Głowice i zawory, niezbędne do regulowania ciepła w pomieszczeniach, będą pracowały zgodnie z naszymi oczekiwaniami tylko wtedy, gdy uwzględnimy pewne problemy związane z ich działaniem, i będziemy umieli je zniwelować.
O czym mówimy?
Termostatyczny zawór grzejnikowy jest regulatorem temperatury i składa się z głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego. Czujnik głowicy na zmianę temperatury otoczenia reaguje wzrostem swej objętości (lub prężności) i przemieszczeniem końca popychacza. Popychacz naciska na trzpień zaworu i powoduje ugięcie się sprężyny, a tym samym dokonuje korekty położenia elementu nastawnego oraz zmianę strumienia wody przepływającej przez zawór i grzejnik.
Zmiana przepływu czynnika grzejnego wywołuje odpowiednią zmianę mocy cieplnej grzejnika. W przypadku obniżenia temperatury powietrza otaczającego głowicę termostatu rozpoczyna się proces odwrotny. Głowica termostatyczna kontroluje temperaturę, jaka ma panować w danym pomieszczeniu, i nie ma wpływu na temperaturę czynnika grzejnego w instalacji, którego parametry zależą od dostawcy ciepła. Specjaliści twierdzą, że po ustawieniu wymaganej temperatury należy odczekać około godziny i porównać temperaturę nastawioną ze wskazaniem termometru pokojowego.
Różnica, która niekiedy występuje, to efekt tego, że omywające głowicę powietrze ma nieco inną temperaturę niż to w centralnej części pomieszczenia. Zawory termostatyczne w swej pracy uwzględniają i wykorzystują tzw. darmowe źródła ciepła, czyli słońce, a także kuchenki, telewizory, a nawet… ciepło ludzi przebywających w pomieszczeniu. Stanowią kluczowy element nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania wodnego w budynkach mieszkalnych, gwarantują bowiem większy komfort grzewczy i niższe rachunki za ogrzewanie. Służą one do automatycznego, indywidualnego sterowania ciepłem i utrzymania temperatury powietrza w pomieszczeniach. Umożliwiają również oszczędne gospodarowanie energią cieplną. Konkretnie – zapewniają oszczędność energii cieplnej w sezonie grzewczym na poziomie 10–15%.
Gdzie ucieka ciepło?
Sprawność urządzeń pomiarowych i regulacyjnych jest sprawą bardzo istotną. Jeśli te dwa elementy nie będą ze sobą współpracować, to z oszczędzania nici. Da się to zauważyć w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli zawory termostatyczne nie pozwalają na ich przymykanie, to urządzenia pomiarowe wskazują faktyczne zużycie, a lokatorzy nie mają możliwości przykręcenia zaworów, żeby obniżyć temperaturę w swoich mieszkaniach. Otwierają więc okna i grzeją w ten sposób - oczywiście, całkowicie bez potrzeby – powietrze zewnętrzne, a rachunki robią się coraz większe.
Kiedy więc zostaną wyczerpane możliwości zmiany termodynamiki budynku przez właściwie przeprowadzoną modernizację, kiedy zamontowane już będą zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną, a instalację zyskają automatyczne zawory do regulacji podpionowej – wtedy nadchodzi czas na nowoczesne zarządzanie informacją na temat bieżących kosztów zużycia energii cieplnej. Innymi słowy – czas na edukację mieszkańców.
Jak dowodzi praktyka zarządców, wiele osób nadal nie korzysta w sposób prawidłowy z termostatycznych głowic grzejnikowych, a temperaturę w lokalu reguluje w najgorszy i najdroższy możliwy sposób – czyli za pomocą otwartego okna.
Z tego powodu warto monitorować zużycia ciepła w lokalach. Gdy okresowe koszty zużycia ciepła w jakimś lokalu są zaskakująco wysokie, pracownik SM może wówczas poinformować jego właściciela o wielkości jego zużycia w poszczególnych izbach i poinstruować go w zakresie technicznej obsługi głowic termostatycznych oraz techniki wietrzenia pomieszczeń (tego, czemu ma ono służyć – wymianie powietrza, a nie regulowaniu temperatury).
Po analizie miesięcznych zużyć ciepła na potrzeby c.o. i rozmowie odpowiedzialnego za gospodarkę mediami pracownika spółdzielni z właścicielem lokalu może się na przykład okazać, że przez cały sezon grzewczy miał on tam… otwarte okno i to przy jego użyciu, a nie przy pomocy głowicy termostatycznej, regulował dostawy ciepła do tego grzejnika. Taką osobę bezwzględnie należy pouczyć w temacie gospodarowania energią cieplną w lokalu. Jeśli nauka zaowocuje tym, że lokator ów skoryguje swój sposób korzystania z grzejnika w kuchni, to już w kolejnym roku rozliczeniowym stwierdzi (z radością) mniejsze zużycie ciepła i znaczącą poprawę w proporcjach zużycia ciepła w poszczególnych izbach. Takie zmniejszenie wszak wprost przełoży się na jego konkretne oszczędności.
Korozja i zarastanie instalacji jej produktami
Elementy regulacyjne grzejników, czyli m.in. zawory termostatyczne przy grzejnikach, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnej. Często występują przypadki niesprawności przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, które są spowodowane zanieczyszczeniem elementu zamykającego (grzybka zaworu) i elementu sterującego, czyli mieszka zaworu. Szczególnie osady na grzybku, którego ruchy robocze mierzone są w dziesiątych częściach milimetra, to powód braku możliwości regulacji przez lokatora. Jeśli mieszek zaworu jest zanieczyszczony osadami, to nie nadaje się już do pełnienia funkcji elementu regulacyjnego – jedyną radą jest jego wymiana. Skraca to obliczoną na kilkanaście lat żywotność zaworu do lat raptem kilku, a bywa, że i mniej.
Najważniejszą przyczyną korozji instalacji centralnego ogrzewania, zbudowanych z rur ze stali węglowej i wyposażonych w grzejniki żeliwne członowe lub stalowe płytowe, jest nieodpowiednia jakość wody krążącej w instalacji i nieprzestrzeganie zasad uzupełniania jej ubytków.
Polska Norma wyznacza dopuszczalne straty wody w instalacji oraz jej jakość. Uwzględnienie tych wymagań pozwoli na wieloletnią pracę instalacji c.o. bez zakłóceń, a także na racjonalne wykorzystanie ciepła na ogrzewanie pomieszczeń. Trzeba jednak zacząć od zapewnienia pełnej szczelności układu. Jeśli zaś zignorujemy te przepisy, to efektem niechybnie będzie powszechnie występująca korozja poszczególnych elementów i urządzeń, powodująca zakłócenia w pracy instalacji c.o. Korozja objawia się w postaci zmniejszenia grubości ścianki i tworzenia wżerów, a dalej – perforacji i wycieku wody. Najbardziej szkodliwe są osady stanowiące produkty korozji lub wytrącone z wody podczas jej ogrzewania, składające się uwodnionych magnetycznych związków żelaza o różnym stopniu utlenienia
Remediusz
Remediusz, 14.07.2020r., 19:00:47
Niestety moim mili polskie normy są tylko normami w rzeczywistości jak nie zabezpieczymy sami instalacji przed jej uszkodzenie to nikt za nas tego nie zrobi
kowalski
kowalski, 28.01.2021r., 15:33:04
Odpowietrzać to się powinno po każdym sezonie grzewczym takie grzejniki zwłaszcza starego typu a nie jest to jakoś skomplikowane
kowalski
kowalski, 17.02.2021r., 16:18:33
Regulacja może wpłynąć na wzrost kosztów za ogrzewanie
Ruuty
Ruuty, 22.08.2021r., 23:09:17
Chcieliśmy u nas wybierać, a okazało się, że nie ma takiej potrzeby tylko problemem były zanieczyszczone elementy
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu...
Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań...
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań bezkosztowych, warto także rozważyć rozwiązania wymagające inwestycji, ponieważ nakłady finansowe zwrócą się w postaci niższych rachunków.
Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie...
Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Sporo osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych...
Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych (online); Andrzeja Rajkiewicza z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (online); Wojciecha Koniecznego – szkoleniowca, zarządcy, biegłego sądowego; Jacka Janasa – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i biegłego sądowego; Krzysztofa Cichowskiego – eksperta w dziedzinie...
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.
Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...
Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach...
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach wielolokalowych.
Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2,...
Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie.
Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...
Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany...
W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost opłat.
Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.
Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.
W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo...
W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW.
Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.