KRS będzie obejmował także tytuły prawne do nieruchomości. Fot. Pixabay
19 lipca 2023 r. wpłynął do Sejmu RP rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (UD 497).
Na XIV Forum Zarządców w czerwcu 2024 odbył się panel dyskusyjny na temat trzydziestu lat funkcjonowania ustawy o własności lokali. Uczestnicy panelu zgodzili się, że ustawa wymaga gruntownej nowelizacji,...
Na XIV Forum Zarządców w czerwcu 2024 odbył się panel dyskusyjny na temat trzydziestu lat funkcjonowania ustawy o własności lokali. Uczestnicy panelu zgodzili się, że ustawa wymaga gruntownej nowelizacji, która uwzględni potrzeby praktyki oraz praktykę orzeczniczą wykształconą przez trzy dekady rozstrzygania spraw sądowych na gruncie ustawy o własności lokali.
Projekt dodaje art. 19aa ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), przewidujący obowiązek posiadania przez podmiot, na który przepisy ustaw nakładają obowiązek uzyskania wpisu do KRS, tytułu prawnego do korzystania z lokalu (nieruchomości), którego adres podmiot ten zgłosił jako swój. Zgodnie natomiast z projektowanym art. 19aa ust. 2 ustawy o KRS do wniosku o wpis lub zmianę takiego adresu należało będzie dołączyć oświadczenie wszystkich osób podpisujących wniosek, a w przypadku podpisania wniosku przez pełnomocnika, oświadczenie wszystkich osób, które udzieliły mu pełnomocnictwa, o posiadaniu przez podmiot tytułu prawnego do korzystania z lokalu (nieruchomości), którego adres został zgłoszony do Rejestru jako adres podmiotu. Oświadczenie to należało będzie złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, zawierając w nim klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta będzie zastępować pouczenie organu, uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wzmocnienie domniemania prawdziwości wpisów
Zmiana, polegająca na dodaniu art. 19aa ustawy o KRS ma w ocenie projektodawcy na celu wzmocnienie domniemania prawdziwości wpisów w zakresie danych, dotyczących adresów podmiotów podlegających obowiązkowi rejestracji w Rejestrze. Obowiązujące regulacje nie przewidują konieczności posiadania przez podmiot wpisywany do Rejestru tytułu prawnego do korzystania z lokalu (nieruchomości), którego adres zgłasza on do Rejestru jako swój, ani też obowiązku złożenia przez reprezentantów tego podmiotu oświadczenia w tym przedmiocie. Niestety, w wielu przypadkach dane adresowe zgłaszane do Rejestru nie odpowiadają stanowi faktycznemu. Sytuacja taka ułatwia tworzenie tzw. fikcyjnych podmiotów, których funkcjonowanie stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego. Zobowiązanie do podawania danych adresowych pod rygorem odpowiedzialności karnej, ograniczy proceder podawania informacji nieodpowiadających prawdzie oraz ułatwi pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób, składających fałszywe oświadczenia. Podkreślenia wymaga, że analogiczne wymogi wprowadzono w przepisach dotyczących CEIDG (por. art. 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz art. 17 ustawy dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy). Projektowany art. 19aa ustawy o KRS ujednolica zatem obowiązki, dotyczące podania danych adresowych obowiązujące przedsiębiorców podlegających wpisowi do KRS z wymogami 44 nałożonymi na przedsiębiorców wpisywanych do CEIDG..
Konieczny tytuł prawny do nieruchomości
Dodanie art. 19aa do ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o KRS,zobowiązującego podmioty wpisujące się do KRS do posiadania tytułu prawnego do lokalu (nieruchomości), który zgłaszają jako swój adres (pierwotna propozycja zgłoszona przez Prezesa GUS, została według projektodawców zaakceptowana i zmodyfikowana przez Ministra Sprawiedliwości, który wskazał jednocześnie, że nie wymaga ona zmian w systemie teleinformatycznym Rejestru).
Projekt ustawy ma stanowić kolejny krok w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. Nie można natomiast zgodzić się z tezą, że w ostatnich latach doszło do przyjęcia szeregu kompleksowych pro-przedsiębiorczych ustaw, regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nie negując w całości jakości legislacyjnej uchwalanych aktów prawnych należy cały czas aktywnie monitorować ich działanie i stosowanie. W efekcie przeprowadzonych ewaluacji (OSR ex post) należy także identyfikować obszary, w których można wprowadzić regulacje, jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Projektowaną i komentowaną zmianę należy ostatecznie ocenić pozytywnie, gdyż obecnie w praktyce funkcjonowania podmiotów gospodarczych nierzadko nie ma pewności co do adresu danego przedsiębiorcy.
Zakładanie spółek, w których akcjonariuszami lub udziałowcami są cudzoziemcy wykonujący na rzecz tej spółki powtarzające się świadczenie niepieniężne, to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemów z zalegalizowaniem...
Zakładanie spółek, w których akcjonariuszami lub udziałowcami są cudzoziemcy wykonujący na rzecz tej spółki powtarzające się świadczenie niepieniężne, to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemów z zalegalizowaniem pracy obcokrajowców w Polsce.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
15 lutego 2023 roku weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Powołana wyżej ustawa wprowadziła możliwość...
15 lutego 2023 roku weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Powołana wyżej ustawa wprowadziła możliwość stosowania średniej ceny ciepła wraz z rekompensatą dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Aktualnie – na skutek nowelizacji – zastosowanie znajdzie także maksymalna cena dostawy ciepła.
Rząd planuje 6-procentowy podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Podczas drugiego czytania w Sejmie posłowie PiS dodali taką poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce...
Rząd planuje 6-procentowy podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Podczas drugiego czytania w Sejmie posłowie PiS dodali taką poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja 2023 roku. Zmiany weszły w życie...
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja 2023 roku. Zmiany weszły w życie 3 czerwca 2023 roku. Mają przyspieszyć proces inwestycyjny w gospodarstwach rolniczych.
Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.
Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.
16 czerwca 2023 roku została uchwalona kolejna nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego. Niesie ona za sobą nowe zmiany w dziedziczeniu – przepisy ograniczą m.in. krąg spadkobierców ustawowych.
16 czerwca 2023 roku została uchwalona kolejna nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego. Niesie ona za sobą nowe zmiany w dziedziczeniu – przepisy ograniczą m.in. krąg spadkobierców ustawowych.
Jeśli nowelizacja ustawy ocenowej wejdzie w życie, inwestycje strategiczne będą realizowane bez konsultacji społecznych, decyzji środowiskowej i możliwości wniesienia sprzeciwu.
Jeśli nowelizacja ustawy ocenowej wejdzie w życie, inwestycje strategiczne będą realizowane bez konsultacji społecznych, decyzji środowiskowej i możliwości wniesienia sprzeciwu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 3216) ma...
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 3216) ma na celu także zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych, przy zachowaniu zasad, dopuszczających ograniczenie praw i wolności obywatelskich.
Nowa propozycja Unii Europejskiej dotycząca wprowadzenia opłaty sieciowej na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej budzi obawy podmiotów zajmujących się prawami konsumentów. Jeśli...
Nowa propozycja Unii Europejskiej dotycząca wprowadzenia opłaty sieciowej na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej budzi obawy podmiotów zajmujących się prawami konsumentów. Jeśli pomysł wejdzie w życie, klienci będą musieli liczyć się ze zmianami w dostępie do internetu.
Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.
Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.
Nadchodzą zmiany w organizacji zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Dotyczą one przede wszystkim osób, które dopiero starają się o uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Celem zmian jest...
Nadchodzą zmiany w organizacji zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Dotyczą one przede wszystkim osób, które dopiero starają się o uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Celem zmian jest zmniejszenie kosztów dla kandydatów oraz przyspieszenie procesu zdobywania uprawnień.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w...
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w optymalizacji pracy tych urządzeń odgrywają nowoczesne źródła zasilania. Akumulatory LiFePO₄, produkowane przez polską firmę Power LAB, rewolucjonizują sposób działania maszyn czyszczących, oferując wydłużony czas pracy, wyższą efektywność i większe bezpieczeństwo.
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.