administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

DomBest | 2024-09-09
Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Fot. DomBest

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Fot. DomBest

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie – to tzw. legalizacja wtórna. Dzięki temu procesowi można mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo, a wskazania, na podstawie których nalicza się później opłaty, są zgodne z faktycznym stanem zużycia mediów.

treść sponsorowana

Legalizacje są przeprowadzane w specjalnych punktach legalizacyjnych utworzonych na mocy decyzji Prezesa Głównego Urzędu Miar. Właścicielami takich punktów są często większe przedsiębiorstwa wodociągowe, firmy zajmujące się dystrybucją liczników, producenci liczników itp.

Jeżeli urządzenie nie przejdzie legalizacji, trzeba je wymienić na nowe. Natomiast jeśli wodomierz nie jest uszkodzony i poprawnie mierzy przepływ wody – otrzymuje cechę legalizacyjną. Cecha legalizacyjna jest naklejana, wypalana, drukowana lub nanoszona na plombę zawieszoną na druciku urządzenia. Warto pamiętać, że traci ważność, gdy:

  • wodomierz przestaje spełniać wymagania metrologiczne i prawne,
  • wodomierz został uszkodzony,
  • cecha legalizacyjna lub cecha zabezpieczająca zostały uszkodzone lub zniszczone.

W takich przypadkach wodomierz musi zostać wymieniony lub naprawiony, a następnie ponownie zalegalizowany.

Metoda statystyczna

Legalizacja jest odpłatna. W jej skład wchodzi demontaż liczników, ich transport do punktu legalizacyjnego, kontrola liczników na stanowisku pomiarowym oraz ponowny montaż w budynku. W przypadku liczników mechanicznych – konieczne jest sprawdzenie każdego urządzenia. Dla dużej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej może to oznaczać spore koszty (wyobraźmy sobie np. legalizację przeprowadzaną dla trzech tysięcy mieszkań). Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy legalizację wykonamy tzw. metodą statystyczną.

Istnieją na rynku liczniki, które co do zasady są znacznie bardziej precyzyjne niż typowe liczniki mechaniczne, a ich dokładność pomiarowa jest utrzymywana przez długie lata. Dzięki temu można je wielokrotnie legalizować. Najbardziej znanym przykładem takich urządzeń są ciepłomierze oraz wodomierze ultradźwiękowe. To m.in. dla tego typu liczników ustawodawca dopuścił możliwość legalizowania tzw. jednorodnej partii metodą statystyczną.

Liczniki mediów są sprawdzane na zasadzie kontroli wyrywkowej i tylko niewielka próbka spośród nich podlega kontroli. Oznacza to, że zarządcy nie muszą zdejmować wszystkich liczników w budynku. Cała procedura legalizacyjna może zostać zorganizowana w taki sposób, aby konieczność dostarczenia liczników do punktu legalizacyjnego będzie dotyczyła jedynie kilku procent z nich. Świadectwo legalizacji natomiast otrzymamy dla całej dużej partii. Co ważne, koszt takiej legalizacji będzie znacznie niższy niż montaż nowych, nawet najtańszych liczników bez nakładek radiowych, jakie obecnie dostępne są na rynku.

Więcej o legalizacji wodomierzy >>

Wodomierze do próbki kontrolnej spośród partii zgłoszonej do legalizacji wybiera Główny Urząd Miar. Jeśli próbka kontrolna pozytywnie przejdzie badania, cała partia może funkcjonować przez następny okres wyszczególniony w przepisach.

Legalizacja czy wymiana?

Choć wymóg legalizacji wodomierzy nie oznacza przymusu ich wymiany, w praktyce często tak się dzieje. Jeśli w użytku jest prosty i tani wodomierz, po 5 latach najczęściej zostaje on wymieniony na nowy. Zazwyczaj nie podejmuje się próby legalizacji takich urządzeń z prostej przyczyny – duża część spośród nich po prostu by nie przeszłaby jej pozytywnie.

Przy użyciu urządzeń lepszej jakości, bardziej racjonalne będzie dokonanie wtórnej legalizacji. Jest to rozwiązanie zarówno tańsze jak i bardziej przyjazne środowisku dzięki zmniejszeniu ilości generowanych odpadów. Nie mniej istotna jest również wygoda – zarówno dla lokatorów jak i dla zarządcy. Wykorzystując legalizację metodą statystyczną, nie będziemy musieli wchodzić do każdego lokalu i zdejmować każdego licznika (często zastawionego meblami lub wręcz zabudowanego).

Warto pamiętać, że nowoczesne wodomierze ultradźwiękowe mogą być legalizowane wielokrotnie aż do końca żywotności baterii, czyli przez 16, a nawet więcej, lat.

Problemy z opomiarowaniem

Wodomierze ultradźwiękowe to nowoczesne urządzenia, a zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania powodują, iż pomiar mediów jest bardzo dokładny i niezawodny, a rozliczenie z lokatorami rzetelne.

W przypadku wodomierzy mechanicznych należy dokonać odczytu wzrokowego. Jest to czasochłonne, a dodatkowym problemem może być brak dostępu do lokali. Jeśli chodzi o odczyty liczników mechanicznych z nakładką radiową – nakładki wprawdzie poprawiają sytuację, wciąż jednak problemem pozostaje awaryjność samych liczników mechanicznych.

Skutkuje to opóźnieniem w rozliczeniach, nierzetelnymi rachunkami, a także dużymi rozbieżnościami między licznikiem głównym a sumą odczytów z liczników lokalowych. Ta ostatnia kwestia związana jest z rozliczaniem uchybu – koszty z nim związane ponoszą lokatorzy. Takie uchyby nierzadko osiągają niebotyczne wartości powyżej 30%.

Te problemy można pożegnać, wybierając liczniki ultradźwiękowe wyposażone w moduły LoRaWAN oraz zdalny odczyt danych przy pomocy tzw. „bramki”. W odróżnieniu od typowego odczytu inkasenckiego wodomierzy z nakładkami radiowymi, jest to całkowicie zdalny system odczytowy – nie ma tu konieczności fizycznego pojawiania się w nieruchomości. Bramka automatycznie odbiera dane z liczników za pośrednictwem protokołu radiowego i dalej przesyła je (zaszyfrowane) przy użyciu sieci GSM na wybrany serwer. Następnie odczyty i inne informacje z opomiarowania są udostępniane na platformach i w aplikacjach mobilnych.

Zalety liczników ultradźwiękowych

Różnicę pomiędzy tradycyjnym licznikiem mechanicznym a licznikiem ultradźwiękowym można dostrzec właściwie gołym okiem. Są to dwa zupełnie inaczej zbudowane urządzenia. W odróżnieniu od licznika mechanicznego, komora pomiarowa w liczniku ultradźwiękowym jest pozbawiona jakichkolwiek elementów ruchomych, a pomiar odbywa się za pomocą fal dźwiękowych. I właśnie ta różnica w budowie skutkuje szeregiem zalet wodomierza ultradźwiękowego - na każdym możliwym polu.

Najważniejsze cechy liczników ultradźwiękowych:

  • dokładność pomiaru przy najmniejszych przepływach – współczynnik R osiągający wartość nawet R800 (licznik mechaniczny – zazwyczaj R40-R80);
  • trwałość do 16 lat;
  • możliwość dokonania legalizacji, w tym metodą statystyczną;
  • orientacja montażu nie wpływa na dokładność pomiaru (w przypadku licznika mechanicznego ma to duże znaczenie);
  • praca licznika może być w pełni monitorowana, co pozwala na szybkie wykrywanie wycieków lub innych usterek i pozyskiwanie wielu innych ważnych informacji;
  • brak możliwości uszkodzenia poprzez zanieczyszczenia (liczniki mechaniczne cechuje duża wrażliwość na zanieczyszczenia);
  • odporność na ingerencje z zewnątrz (w przypadku liczników mechanicznych istnieje taka możliwość za pomocą magnesów neodymowych);
  • dużo niższy tzw. „próg rozruchu” (wodomierz ultradźwiękowy zaczyna pomiar już od 1 l/h, co nie jest możliwe w przypadku wodomierzy mechanicznych).

Więcej o opomiarowaniu >>

LoRaWAN – nowoczesny system komunikacji bezprzewodowej

Technologia LoRa została stworzona z myślą o działaniu z urządzeniami bateryjnymi, które mogą przesyłać dane przez ponad 15 lat bez konieczności wymiany źródła energii.

W przypadku wodomierzy ultradźwiękowych wyposażonych w moduły LoRaWan, licznik może przesyłać dane na duże odległości, a dzięki silnej propagacji sygnału wszelkie przeszkody, takie jak ściany i drzwi, nie stanowią większego problemu. To zapewnia niezawodność, jeżeli chodzi o otrzymywanie odczytów, oraz zmniejszenie ilości tzw. „bramek” tj. urządzeń odbierających dane z liczników. Jedna standardowa bramka może obsługiwać budynek wielorodzinny z 3 klatkami i 10 kondygnacjami.

Licznik ultradźwiękowy działający z LoRaWAN jest w stanie przesyłać do użytkownika bardzo dużo informacji i to kilka razy dziennie. Jest to w istocie monitoring pracy opomiarowania oraz strażnik instalacji u lokatora. Takie urządzenie powiadomi użytkownika o wielu różnych zdarzeniach takich jak drobny przeciek, uszkodzenie rurociągu, wsteczny przepływ, brak wody w instalacji, awaria licznika itp. Dzięki temu nie będzie już problemu z rzetelnością rozliczenia, ponieważ o wszelkich nieprawidłowościach użytkownik dowie się właściwie tego samego dnia i będzie miał możliwość podjąć działania naprawcze od razu.

W dobie coraz droższych mediów (cen wody, ścieków, odpadów, energii cieplnej itp.) wydaje się, iż zastosowanie najlepszych dostępnych na rynku możliwości technicznych jest wręcz nieunikniona. Szczególnie, że dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych, nowoczesne systemy opomiarowania są coraz tańsze, a szybkość otrzymywania informacji np. o wycieku może uchronić wielu lokatorów przed ogromnymi rachunkami, które zdarzają się dość często.

DomBest jest jedynym oficjalnym polskim dystrybutorem inteligentnych wodomierzy i ciepłomierzy ultradźwiękowych firmy Axioma. Dostarczamy skuteczne metody opomiarowania od montażu urządzeń przez wygodną platformę dla zarządcy i lokatora aż po rozliczenie. Oferujemy także kompleksowy pakiet usług ułatwiających życie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym – dobraną do potrzeb usługę księgową, system IT, wsparcie techniczne i prawne oraz ubezpieczenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

+48 453 679 634 | opomiarowanie@dombest.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/dombestspzoo

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/dombest

Komentarze

Powiązane

DomBest Co oznacza odczyt zdalny?

Co oznacza odczyt zdalny? Co oznacza odczyt zdalny?

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest news Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym...

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym odcinku podcastu „Strefa Zarządcy”, Agnieszka Gędłek rozmawiała na ten temat z radcą prawnym, Anną Janiak-Chęcińską oraz Marcinem Banasiakiem, Dyrektorem Zarządzającym w DomBest.

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

DomBest news Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody Jak dwie krople wody

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.