uchwałę, w której zmieniają określone paragrafy uchwały będącej regulaminem czy statutem.

W takiej wspólnocie mieszkaniowej wystarczy wziąć do ręki ww. dokument lub zajrzeć na stronę internetową wspólnoty, aby w krótkim czasie zapoznać się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi w tej wspólnocie. Niestety, w większości wspólnot to tylko pobożne życzenia, co też świadczy o braku profesjonalizmu wśród zarządców tych wspólnot.

Zasady rozliczania kosztów

Określając zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania, należy pamiętać, że zasady te muszą być zgodne z przepisami ustawy Prawo energetyczne (w części dotyczącej zasad rozliczenia budynków wielolokalowych) oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (w części dotyczącej zasad użytkowania instalacji centralnego ogrzewania).

I tak ustawa Prawo energetyczne w art. 45a przy rozliczaniu kosztów ogrzewania zobowiązuje do stosowania metod wykorzystujących dla lokali mieszkalnych i użytkowych: wskazania ciepłomierzy, urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności albo powierzchnię lub kubaturę lokali, a dla wspólnych części budynku powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.

Z kolei rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych zobowiązuje wspólnotę, aby instalacja i urządzenia centralnego ogrzewania w okresie ich użytkowania były utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach właściwe temperatury określone Polską Normą oraz drożność zgodnie z założeniami projektu.

Zatem w przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa poczyniła inwestycję i zamontowała w lokalach urządzenia pomiarowe, przepisy dają możliwość uwzględnienia w rozliczeniach wskazań tych urządzeń pomiarowych i określenie szczegółów takiego rozliczenia. W sytuacji gdy nie ma zainstalowanych odrębnych liczników umożliwiających pomiar energii cieplnej zużytej przez każdego z właścicieli lokali rozliczenie za energię cieplną w takim budynku następuje na ogólnych zasadach rozliczenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Takie stanowisko zajął między innymi Sąd Najwyższy w uchwale z 19 maja 2006 roku (sygn. akt III CZP 28/06), a także Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 13 grudnia 2006 roku (sygn. akt I ACa 589/06).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Agnieszka Żelazna Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.

Anna Ruszczak news Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań? Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Aneta Mościcka Strony podziału nieruchomości

Strony podziału nieruchomości Strony podziału nieruchomości

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.

Aneta Mościcka Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu? Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Eugenia Śleszyńska Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne? Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.

mgr Jarosław Kowszuk Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Jacek Frydryszak Lustratorzy gorszego sortu

Lustratorzy gorszego sortu Lustratorzy gorszego sortu

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Redakcja KOB dla każdego segmentu obiektu?

KOB dla każdego segmentu obiektu? KOB dla każdego segmentu obiektu?

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Zmiany Prawa budowlanego ante portas Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.

Aneta Mościcka Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Agnieszka Żelazna Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.

mgr Jarosław Kowszuk Dojazd i dojście do nieruchomości

Dojazd i dojście do nieruchomości Dojazd i dojście do nieruchomości

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.

Piotr Pałka Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.

Eugenia Śleszyńska Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Anna Ruszczak news Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło? Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?

Redakcja news Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej

Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej

Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.

Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.

Piotr Pałka Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS

Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS

Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.

Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.

Piotr Pałka Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe

Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe

Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze...

Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przygotowaliśmy już środek zaskarżenia, mamy skompletowane wszystkie załączniki, a jest ich kilkaset wobec stopnia skomplikowania sprawy i jesteśmy właśnie przed wgraniem tych załączników do portalu. Co dalej?

Paweł Puch Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów? Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.