Publikacje Piotr Pałka
Piotr Pałka Sygnalista w spółdzielni mieszkaniowej
Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.
Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.
Piotr Pałka Głosowanie na piśmie nadal możliwe w spółdzielniach mieszkaniowych
Nie budzi wątpliwości ustalenie, że tryb głosowania stacjonarnego w ramach Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, nie stanowi wyłącznego trybu głosowania. Tryb głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia...
Nie budzi wątpliwości ustalenie, że tryb głosowania stacjonarnego w ramach Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, nie stanowi wyłącznego trybu głosowania. Tryb głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia na piśmie należy określić jako prawidłowy.
Piotr Pałka Nowe obowiązki dla spółdzielni mieszkaniowych w świetle ustawy o ochronie sygnalistów
25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Nakłada ona szereg obowiązków również na spółdzielnie jako podmioty prawne w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów.
25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Nakłada ona szereg obowiązków również na spółdzielnie jako podmioty prawne w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów.
Piotr Pałka Dyrektywa budynkowa nie zakaże sprzedaży i najmu
Minimalne normy charakterystyki energetycznej dla budynków niemieszkalnych powinny zostać ustalone na poziomie Unii i powinny koncentrować się na renowacji budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce...
Minimalne normy charakterystyki energetycznej dla budynków niemieszkalnych powinny zostać ustalone na poziomie Unii i powinny koncentrować się na renowacji budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, których renowacja jest w związku z tym priorytetowa.
Piotr Pałka Schrony i budowle ochronne
W polskim systemie prawnym nie ma zdefiniowanego pojęcia budowli ochronnej (schronu lub ukrycia), a tym samym żaden podmiot ani organ nie jest wprost zobowiązany do prowadzenia ich ewidencji, konserwacji,...
W polskim systemie prawnym nie ma zdefiniowanego pojęcia budowli ochronnej (schronu lub ukrycia), a tym samym żaden podmiot ani organ nie jest wprost zobowiązany do prowadzenia ich ewidencji, konserwacji, planowania użycia i określenia sposobu przygotowania.
Piotr Pałka Portal Informacyjny Sądów obejmie także sprawy karne
Doręczanie pism przez portal informacyjny zapewnia szybszy obieg korespondencji, a ponadto istotnie usprawnia pracę sądów. Pojawiają się natomiast obawy, czy portal ten spełni swoją rolę w przypadku...
Doręczanie pism przez portal informacyjny zapewnia szybszy obieg korespondencji, a ponadto istotnie usprawnia pracę sądów. Pojawiają się natomiast obawy, czy portal ten spełni swoją rolę w przypadku spraw karnych.
Piotr Pałka Obywatelska społeczność energetyczna
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.
Piotr Pałka KRS będzie obejmował także tytuły prawne do nieruchomości
19 lipca 2023 r. wpłynął do Sejmu RP rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (UD 497).
19 lipca 2023 r. wpłynął do Sejmu RP rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (UD 497).
Piotr Pałka W sądach ma być bezpieczniej
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 3216) ma...
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 3216) ma na celu także zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych, przy zachowaniu zasad, dopuszczających ograniczenie praw i wolności obywatelskich.
Piotr Pałka Nie zapominajmy, że nie ma systemu precedensowego
Nawet jeżeli jeden sąd orzeknie w określony sposób, nie oznacza to związania tym rozstrzygnięciem innego sądu krajowego. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym wyroki sądowe nie mają bowiem mocy precedensów.
Nawet jeżeli jeden sąd orzeknie w określony sposób, nie oznacza to związania tym rozstrzygnięciem innego sądu krajowego. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym wyroki sądowe nie mają bowiem mocy precedensów.
Piotr Pałka Spółdzielnia a spółka – analiza wybranych różnic
Podstawy prawne funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych w polskim prawie uregulowane zostały w ustawie z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. Natomiast działalność spółek prawa handlowego znajduje...
Podstawy prawne funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych w polskim prawie uregulowane zostały w ustawie z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. Natomiast działalność spółek prawa handlowego znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
Piotr Pałka Grzywna za brak świadectwa
28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która wprowadza kary grzywny za brak świadectw...
28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która wprowadza kary grzywny za brak świadectw charakterystyki energetycznej i nakłada na notariuszy obowiązek odnotowywania tego faktu.
Piotr Pałka Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze...
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przygotowaliśmy już środek zaskarżenia, mamy skompletowane wszystkie załączniki, a jest ich kilkaset wobec stopnia skomplikowania sprawy i jesteśmy właśnie przed wgraniem tych załączników do portalu. Co dalej?
Piotr Pałka Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Piotr Pałka Korzystanie z elewacji budynku a obowiązek uiszczania opłat eksploatacyjnych – aspekty prawne
Spółdzielnie mieszkaniowe mogą pobierać od właścicieli lokali (zarówno członków spółdzielni jak i nie członków spółdzielni) opłaty z tytułu korzystania przez nich z elewacji budynku na potrzeby wywieszania...
Spółdzielnie mieszkaniowe mogą pobierać od właścicieli lokali (zarówno członków spółdzielni jak i nie członków spółdzielni) opłaty z tytułu korzystania przez nich z elewacji budynku na potrzeby wywieszania szyldu reklamowego informującego o prowadzonej w lokalu działalności oraz jednostek zewnętrznych klimatyzacji na potrzeby lokali.
Piotr Pałka Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.
Piotr Pałka news Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez...
26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez bank wkład własny.
Piotr Pałka Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Piotr Pałka Obowiązek spółdzielni zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów...
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku braku dokonania takiego zgłoszenia grozi kara do 1 miliona złotych.
Piotr Pałka Przekształcenie wieczystego we własność
Mam wątpliwość czy proponowane zmiany nie okażą się być martwą instytucją, skoro projekt przyznaje swobodę stronom umowy zarówno w odniesieniu do decyzji o jej zawarciu (cywilnoprawny tryb sprzedaży nieruchomości...
Mam wątpliwość czy proponowane zmiany nie okażą się być martwą instytucją, skoro projekt przyznaje swobodę stronom umowy zarówno w odniesieniu do decyzji o jej zawarciu (cywilnoprawny tryb sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego), jak i w negocjowaniu i ustalaniu ceny zbywanej nieruchomości.
Piotr Pałka Przeprowadzenie lustracji i sporządzenie protokołu przez lustratora spółdzielni jako umowy o dzieło
Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku procesu lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu...
Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku procesu lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu lustracji uczestnik postępowania nie wykonałby w pełni umowy - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Piotr Pałka Udzielenie pozwolenia na budowę w spółdzielni mieszkaniowej
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.
Piotr Pałka Ograniczenie dostępu do członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej
Właścicielowi lokalu mieszkalnego niebędącego członkiem spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet jej członków. Co do zasady zatem konstytucyjność art. 3 ust. 31 USM nie może budzić wątpliwości.
Właścicielowi lokalu mieszkalnego niebędącego członkiem spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet jej członków. Co do zasady zatem konstytucyjność art. 3 ust. 31 USM nie może budzić wątpliwości.
Piotr Pałka Głosowanie w czasie epidemii – nowe interpretacje MRPiT
Dla oceny prawnej możliwości zorganizowania rocznego zebrania wspólnoty mieszkaniowej z wykorzystaniem indywidualnego zbierania głosów istotne jest stanowisko MRPiT z dnia 1 marca 2021 r. opublikowane...
Dla oceny prawnej możliwości zorganizowania rocznego zebrania wspólnoty mieszkaniowej z wykorzystaniem indywidualnego zbierania głosów istotne jest stanowisko MRPiT z dnia 1 marca 2021 r. opublikowane na stronie internetowej tego resortu.
Piotr Pałka Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym
Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami...
Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.
Piotr Pałka Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – problemy nierozwiązane
Brak możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości pełniących funkcję służebną dla terenów zabudowanych przez spółdzielców pozostaje w sprzeczności z ratio legis...
Brak możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości pełniących funkcję służebną dla terenów zabudowanych przez spółdzielców pozostaje w sprzeczności z ratio legis ustawy, gdyż stawia tę grupę w sytuacji gorszej niż użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielorodzinnymi.
Piotr Pałka Standardy w dobie pandemii
Co wynika z obowiązku utrzymywania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym w dobie epidemii COVID-19?
Co wynika z obowiązku utrzymywania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym w dobie epidemii COVID-19?
Piotr Pałka Zmiany w umowie najmu w świetle tzw. Tarczy Antykryzysowej
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na...
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy.
Piotr Pałka Prawidłowe funkcjonowanie walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni,...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni, to tym samym zarząd nie może wprowadzać do porządku obrad projektów uchwał, dotyczących kwestii niemieszczących się w kompetencji walnego zgromadzenia lub też naruszających porządek prawny – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Piotr Pałka Postulaty zmian ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.