administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Trujący smog umysłowy

Helena Śpiewak | Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2022 | 2022-07-07
Trujący smog umysłowy, fot. unsplash

Trujący smog umysłowy, fot. unsplash

Nazwa SMOG pochodzi od zbitki angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), idealnie określając zjawisko zanieczyszczenia powietrza. Przypomnijmy – smog to mieszanina trujących zanieczyszczeń powietrza, która utworzyła się jako efekt szkodliwych działań człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych. Jego negatywne skutki bezpośrednio wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt oraz powodują skażenie środowiska.

Zobacz także

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK

Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK

Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również...

Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również uczelni, szkół, bibliotek czy kompleksów rekreacyjnych. Nadchodzące inicjatywy UE zobowiążą właścicieli budynków do instalowania paneli fotowoltaicznych na płaskich dachach powyżej 250 m2 na budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych od 2027 r., wspierając przyspieszony wzrost do 600 GW.

Dzisiaj zajmiemy się też smogiem, ale innym. Mowa będzie o smogu, który nazwałam umysłowym. I o jego wpływie na dzieci. Bo smog umysłowy właśnie dzieci zatruwa najbardziej. Podobnie zresztą, jak smog powstający z zanieczyszczonego powietrza.

Psychologowie dziecięcy twierdzą ostatnio, że dziecko może korzystać ze smartfona bez szkody dla swojego rozwoju intelektualnego i psychicznego dopiero od 15. roku życia i tylko 45 minut dziennie. Tyle teoria. Jaka jest rzeczywistość?

Z okazji Dnia Dziecka ukazało się w internecie dużo zabawnych memów. Wśród nich znalazłam taki: 2 obrazki, oba przedstawiają dzieci na placu zabaw. Na pierwszym – dzieci razem, biegają, grają w piłkę. Podpis: lata 90-te ub. wieku. Na drugim – każde dziecko siedzi osobno, każde ze smartfonem! Podpis: rok 2022. Dzieci, które do niedawna żyły w realnym świecie, dzisiaj żyją w świecie mobilnych mediów oraz wszechobecnych smartfonów. Psychologowie i nauczyciele są zgodni co do tego, że nowe media wpływają szkodliwie na dzieci.

Oto przykład: Kasia ma 5 lat. Od roku zacina się przy mówieniu. Bez powodu coraz częściej bije w przedszkolu inne dzieci. Nie potrafi się bawić, nie potrafi narysować domu, pieska i drzewa – skarżą się rodzice. Jest dzieckiem bardzo nerwowym. W czasie zabawy nie nawiązuje kontaktu z innymi dziećmi, tak naprawdę żadne jej nie lubi. Badania jej zdolności fizycznych i psychicznych niczego złego nie wykazały. Dom rodzinny – oczywiście według dzisiejszych kryteriów – funkcjonuje normalnie.

Od roku dziewczynka ma smartfona. Oczywiście używa go „najwyżej godzinkę dziennie – porozmawia z dziadkami, obejrzy coś o zwierzętach, coś dla dzieci”. Rodzice, podczas rozmowy w poradni psychologicznej, zgodzili się na eksperyment: 2 tygodnie bez smartfona. Po tygodniu Kasia już się nie zacina, sprawia wrażenie rozluźnionej. Ku zdumieniu (i radości) rodziców potrafi znów narysować i drzewo i kotka. Dla rodziców pewne rzeczy się wyjaśniły. Kiedyś Kasia stale przeglądała jedną i tę samą książkę z obrazkami. Nie można jej było od niej oderwać. Zawsze odkrywała w niej coś nowego, przyzwyczaiła się do jednego i tego samego domku w tej książce, wymyślała stale nowe historyjki o jednym i tym samym kotku. W ten sposób zaczynała powoli i systematycznie pojmować otaczająca ją rzeczywistość.

Potem jednak chciała mieć smartfona i nagle uderzyło w nią coś, czego nie mogła ogarnąć swoim dopiero rozwijającym się umysłem. Obrazki szybko przemykały przed oczyma i nie dawały się zatrzymać. Wciągały w obce światy. Nie potrzebowała już dociekać, dlaczego pan Hilary, gdy zgubił okulary, nie mógł czytać. Teraz wszystko wyjaśniało się samo. Była oszołomiona. I nie miała już żadnych pytań. Straciła ochotę i do oglądania książeczek z obrazkami i do wymyślania zabaw z dziećmi. Stała się agresywna. Wyglądało na to, że uspokaja się tylko wtedy, gdy klika w smartfona. Pozwalano jej więc coraz częściej i dłużej go używać. Ciekawe, co rodzice Kasi teraz zrobią...

Nowe media = nowe uzależnienia

Poniżej przedstawiamy 7 nowych uzależnień, które pojawiły się u dzieci i młodzieży wraz z nowymi mediami. Są to głównie uzależnienia behawioralne, zwane również zachowaniami kompulsywnymi.

Siecioholizm – z badań „Nastolatki wobec Internetu 3.0” (NASK, Warszawa 2017) wynika, że zdecydowana większość dzieci korzysta z Internetu w ciągu dnia wielokrotnie lub cały czas! 40% robi to także w szkole. Średni wiek debiutu w Internecie to 9 lat i 7 miesięcy. Siecioholicy korzystając z Internetu tracą poczucie czasu. Gdy są poza zasięgiem sieci odczuwają frustrację, złość, przygnębienie. Od Internetu uzależniają się często osoby zamknięte w sobie, posiadające niską samoocenę i trudności w kontaktach z innymi. Dzieci często czują się samotne i nierozumiane przez otoczenie, a Internet daje im poczucie, że mogą być kim chcą i łatwiej im tam znaleźć bratnią duszę. Warto, aby dorośli pamiętali, że dziecko uzależnione wykorzystuje Internet nie jako źródło informacji, ale psychologiczną ucieczkę od świata i problemów, które je przerastają.

Gry komputerowe – to najpopularniejszy sposób korzystania z komputera wśród dzieci w wieku 4–14 lat (tak spędza czas aż 60% badanych). 69% z nich to chłopcy. Zaburzenia związane z grami komputerowymi znalazły się w najnowszej klasyfikacji chorób podanej przez WHO. Najpopularniejsze wśród dzieci gatunki gier to: Role-Playing Games, czyli gry fabularne, np. World of Warcraft, First Person Shooter, potocznie nazywane „strzelankami”, gry strategiczne (np. budowa wirtualnego państwa), gry symulacyjne (np. lotnicze), gry sportowe (np. piłkarska seria FIFA).

Fonoholizm/smartwica – to zaburzenie polegające na nadużywaniu smartfona. Fonoholik prawie cały czas kontroluje powiadomienia, SMS-y, informacje w mediach społecznościowych, a gdy nie może korzystać z telefonu reaguje niepokojem lub agresją. Młodzież zdaje sobie sprawę, że popada w uzależnienie. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg aż 84,9% nastolatków deklaruje, że zna kogoś uzależnionego od smartfona (23% uczniów wskazało samych siebie). W badaniu „Nastolatki 3.0” 56% badanych przyznało, że dobrze by było mniej korzystać z komórki, a 42% uważa, że ten czas jest dłuższy niż zakładali. 36% podejmowało próby ograniczenia czasu używania smartfona, ale się nie powiodły.

FOMO – ang. fear of missing out, czyli lęk przed „przegapieniem”, obawa że coś ważnego nas ominie, jeśli na chwilę „odłączymy się od sieci”. Im ktoś intensywniej korzysta z nowych mediów, tym częściej obawia się utraty dostępu do nich. Młodzi ludzie odczuwają silną potrzebę dzielenia się w Internecie szczegółami ze swojego życia (relacje z imprez, selfie, zdjęcia posiłków), dążą do zdobywania w Internecie jak największego uznania i popularności, mierzonych liczbą lajków, czy komentarzy. Badania przeprowadzone w 2019 r. przez Uniwersytet Warszawski pokazały, że 16% polskich internautów (ok. 4 mln osób) odczuwa lęk przed odłączeniem, 35% stwierdziło, że przez korzystanie z serwisów społecznościowych zaniedbuje obowiązki domowe, a 27% – pracę. Ok. 20% osób z wysokim FOMO przyznało, że gdy są odłączeni od sieci odczuwają objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy, bóle brzucha czy zwiększoną potliwość. Im młodsza grupa wiekowa, tym wyższy poziom lęku przed przegapieniem. Z raportu „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem” z 2018 r. wynika, że w najmłodszej grupie badanych (15–19 lat) wysoki poziom FOMO wykazywało aż 23% badanych: odczuwają dyskomfort i silny niepokój, kiedy nie mają przy sobie komórki lub gdy rozładuje się bateria. Ciągle nasłuchują czy nie dostali SMS-a, wstają w nocy, by sprawdzić telefon!

Pornografia – dzisiaj dzieci przejawiające zainteresowanie seksualnością rzadko sięgają po książki czy czasopisma. Po wpisaniu hasła „sex” w wyszukiwarkę internetową znajdują długą listę stron pornograficznych dostępnych bez żadnych ograniczeń. Badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że kontakt z pornografią ma za sobą 28% dzieci w wieku 11–14 lat. Częstotliwość tego kontaktu rośnie z wiekiem – ogląda ją 21% 11- i 12-latków i aż 63% 17–18-latków. Częściej z pornografią mają do czynienia chłopcy (50%) niż dziewczęta (36%). Blisko 1/3 chłopców i ok. 5% dziewcząt można uznać za regularnych użytkowników stron porno. Warto pamiętać, że kontakt z pornografią jest jednym z aspektów uzależnienia od seksu. Badacze alarmują, że 90% pornofilmów zawiera agresję fizyczną, 50% – także słowną, więc erotyzm, jaki oglądają tam młodzi odbiorcy ma charakter dewiacyjny.

Seksting – to zjawisko związane z cyberprzemocą, polegające na przesyłaniu za pomocą komórek lub Internetu intymnych wiadomości i zdjęć, które są następnie używane do krzywdzenia przedstawionych na nich osób. Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje pokazały, że aż 34% nastolatków (40% chłopców i 29% dziewczyn) otrzymywało zdjęcia lub filmy sekstingowe, a 11% je wysyłało. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ wiadomości tego rodzaju często wysyłają lub proszą o nie pedofile. Znane są przypadki podejmowania przez dzieci w wyniku sekstingu prób samobójczych.

Patostreaming – to trasmitowanie na żywo w Internecie filmu zawierającego wulgarny, pełen przemocy fizycznej i słownej przekaz, nierzadko nagrywanego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Patostreamy prowadzone są w serwisach internetowych (np. YouTube). Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich opublikowała w 2019 r. raport „Patotreści w Internecie”. Wyniki zaskakują. Aż 84% nastolatków w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% regularnie je ogląda (ktoś im je poleca albo wyskakują na YouTube). 75% nastolatków robi to z ciekawości, 29% z nudów. 43% dzieci ma kontakt z patostreamami co najmniej raz w tygodniu (młodsze nastolatki oglądają patotreści z większą częstotliwością niż starsze). Większość badanych (88%), twierdzi, że było to dla nich niepokojące doświadczenie.

Paszkwil na nowe media

Spiętrzenie sensacji, częsta przemoc, niezrozumiałe, niekontrolowane obrazy przeznaczone do biernej konsumpcji to rzeczywistość, którą nasze dzieci poznają za pośrednictwem nowych mediów.

Nowe media, podobnie jak wcześniej telewizja, wychodzą naprzeciw naturalnej u dziecka potrzebie obrazów. Zwłaszcza smartfon, który może być zawsze w zasięgu ręki. Dziecko, nawet małe, może się z nim nie rozstawać i włączać, kiedy chce.

Według psychologów każdy oglądany obraz to dla dziecka rzeczywistość. Nie potrafi ono odróżnić pokazywanej na ekranie fikcji od rzeczywistości w realu. Dlatego też obrazy oglądane przez dziecko w smartfonie to zawsze kłamstwo. Nie przekazują bowiem tego, co dziecko jest w stanie objąć umysłem, samo przeżyć będąc w lesie, nad morzem, czy w zoo, gdy odbiera otaczający świat w sposób aktywny. Dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów, przez dotyk, smak, węch, słuch, wzrok, przez przebywanie w nim i przez działanie. Natomiast rzeczywistość pokazywaną w mediach, dziecko może tylko oglądać. Nie może się w niej poruszać, uczestniczyć. Nie może się w niej sprawdzić, nie może samo wyznaczyć tempa, w jakim coś odbiera, nie może się nad czymś dłużej zatrzymać, ani zamyślić. Nie ma wpływu na to, co chciałoby przyjąć do swej świadomości teraz, a co potem. Nie jest administratorem własnych obserwacji. To jakieś zewnętrzne narzędzie ze świata dorosłych mówi mu, co ma zobaczyć, na co zwrócić uwagę. Pokazuje mu co jest ważne – a to czego nie pokazuje, ważne nie jest. Mówi mu co jest dobre, a co nie jest, co jest sprawiedliwe, a co nie. Jednym słowem proponuje dziecku, jak ma myśleć.

Rzeczywistość, którą dziecku oferują media (zresztą nie tylko dziecku), jest tak różnorodna i o wiele bardziej kolorowa niż ta, z którą mogłoby się w swoim świecie zetknąć. Cóż znaczy jego plac zabaw, ogródek u babci, a nawet kaczka dziwaczka z książki Brzechwy wobec fascynującego świata sympatycznych potworków! I nikt nie żąda by to rozumiało. Nie potrzebuje się skupiać i zastanawiać. Może pozwolić, by je zabawiano.

A potem dziecko staje się nieuważne, traci własną osobowość lub w ogóle jej nie rozwija. Jego osobowość została stłamszona np. na skutek oglądania przemocy. Naukowcy toczą spory, czy akty przemocy pokazywane w mediach są dla dzieci szkodliwe, czy nie. Przemoc w mediach ma służyć rozrywce, to znaczy tak się ją przedstawia. Świat, który pokazują media zna przemoc jako zabawę (eliminowanie innych), a obrażenia ciała i morderstwa jako rozrywkę (kwintesencja w grach komputerowych). Oczywiście nie dotyczy to serwisów informacyjnych z których przemoc – już nie ta fikcyjna – się wylewa, a które dzieci także oglądają.

Media pokazują, że świat składa się tylko z tego, co da się pokazać. Pokazują małemu człowiekowi, że jest tylko widzem. Pokazują, że światu jest obojętne, czy akurat go ogląda, czy nie.

A kiedy stanie się dorosłym, ma już we krwi, że jego postrzeganie, myślenie i odczuwanie jest sterowane z zewnątrz. Jest oczywiste, że także jako dorosły nie może mieć na to żadnego wpływu. To nowe, coraz bardziej obecne w naszym życiu media będą określać – i już określają – treść jego i naszej świadomości.  

DZIECI JAKO UŻYTKOWNICY NOWYCH MEDIÓW MOBILNYCH

Z mediów mobilnych coraz częściej korzystają bardzo małe dzieci. Z badań przeprowadzonych w 2015 r. na grupie dzieci w wieku 6 miesięcy – 6,5 roku wynika, że 64% dzieci w tym wieku korzysta z mediów mobilnych (43% dzieci rocznych i dwuletnich, 62% trzy- i czterolatków, 84% pięcio- i sześciolatków). 25% dzieci robi to codziennie. 

Własne smartfony ma 26% dzieci. Najmłodsi korzystają z nich w różny sposób: 79% ogląda filmiki, 62% – gra w gry na smartfonie lub tablecie. 63% przedszkolaków bawi się smartfonem bez konkretnego celu! Zadziwia, że co 4. dziecko aktywnie korzystało z Internetu: 26% przeglądało strony internetowe, 28% wyszukiwało treści. Już roczne dzieci rozpoczynają oglądanie filmików (49%). 

Grać w gry zaczynają nieco starsze dzieci – 28% dzieci rocznych i dwuletnich, 66% dzieci trzy- i czteroletnich, 88% w wieku 5–6,5 roku. Szczególnie niepokojące, że 69% rodziców udostępnia dzieciom media mobilne, kiedy muszą zająć się swoimi sprawami, a 49% stosuje to jako rodzaj nagrody. Badania pokazują, że prawie 48% dzieci 9-10-letnich posiada własne profile w mediach społecznościowych i na stronach z grami internetowymi.

 

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Helena Śpiewak Skazani na smog!

Skazani na smog! Skazani na smog!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Nowe obszary Natury 2000

Nowe obszary Natury 2000 Nowe obszary Natury 2000

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię...

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Anna Ruszczak news Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza...

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów.

Helena Śpiewak Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz?

Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz? Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz?

Powietrze, którym oddychamy w domu, może być nawet o 70 proc. bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – twierdzą eksperci. Co truje nas w naszym własnym domu?

Powietrze, którym oddychamy w domu, może być nawet o 70 proc. bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – twierdzą eksperci. Co truje nas w naszym własnym domu?

„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Anna Ruszczak news Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci? Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Anna Ruszczak news Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Anna Ruszczak news Jak przejść na zielone ciepło

Jak przejść na zielone ciepło Jak przejść na zielone ciepło

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.