Parkowanie we wspólnocie mieszkaniowej
Zasady umiejscowienia miejsc parkingowych | Uregulowanie zasad korzystania z parkingu
Parkowanie we wspólnocie mieszkaniowej
sxc.hu
Już wcześniej przedstawiałem ten problem z prośbą o artykuł, który pomógłby naszemu społeczeństwu zrozumieć problem parkowania samochodów pod oknami sąsiadów czy też nawet swoimi. To nagminne zachowanie, obawa przed kradzieżą samochodu (najlepiej, jakby było można wprowadzić go do domu), także jakaś nieuzasadniona wygoda, a przy tym brak świadomości, że truje się siebie i sąsiadów.
Szczególnie widzi się ten problem w starym budownictwie, w którym można dojechać pod sam mur budynku, a tym samym pod swoje (albo i nie swoje) okna. Problem w tym, że nikt nie wie, że tak nie wolno robić, a często w imię dobrosąsiedzkich stosunków nie zwraca się uwagi sąsiadowi. Miasto i władze mają to w „głębokim poważaniu” i zaraz pada pytanie: A gdzie mamy parkować? (tereny są, tylko trzeba trochę grosza na utwardzenie podłoża, a z tym właśnie jest problem). Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, z poważaniem – Bolesław B.
Zobacz także
Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Parkowanie przed budynkami wspólnot mieszkaniowych to problem, który już wielokrotnie poruszany był na łamach „Administratora”. Sam jestem autorem dwóch artykułów na ten temat oraz omówienia wyjaśniających go kilku orzeczeń sądowych. Nie zadał Pan konkretnego pytania, zatem postaram się ustosunkować po prostu do problemu parkingu przed budynkiem oraz sposobu uregulowania przez wspólnotę dzikiego parkowania.
Zobacz sposób, w jaki zdalnie odczytać rzeczywisty stan wodomierza |
|
Odczyt wskazań uzyskujemy dzięki zapisowi zużycia mediów ze wszystkich urządzeń, bez obecności lokatora w mieszkaniu. Zastosowanie systemu daje możliwość oszczędności przy...
|
Zasady umiejscowienia miejsc parkingowych
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zagospodarowując działkę budowlaną, należy przygotować – stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy – miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym nie może być mniejsza niż: 7 m – w przypadku do czterech stanowisk włącznie; 10 m – w przypadku od pięciu do 60 stanowisk włącznie; 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk.
Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien mieszkalnego budynku wielorodzinnego. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m. Dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m, a długość – 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m, a szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.
Stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów osobowych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody.
Uregulowanie zasad korzystania z parkingu
W związku ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych w stosunku do liczby samochodów mieszkańców, wspólnoty mieszkaniowe podejmują uchwały w tym zakresie, próbując zapanować nad chaosem, który panuje pod blokiem. Niestety, większość z tych uchwał nie jest możliwa do wyegzekwowania, gdyż – jak wynika z orzecznictwa sądów – wspólnota mieszkaniowa nie może stosować sankcji.
Potwierdził to także Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27.05.2009 roku sygn. akt VI ACa 1124/08, który zapadł właśnie na tle takiego chaosu parkingowego panującego we wspólnocie mieszkaniowej. W celu jego opanowania wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę ustalającą regulamin parkowania pojazdów.
W celu zdyscyplinowania mieszkańców wspólnota ustaliła w niej opłatę karną, a w celu jej wyegzekwowania upoważniła zarząd do zakładania blokad na koła. Blokady te w imieniu wspólnoty miała zakładać wynajęta firma ochroniarska.
Jednak sąd apelacyjny uznał, jak powiedziano, że wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować sankcji. Według sądu nie znajduje to poparcia ani w ustawie o własności lokali, ani w kodeksie drogowym, który do zakładania blokad uprawnia tylko policję i straż miejską.
Od 4.09.2010 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która umożliwia egzekwowanie przepisów na drogach nie tylko publicznych, lecz także wewnętrznych. Zgodnie z tymi regulacjami możliwe jest karanie kierowców w strefach ruchu na drogach wewnętrznych.
Decyzja o ustanowieniu strefy ruchu należy do wspólnoty mieszkaniowej, która także odpowiada za dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wymagań wynikających z obowiązujących przepisów i pokrywa koszty zakupu tablic.
Zatem jeżeli wspólnota mieszkaniowa chce, aby każde parkowanie poza miejscem do tego przeznaczonym spotkało się z mandatem, wystarczy, że ustanowi na drogach wewnętrznych wspólnoty strefę ruchu i umieści odpowiednie znaki. Każdy przypadek parkowania na miejscach do tego niewyznaczonych należy zgłaszać policji lub straży miejskiej, co dla osób łamiących przepisy skutkować będzie mandatem.
Wspólnota mieszkaniowa w celu uregulowania zasad parkowania na swoim terenie może pójść jeszcze dalej: podjąć uchwałę o przypisaniu konkretnych miejsc parkingowych do poszczególnych lokali i zamontować zamykane na klucz blokady parkingowe, bez których zdjęcia nie będzie możliwe zaparkowanie na danym miejscu parkingowym.
Ceny tych blokad zaczynają się już od 200 zł, więc taka inwestycja nie powinna stanowić żadnego problemu. Bez zastosowania blokad parkingowych sprawa nie zostanie rozwiązana, bo samochodu, który ktoś zaparkuje nie na swoim miejscu, nikt nie usunie. Zaparkowanie na czyimś miejscu nie jest bowiem naruszeniem zasad ruchu drogowego.
Często zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe specjalnie nie podejmują prób uregulowania zasad korzystania z parkingu przed budynkiem, bo ze względu na zbyt małą działkę spowodowałoby to tylko pogorszenie panującej na nim sytuacji (zmniejszenie ilości miejsc parkingowych). Wówczas właścicielom lokali, którzy nie mają wyrozumiałości dla problemów sąsiadów z parkowaniem, pozostaje wniesienie sprawy do sądu.